Przejdź do treści

Wpływ technologii Plasmacluster na wirusy, bakterie, alergeny i grzyby.

Technologia Plasmacluster przenosi do naszych domów proces jonizacji występujący w naturze. Opatentowana technologia znalazła zastosowanie w postaci generatorów jonów montowanych w oczyszczaczach powietrza marki Sharp. To właśnie japoński gigant postawił sobie za cel poprawy zdrowia u swoich klientów. Generatory jonów znalazły również zastosowanie, jako odrębne urządzenia lub jako instalacje w samochodach, lodówkach, czy nawet windach. Generatory uwalniają w powietrze zarówno jony dodatnie, jak i jony ujemne, a ich natężenie wynosi od 7000 do nawet 70000 cm³. Zanim ta technologia trafiła do naszych domów przeprowadzono szereg testów, zarówno warunkach laboratoryjnych i ośrodkach badawczych . Skąd taka popularność jonizacji i czy naprawdę to skuteczna broń z niebezpiecznymi drobnoustrojami?

eliminacja wirusów

Powstawanie jonów w technologii Plasmacluster

Technologia Plasmacluster wykorzystuje wyładowania plazmowe w celu utworzenia i uwolnienia w powietrze równej ilości jonów dodatnich i jonów ujemnych, dokładnie odzwierciedlających jony występujące w naturze. Głównym materiałem, z którego powstają jony to cząsteczki tlenu i wody unoszące się w powietrzu, w wyniku wyładowań plazmowych powstają dodatnie jony wodoru (H⁺) i ujemne jony tlenu (O₂⁻).

Za wysoką stabilność uwolnionych jonów odpowiadają cząsteczki wody, które szczelnie otaczają uwolnione jony. Dzieje się tak, dlatego że zarówno jony dodatnie i ujemne posiadają ładunek elektryczny przyciągający do siebie mikroskopijne cząsteczki wody.

molekuly-blog

Jak jonizacja wpływa na eliminację wirusów, bakterii, grzybów i alergenów?

Uwolnione w powietrze jony dodatnie (H⁺) i jony ujemny (O₂⁻) są rozładowywane wspólnie. Przywierają do napotkanych w powietrzu drobnoustrojów i natychmiast zamieniają się w silnie reaktywne rodniki OH. Taka transformacja cechuje się niezwykle dużą właściwością utleniającą rodników, które szybko odbierają wodór (H) z białka wirusów i innych napotkanych mikrocząsteczek, jednocześnie uszkadzając strukturę danego drobnoustroju. Dzieje się tak, dlatego że zewnętrzna powłoka alergenów, wirusów i bakterii składa się głównie z białka, a wyciągając z niego wodór dochodzi do zniszczenia tej powłoki i tym samym do obumarcia całej komórki. Zatem nawet, jeśli uszkodzony alergen przedostanie się do naszego układu oddechowego nie wywoła uczulenia[i], tak jak wirus nie spowoduje choroby. Sam rodnik po ekstrakcji wodoru z napotkanej komórki zamienia się mikroskopijną cząsteczkę wody, która zostaje uwalniana w powietrze.

Skuteczność w zwalczaniu groźnych drobnoustrojów uzależniona jest od wielkości pomieszczenia, w którym użyto jonizacji opartej na technologii Plasmacluster, oraz samego generatora jonów. Te zainstalowane w oczyszczaczach powietrza umiejscowione są na drodze wydmuchiwanego, oczyszczonego powietrza. Wylot powietrza, który ustawiony jest pod kątem 20° pozwala jonom na dotarcie do wszystkim zakamarków danego pomieszczenia i skuteczną eliminację drobnoustrojów.

powietrze-blog

Rodzaje mikrobów eliminowanych przez technologię Plasmacluster

W celu sprawdzenia skuteczności eliminacji groźnych patogenów technologia Plasmacluster została poddana ogromnej liczbie testów laboratoryjnych i terenowych.

Alergeny unoszące się w powietrzu (efekt po 14–51 minutach w hermetycznej przestrzeni testowej o powierzchni 25 m³ dla oczyszczacza powietrza wyposażonego w generator jonów Plasmacluster HD25000/7000).

Bakterie: Serratia, Coliform bacteria (E. coli), E. coli, Staphylococcus (aureus), Candida, Bacillus subtilis, MRSA (methicillin-resistant Staphylococcus aureus), Pseudomonas, Enterococcus, Staphy-lococcus, Enterococcus, Staphylococcus, Sarcina, Micrococcus

Grzyby: Cladosporium, Penicillium, Aspergillus, Aspergillus, Penicillium, Stachybotrys, Alternaria, Mucorales

Wirusy: H1N1 wirus ludzkiej grypy, H5N1 wirus ptasiej grypy, wirus Coxsackie, wirus polio, wirus Corona kotów

Nieprzyjemne zapachy: Sharp Corporation, we współpracy z Animal Clinical Research, przeprowadził testy w szpitalu weterynaryjnym, podczas których udowodniono, że jony Plasmacluster o dużej gęstości (stężenie jonów: 25 000 jonów/cm³) znacząco pomniejszają ilość bakterii w powietrzu i likwidują zapach amoniaku, które w głównej mierze odpowiadają za wydzielanie przykrego zapachu przez zwierzęta domowe.

Zaskakujące efekty uboczne korzystania z jonizacji Plasmacluster

Efektem ubocznym korzystania z jonizacji Plasmacluster jest zdrowa i nawilżona skóra.

Przebadano wpływ jonów o natężeniu 25000/cm³ na poprawę elastyczności skóry i przeciwdziałaniu jej wysuszania. Dowiedziono również, że jonizacja skutecznie eliminuje nadmiar sebum, które powoduje niechciane, tłuste połyski na skórze.

Jony Plasmacluster wpływają również na wyraźną redukcję elektrostatyczności statycznej, która jest efektem urządzeń elektrycznych przyjmujących ładunek dodatni lub ujemny. Jony powstały w technologii Plasmacluster naładowane są dodatnie i ujemnie, dlatego doskonale reagują na oba przypadki naładowania statycznego. Jony ujemne łączą się z tymi nacechowanymi dodatnie, natomiast do ładunków ujemnych przylegają jony dodatnie, tym samym minimalizując efekt elektryczności statycznej.

Czas, w którym jonizacja eliminuje drobnoustroje z naszych domów

Parametry skuteczności jonizacji Plasmacluster w głównej mierze zależą od wielkości pomieszczenia, prawidłowego ustawienia oczyszczacza powietrza oraz wielkości natężenia generatora jonów.

tabelka-blog

Badania i skuteczność w eliminacji wirusów z rodziny Corona

Dotychczas na świecie zdiagnozowano klika wirusów z rodziny Corona groźnych dla człowieka:

  • ludzki koronawirus 229E (HCoV 229E)
  • ludzki koronawirus OC43 (HCoV OC43)
  • ludzki wirus SARS (SARS CoV Urbani)
  • ludzki koronawirus NL63 (HCoV NL63, początkowo wirus New Haven)
  • ludzki koronawirus HKU1 (HCoV HKU1)
  • ludzki koronawirus bliskowschodniego zespołu oddechowego – wirus MERS (MERS-CoV, także: HCoV-EMC/2012, ludzki betakoronawirus 2c EMC/2012)
  • ludzki koronawirus SARS-CoV-2 (wcześniej 2019-nCoV, zidentyfikowany w Wuhanie)

Nazwa wiąże się ściśle z budową wirusów, która przypomina koronę. Początkowo koronawirusy atakowały tylko zwierzęta, jednak pod wpływem mutacji zaczęły atakować również ludzi stanowiąc dla nas poważne zagrożenie. Obecnie na całym świecie mamy do czynienia z pandemią wywołaną koronawirusem COVID-19. Wszystkie laboratoria szukają skutecznej szczepionki przeciw niemu.

Poruszamy ten temat, albowiem technologia Plasmacluster znacząco wpływa na destrukcję wirusów, jednak jest za wcześnie, a sam wirus COVID-19 zbyt niebezpieczny, aby przeprowadzić dokładne testy wpływu jonizacji Plasmacluster na ten konkretny koronawirus.

Niemniej, w 2004 roku firma Sharp wraz Kitasato Institute Medical Center Hospital przeprowadzili badania pod kątem wpływu jonizacji na dezaktywację wirusa Feline z rodziny korona, który powodował zapalenie otrzewnej u kotów. Dowiedziono, że technologia Plasmacluster przyczynia się do dezaktywacji wirusów, poprzez uszkodzenia struktury białkowej wirusa, przez wyciągniecie przez jony jego wodoru, tym samym znacząco zmniejszając aktywność wirusa.

białko-blog

W celu potwierdzenia skuteczności jonizacji opartej na technologii Plasmacluster wykorzystano dwa hermetycznie pudełka, każde o objętości 1 m³, a następnie w jednym z nich umieszczono generator jonów, drugie pozostało puste. Kolejnym krokiem było rozpylenie równej ilości wirusów w obu pudełkach. Po 40 minutach eksperymentu stwierdzono, że wirus poddany jonizacji uległ dezaktywacji na poziomie 99.7% w skutek zniszczenia powłoki zewnętrznej mikroba.

Na poniższych zdjęciach możemy porównać budowę wirusów w stanie swobodnym i poddanym jonizacji. Jak widzimy technologia Plasmacluster znacząco zmniejszyła jego rozmiary i poważnie uszkodziła jego strukturę. Pozostaje mieć nadzieję, że badania nad najnowszym koronawirusem, również przyniosą nam tak doskonałe wieści, a technologia Plasmacluster zapewni nam ochronę.

wirusy-blog

Jak wybrać oczyszczacz

Jak wybrać oczyszczacz? Sprawdźmy jego budowę

Smog, spaliny, dym z kominów fabrycznych i domowych to realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Najskuteczniejszą metodą ochrony naszych płuc przed działaniem szkodliwych substancji zawartych w zanieczyszczonym powietrzu jest oczyszczacz powietrza. Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz? Jakie elementy powinny być wbudowane w wysokiej klasy oczyszczacz powietrza?

System filtrowania

Najważniejszą sprawą jest system filtrowania – zwróćmy uwagę, z ilu elementów jest złożony, czy może przechwytywać kurz, sierść zwierzęcą, czy ma możliwość pochłaniania zapachów, a także, jak oczyszczacz radzi sobie ze smogiem i innymi pyłami zawieszonymi.

Sharp KC-D60EUW - widok z przodu

Sprawdźmy to na przykładach. Najlepszym punktem odniesienia będą oczyszczacze powietrza Sharp. Na pierwszy ogień weźmy modele z serii KC-D. Oczyszczacz KC-D60EUW został wyposażony w pięć filtrów, które skutecznie radzą sobie z różnorodnymi zanieczyszczeniami – od tych niewidocznych gołym okiem, po większe, jak kurz czy sierść. Zaczynając od filtra wstępnego, poprzez filtr węglowy i HEPA, aż do filtra nawilżacza oraz jonizatora Plasmacluster. Takie wyposażenie daje rezultaty, które widoczne są już od pierwszego użycia. Filtr wstępny zatrzymuje największe zanieczyszczenia, a węglowy odpowiada za usuwanie z powietrza lotnych związków i nieprzyjemnych zapachów. Filtr HEPA oczyszcza powietrze ze smogu, bakterii i wirusów, zaś filtr nawilżacza – będący również matą ewaporacyjną – nie tylko gromadzi osady i kamień z wody, ale i pomaga w zachowaniu odpowiedniej wilgotności powietrza. Sharp KC-D60EUW skutecznie oczyszcza powietrze w pomieszczeniach o powierzchni do 48m2.  Oczyszczacz wyposażono także w 3 czujniki (pyłów, temperatury i wilgotności) oraz tryb Advanced Auto, dzięki któremu urządzenie jeszcze intensywniej oczyszcza powietrze ze smogu i alergenów. Seria oczyszczaczy Sharp KC-D cechuje się mniejszą budową i nowoczesnym designem. Model Sharp KC-D40 wystepuję również w czarnym kolorze.

Sharp KC-D40EUB - widok z przodu

Warto też zwrócić uwagę na oczyszczacze z serii Sharp KC-A. Czym różnią się od powyższych? Spójrzmy na model KC-A50EUW. Podobnie jak oczyszczacz KC-D60EUW został wyposażony w pięć stopni filtracji filtr wstępny, węglowy, HEPA, filtr nawilżający i jonizator Plasmacluster.  Model KC-A50EUW posiada również 3 czujniki (pyłów, temperatury i wilgotności). To sprawia, że bardzo dobrze poradzi sobie również w większych pomieszczeniach o powierzchni do 38m2. Wszystkie oczyszczacze serii KC-A ze względu na większe gabaryty w porównaniu do serii KC-D charakteryzuje nieznacznie cichsza praca jest to spowodowane mniejszymi oporami powietrza.

Większość oczyszczaczy w swojej budowie różni się szczegółami. Szukając odpowiedniego oczyszczacza powietrza warto w pierwszej kolejności zastanowić się, jakich możliwości oczekujemy od urządzenia, a dopiero później skupić się na znalezieniu idealnego oczyszczacza.

 

Dlaczego jonizacja powietrza jest ważna?

Podstawą innowacyjnych rozwiązań firmy Sharp jest jonizator powietrza Plasmacluster – jest to rewolucyjny sposób na oczyszczanie powietrza. Dodatnio naładowane jony oraz jony ujemne są uwalniane do powietrza jednocześnie. Przyłączają się one do powierzchni komórek bakterii, pleśni czy alergenów rozkładając białka na ich powierzchni, co powoduje ich uszkodzenie. Zastosowanie wyższego stężenia jonów Plasmacluster w powietrzu powoduje zahamowanie rozwoju komórek wirusów. Firma Sharp od 10 lat prowadzi badania nad tą technologią i do dziś udało się ustalić, że jony eliminują prawie 30 gatunków mikroorganizmów chorobotwórczych, np. wirusa grypy H1N1, koronawirusa czy wirusa poli.

W co jeszcze powinien być wyposażony wysokiej klasy oczyszczacz powietrza?

Oprócz eleganckiego wyglądu, oczyszczacze powietrza wysokiej klasy powinny być wyposażone w automatyczną przysłonę nawiewu (np. model Sharp KC-D60EUW), co pozwala zachować jeszcze lepszą cyrkulację powietrza i ochronić wnętrze urządzenia przed zanieczyszczeniami. Tryb Advanced Auto, który oferuje czujniki bezpieczeństwa i wzmacnia pracę urządzenia. W jaki sposób? Po przekroczeniu poziomu wilgotności wynoszącego 70%, jonizacja pracuje na pełnych obrotach, co zapobiega rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Ważny jest także programator czasowy dostępny w praktycznie każdym modelu serii KC-D – dzięki niemu można ustawić czas pracy oczyszczacza, a także automatyczne wyłączanie (np. model KC-A60EUW ).

Wysokiej klasy oczyszczacz powinien być także wyposażony w różne tryby pracy, np. średni, szybki lub nocny. Ciekawostką jest, że tryb nocny przełącza wentylację na najwolniejszy bieg, a także przygasza wszystkie elementy, które świecą, więc nic nie zakłóca snu.

Prawie wszystkie modele oczyszczaczy firmy Sharp zostały wyposażone w nawilżacz powietrza, oprócz modeli Sharp  FP-F30EUH i Sharp FU-Y30EU-W, który przyda się szczególnie w okresie grzewczym. Suche powietrze negatywnie wpływa na zdrowie, obniża koncentrację, a także niekorzystnie oddziałuje na otoczenie. Oczyszczone i nawilżone powietrze to najlepsze połączenie, jakie można dać organizmowi.

Oczyszczacze powietrza Sharp

Firma Sharp od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu wysokiej klasy oczyszczaczy powietrza. Wyróżniają się one dodatkowymi funkcjami i rewolucyjną technologią Plasmacluster, a także zastosowaniem filtrów Hepa, które wspomagają oczyszczanie powietrza i podnoszą jego jakość. Urządzenia Sharp poradzą sobie z roztoczami, dymem papierosowym, szkodliwym smogiem, pyłkami, zarodnikami grzybów pleśniowych, a także nieprzyjemnymi zapachami. Ponadto są bardzo bezpieczne, co potwierdzają liczne certyfikaty i wyróżnienia. Oczyszczacze powietrza Sharp to urządzenia dedykowane zarówno do domów oraz mieszkań, a także biur i pomieszczeń publicznych, na przykład przychodni. Warto już dziś zapewnić sobie zdrowe i czyste powietrze z wysokiej klasy oczyszczaczami.

Recenzja oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1M30WH

Na rynku obserwujemy znaczące zainteresowanie oczyszczaczami powietrza i nic w tym dziwnego, zwłaszcza, że są to urządzenia niezwykle skuteczne w walce z zanieczyszczeniami. Oczywiście wraz z rosnącym zainteresowanie pojawia się coraz więcej modeli różnych marek, które z reguły są bardzo podobne do siebie. Znaczące różnice przeważnie pojawiają się wraz ze wzrostem ceny danego urządzenia, to potwierdzająca się zasada, że płacąc więcej, otrzymujemy więcej. Oczyszczacze powietrza do kwoty 1000 zł, w większości znacząco odstają od swoich droższych odpowiedników, jednak na rynku pojawił się oczyszczacz, który całkowicie przeczy takim stwierdzeniom.

Oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1M30WH

W tym artykule skupimy się na całkowitej nowości, jaką bez wątpienia jest oczyszczacz powietrza firmy Vestforst, model VP-A1M30WH.

Oczyszczacz Powietrza Vestforst model VP-A1M30WH

Nie będziemy się skupiać na unboxingu, gdyż standardowo w pudełku znajdziemy samo urządzenie, zestaw filtrów i instrukcję, kropka. Przejdźmy do samej konstrukcji urządzenia, którą cechują prostota i elegancja. Oczyszczacz jest niewielkich rozmiarów (wysokość 494mm, szerokość 352mm, głębokość 220mm), co pozwala na umieszczenie go na komodzie, czy innym meblu. Urządzenie nie posiada kółek, ale jego małe rozmiary i niska waga (5,8 kg) znacząco ułatwiają jego przenoszenie. Sam kształt nie jest skomplikowany, jest to prostokątna bryła złagodzona zaokrągleniami. Za materiał konstrukcji posłużyło wysokiej klasy tworzywo sztuczne w kolorze białym, natomiast panel sterowania zyskał kolor ciemno-szary. Wlot powietrza znajduje się z tyłu korpusu, natomiast wylot u góry urządzenia tuż pod panelem sterowania. Konstrukcja miła dla oka i na pewno wpasuje się do każdego domu.

Panel sterowania

Panel sterowania znajdujący się na wierzchu oczyszczacza jest bardzo intuicyjny i estetyczny. Znajdują się na nim od lewej: przycisk wyboru trybu nocnego, wybór trybu automatycznego lub jednej z 3 prędkości wentylatora, następnie po środku znajduje się bardzo czytelny kolorowy wyświetlacz (patrz akapit poniżej), po jego prawej przycisk jonizatora i wskaźnik wymiany filtrów. Trzeba przyznać, że producent doskonale rozplanował ułożenie przycisków, a sama ich obsługa jest niezwykle intuicyjna i nie potrzebujemy tutaj instrukcji, by rozgryźć jego obsługę. Duży plus!

Wyświetlacz

Jak już wspomnieliśmy wcześniej mamy tutaj do czynienia z niezwykle przejrzystym kolorowym wyświetlaczem, na którym umieszczony jest przycisk zasilania pełniący również funkcję blokady rodzicielskiej, czyli blokady ustawień. Obok przycisku zasilania widnieje ikonka modułu Wi-Fi Kolorowa obwódka informuje nas o stopniu zanieczyszczenia powietrza. To jednak nie wszystko, gdyż oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH posiada również wskaźnik pyłu zawieszonego PM2,5, którego zebrane informacje o natężeniu wyświetlają się również na wyświetlaczu.

Filtry

Przejdźmy do najważniejszego elementu każdego oczyszczacza powietrza, czyli do filtrów. Musimy przyznać, że producent mile nas zaskoczył, gdyż w tym segmencie cenowym z reguły mamy do czynienia ze słabszą jakością filtrów, a w tym modelu otrzymujemy filtr HEPA H13 i filtr węglowy. To jednak nie wszystko, gdyż zastosowano tutaj ciekawe rozwiązanie, mianowicie filtry zostały zintegrowane ze sobą i tym samym otrzymujemy filtr 3w1, który jest połączeniem ww. wraz z filtrem wstępnym. Całkowicie popieramy taki zabieg, gdyż, jako użytkownicy nie musimy się skupiać na wymianie i kupnie pojedynczych filtrów, co często bywa problematyczne, gdyż nie zawsze wiemy, czy jak zużył się filtr HEPA, czy filtr węglowy też wymaga wymiany, a tutaj nie dość, że filtr jest jeden, to o jego wymianie lub potrzebnej konserwacji poinformuje nas dedykowany wskaźnik!

Dodatkowe systemy oczyszczania powietrza

Miłym zaskoczeniem jest fakt, że oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH oprócz zestawu filtrów posiada dodatkowe systemy wspierające proces eliminacji zanieczyszczeń, co w tym przedziale cenowym jest rzeczą niespotykaną! Otóż oczyszczacz posiada dwie dodatkowe technologie, które znacząco usprawniają filtrację powietrza, zapewniając jeszcze większą ochronę domu. Tutaj należą się słowa uznania dla producenta, że nie zrezygnował z nich w tym modelu.

Technologia UV-C LED

Pierwszym z dodatkowych elementów jest technologia oparta na światle ultrafioletowym, którego zadaniem jest eliminacja bakterii. Lampy ledowe umieszczone są wewnątrz oczyszczacza i działają dwutorowo. Pierwszym ich zadaniem jest likwidacja bakterii z powierzchni filtrów, co dodatkowo wydłuża ich żywotność, natomiast drugim jest bezpośrednie oddziaływanie na przepływające powietrze wewnątrz urządzenia i niszczenie bakterii występujących w powietrzu. Szybkość działania lamp jest imponująca i wynosi mniej, niż 1 sekunda, dodatkowo lampy nie emitują żadnych dawek ozonu, co jest dosyć ważne, zwłaszcza, że w domach posiadamy dużo sprzętu elektrycznego.

Technologia Plasma ION

Drugim z systemów wspomagających oczyszczanie powietrza jest jonizator plazmowy, który uwalnia w powietrze zarówno jony dodatnie i ujemne, które łącząc się ze sobą eliminują wszelkie groźne drobnoustroje, w tym wirusy, bakterie, alergeny i pleśń, dodatkowo wspomagają filtr węgla aktywnego w niwelowaniu nieprzyjemnych zapachów. Jonizator to świetny dodatek do oczyszczaczy powietrza, ponieważ eliminuje zagrożenie nie tylko bezpośrednio z powietrza, ale również atakuje mikroby, które przylegają do różnych powierzchni, w tym mebli i tkanin.

Należą się słowa uznania firmie Vestfrost, że wyposażyli swój oczyszczacz w obie technologie, przypomnij oczyszczacz powietrza kosztujący mniej, niż 1000 zł! Uważamy, że w ten sposób znacząco wyprzedzili konkurencję, po prostu oferując dużo więcej za mniej. Słowa uznania.

Współczynnik oczyszczania

Współczynnik oczyszczania, czyli CADR to informacja o ilości przefiltrowanego powietrza przez oczyszczacz w przeciągu godziny. Dane te podawane są w m³, czyli traktują o objętości powietrza w danym pomieszczeniu. Obliczenie takiej pojemności danego pokoju jest bardzo łatwe wystarczy wielkość pomieszczenia (m²) pomnożyć przez wysokość. Przykładowo recenzowany przez nas oczyszczacz dedykowany jest dla powierzchni nieprzekraczającej 42m². Pomnóżmy tę wartość przez standardową wysokość 2,5m, co daje nam wynik 105m³, czyli objętość powietrza na tym metrażu. I znów spotkało nas miłe zaskoczenie, gdyż w modelu VP-A1M30WH współczynnik CADR wynosi, aż 340m³/h, czyli w przeciągu godziny urządzenie 3-krotnie przefiltruje całe powietrze z pomieszczenia o wielkości 42m²! Dlatego wybierając oczyszczacz powietrza do danego pomieszczenia warto zwrócić uwagę na jego współczynnik oczyszczania tak, aby jego wartości wynosiły trzykrotność objętości.

Tryby pracy

Recenzowany oczyszczacz powietrza posiada 3 tryby pracy: manualny, nocny i automatyczny, czyli standard spotykany w wielu urządzeniach. Używając oczyszczacza powietrza tak naprawdę warto korzystać tylko z trybu automatycznego, gdyż system pracy dobierany jest do warunków panujących w powietrzu, a nam samym pozwoli zapomnieć o samym urządzeniu. Oczywiście tryb ten zależny jest od jakości czujników, które definiują jego pracę, im lepsze tym skuteczniejsze działanie.

Czujniki

Na pokładzie oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1M30WH wykorzystano 3 wysokiej klasy czujniki: kurzu, TVOC i światła. 2 pierwsze z nich odpowiadają ze definiowanie zanieczyszczenia powietrza pyłem i lotnymi związkami organicznymi (rakotwórczy benzo(a)piren), natomiast 3 wykrywa intensywność światła w pokoju i tym samy zwiększą, bądź obniża obroty wentylatora.

Wskaźniki

W urządzeniu zainstalowano precyzyjny wskaźnik pyłu zawieszonego PM2,5, który z reguły nie jest instalowany w tańszych oczyszczaczach, dlatego przyznajemy ponowny plus firmie Vestfrost. Drugim wskaźnikiem jest ten odpowiadający za detekcję ogólnego stanu powietrza w otoczeniu, dlatego też korzystając z obydwu wskaźników możemy łatwo sprawdzić jakość pracy oczyszczacza w trybie automatycznym. Dane ze wskaźników pojawiają się na wyświetlaczu. Model ten posiada również wskaźnik wymiany filtrów, który poinformuje nas o konieczności konserwacji, bądź o wymianie zużytego już filtra. Znajdziemy go na panelu sterowania.

Głośność

Z reguły mniejsze oczyszczacze powietrza nie emitują dużej głośności przy pracy, co wiąże się głównie z ich wielkością, jednak ten skandynawski model posiada jeszcze jedną istotną przewagę na konkurencją. Jest nią silnik inwerterowy, znany nam z wykorzystania w nowoczesnych pralkach automatycznych. Silnik ten różni się od silników standardowych tym, że wyeliminowano w nim wszelkie tarcia dzięki zastosowaniu indukcji magnetycznej, co znacząco zmniejsza głośność pracy urządzenia i wysoce wpływa na jego energooszczędność. Dzięki temu oczyszczacz naprawdę jest cichy podczas pracy, o czym zaświadcza zaledwie 17 dB, które emitowane jest podczas działania trybu nocnego i niskiego trybu pracy wentylatora. To naprawdę rewelacyjny wynik.

Dodatki

Oczyszczacz powietrza posiada wbudowany moduł Wi-Fi, który umożliwia sterowanie jego pracą z poziomu smartfona lub tableta. Możemy również odczytywać najważniejsze informacje takie, jak jakość powietrza i stopień natężenia pyłu zawieszonego PM2,5. W tej kwocie rzadko spotykane dodatkowe rozwiązanie, które na pewno zyska wielu zwolenników.

Podsumowanie

Reasumując oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH ma wszelkie atuty, by poważnie namieszać na rynku urządzeń filtrujących powietrze. W cenie poniżej 1000 zł. trudno znaleźć oczyszczacz powietrza, który oferuje tak wiele i przede wszystkim posiada tak świetne parametry oczyszczania w porównaniu do konkurencji. Egzemplarz spisywał się bez zarzutu, a co najważniejsze dane ze wskaźnika pyłu zawieszonego PM2,5 zgadzały się z danymi z przenośnej stacji pomiarowo-diagnostycznej. Oczywiście pozostaje kwestia żywotności filtra 3w1, ale już sama jego cena wynosząca zaledwie 199 zł, jest naprawdę dobrą kwotą. Sama konstrukcja jest dobrze dopasowana, nic nie trzeszczy, nicnie świszczy wewnątrz urządzenia podczas pracy. Będziemy pilnie przyglądać się firmie Vestfrost i na bieżąco informować Was o ich produktach, bo naprawdę zrobili na nas pozytywne wrażenie. A jeżeli szukacie najlepszego oczyszczacza do 1000 zł, to szczerze polecamy i zgodnie uznajemy, że oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH jest najlepszym wyborem.