Przejdź do treści

5 powodów, dla których warto inwestować w elektromobilne gadżety

E-mobilność to trend, który podbija ulice polskich miast. Wszystko wskazuje na to, że nie jest to tylko przejściowa moda. Nic dziwnego – elektromobilność ma niemal same zalety! Dlaczego warto w nią inwestować?

1. Z naturą za pan brat

Przemieszczając się z pomocą swojej e-hulajnogi czy innego e-gadżetu nie produkujesz smogu, nie stwarzasz zagrożenia dla środowiska wyciekiem oleju. Co więcej, możesz częściej zostawiać swój samochód w domu i korzystać z komunikacji miejskiej na dalszych dystansach, przy zachowaniu wysokiego komfortu podróży. Większość e-mobilnych pojazdów do prywatnego użytku jest bardzo kompaktowych i lekkich. Posiadają systemy błyskawicznego składania i są znacznie poręczniejsze w autobusach i tramwajach, niż np. rowery. Przesiadki między poszczególnymi środkami lokomocji są znacznie prostsze z elektromobilnymi pojazdami.

2. Bądź SMART

Obecnie wszystko, co SMART, uznawane jest za lepsze. I nic dziwnego – “mądre” i usprawniające życie urządzenia znacząco ułatwiają codzienne funkcjonowanie, oszczędzają czas i energię. Twoja e-hulajnoga umożliwia Ci szybsze niż na piechotę i sprawniejsze przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Nie musisz martwić się o odpowiednie miejsce do parkowania w centrum miasta czy miejsce, do którego przypniesz swoją e-hulajnogę, aby nikt sobie jej nie “pożyczył”. Po prostu zawsze możesz mieć ją przy sobie, szybko składając i rozkładając ją, kiedy jest potrzebna. Jeśli lubisz “śmigać” po zakupy – wybierz e-hulajnogę z koszyczkiem. Jeśli zależy Ci na efekcie “butów na kółkach”, wybierz szybką i zwinną, lekką hulajnogę. Nie chce Ci się pamiętać, czy naładowałeś swój środek lokomocji? Wybierz hulajnogę, która będzie łączyć się z aplikacją w Twoim smartfonie. Nie lubisz marnować prądu i martwisz się o żywotność akumulatora swojej e-hulajnogi? Większość modeli ze średniej półki posiada automatyczne wyłączanie ładowania po napełnieniu baterii.

3. Szanuj przestrzeń w swoim domu (i nie tylko)

Nawet w największym domu przestrzeń jest ważna. Dlatego zmyślne (znowu smart!) systemy przechowywania producentów meblowych cieszą się tak wielką popularnością. W przypadku elektromobilnych gadżetów nie musisz się martwić, czy znajdzie się dla nich miejsce. W przeciwieństwie do rowerów, które wymagają aranżacji małego mieszkania pod podwieszenie roweru na hakach, wynajęcia komórki lokatorskiej lub zajęcia niemal całego balkonu, e-hulajnogi mieszczą się w szafie. I to takiej niewielkiej, jaką posiadasz w przedpokoju. Małe modele są niewiele większe od dużego parasola!

Tego typu sprzęt bez problemu wsuniesz pod łóżko, pod biurko, ławkę w szkole czy stolik w restauracji. Co więcej, istnieją takie modele i takie rodzaje e-mobilnych pojazdów, które mieszczą się do plecaka. Przy tym są na tyle lekkie, że prawie ich nie poczujesz.

4. Grosik do grosza

Ile kosztuje Cię Twoja miesięczna komunikacja? Aby to policzyć, pewnie musisz dodać koszt biletów autobusowych i/lub pociągowych, bilety za parkowanie, rachunki za benzynę (jeśli posiadasz auto), może koszt przejazdu taksówkami. Dodatkowo jeszcze dochodzą koszty amortyzacji używanych przez Ciebie środków lokomocji, jeśli należą do Ciebie. Tymczasem w przypadku emobilnych gadżetów koszt przejazdu 100 km to parę złotych. Koszty eksploatacji są niemal zerowe – tego typu sprzęty nie wymagają regularnego serwisowania.

5. Miej ubaw

Przyznaj, że ten punkt jest nie do przecenienia. Zapewne jeżdżenie rowerem też może dawać dużo zabawy, ale jednak pędząca hulajnoga to jest coś całkiem innego. Dodatkowo e-hulajnogi niekoniecznie muszą być użytkowane jedynie w miejskiej scenerii. Możesz spróbować swoich sił w sportowej jeździe, wyścigach ze znajomymi i wypróbowywaniu różnych gadżetów. Przykładowo e-rolki czy wszystkie pojazdy pozbawione kierownicy to doskonała zabawa i ćwiczenie równowagi, którego – nawet, jeśli nie zamierzasz jeszcze dokonywać zakupu – warto, byś spróbował przynajmniej raz. Nie martw się – to naprawdę proste.

Wady e-mobilności – wszystko ma swoje czarne strony?

Nie ma rozwiązań idealnych. Przeciwnicy elektromobilności uważają, że korzyści płynące z użytkowania pojazdów elektrycznych, zarówno tych dużych jak i mniejszych (od autobusów do e-hulajnóg), niwelowane są przez koszty utylizacji baterii i akumulatorów. Z zastępowaniem tradycyjnych pojazdów elektrycznymi wiąże się także konieczność budowy odpowiedniej infrastruktury i wprowadzania różnych programów z dotacjami, które pochłaniają olbrzymie środki.

W przypadku kwestii związanych z produkcją i utylizacją baterii, zdania wśród specjalistów są podzielone. Bez wątpienia większość akumulatorów i baterii może być przynajmniej w części poddawana recyclingowi, natomiast silniki spalinowe zatruwają środowisko przez długie lata, a następnie także wymagają odpowiedniej utylizacji. Nie mówiąc już o oleju silnikowym, który powinien być wymieniany regularnie i także utylizowany w odpowiedni sposób, do czego wciąż wielu właścicieli aut (i kosiarek ogrodowych) się nie stosuje. Koszt wydobycia ropy naftowej, a także następstwa katastrof związanych z jej transportem i przetwórstwem powinny być również wliczane w koszt użytkowania pojazdów na benzynę czy ropę. Jeśli chodzi o koszta budowy infrastruktury faktycznie są znaczne, szczególnie, jeśli mówimy o pojazdach elektrycznych “wielkogabarytowych”. Jest to jednak inwestycja w przyszłość – podobnie jak niegdyś budowa sieci dróg, lotnisk i stacji benzynowych.

Prawdą jednak jest, że okres przejściowy jest przeważnie najcięższy. Doświadczają tego mieszkańcy europejskich miast, takich jak Amsterdam, Barcelona czy Frankfurt, w których e-mobilne gadżety niemal z dnia na dzień stały się bardzo popularne. To wymaga interwencji ze strony władz miast, aby wprowadzić odpowiednie przepisy dotyczące ruchu drogowego. W Polsce osoby używające e-hulajnóg mogą przemieszczać się jedynie po chodnikach – w świetle prawa nie mają prawa do jazdy ulicami, ani ścieżkami rowerowymi. To, w zestawieniu z prędkością, jaką mogą rozwijać, może stwarzać zagrożenie dla pieszych. Trudno jednak uznać to za wadę strukturalną samych e-gadżetów. Jest to raczej wyzwanie wymagające uregulowania, a nie skreślenia takiej formy komunikacji.

Nawilżacze powietrza – rodzaje

nawilżacz powietrza

Rodzaje nawilżaczy – który wybrać, by spełniał oczekiwania?

Po czym poznać, że powietrze jest suche? Pojawiają się kaszel, katar i problemy ze snem. Suche powietrze wysusza śluzówki, zaczynają się więc problemy ze swobodnym oddychaniem oraz spada odporność na infekcje. Optymalnej ilości wody w powietrzu brakuje szczególnie w sezonie grzewczym. W tym czasie wilgotność powietrza może spaść nawet o połowę! Jak utrzymać prawidłową wilgotność powietrza w domu przez cały rok? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnego nawilżacza powietrza. Jak wybrać najlepszy?

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Bogata oferta urządzeń dostępnych na rynku sprawia, że możesz wybierać między rozmiarami, kształtami, funkcjami i cenami. Najważniejszy jednak nie jest design urządzenia, lecz jego funkcje i działanie. Nawilżacze różnią się przede wszystkim zużyciem prądu, ceną i metodą pozyskiwania pary z wody. To ona jest bowiem podstawowym i niezbędnym elementem pracy każdego nawilżacza powietrza. By znaleźć optymalne rozwiązanie do swojego domu, musisz najpierw poznać najważniejsze cechy nawilżaczy dostępnych na rynku.

Nawilżacz powietrza tradycyjny

jest najprostszym ze wszystkich urządzeń dostępnych na rynku. To ceramiczny lub stalowy pojemnik napełniony wodą, który wiesza się na kaloryferze. Ciepło wydzielane przez kaloryfer podnosi temperaturę wody, która pod wpływem ciepła zaczyna parować. Tradycyjny nawilżacz nie wymaga podłączenia do prądu i jest niezwykle tani. Dzięki niewielkim rozmiarom, nie zajmuje dużo miejsca. Niestety, nie jest wydajny, a jego działanie obejmuje zaledwie niewielki obszar działania. Tego typu nawilżacz będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli nie zależy Ci na nawilżeniu powietrza w całym mieszkaniu oraz szukasz taniego sposobu na poprawę wilgotności powietrza.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

którego działanie oparte jest na ultradźwiękach. Rozbijają one cząsteczki wody, tworząc delikatną mgiełkę nawilżającą powietrze. Ich niezaprzeczalnymi zaletami są cicha praca oraz niski pobór prądu. W przypadku tego typu nawilżaczy musisz pamiętać, by do wody nie dodawać olejków aromatycznych, które mogą zakłócić skutecznie działanie. W zależności od urządzenia, może wytwarzać ciepłą lub chłodną parę. Jego wadą może być cena – nawilżacz ultradźwiękowy jest droższy od pozostałych rodzajów urządzeń.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

swoje działanie opiera na naturalnym procesie wytwarzania pary, czyli ewaporacji. To najczęściej wybierany rodzaj nawilżacza, co świadczy o jego wysokiej skuteczności. Tego typu urządzenia zbudowane są ze zbiornika na wodę, wkładu nawilżającego i wentylatora, którego zadaniem jest tłoczenie powietrza. Para z wody przechodzi przez filtr, który oczyszcza ją i nawilża, a następnie jest oddawana do powietrza. Za wyborem tego typu nawilżacza przemawia jego energooszczędność i prosta obsługa – nawilżacz ewaporacyjny samodzielnie dostosowuje wilgotność powietrza bez ingerencji człowieka. Jest to także najzdrowszy sposób nawilżania powietrza. Charakteryzuje się też prostą budową, co czyni go bezawaryjnym urządzeniem.

Nawilżacz powietrza parowy

inaczej nazywany nawilżaczem grzewczym lub termicznym, tworzy parę poprzez doprowadzenia do wrzenia wody znajdującej się w zbiorniku. Należy jednak uważać, zwłaszcza jeśli posiada się dzieci by nie poparzyć się gorącą parą wydobywającą się ze zbiornika i mieć na uwadze, że podgrzana woda może również podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Nawilżacze parowe są bardzo wydajne, potrzebują jednak więcej energii niż inne rodzaje urządzeń tego typu. 

poranna rosa na zielonej trawie

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem

Dobrym rozwiązaniem są też oczyszczacze powietrza z nawilżaczem. Dzięki połączeniu tych dwóch funkcji zyskasz nie tylko odpowiednio nawilżone, ale i czyste, rześkie powietrze. Wybierając takie urządzenie, zwróć uwagę, czy daje możliwość wybrania jednej z opcji, czy ich praca jest od siebie zależna. W tym drugim przypadku trudniej o efektywne nawilżanie lub oczyszczanie powietrza – będziesz zmuszony nawilżać powietrze, gdy potrzebujesz jedynie oczyszczenia i odwrotnie. Dzięki niezależnej pracy obu funkcji możesz samodzielnie wyłączyć jedną z nich jak w przypadku oczyszczaczy Sharp.

Jaki wybrać nawilżacz powietrza?

Decydując się na wybór nawilżacza powietrza przede wszystkim trzeba brać pod uwagę swoje potrzeby i możliwości finansowe.

  • Nawilżacz parowy będzie ekonomicznym rozwiązaniem, jednak na dłuższą metę – przez większy pobór energii – może okazać się nieopłacalny.

  • Tradycyjny, nie zapewni odpowiedniego nawilżenia w całym mieszkaniu, a jedynie na niewielkim obszarze.

W takim przypadku lepiej jest zainwestować w droższe urządzenie, które posłuży latami i nie odbije się w postaci wyższych rachunków za prąd.

Najlepszą opcją spośród wyżej wymienionych jest więc ewaporacyjny nawilżacz powietrza, ponieważ:

  • nie potrzebuje do działania zbyt wiele energii,

  • jest wydajny oraz przyjazny dla środowiska,

  • wyjątkowo prosty w obsłudze – automatycznie dostosowuje ustawienia wilgotności.

  • bardzo rzadko się psuje.

Dla bardziej wymagających idealnym rozwiązaniem będzie oczyszczacz powietrza z nawilżaczem ewaporacyjnym. Łącząc w sobie te dwie funkcje znacząco poprawi ogólną jakość powietrza w domu. Nawilżacz powietrza ma dobre opinie lekarzy, najlepiej w formie; nawilżacz z oczyszczaczem powietrza i jonizatorem. Takie połączenie gwarantuje nam najlepszą jakość powietrza, powietrza, od którego zależy nasze życie.

Wolnoobrotowe wyciskarki pionowe – którą wybrać?

Niegdyś prym wiodły sokowirówki, które ścierały i odwirowywały produkty, tym samym zubożając nieco zawartość składników odżywczych. Ich miejsce zaczęły zajmować wyciskarki wolnoobrotowe. Tych jest cała gama – mają różne funkcjonalności, moc, wygląd czy cenę. Jednym z popularniejszych rodzajów są wolnoobrotowe wyciskarki pionowe. Prezentujemy ranking, który pomoże Ci dokonać wyboru modelu odpowiedniego dla Ciebie

Wolnoobrotowe wyciskarki pionowe i poziome– charakterystyka

Przygotowanie soku dziś nie jest już żmudnym i pracochłonnym procesem. Wystarczy umyć owoce, umieścić w wolnoobrotowej wyciskarce, a następnie w łatwy sposób ją wyczyścić. Zanim jednak to się stanie, będziesz musiał podjąć decyzję – jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać. Dostępnych jest wiele modeli, które mają swoją specyfikę. Podstawowym rozróżnieniem jest czy ma to być wolnoobrotowa wyciskarka pionowa czy pozioma.

Wyciskarka pozioma ma wszechstronne zastosowanie i świetnie zdaje egzamin nie tylko przy wyciskaniu soków, ale też np. przyrządzaniu gęstych koktajli, posiłków dla niemowląt, sorbetów czy puree. Mieli nie tylko owoce i warzywa, ale też orzechy, zioła, przyprawy czy ziarna. Z jej pomocą można uzyskać nawet 2-ktornie więcej soku niż po użyciu sokowirówki, a elementy są łatwe w czyszczeniu.

Wolnoobrotowa wyciskarka pionowa wyróżnia się kompaktowością, dlatego idealnie sprawdzi się nawet w niewielkich kuchniach. Pracuje cicho i wydajnie. Najlepiej sprawdza się przy owocach i warzywach – również korzeniowych. Raczej nie jest odpowiednia do przetwarzania ziół czy produktów liściastych. Ma atrakcyjne wzornictwo i podobnie jak pionowa, wyciska znacznie więcej soku niż sokowirówka.

TOP 3 pionowych wyciskarek wolnoobrotowych

Wyciskarka Kuvings uznawana jest za urządzenie bardzo wysokiej jakości, które pomoże Ci prowadzić zdrowy styl życia. Model wyciskarki do soków Kuvings D9900 dostępny jest w kolorze białym, srebrnym i bordowym. Każdy został wykonany z ultemu oraz tritanu. Pierwszy jest materiałem ognioodpornym i termoplastycznym, drugi z kolei wyróżnia wysoka odporność na związki chemiczne. Tym samym, nawet przy wysokiej intensywności pracy, bez względu na temperaturę i zawartość związków chemicznych, wyciskarka nie wydziela z siebie szkodliwego Biosfenolu A.

Na uwagę zasługuje kompaktowość i eleganckie, proste wzornictwo, a także intuicyjna i nieskomplikowana obsługa. Warto też dodać, że urządzenie świetnie odnajdzie się w kuchniach o różnej stylistyce, a nawet w tych niewielkich przestrzeniach – zajmuje niewiele miejsca na blacie i nie jest zbyt ciężka, zatem można ją przenosić. Dane techniczne wyciskarki Kuvings D9900 są imponujące – misa mieści 500ml, moc silnika to 240 W, a prędkość obrotowa 60 obrotów na minutę. Gwarancja na silnik i części jest aż na 10 lat, zatem możesz być spokojny o żywotność swojego sprzętu!

Hurom One Stop to urządzenie, które już przed premierą budziło zainteresowanie klientów. Kiedy weszła do sprzedaży, zaczęła bić rekordy i stanęła na kuchennych blatach użytkowników na całym świecie. To produkt, który ma świetny stosunek jakości do ceny. Producenci postawili na nowatorskie rozwiązania, ciekawy design, wysokiej jakości wykończenie i przede wszystkim zdrowie!

Za sprawą wolnego miażdżenia owoców przez silnik o mocy 200 W i prędkości obrotowej 60 obrotów na minutę, w kilka chwil możesz uzyskać pyszny, pełen wartości odżywczych sok! Kształt wałka ślimakowego sprzyja bardzo precyzyjnemu wyciskaniu owoców, a dzięki nachyleniu misy nie marnuje się ani kropla.

Pojemnik na pulpę zamontowany poniżej misy oszczędza przestrzeń, dlatego ta wyciskarka wolnoobrotowa pionowa doskonale zda egzamin nawet na niewielkim blacie kuchennym. Konstrukcja wykonana jest z tworzyw ultem i triten, które są wolne od bisfenolu A. Wyciskarka wolnoobrotowa pionowa Hurom One Stop wyposażona jest w manetkę regulującą gęstość soku i korek niekapek. Gwarancja na silnik wynosi 10 lat, z kolei na części 4 lata. Dostępne są następujące wersje kolorystyczne: niebieski, różowe złoto i czerwony.

Model Hurom H100 cechuje wysoka jakość wykonania i niezawodność. Łączy w sobie nowoczesny design, wydajność i trwałość. Wyciskarkę wykonano z bardzo dobrych materiałów – tritan, szkło akrylowe PMMA, ABS i ultem są nieszkodliwe dla zdrowia i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Urządzenie jest niewielkie i lekkie – waży zaledwie 5,3 kg, zatem z powodzeniem można je przestawiać i przenosić. Misa ma pojemność 350ml, moc silnika to 150 W, a prędkość obrotowa wynosi 43 obroty na minutę.

Na uwagę w tym modelu zasługuje fakt, że zamiast standardowych sit zastosowano dwa filtry, a ponadto wdrożono nową konstrukcję komory wsadowej, umożliwiającą jeszcze skuteczniejsze doprowadzanie składników do urządzenia. Kąt nachylenia głównej komory wynosi 7 stopni, dzięki czemu łatwo jest wyeliminować pulpę i odzyskać każdą kroplę soku. Montaż i demontaż są bardzo szybkie i intuicyjne, a czyszczenie nie sprawia trudności. Za sprawą nakładek – sita i manetki, możesz decydować o gęstości soków, a dzięki przystawce do mielenia i lodów przygotowywać jeszcze inne produkty.

Podsumowując, nasz ranking przedstawia najpopularniejsze i bardzo wydajne wolnoobrotowe wyciskarki pionowe. Możesz też zapoznać się z pozostałą ofertą na www.zdrovi.pl i wybrać produkt na miarę swoich oczekiwań w okazyjnej cenie!