Przejdź do treści

Co pyli w czerwcu? Jakie pyłki wywołują uczulenie w czerwcu?

Co pyli w czerwcu? Tutaj znajdziesz potrzebne informacje na temat alergenów oraz na skuteczne sposoby ochrony przed alergią. Wiosna chyli się ku końcowi ustępując miejsca latu. To czas, w którym notuje się najwyższe stężenia pyłków w powietrzu. Alergikom najbardziej da się we znaki pyłek traw, głównie kwitnących w tym okresie zbóż, a także alergeny babki, komosy, czarnego bzu i pokrzywy. To również czas, gdzie silniej alergię wywołują zarodniki grzybów. Sprawdź co wywołuje alergię w czerwcu?

alergia w czerwcu

Alergia jest jedną z najbardziej dokuczliwych chorób na świecie, co gorsze każdego dnia pojawiają się nowe uczulające alergeny. Objawy alergii należą do tych z najbardziej uciążliwych. Zatkany nos, cieknący nos, łzawiące oczy, kichanie czy bóle głowy to chleb powszedni dla alergika. Latem do listy uczulających alergenów w powietrzu możemy dodać uczulenie na słońce, a także reakcje alergiczne na ukąszenia owadów. Każdy doświadczony alergik zna na pamięć kalendarz pylenia, jednak nowe osoby, u których stwierdzono alergię, często zastanawiają się co teraz pyli? Nasza seria tekstów na temat alergii przyniesie konkretne informacje.

Co pyli w czerwcu?

  • Pyłki traw 

    To właśnie w czerwcu stężenie pyłków trawy osiąga największe stężenie. Dzieje się to dlatego, iż zaczynają okres pylenia trawy uprawne (zboża). Należy unikać w tym czasie przebywania na świeżym powietrzu, w szczególności wczesnym rankiem i wieczorem, kiedy to trawy pylą najsilniej. Warto też zabrać ze sobą okulary słoneczne, by uchronić oczy przed podrażnieniami. Stwierdza się, że alergia na trawę podczas największego pylenia dotyka także osoby nie będące na nią uczulone.

  • Pyłki babki

    Babka to roślina licząca prawie 250 gatunków i występuje na wszystkich kontynentach. W Polsce notuje się spadek stężenia pyłków babki, dla porównania w południowej Europie jest on znacznie wyższy. Alergen tej rośliny nie jest dominujący, t.zn, że uczulenie na babkę przeważnie występuję jeśli alergik uczulony jest na inne rośliny. Długi okres pylenia, bo od maja do sierpnia, oraz niskie stężenie pyłków nie pozwalają w pełni zdiagnozować jej wpływu na alergię u chorych.

  • Pyłki pokrzywy

    Pokrzywa jest chwastem, która lubuje się w ziemi bogatej w sole mineralne. Głównie występuje w zacienionych miejscach, przy łąkach, pastwiskach i rowach. Jej łodyga może osiągnąć 1,5 wysokości. Mimo, iż notuje się bardzo wysokie stężenie pyłku pokrzywy, a okres jej pylenia jest bardzo długi (trwa od maja do września), nie odnotowano, by wywoływała uczulenia u alergików. Odsetek ten jest bardzo mały, mimo iż w skórnych testach alergicznych u 24% badanych wynik jest pozytywny, jednak są to bardzo niskie odczyny. W konfrontacji u tych osób z donosowym testem alergicznym wynik już jest negatywny

  • Pyłki komosy

    Komosa jest pospolitym chwastem liczącym prawie 1,5 tysiąca gatunków.  W Polsce najbardziej znana jest komosa biała, zwana inaczej lebiodą. Występuję głównie na glebach żyznych, gdzie jest w stanie osiągnąć wysokość 1,5 metra, na glebach uboższych w minerały z reguły osiąga maksymalnie 30 cm. Stężenie pyłków komosy jest zależne od roślinności, w której występuje, jednak w Polsce nie stwierdza się wysokich stężeń. Nie sposób też zdefiniować jej stopień uczulenia, bo podobnie jak babka nie jest alergenem dominującym w świecie roślin.

  • Pyłki czarnego bzu

    W Polsce czarny bez głównie pełni rolę leczniczą. Stosowany jest w łagodzeniu alergii na inne rośliny. Zapominamy często, że i on sam ową alergię może wywoływać, dlatego też przed przystąpieniem do kuracji z zastosowaniem wyciągu z czarnego bzu należy wykonać testy alergiczne, czy czasem nie jesteśmy na niego uczuleni. W skrajnych przypadkach może wywołać u alergika wstrząs anafilaktyczny. Na szczęście takich przypadków jest bardzo mało, bo nie notujemy w Polsce wysokich stężeń pyłków czarnego bzu.

 

Alergia to podstępna choroba i co najgorsze, nie w pełni zbadana. Sytuację tę utrudnia fakt, iż każdego roku przybywa alergenów na środki chemiczne, pyłki roślinne zostają często wypierane poprzez zanieczyszczenia powietrza, a dotacje finansowe na badania są znikome, toteż nie sposób znaleźć idealny lek. Dlatego alergicy starają radzić sobie sami szukając w pełni naturalnych i skutecznych sposobów do walki z alergią.

Teraz już wiecie co pyli w czerwcu, nie zapomnijcie też skorzystać z kalendarza pylenia.

Przypomnij sobie jakie rośliny pyliły w poprzednich miesiącach

>> Co pyli w maju?

>> Co pyli w kwietniu?

Dowiedz się więcej o alergii >> Wygraj z alergią naturalnie!