Przejdź do treści

Alergiku, przygotuj się na wiosnę!

Po długich zimowych miesiącach, większość z nas oczekuje na cieplejsze wiosenne dni. Niestety, radość z wyższych temperatur i słońca może być mniejsza, jeśli cierpimy z powodu alergii. Jak złagodzić objawy alergii wiosną? jak przygotować się do okresu pylenia?

Poznaj swoją alergię – wiedza to podstawa

Im więcej informacji na temat alergii posiadasz, tym lepiej. Warto znać mechanizmy, które prowadzą do powstawania alergii i rozumieć ich przebieg. Na wszelki wypadek należy znać takie pojęcia jak wstrząs anafilaktyczny i znać procedury medyczne postępowania w przypadku jego wystąpienia. Dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób działają doraźne i regularnie przyjmowane leki. Przede wszystkim jednak każdy alergik powinien mieć wiedzę na temat tego, na co konkretnie jest uczulony i jak intensywna jest to alergia. Przed rozpoczęciem każdego sezonu pylenia, należy udać się do swojego lekarza prowadzącego-alergologa i wykonać rutynowe badania. Pozwolą one określić, czy zaszły jakieś zmiany zarówno pod względem alergicznym, jak i ogólnego stanu zdrowia. Według statystyk, z roku na rok wzrasta liczba alergików. Oznacza to, że uczulić można się w każdym wieku; nie można zatem przyjmować, że jeśli jesteśmy uczuleni na pyłki traw, nie grozi nam uczulenie np. na pyłki brzozy.

Kalendarz pyleń – szczyty pylenia roślin

Wiedza na temat tego, na co jesteśmy uczuleni, powinna iść w parze z wiedzą na temat występowania alergenów. W przypadku najbardziej popularnych alergii, jakimi są alergie wziewne ( w Polsce na różne odmiany astmy spowodowanej alergiami choruje blisko 4 mln ludzi), znajomość kalendarza pyleń jest najważniejszym czynnikiem profilaktyki dobrego samopoczucia.

Powyżej zaprezentowane dane są poglądowe i mogą ulegać pewnym wahaniom. W dobie dzisiejszych zaburzeń klimatycznych, okresy wegetacyjne roślin ulegają zmianom – jednak nie większym, niż kilka tygodni.

Uzupełnienie apteczki

Jeśli zbliża się okres wzmożonej ekspozycji na szkodliwy alergen, koniecznie należy uzupełnić swoją apteczkę. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania alergii, a także rodzaju alergenu. Jednak przy alergiach wziewnych najczęściej stosowanym środkiem są sterydy wziewne doraźnie i leki antyhistaminowe regularnie w okresie wegetacji konkretnych roślin. Nie należy stosować leków przeterminowanych, albo należących do innej osoby. To, jakie środki powinniśmy mieć w domowej apteczce i zawsze przy sobie, powinno być skonsultowane z lekarzem alergologiem.

Odpowiednia dieta

Chociaż może się to wydawać banalnym stwierdzeniem i wiele osób omija punkt związany z dietą w profilaktyce i leczeniu różnorodnych chorób, w przypadku alergii pożywienie naprawdę jest istotne. Po pierwsze, wielokrotnie przeprowadzane  badania dowiodły, że dieta oparta na sezonowych warzywach i owocach, bogata w błonnik i produkty nieprzetworzone, sprzyja wzmocnieniu układu immunologicznego i zwiększa wytrzymałość organizmu. Niektóre produkty, takie jak np. kasza jaglana, mają właściwości odśluzowujące, co pomaga w trakcie przeziębień czy problemów z przewlekłym alergicznym katarem. To jednak nie jedyne powody, dla których zawartość talerza powinna być ważna dla alergików.

Zjawisko alergii krzyżowych to często nieznana osobom uczulonym kwestia. Tymczasem jest ono bardzo powszechne i dotyczy aż 30% alergików. Na czym polega alergia krzyżowa? Mówimy o niej wtedy, kiedy uczulenie na alergen wziewny łączy się z uczuleniem na składnik pokarmowy. Dzieje się tak, kiedy białka budujące alergeny są do siebie zbliżone, a układ immunologiczny osoby uczulonej nie jest w stanie odróżnić ich od siebie. Przykładowo, osoby uczulone na brzozę, mają tendencję do nietolerowania jabłek i kiwi, a osoby uczulone na trawy – pomidorów i młodych ziemniaków. Spożycie produktów, z którymi nasza alergia wchodzi w krzyżową reakcję, może powodować zaostrzenie się objawów. Dlatego w okresie wzmożonej ekspozycji na konkretny alergen, powinno unikać się produktów zawierających alergeny zaliczane do powodujących alergie krzyżowe.

Zabezpieczenie domu

Dom powinien być bezpieczną przystanią dla każdego alergika. Aby tak było, powinien być odpowiednio zabezpieczony przed dostępem alergenów. W tym celu należy go regularnie sprzątać odpowiednimi środkami, a także zadbać o jakość powietrza. Idealnie w tym celu sprawdzają się oczyszczacze powietrza, które nie tylko filtrują powietrze z zanieczyszczeń i smogu, ale także pyłków i innych alergenów.

Aktywność fizyczna

Ruch poprawia samopoczucie, a także zwiększa wydajność układu immunologicznego. Oczywiście osoby uczulone na pyłki nie powinny uprawiać sportów związanych z ekspozycją na alergeny. Jednak nie można z tego powodu rezygnować z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W okresie pylenia roślin, można skorzystać z usług klubów fitness i basenów – większość renomowanych miejsc tego typu posiada klimatyzację wyposażoną w najnowocześniejsze filtry i oczyszczacze powietrza.

Wypoczynek

Brak snu, stres związany z pracą i ogólne przemęczenie nasilają objawy alergiczne. Dlatego ważne jest dbanie o swój komfort i regularny wypoczynek. W przypadku ostrego ataku alergii, należy rozważyć zwolnienie lekarskie – alergia jest chorobą, która równie mocno wpływa na samopoczucie, jak silne przeziębienie. Jej bagatelizowanie może prowadzić do komplikacji i zachorowań na zapalenie tchawicy, krtani i zatok, a w skrajnych przypadkach nawet płuc.

Osoby cierpiące z powodu alergii na miejsce wypoczynku wakacyjnego powinny wybierać lokalizacje o zmniejszonej ilości alergenów – dobrą destynacją są góry lub morze. Przed wyjazdem w egzotyczne miejsca, koniecznie należy zapoznać się z miejscowym kalendarzem pyleń (może się on różnić od okresu wegetacyjnego w Polsce) i sprawdzić alergie krzyżowe z lokalnymi produktami.