Przejdź do treści

Co pyli w grudniu? Jakie pyłki wywołują uczulenie w grudniu?

Co pyli i wywołuje uczulenia w grudniu? Chociaż to właśnie wtedy zaczyna się zima, to jednak wcale nie oznacza to, że na alergików nie czyhają żadne zagrożenia. W tym miesiącu problemem są przede wszystkim kurz, grzyby pleśniowe, a także pokarmy, które często wybieramy w okresie świąt.

Może wydawać się, że zima jest idealnym okresem dla alergików – to właśnie wtedy zanika wegetacja, czyli dochodzi do zahamowania wzrostu i rozwoju roślin, w tym także tych, które swoimi pyłkami wywołują reakcje alergiczne. W rzeczywistości jednak także i grudzień może być miesiącem niebezpiecznym dla alergików. Sprawdź, co może powodować alergie w grudniu.

Alergia. Co uczula w grudniu?

 

  • Kurz

W grudniu głównym zagrożeniem jest nadmiar kurzu. Alergia na kurz często współistnieje z wieloma innymi uczuleniami, dlatego dotyczy wielu alergików. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zimą, ze względu na ogrzewanie domu i niski poziom nawilżenia powietrza, kurz zaczyna być bardziej uciążliwy i trudniejszy w usuwaniu. Dodatkowo, problem nasilają świąteczne porządki, więc kontakt z kurzem jest jeszcze częstszy.

 

Warto zatem zadbać wtedy o jakość powietrza, aby zmniejszyć ilość kurzu w domu. W tym przypadku, oprócz mokrej ściereczki, wsparciem może być oczyszczacz powietrza, który wychwytuje krążące w powietrzu drobinki i zatrzymuje je na filtrach. Aby powietrze miało właściwy poziom wilgoci, warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Może być on także elementem oczyszczacza.

 

  • Grzyby pleśniowe

W grudniu zagrożeniem dla alergików są również różne grzyby pleśniowe, na przykład grzyb Aspergillus. Większe zagrożenie ze strony pleśni także związane jest z jakością powietrza w domach, a także może wynikać z problemów z właściwą wentylacją. Zimą nie wietrzymy pomieszczeń tak często, a wilgoć i zimno dodatkowo sprzyjają rozwojowi grzybów pleśniowych. Grzyby te najczęściej pojawiają się w łazienkach, kuchniach, pralniach, piwnicach.

 

Należy zatem dokładnie wysprzątać dom, zwracając szczególną uwagę na zakamarki, gdzie mogą skrywać się pleśnie. Ciepło, dobra wentylacja i brak wysokiej wilgoci pomagają w walce z grzybami pleśniowymi.

Rozwój pleśni w powiększeniu

  • Świąteczne pokarmy

W grudniu na naszych stołach zaczynają częściej pojawiać się uczulające pokarmy, na przykład owoce cytrusowe, migdały, mak, orzechy. Osoby z alergiami pokarmowymi powinny dokładnie sprawdzać składy produktów lub pytać o ich zawartość.

 

Zatem grudzień także może być miesiącem niebezpiecznym dla alergika. Chociaż nie pylą wtedy trawy lub drzewa, to jednak i tak w tym okresie może rozwinąć się alergia.

 

Więcej informacji o tym, co pyli w innych miesiącach, można znaleźć w kalendarzu pylenia.