Przejdź do treści

Czyste powietrze w domu-jak to zrobić

szczęśiwa kobieta

Jaki oczyszczacz wybrać do domu?

Internet, radio, telewizja – wszystkie liczące się media już od kilku lat alarmują o smogu i niskiej jakości powietrza w Polsce. Nie ma więc osoby, która nie słyszała o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą długotrwałe wdychanie zanieczyszczeń. Wciąż jednak nie opracowano skutecznej metody na globalne oczyszczenie powietrza. Możemy jednak zadbać o siebie i bliskich stawiając w domu oczyszczacz powietrza. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o przeróżnych parametrach. Jakie oczyszczacze powietrza do domu sprawdzą się najlepiej?

Salon, sypialnia, kuchnia, korytarz – gdzie postawić oczyszczacz?

Skuteczność oczyszczacza powietrza w znacznej mierze zależy od budowy mieszkania oraz odpowiedniej cyrkulacji powietrza we wnętrzach. Dla najlepszych rezultatów przyjmuje się zasadę, że w jednym pomieszczeniu powinno znajdować się jedno urządzenie. Dlaczego tak jest? Działanie oczyszczacza powietrza polega na zasysaniu powietrza, przefiltrowaniu go i wypuszczeniu z powrotem do pomieszczenia. W jednej zwartej przestrzeni cały obieg wykonywany jest bez przeszkód, jednak bariery, jakimi są ściany utrudniają mieszanie się oczyszczonego powietrza między pokojami. Nie ma więc gwarancji, że w każdym pomieszczeniu będzie tak samo czyste i rześkie powietrze.

Jeden oczyszczacz sprawdzi się tylko w przypadku małych mieszkań czy kawalerek, w których praktycznie całe wnętrze jest jedną spójną przestrzenią, nie ma korytarzy, ścian ani parawanów. W każdym innym przypadku lepiej wybrać kilka urządzeń przeznaczonych do mniejszych powierzchni, ale za to skutecznie pracujących w zwartych przestrzeniach.

Oczyszczacz powinno postawić się w tych pokojach, w których przebywa się najczęściej. Przykładowo, mieszkania złożone z łazienki, kuchni, salonu i dwóch sypialni, będą wymagały co najmniej dwóch oczyszczaczy – nocą będą oczyszczać powietrze w sypialniach, za dnia zaś przefiltrują je w salonie i kuchni, gdzie przebywamy częściej. To nie powierzchnia całego mieszkania ma znaczenie, a poszczególnych pokoi. Wystarczy nawet spojrzeć na zalecenia producentów. Nawet w przypadku oczyszczaczy firmy Sharp, większość z nich przeznaczona jest do pomieszczeń o powierzchni do około 30m2.

szczęśliwa kobieta w łóżku

Oczyszczacz z nawilżaczem

Rzadko zwracamy uwagę na jakość powietrza, którym oddychamy i równie rzadko dostrzegamy jego niską wilgotność. Jednak osobiście odczuwamy wysuszenie błon śluzowych, kaszel i suchość w gardle nie zawsze od razu dostrzegając ich przyczyny. Takie objawy świadczą o niedostatecznej ilości wilgoci we wdychanym powietrzu. Co robić w takiej sytuacji? Większość osób decyduje się kupić nawilżacz powietrza. Niestety, to rozwiązanie nie jest wystarczające w miejscach, gdzie jakość powietrza wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Chcąc jednocześnie oczyszczać i nawilżać powietrze, wypadałoby zakupić oba urządzenia, co generuje dodatkowe koszty oraz zajmuje wolną przestrzeń, która jest niezwykle cenna w małych mieszkaniach. Naukowcy również i na to znaleźli sposób. Rozwiązaniem tego problemu zajęli się m.in. specjaliści japońskiej firmy Sharp. Wystarczy spojrzeć na model KC-D40EUB – wyposażono go nie tylko w opatentowany jonizator powietrza Plasmacluster, ale i filtr nawilżacza będący równocześnie matą ewaporacyjną, która właśnie nawilża powietrze. Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem sprawdzą się w domach i mieszkaniach, w których ciepłe i suche powietrze utrzymuje się przez dłuższy czas.

Dodatkowe funkcje oczyszczacza powietrza – na co zwrócić uwagę?

Każdy oczyszczacz ma jedno zadanie – oczyścić znajdujące się w pomieszczeniu powietrze ze smogu, zanieczyszczeń, wirusów czy zarodników grzybów. Warto jednak skorzystać z możliwości jakie dają bardziej zaawansowane urządzenia. Wybierając oczyszczacz do pokoju dziecka poszukajmy takiego, który posiada opcję blokady rodzicielskiej. Dzięki niej unikniemy przypadkowej zmiany ustawień urządzenia. Niezastąpiony jest też tryb cichy, który przełącza pracujący oczyszczacz na najniższe obroty. Przydatny jest nocą oraz podczas pracy wymagającej skupienia. Urządzenie nie generuje żadnych dźwięków, mimo że wciąż oczyszcza powietrze. Wybrany oczyszczacz powinien być też wyposażony w czujniki, które będą monitorować stan zanieczyszczenia lub wilgotności powietrza. Zazwyczaj oczyszczacze posiadające czujniki samodzielnie regulują tryb pracy oraz dostosowują intensywność oczyszczania i nawilżania, nie musimy więc zastanawiać się, na jak długo i kiedy należy uruchomić urządzenie.

Dodatkowe opcje, w które jest wyposażony dany model oczyszczacza, przede wszystkim ułatwiają obsługę urządzenia. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z dostępnymi w ofercie funkcjami, by wybrać model dostosowany do naszych potrzeb.

Oczyszczacz powietrza do mieszkania

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza warto mieć na uwadze potrzeby wszystkich domowników oraz możliwości jakie daje urządzenie. Oczyszczacz powinien być dopasowany do rozmiarów pomieszczenia oraz kumulowanych w nim zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem jest zakup kilku urządzeń. Takie rozwiązanie pozwoli na dokładnie oczyszczenie powietrza w całym mieszkaniu.