Przejdź do treści

Czy istnieje skuteczny sposób na eliminację wirusów? Wpływ technologii Plasmacluster na wirusy, bakterie, alergeny i grzyby.

Technologia Plasmacluster przenosi do naszych domów proces jonizacji występujący w naturze. Opatentowana technologia znalazła zastosowanie w postaci generatorów jonów montowanych w oczyszczaczach powietrza marki Sharp. To właśnie japoński gigant postawił sobie za cel poprawy zdrowia u swoich klientów. Generatory jonów znalazły również zastosowanie, jako odrębne urządzenia lub jako instalacje w samochodach, lodówkach, czy nawet windach. Generatory uwalniają w powietrze zarówno jony dodatnie, jak i jony ujemne, a ich natężenie wynosi od 7000 do nawet 70000 cm³. Zanim ta technologia trafiła do naszych domów przeprowadzono szereg testów, zarówno warunkach laboratoryjnych i ośrodkach badawczych . Skąd taka popularność jonizacji i czy naprawdę to skuteczna broń z niebezpiecznymi drobnoustrojami?

eliminacja wirusów

Powstawanie jonów w technologii Plasmacluster

Technologia Plasmacluster wykorzystuje wyładowania plazmowe w celu utworzenia i uwolnienia w powietrze równej ilości jonów dodatnich i jonów ujemnych, dokładnie odzwierciedlających jony występujące w naturze. Głównym materiałem, z którego powstają jony to cząsteczki tlenu i wody unoszące się w powietrzu, w wyniku wyładowań plazmowych powstają dodatnie jony wodoru (H⁺) i ujemne jony tlenu (O₂⁻).

Za wysoką stabilność uwolnionych jonów odpowiadają cząsteczki wody, które szczelnie otaczają uwolnione jony. Dzieje się tak, dlatego że zarówno jony dodatnie i ujemne posiadają ładunek elektryczny przyciągający do siebie mikroskopijne cząsteczki wody.

molekuly-blog

Jak jonizacja wpływa na eliminację wirusów, bakterii, grzybów i alergenów?

Uwolnione w powietrze jony dodatnie (H⁺) i jony ujemny (O₂⁻) są rozładowywane wspólnie. Przywierają do napotkanych w powietrzu drobnoustrojów i natychmiast zamieniają się w silnie reaktywne rodniki OH. Taka transformacja cechuje się niezwykle dużą właściwością utleniającą rodników, które szybko odbierają wodór (H) z białka wirusów i innych napotkanych mikrocząsteczek, jednocześnie uszkadzając strukturę danego drobnoustroju. Dzieje się tak, dlatego że zewnętrzna powłoka alergenów, wirusów i bakterii składa się głównie z białka, a wyciągając z niego wodór dochodzi do zniszczenia tej powłoki i tym samym do obumarcia całej komórki. Zatem nawet, jeśli uszkodzony alergen przedostanie się do naszego układu oddechowego nie wywoła uczulenia[i], tak jak wirus nie spowoduje choroby. Sam rodnik po ekstrakcji wodoru z napotkanej komórki zamienia się mikroskopijną cząsteczkę wody, która zostaje uwalniana w powietrze.

Skuteczność w zwalczaniu groźnych drobnoustrojów uzależniona jest od wielkości pomieszczenia, w którym użyto jonizacji opartej na technologii Plasmacluster, oraz samego generatora jonów. Te zainstalowane w oczyszczaczach powietrza umiejscowione są na drodze wydmuchiwanego, oczyszczonego powietrza. Wylot powietrza, który ustawiony jest pod kątem 20° pozwala jonom na dotarcie do wszystkim zakamarków danego pomieszczenia i skuteczną eliminację drobnoustrojów.

powietrze-blog

Rodzaje mikrobów eliminowanych przez technologię Plasmacluster

W celu sprawdzenia skuteczności eliminacji groźnych patogenów technologia Plasmacluster została poddana ogromnej liczbie testów laboratoryjnych i terenowych.

Alergeny unoszące się w powietrzu (efekt po 14–51 minutach w hermetycznej przestrzeni testowej o powierzchni 25 m³ dla oczyszczacza powietrza wyposażonego w generator jonów Plasmacluster HD25000/7000).

Bakterie: Serratia, Coliform bacteria (E. coli), E. coli, Staphylococcus (aureus), Candida, Bacillus subtilis, MRSA (methicillin-resistant Staphylococcus aureus), Pseudomonas, Enterococcus, Staphy-lococcus, Enterococcus, Staphylococcus, Sarcina, Micrococcus

Grzyby: Cladosporium, Penicillium, Aspergillus, Aspergillus, Penicillium, Stachybotrys, Alternaria, Mucorales

Wirusy: H1N1 wirus ludzkiej grypy, H5N1 wirus ptasiej grypy, wirus Coxsackie, wirus polio, wirus Corona kotów

Nieprzyjemne zapachy: Sharp Corporation, we współpracy z Animal Clinical Research, przeprowadził testy w szpitalu weterynaryjnym, podczas których udowodniono, że jony Plasmacluster o dużej gęstości (stężenie jonów: 25 000 jonów/cm³) znacząco pomniejszają ilość bakterii w powietrzu i likwidują zapach amoniaku, które w głównej mierze odpowiadają za wydzielanie przykrego zapachu przez zwierzęta domowe.

Zaskakujące efekty uboczne korzystania z jonizacji Plasmacluster

Efektem ubocznym korzystania z jonizacji Plasmacluster jest zdrowa i nawilżona skóra.

Przebadano wpływ jonów o natężeniu 25000/cm³ na poprawę elastyczności skóry i przeciwdziałaniu jej wysuszania. Dowiedziono również, że jonizacja skutecznie eliminuje nadmiar sebum, które powoduje niechciane, tłuste połyski na skórze.

Jony Plasmacluster wpływają również na wyraźną redukcję elektrostatyczności statycznej, która jest efektem urządzeń elektrycznych przyjmujących ładunek dodatni lub ujemny. Jony powstały w technologii Plasmacluster naładowane są dodatnie i ujemnie, dlatego doskonale reagują na oba przypadki naładowania statycznego. Jony ujemne łączą się z tymi nacechowanymi dodatnie, natomiast do ładunków ujemnych przylegają jony dodatnie, tym samym minimalizując efekt elektryczności statycznej.

Czas, w którym jonizacja eliminuje drobnoustroje z naszych domów

Parametry skuteczności jonizacji Plasmacluster w głównej mierze zależą od wielkości pomieszczenia, prawidłowego ustawienia oczyszczacza powietrza oraz wielkości natężenia generatora jonów.

tabelka-blog

Badania i skuteczność w eliminacji wirusów z rodziny Corona

Dotychczas na świecie zdiagnozowano klika wirusów z rodziny Corona groźnych dla człowieka:

 • ludzki koronawirus 229E (HCoV 229E)
 • ludzki koronawirus OC43 (HCoV OC43)
 • ludzki wirus SARS (SARS CoV Urbani)
 • ludzki koronawirus NL63 (HCoV NL63, początkowo wirus New Haven)
 • ludzki koronawirus HKU1 (HCoV HKU1)
 • ludzki koronawirus bliskowschodniego zespołu oddechowego – wirus MERS (MERS-CoV, także: HCoV-EMC/2012, ludzki betakoronawirus 2c EMC/2012)
 • ludzki koronawirus SARS-CoV-2 (wcześniej 2019-nCoV, zidentyfikowany w Wuhanie)

Nazwa wiąże się ściśle z budową wirusów, która przypomina koronę. Początkowo koronawirusy atakowały tylko zwierzęta, jednak pod wpływem mutacji zaczęły atakować również ludzi stanowiąc dla nas poważne zagrożenie. Obecnie na całym świecie mamy do czynienia z pandemią wywołaną koronawirusem COVID-19. Wszystkie laboratoria szukają skutecznej szczepionki przeciw niemu.

Poruszamy ten temat, albowiem technologia Plasmacluster znacząco wpływa na destrukcję wirusów, jednak jest za wcześnie, a sam wirus COVID-19 zbyt niebezpieczny, aby przeprowadzić dokładne testy wpływu jonizacji Plasmacluster na ten konkretny koronawirus.

Niemniej, w 2004 roku firma Sharp wraz Kitasato Institute Medical Center Hospital przeprowadzili badania pod kątem wpływu jonizacji na dezaktywację wirusa Feline z rodziny korona, który powodował zapalenie otrzewnej u kotów. Dowiedziono, że technologia Plasmacluster przyczynia się do dezaktywacji wirusów, poprzez uszkodzenia struktury białkowej wirusa, przez wyciągniecie przez jony jego wodoru, tym samym znacząco zmniejszając aktywność wirusa.

białko-blog

W celu potwierdzenia skuteczności jonizacji opartej na technologii Plasmacluster wykorzystano dwa hermetycznie pudełka, każde o objętości 1 m³, a następnie w jednym z nich umieszczono generator jonów, drugie pozostało puste. Kolejnym krokiem było rozpylenie równej ilości wirusów w obu pudełkach. Po 40 minutach eksperymentu stwierdzono, że wirus poddany jonizacji uległ dezaktywacji na poziomie 99.7% w skutek zniszczenia powłoki zewnętrznej mikroba.

Na poniższych zdjęciach możemy porównać budowę wirusów w stanie swobodnym i poddanym jonizacji. Jak widzimy technologia Plasmacluster znacząco zmniejszyła jego rozmiary i poważnie uszkodziła jego strukturę. Pozostaje mieć nadzieję, że badania nad najnowszym koronawirusem, również przyniosą nam tak doskonałe wieści, a technologia Plasmacluster zapewni nam ochronę.

wirusy-blog

Filtry – co musisz wiedzieć

Czym są i jak działają filtry do oczyszczaczy powietrza?

Oczyszczacze powietrza powoli stają się standardem wyposażenia mieszkań. Łatwy dostęp do sprawdzonych źródeł informacji sprawił, że większość ludzi jest dobrze zaznajomiona z przykrą rzeczywistością polskich norm jakości powietrza oraz z wpływem smogu na organizm. Szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu, które wdychamy, przenikają do naszego organizmu i zatruwają go. Z tego powodu powinniśmy robić wszystko, co możliwe, by powietrze w naszym otoczeniu było czyste. To właśnie stąd wynika tak duże zainteresowanie oczyszczaczami powietrza. Jednak ich działanie nie jest dla wszystkich jasne. Dlatego wyjaśniamy, czym są filtry do oczyszczaczy i jak działają.

Rodzaje filtrów

Oczyszczacze powietrza składają się z zestawu filtrów, które wychwytują i zatrzymują zanieczyszczenia. Są zbudowane ze specjalnych włókien, powiązanych ze sobą tak ciasno, by mogły przepuszczać jedynie naturalną mieszaninę gazów, którą oddychamy. W zależności od specyfiki filtra zatrzymuje on większe lub mniejsze zanieczyszczenia. Można wyróżnić kilka rodzajów filtrów, które są umieszczane w urządzeniach oczyszczających powietrze:

 • Filtr wstępny
 • Filtry HEPA
 • Filtry węglowe
 • Filtry jonowe

Działanie filtrów

Filtr wstępny

Każdy filtr do oczyszczacza powietrza jest odpowiedzialny za zatrzymywanie innego rodzaju substancji znajdujących się w powietrzu. Większość dostępnych na rynku urządzeń, oczyszczanie powietrza zaczyna od filtra wstępnego, którego zadaniem jest zatrzymanie największych zanieczyszczeń znajdujących. Można zaliczyć do nich m.in. zwierzęcą sierść, kurz, włosy czy okruchy. Filtr wstępny wspomaga także skuteczną pracę pozostałych filtrów, dlatego należy go regularnie czyścić. Dzięki temu wydłużymy żywotność filtrów i rzadziej będzie trzeba je wymieniać.

Filtr HEPA

Do najważniejszych elementów oczyszczaczy powietrza należy filtr HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air. Zbudowany jest z mikroskopijnych włókien i ma za zadanie zatrzymywać wszelkie pyły zawieszone znajdujące się w powietrzu. Mówiąc prościej, zatrzymuje to, czego nie zatrzymał filtr wstępny. Filtr HEPA wyłapuje nawet do 99,97 % pyłów w tym najczęstsze składniki smogu pyły PM.10 i PM2.5  ale również zarodniki pleśni, roztocza i pyłki roślinne. Nie wszyscy producenci umieszczają go w swoich urządzeniach, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jego obecność szukając oczyszczacza powietrza do domu.

Filtr węglowy

Aby pozbyć się niebezpiecznych związków lotnych będących również  składnikami smogu  należy wybrać urządzenie   z filtrem węglowym. Główna cechą węgla aktywnego (GAC Granular Activated Carbon) zawartego w filtrach węglowych jest duża powierzchnia aktywna – 250g węgla aktywnego ma 50m2 powierzchni chłonnej. Te właściwości sprawiają ze pochłania on toksyczne i silnie kancerogenne związki chemiczne takie jak benzo(a)piren, którego norm w Polsce przekroczone są nawet 10 krotnie. W zależności od modelu urządzenia filtr węglowy może być zespolony z filtrem HEPA np. w modelu KC-930EUW lub stanowić osobny filtr jak w oczyszczaczu KC-D40EUW .

Filtr jonowy

Coraz częściej w urządzeniach oczyszczających powietrze pojawiają się też filtry jonowe. Zadaniem jonizatora jest wzmocnienie filtracji powietrza. Ułatwiaja on oczyszczanie powietrza na odległość wypełniając powietrze jonami ujemnymi i dodatnimi. Jonizator działa też jak filtr elektrostatyczny neutralizując promieniowanie emitowane przez urządzenia elektryczne. Tylko Sharp może szczycić się opatentowaną technologią Plasmacluster, która jako jedyna jest skuteczną metodą jonizacji powietrza. Inżynierowie z Sharpa jako pierwsi stworzyli i opatentowali generator jonów, w którym jony dodatnie i ujemne otaczane są cząsteczkami wody, dzięki czemu jony są trwałe, co pozwala na to by ich nasycenie w powietrzy było na tyle duże aby skutecznie zwalczać wirusy, bakterie i zarodniki pleśni.

Oczyszczacze powietrza do 20 m2

Czy wiesz, że unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia to nie tylko zarazki, wirusy czy grzyby? To również smog oraz inne substancje mające zły wpływ na zdrowie Twoje i Twojej rodziny. Sposobem na ich wyeliminowanie jest zakup dobrej jakości oczyszczacza powietrza. Jeśli nie wiesz, jaki będzie dla Ciebie najlepszy, to zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami. Dzięki nim dowiesz się, jakie oczyszczacze powietrza do 20 m2 warto kupić!

Sharp KC-D40EWU filtry

Oczyszczacze powietrza – co to jest i jak działa?

Oczyszczacze powietrza, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie oczyszczenie wdychanego przez nas powietrza ze wszelkich szkodliwych substancji. Warto wyposażyć w nie, nie tylko nasze domy, lecz również miejsce pracy czy inne pomieszczenia, w których często przebywamy. Jeśli chcesz oczyścić większą powierzchnię niż tylko jeden pokój, to warto wybrać oczyszczacz powietrza do 20 m2, który idealnie spełni swoją rolę.

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które przyniesie ulgę również alergikom. Usunie bowiem z otaczającego ich powietrza niemal 100% alergenów, takich jak grzyby, pleśń i kurz, a latem pyłki roślin czy traw. Urządzenie to jest także dobrą inwestycją dla wszystkich osób posiadających dzieci. Na rynku dostępne są modele specjalnie przystosowane właśnie dla maluchów – są ciche oraz posiadają dodatkowe funkcje jak na przykład blokada rodzicielska.

Jak działają oczyszczacze powietrza? Ich konstrukcja opiera się głównie na filtrach, które usuwają wszelkie wymienione wcześniej zanieczyszczenia z powietrza i oddają nam je w czystej postaci. W zależności od modelu filtrów tych jest kilka, a każdy z nich odpowiada za usuwanie innego rodzaju substancji. Co więcej, oczyszczacze wyposażone są również w technologię pozwalające na nawilżanie powietrza czy jego jonizację. Pierwsza z nich może okazać się szczególnie pomocna w sezonie grzewczym, kiedy powietrze w naszych domach jest naprawdę suche.

Ranking oczyszczaczy powietrza do 20 m2

Na rynku znajdziesz wiele modeli oczyszczaczy powietrza do 20 m2. Zdrovi.pl również oferuje szeroką gamę najwyższej jakości produktów nadających się do oczyszczania powietrza pomieszczeń do 20 m2. Przed zakupem warto zapoznać się z ich parametrami takimi jak poziom wytwarzanego hałasu czy rodzaj zastosowanych filtrów. Poniżej przedstawiamy najlepsze oczyszczacze powietrza do 20 m2.

Jest to model dedykowany pomieszczeniom do 26 m2 z głośnością pracy od 23 do 47 dB, co sprawia, że nie będzie on uciążliwy nawet wtedy, kiedy musisz skupić się na pracy. Wyposażony jest on w aż pięć poziomów oczyszczania, dzięki czemu masz pewność, że powietrze, którym oddychasz, jest całkowicie pozbawione zanieczyszczeń. Zatrzymują one między innymi sierść, kurz, lotne związki organiczne, brzydkie zapachy, a także bakterie i wirusy. Co więcej, oczyszczacz ten posiada funkcję nawilżacza i jonizatora, a dzięki nowoczesnemu designowi wpasuje się w każde pomieszczenie.

Model ten przeznaczony jest do pomieszczeń mających powierzchnię do 39 m2, dzięki czemu możesz oczyścić powietrzę na większej przestrzeni – na przykład na całym piętrze. Oprócz wysokie jakości zamontowanych w nim filtrów, urządzenie to może pochwalić się stacją pomiarową, którą możesz sterować zdalnie ze swojego smartfona. Dzięki niej na bieżąco możesz kontrolować stan powietrza oraz wybrać tryb automatyczny, który dobierze prędkość wentylatora do poziomu zanieczyszczenia. Funkcja ta sprawia również, że już nigdy nie zapomnisz o zmianie filtra – oczyszczacz poinformuje Cię o tym w odpowiednim momencie.

Model ten to innowacyjny oczyszczacz powietrza, który wyeliminuje wszystkie źle wpływające na nasze zdrowie substancje z powierzchni do 28 m2. Dzięki funkcji Pollen automatycznie wykryje on alergeny unoszące się w powietrzu i usunie je, natomiast dzięki opcji ION Shower przygotuje sypialnię tak, abyś w nocy oddychał  nie tylko czystym, lecz również nawilżonym powietrzem. Ten oczyszczacz powietrza wyeliminuje również 99,97% składowych smogu, a także pyły mniejsze niż 2,5 mikrometra. Są one najgroźniejsze dla naszego zdrowia, ponieważ bez problemu dostają się do dróg oddechowych. Jednak dzięki temu urządzeniu nawet one nie będą miały żadnych szans!

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki sprawiły, że wiesz już, jakie oczyszczacze powietrza do 20 m2 są najlepsze. Zapoznaj się z całą ofertą na Zdrovi.pl i wybierz model najbardziej dopasowany do potrzeb Twoich i Twoich bliskich.