Przejdź do treści

Co zrobić z resztkami owoców z wyciskarki?

Masz wyciskarkę do soków, przyrządziłeś smakowity napój i zastanawiasz się, co z robić z pulpą owocową lub warzywną, która pozostała? Ten pozostały miąższ owocowy jest dość suchy w większości składa się z włókna, które ma wysoką zawartość błonnika. Ten znakomicie wpływa na przemianę materii, dlatego szkoda, aby się zmarnował. Sprawdź, jak wykorzystać resztki owoców z wyciskarki.

Wyciskarka do soków – dlaczego warto z niej korzystać?

Kupujesz soki lub nektary w sklepie, które często są dosładzane i pełne sztucznych dodatków? A może rezygnujesz z zakupu, ponieważ zdrowe soki są bardzo kosztowne? Istnieje pewna alternatywa – inwestycja w wyciskarkę wolnoobrotową. Możesz wybrać wyciskarkę Hurom (np. Hurom H100 czy Hurom H-AA Alpha) lub wyciskarkę Kuvings (np. Kuvings D9900), które wiodą prym na rynku. Jeśli masz już swój egzemplarz to z pewnością wiesz, jakie ma zalety. To przede wszystkim zdrowe i pełnowartościowe napoje, które przyrządzasz z ulubionych owoców i warzyw. Masz wpływ na to, jaki będzie skład i jakość, a przy tym przyrządzisz go znacznie taniej i kiedy tylko Ci się spodoba. Oprócz smakowitego, pełnego witamin soku, po procesie wyciskania pozostaje jednak sucha pulpa, która z pozoru może nadawać się wyłącznie do utylizacji. Czy jednak tak musi być? Może jednak da się wykorzystać pozostałości?

Pulpa z wyciskarki wolnoobrotowej – czym właściwie jest?

Umieściłeś w wyciskarce do soków ulubione owoce (a może również warzywa), z których powstał pyszny sok. Efektem ubocznym jest jeszcze pulpa, czyli miazga z rozgniecionych owoców i warzyw, pozbawiona większości składników odżywczych na rzecz soku. Nie jest ona jednak zupełnie bezwartościowa – otóż miąższ ten jest bardzo bogaty w błonnik. Ten wprawdzie nie jest wchłaniany do organizmu, jednak ma dla niego spore znaczenie – reguluje procesy trawienne, zapewnia uczucie sytości, wspomaga pracę układu pokarmowego i reguluje metabolizm. Szkoda więc nie skorzystać z tych zalet, skoro mogą przyczynić się do lepszego samopoczucia!

7 pomysłów na wykorzystanie pulpy z wyciskarki do owoców

Bez względu na to, czy masz wyciskarkę Hurom, wyciskarkę Kuvings czy jakąkolwiek inną wyciskarkę wolnoobrotową, po uzyskaniu soku zostaje pulpa. Ta jest dość sucha, ale wciąż bogata w smak. Można więc z powodzeniem dodać ją do różnych potraw, by zwiększyć ich objętość, podbić smak czy zmienić konsystencję. Oto nasze inspiracje na to, co zrobić z resztkami pozostałymi po przyrządzaniu soku w wyciskarce wolnoobrotowej. Potraktuj je jako sugestie, które możesz dowolnie modyfikować pod swój gust!

  • Smoothie – czyli dość gęsty koktajl, który ma za zadanie nawodnić, ale jednocześnie zapewnić sytość. Wystarczy, że uzyskaną pulpę dokładnie zblendujesz, aby uzyskać jednolitą masę wraz z sokiem. Możesz też dodać np. nasiona chia, spirulinę czy kefir, by zwiększyć ilość wartości odżywczych.
  • Zupy – kiedy przyrządzasz zupę krem bądź po prostu lubisz, gdy zupy mają nieco gęstszą konsystencję, pulpa będzie świetnym zagęstnikiem. Wystarczy zblendować ją z całością. Np. pulpa jabłkowa lub gruszkowa świetnie zgra się z kremem pietruszkowym, a pulpa z pomarańczy nada charakteru zupie-krem z buraka.
  • Wege-kotleciki – tutaj najlepiej sprawdzą się resztki warzyw z wyciskarki wolnoobrotowej – np. buraków, marchewek czy selera naciowego. Do pulpy należy dodać ugotowaną kaszę, soczewicę lub ciecierzycę, a także jajko, mąkę i ulubione przyprawy. Następnie dobrze wymieszać całość i usmażyć na patelni lub upiec w piekarniku.
  • Pasta do kanapek – pulpę możesz połączyć z ulubionymi składnikami. Zblenduj ją np. z suszonymi pomidorami albo makrelą bądź kurczakiem i słonecznikiem, a następnie przypraw do smaku. Choć miazga nie jest intensywna w smaku to dodatki sprawią, że nabierze wyrazu.
  • Kulki mocy – to popularna słodycz, chętnie spożywana przez miłośników zdrowego odżywiania. Zamiast batonów i pralinek pełnych cukrów, możesz wykorzystać resztki z wyciskarki do owoców. Wystarczy uzyskać gładką masę za pomocą blendera, dodać do tego daktyle, wiórki kokosowe, kakao i uformować kulki, a następnie obtoczyć w wiórkach lub kakao. Świetnie sprawdzą się jako przekąska.
  • Pokarm dla zwierzątka – jeśli masz myszkę, królika, szynszylę czy świnkę morską, pozostałości po wyciskanym soku świetnie nadadzą się jako pokarm dla nich i zostaną ze smakiem zjedzone.
  • Nawóz dla roślin – pulpa owocowa lub warzywna doskonale sprawdzi się jako kompost. Odkładaj go w specjalnie przygotowanym do tego celu miejscu, a następnie bez ograniczeń wykorzystuj do użyźniania gleby w swoim ogródku! To bezpieczne dla środowiska rozwiązanie, które korzystnie wpłynie na Twoje plony – użyźni i zmineralizuje odpowiednio glebę.

Skoro już wiesz, jakie są zalety użytkowania wyciskarki do soków, to oprócz pysznych napojów wykorzystaj też pozostałą pulpę. Możesz z niej stworzyć różne smakołyki albo zastosować jako pokarm dla gryzoni lub nawóz dla roślin.