Przejdź do treści

Co pyli w styczniu? Jakie pyłki wywołują uczulenie w styczniu?

Styczeń najczęściej nie kojarzy się z okresem pylenia roślin, które okryte są wtedy miękką kołderką śniegu. Gdy pojawia się drapanie w gardle czy katar, zwykle myślimy, że to wynik przeziębienia. Jednak również w styczniu może pojawić się problem z alergiami – głównym zagrożeniem jest leszczyna, ale w powietrzu krążą także pyłki innych roślin i pozostałe typy alergenów.

Kalendarz pylenia podaje, że w styczniu pyli tylko leszczyna. Alergicy mogą być jednak narażeni także na inne alergeny wywołujące reakcje alergiczne. Wynika to głównie z faktu, że zimy są obecnie coraz cieplejsze, a tym samym okres pylenia roślin rozpoczyna się wcześniej i dodatkowo wydłuża się. Zwiększa się też ryzyko wystąpienia alergii krzyżowych. Zatem, co dokładnie pyli w styczniu?

Alergia. Co pyli w styczniu?

 

  • Leszczyna

Jak wspomnieliśmy powyżej, leszczyna jest głównym zagrożeniem dla alergików na początku roku. Leszczyna, czyli drzewo wydające orzechy laskowe, na ogół rozpoczyna pylenie w trzeciej dekadzie stycznia, ale ze względu na cieplejsze zimy, niekiedy ma to miejsce także na początku miesiąca. Leszczyna może pylić do marca, a nawet pierwszej połowy kwietnia. Leszczynę możemy rozpoznać po jej kwiatostanach – przypominają wydłużone bazie w kolorze żółtym. W trakcie wiatru jej pyłki przedostają się do powietrza i mogą powodować uczulenia objawiające się kichaniem, swędzeniem nosa, katarem.

 

  • Olcha

W styczniu może dojść również do reakcji alergicznej na olchę (olszę). Chociaż na ogół drzewo to zaczyna pylenie w drugiej dekadzie lutego, to jednak podczas cieplejszych zim może także stwarzać zagrożenie w styczniu. Gdy w trakcie styczniowych spacerów pojawiają się objawy alergii, może powodować ją właśnie olcha. Dochodzi też wtedy do reakcji krzyżowej z alergenami leszczyny.

 

  • Grzyby pleśniowe

Podobnie jak w grudniu, także w styczniu problemem dla alergików mogą być również grzyby pleśniowe, w szczególności zarodniki grzybów z rodzaju Aspergillus. To grzyby wewnątrzdomowe, które rozwijają się w niskich temperaturach i przy wysokiej wilgotności powietrza, na przykład w łazienkach, pralniach, piwnicach. Aby walczyć z grzybami pleśniowymi, trzeba dokładnie sprzątać dom, dbać o dobrą wentylację, właściwą temperaturę i wilgotność powietrza.

 

  • Kurz

Styczeń to także czas wzmożonych alergii na kurz i na roztocza kurzu domowego. Ze względu na ogrzewanie w powietrzu krąży więcej alergenów tego rodzaju. Dodatkowo, objawy alergii może nasilać niska wilgotność powietrza. Nieprzyjemne reakcje alergiczne na kurz można zmniejszyć przez stosowanie oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza.

W styczniu rozpoczyna się więc pylenie leszczyny i niekiedy olchy, ale alergicy narażeni są także na niebezpieczeństwo w swoim domu ze względu na aktywność grzybów pleśniowych i większy kurz.

 

Informacje o pyleniu w pozostałych miesiącach można znaleźć w kalendarzu pylenia.