Przejdź do treści

Alergie wziewne u dzieci – jak powstają? Jak im zapobiegać?

Statystyki zachorowań wskazują, że alergie u dzieci zdarzają się coraz częściej. Co jest powodem powstawania alergii? Czy można uchronić pociechę przed alergią wziewną? Jak pomóc małemu alergikowi w domu?

Alergie wziewne są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do rozwoju astmy. Dlatego nie warto bagatelizować podstawowych objawów choroby i najlepiej od samego początku wprowadzić odpowiednie środki zapobiegawcze i wspomagające.

Dzieci w grupie ryzyka

W przypadku dzieci obecnie dużą uwagę poświęca się alergiom pokarmowym. Alergie wziewne występują jednak z równą częstotliwością. Mogą się objawiać już u dwu-trzylatków, a niekiedy nawet u starszych niemowląt. Na całe szczęście, dzisiejsze środki farmakologiczne, a także możliwości dbania o higienę w domu są znacznie bardziej zaawansowane niż jeszcze kilkanaście lat temu. Alergia nie musi oznaczać wyroku skazującego na dyskomfort i złe samopoczucie.

Alergia wziewna u dzieci – przyczyny powstawania choroby

Mechanizmy rozwoju każdej alergii przebiegają w podobny sposób. Organizm w kontakcie z alergenem zaczyna produkować przeciwciała i produkować wzmożoną ilość histaminy. To substancja przeciwzapalna, która powoduje obrzęki, pokrzywki, łzawienie, a także duszności. Zdrowy organizm produkuje przeciwciała jedynie w odpowiedzi na wirusy i bakterie.  Alergie są reakcją na czynniki, które dla większości osób są neutralne, jednak z powodu błędnej interpretacji, przez organizm alergika traktowane są jako zagrożenie.

Część współczesnych lekarzy jest zdania, że odpowiedzią na pytanie, czym są powodowane alergie, jest nadmierna sterylność. Brak możliwości kontaktu z mikrobami i naturalnym środowiskiem sprawia, że układ immunologiczny zaczyna reagować na czynniki bezpośrednio go otaczające. Według innych specjalistów, winę za rozwój alergii u dzieci ponosi niemal permanentny kontakt z chemią gospodarczą, konserwantami żywności, smogiem i zanieczyszczeniami. Z pewnością dużą rolę odgrywają tutaj także czynniki genetyczne (dwoje rodziców alergików to ryzyko 30-60% rozwoju alergii u dziecka).

Rodzaje alergenów wziewnych

Alergeny wziewne dzielą się ze względu na miejsce i czas występowania:

  • wewnątrzpochodne – to wszystkie alergeny, z którymi dziecko może mieć kontakt przez cały rok wewnątrz pomieszczeń i we własnym domu. Zalicza się do nich kurz, sierść zwierząt, drobinki pleśni, lateks, roztocza, wełnę, pierze.
  • zewnątrzpochodne – to alergeny pojawiające się sezonowo i związane najczęściej z cyklami natury, jak pyłki drzew i traw. Dzieci z zaawansowaną alergią wziewną i astmą mogą też reagować na smog.

Objawy alergii wziewnej u dzieci

Przy pierwszych objawach alergii wziewnej, rodzice mogą pomylić ją z przeziębieniem albo infekcją bakteryjną górnych i dolnych dróg oddechowych. Nie jest to dziwne, ponieważ wiele z objawów faktycznie przypomina te choroby. Warto jednak mieć to na uwadze i poprosić pediatrę o dokładną diagnostykę, aby uniknąć niepotrzebnego leczenia antybiotykami.

Najczęstsze objawy alergii wziewnej u dzieci to:

  • przewlekłe i nawracające nieżyty górnych i dolnych dróg oddechowych
  • wodnisty katar
  • łzawienie oczu
  • nagłe napady kichania
  • kasłanie i męczący suchy kaszel, który może prowadzić do wymiotów
  • duszności i urywający się oddech
  • spanie z otwartymi ustami i głośne chrapanie
  • brak gorączki w trakcie infekcji.

Alergia wziewna i alergie krzyżowe

Wielokrotnie dowiedziono, że dzieci uczulone na konkretne pyłki, mogą reagować alergicznie na pewne składniki pokarmowe. Bywa tak np. w przypadku pyłków brzozy i jabłek. Z tego powodu dokładne określenie alergenów jest bardzo istotne – pomaga uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji na innym tle.

Leczenie alergii wziewnej u dzieci

Zdiagnozowanie alergii wymaga szeregu badań i dokładnego wywiadu lekarskiego. Na ich podstawie alergolog ustala, w jaki sposób dziecko powinno być leczone. Przepisuje odpowiednie leki (na co dzień i w razie nagłej reakcji alergicznej). Pięciolatki i dzieci starsze mogą zostać skierowane na odczulanie, które przynosi bardzo dobre rezultaty w przypadku alergii wziewnych.

Oczyszczanie powietrza a zdrowie dziecka

W przypadku alergii wziewnej, a tym bardziej w przypadku astmy, kluczową rolę w komforcie małego pacjenta odgrywa powietrze, jakim oddycha. Należy pamiętać, że osoby uczulone np. na sierść zwierząt częściej reagują alergicznie na kurz. Dlatego do pełnego komfortu nie wystarczy najczęściej jedynie zrezygnowanie z posiadania zwierząt domowych. Dobrym sposobem na wygodne, w pełni bezpieczne, a do tego efektywne oczyszczanie powietrza jest dobranie dopasowanego do kubatury pomieszczenia oczyszczacza. Niektóre modele mogą dodatkowo jonizować i sterylizować powietrze, co jest szczególnie przydatne w okresie wzmożonej emisji pyłków (wiosna, lato).

Oprócz czystości, ważnym parametrem powietrza jest także jego wilgotność. Zbyt suche powietrze sprzyja podrażnieniom błony śluzowej i może zwiększać podatność na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Tutaj z pomocą przychodzą niewielkie nawilżacze ustawiane czasowo, uruchamiane automatycznie.

Alergie wziewne wymagają leczenia farmakologicznego, jednak zagwarantowanie odpowiednich warunków zmniejsza ryzyko rozwoju choroby.