Przejdź do treści

Co pyli w maju? Jakie pyłki wywołują uczulenie w maju?

Co pyli w maju? Tutaj znajdziesz potrzebne informacje na temat alergenów oraz na skuteczne sposoby ochrony przed alergią. Alergenami, które silnie uczulają w maju są podobnie jak w kwietniu pyłki brzozy, a także pyłki dębu, trawy, szczawiu, sosny oraz  zarodniki grzybów z rodzin Caldosporium i Alternaria. Najsilniej alergikom zaszkodzi ponownie brzoza oraz trawa, która jest najbardziej uczulającym alergenem, jeśli chodzi o alergię wziewną. Należy pamiętać, że co innego uczula na początku miesiąca i na jego końcu. Nie wiesz co pyli na początku miesiąca oraz co pyli pod koniec maja?  Sprawdź co wywołuje alergię w maju?

Co pyli w maju?

Kiedy zaczyna się wiosna i z dnia na dzień rozwija się w pełni zaczyna się również alergia. Maj to bardzo uciążliwy czas dla alergików. Katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, astma, wysypki skórne, łzawiące oczy to wszystko z czym muszą uporać się alergicy. Osobom uczulonym na pyłki zaleca się, by kontakt z naturą odbywał się w godzinach porannych, albo wieczorami, najlepiej po deszczowym dniu. Z tekstu poniżej dowiecie się jakie drzewa pylą w maju, co kwitnie w maju, z podziałem na początek miesiąca oraz na jego koniec. Znajdziecie także odnośniki do informacji co pyli w kwietniu i co pyli w czerwcu. Należy pamiętać, że w głównej mierze warunki pogodowe oddziałują na pylenie. Maj 2018 roku może różnić się pod względem intensywności objawów alergii od maja ubiegłego roku.  Sprawdź co wywołuje pylenie w maju i jakie przynosi objawy.

Alergia. Co pyli w maju?

  • Pyłki traw

    Według badań ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) blisko 16% przypadków alergicznego nieżytu nosa wywołują pyłki traw. W naszym kraju wyróżniamy około 200 gatunków traw. Pylenie trawy najsilniej objawia się w drugiej połowie maja, w czerwcu i lipcu. Uczulenie na alergeny pyłku traw jest najczęstszą przyczyną pyłkowicy, czyli alergicznego zapalenia spojówek, które objawia się poprzez pieczenie spojówek, łzawienie oraz zaczerwienienie. W dniach, gdy stężenie alergenów pyłku traw jest bardzo wysokie, u części alergików mogą występować objawy astmy pyłkowej. Osobom uczulonym na alergeny pyłku traw odradza się spacery po łące, przebywanie w pobliżu skoszonej trawy, a także w pobliżu zbóż uprawianych w Polsce, zwłaszcza w okresie największego pylenia. Alergeny traw są najdokładniej zbadanymi alergenami na  świecie.

  • Pyłki dębu 

    W naszym klimacie wyróżniamy dwa rodzaje dębu: szypułkowy i bezszypułkowy. Pierwszy typ obecny jest na terenie całego kraju, natomiast drugi nie występuje w górach oraz w północno – wschodniej części Polski. Na początek maja przypada okres pylenia dębu szypułkowego i trwa około 2 tygodnie, zaraz po jego zakończeniu swój okres pylenia zaczyna dąb bezszypułkowy. Z racji faktu, iż drzewo bardzo dobrze znosi wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, coraz częściej sadzone jest w miastach, przez co alergicy w dużym stopniu wystawienie są na jego właściwości alergiczne.

  • Pyłki szczawiu 

    Szczaw jest chwastem i występuje głównie w strefie klimatu umiarkowanego. Okres pylenia szczawiu przypada na maj i czerwiec. Występuję głównie na glebach żyznych i bogatych w azot. Uczulenie na alergeny szczawiu występuje bardzo rzadko.

  • Pyłki sosny 

    Sosna należy do rodziny drzew iglastych, w Polsce występuję 4 gatunki sosny: sosna pospolita, sosna czarna, limba i kosodrzewina. Mimo, iż nie odnotowano większych przypadków uczuleń na alergeny pyłków sosny, to jednak wysokie stężenie pyłku w okresie pylenia może wywoływać mechaniczne uszkodzenia nosa, co ma duży wpływ na późniejsze objawy alergicznego nieżytu nosa wywołanego przez alergeny pyłków traw. Podczas okresu pylenia i opadów deszczu, w kałużach można zauważyć żółty osad nazywany często „siarczystym deszczem

  • Zarodniki grzybów Alternaria 

    Reakcje alergiczne na grzyby mogą przybrać różne postacie t.j. alergia wziewna, alergia pokarmowa, alergia kontaktowa czy też uczulenie na antybiotyki. Zarodniki Alternaria zaczynają się uaktywniać już w maju, w dniach o bardzo wysokiej temperaturze powietrza. Grzyby z tej rodziny są najbardziej uczulającymi alergenami ze wszystkich pleśni. Stężenie zarodników w powietrzu podczas okresu pylenia znacząco przewyższa liczbą stężenie pyłków roślinnych. Z racji tego, iż zarodniki są dużo mniejsze od pyłków wnikają głębiej do naszego układu oddechowego, przez co mogą wywoływać alergię także dolnych dróg oddechowych.

 

Alergia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że za kilka lat co drugi Europejczyk będzie wykazywał uczulenie na jakiś alergen. Niestety ciągle rozwijający się przemysł i coraz większe zanieczyszczenie powietrza poszerzają ilość nowych alergików. Z racji tego, iż naukowe dotacje na badania nad alergiami nadal są bardzo małe, niestety szanse na skuteczną ochronę przed alergiami są znikome. Pylenie to odwieczny problem przy alergii i nie jest to tylko pylenie drzew, ale także pylenie przemysłowe. Niemniej to właśnie pyłki drzew i roślin wywołują najbardziej uciążliwe objawy alergii .

Teraz już wiecie co pyli w kwietniu i maju, a także co pyli w maju i czerwcu, więcej podpowie wam kalendarz pylenia.

Przypomnij sobie co pyli w kwietniu i dowiedz się co pyli w czerwcu?

Przeczytaj więcej o alergii >> Naturalne sposoby łagodzenia objawów alergii.