Przejdź do treści

Dlaczego warto robić majonez w domu?

Jak zrobić domowy majonez blenderem? Sprawdzony przepis
Pyszny, domowy majonez, możesz przygotować dosłownie w parę minut. Myślisz, że wymaga to olbrzymich umiejętności kulinarnych? Nic bardziej mylnego! Sposobem na to, jak zrobić majonez, którym będą zachwycać się wszyscy, jest… świetnej jakości blender. Poniżej znajdziesz sprawdzone przepisy na przygotowanie majonezu domowego – z użyciem blendera i bez.

jak zrobić domowy majonez

W czym majonez domowy jest lepszy od tego “sklepowego”? W zasadzie niemal we wszystkim! Po pierwsze, nie dodajesz do niego żadnych konserwantów i polepszaczy smaku, po drugie, korzystasz z jajek, jakie uważasz za najlepsze (żaden majonez komercyjny nie jest wykonywany na bazie żółtek pochodzących z jaj oznaczonych cyfrą 0). Po trzecie, taki majonez jest po prostu smaczniejszy – dowolnie możesz wpływać na jego ostrość, słoność, pieprzność. To jak, chcesz wykonać swój pierwszy majonez domowy?

Jaki blender będzie najlepszy do wykonania majonezu?

Tak naprawdę masz do wyboru dwa sposoby na to, jak zrobić majonez domowy. Pierwszy z nich, znacznie prostszy, wymaga użycia blendera.

Takie urządzenie jest nieodzowne w każdej kuchni – z jego pomocą można przygotować mnóstwo odżywczych i smakowitych posiłków, w dodatku w kilka chwil. Zupy kremy, koktajle warzywne i owocowe, zupki i przeciery dla niemowląt czy wspomniany majonez domowy to dopiero początek tej listy. I w zasadzie od tego, do czego zamierzasz używać swojego blendera zależy, jaki powinieneś kupić. Do wykonania majonezu nie potrzebujesz szczególnie zaawansowanego sprzętu – z ubiciem majonezu domowego poradzi sobie zarówno blender o mocy 300 W jak i ten o mocy 1000 W – ten drugi jednak zrobi to znacznie szybciej.

Najwygodniejszy do przygotowania majonezu jest blender ręczny, z końcówką do przygotowywania puree – jest ona standardowo dołączana do większości renomowanych urządzeń. Zanim kupisz konkretne urządzenie upewnij się, że jego czyszczenie jest naprawdę proste – w końcu nie chcesz sobie dokładać dodatkowej pracy w kuchni, prawda?

Składniki na majonez idealny

Przejdźmy zatem do rzeczy: jak zrobić majonez w zaciszu własnej kuchni? Do wykonania klasycznego majonezu domowego potrzebujesz dwa jajka, ⅓ łyżeczki soli, pieprz czarny zmielony, łyżeczkę ulubionej musztardy, 2 łyżki soku z cytryny lub 1 łyżkę octu, a także 250 ml oleju roślinnego, najlepiej rzepakowego. Ważne, aby olej pozbawiony był smaku – do majonezu domowego nie nadaje się olej lniany, konopny czy tym bardziej z czarnuszki. Jeśli chcesz, aby Twój majonez domowy zawierał dużo dobrych tłuszczów omega, sięgnij po olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia na zimno.

Przepis na majonez domowy – na pewno się uda!

Powyższe składniki należy dodać do wysokiego naczynia, najlepiej dostarczonego wraz z blenderem. Sprawdzi się również słoik lub naczynie do wyrabiania ciasta. Jedynym składnikiem, który dodaje się na koniec blendowania majonezu domowego jest olej – ten przelej do naczynia z dziubkiem i postaw pod ręką. Jaja z przyprawami blenduj przez chwilę do uzyskania w miarę jednolitej masy. Następnie cienką strużką wlewaj do naczynia olej, nie przerywając ubijania. Jeśli nie jest Ci wygodnie, możesz poprosić kogoś o pomoc. Pamiętaj, że od tego powolnego dolewania oleju zależy konsystencja majonezu.

Jak zrobić majonez bez użycia blendera? Cóż, nasze babcie świetnie z tym sobie radziły, jednak nie zalecamy tego sposobu. Ręczne ubijanie jajek trzepaczką do żmudny i długo trwający proces – tak wyrobiony majonez domowy nie różni się w smaku od tego przygotowanego za pomocą blendera. Zatem jeśli masz w planach zrobienie dużej ilości majonezu domowego – rozważ zakup blendera, zamiast ćwiczyć biceps z ubijaczką.

Za rzadki majonez – jak go uratować?

Majonez domowy wykonywany z użyciem blendera bez użycia końcówki do puree bywa czasami bardzo rzadki – w takiej sytuacji, jeśli chcemy go zagęścić, powinniśmy sięgnąć po dodatkową porcję tłuszczu. Jego ubicie powinno sprawić, że emulsja stanie się bardziej zwarta. Na przyszłość, należy zwrócić większą uwagę na technikę dodawania oleju na etapie blendowania – najwidoczniej olej został wlany zbyt szybko w całości. Albo po prostu zakupić blender z końcówką do puree – to powinno rozwiązać problem.

Zalety domowego majonezu

Domowy majonez doskonale smakuje z wędlinami, serami żółtymi. Jest fantastycznym dodatkiem do sałatek jarzynowych. Może być podawany z jajami, na koreczkach, jedzony z krakersami. Z pewnością miłośnikom majonezu nie trzeba zachwalać zalet tego produktu – niektórzy lubią go dodawać nawet do frytek czy ziemniaków, przygotowując puree.

Przygotowując majonez domowy możesz eksperymentować z dodatkami – od Ciebie zależy, czy dodasz do niego czosnku, suszonych ziół. Po blendowaniu możesz wmieszać do majonezu kilka łyżeczek drobno posiekanych pieczarek i ogórków konserwowych, tworząc tym samym wyśmienity sos tatarski – doskonały dodatek do pieczonych mięs i sera z grilla.

Majonez domowy jest bardziej aromatyczny i smakowity niż ten sklepowy – z tego względu, zazwyczaj mniejszą jego ilość trzeba, aby się nasycić. Dzięki temu spożywasz mniej tego – jakby nie było – dość tłustego produktu, który nie powinien być jedzony każdego dnia zdaniem dietetyków.

Jak przechowywać majonez?

Majonez domowy może być przechowywany w lodówce ok. dwóch tygodni. Ponieważ do jego wykonania używa się surowych jajek, nie zaleca się spożywania go po tym czasie. Jeśli w trakcie przygotowywania nie zadbaliśmy o to, aby sparzyć skorupki jajek i akcesoria kuchenne, czas ten może ulec skróceniu. Aby dobrze się przechowywał, majonez domowy musi być szczelnie zamknięty w wyparzonym słoiku. Do wyciągania produktu warto używać za każdym razem czystego sztućca i nie wkładać do środka zabrudzonego (np. masłem).

Majonez domowy nie może być wekowany, ani przechowywany w cieple. Na całe szczęście, nie stanowi to problemu, bo przecież jego przygotowanie jest bardzo proste i trwa zaledwie kilka chwil!

Już wiesz, jak zrobić majonez, który będzie smakował wszystkim domownikom. Zajrzyj na Zdrovi.pl po więcej zdrowych przepisów!