Przejdź do treści

Dystrybutory wody do firm – jakie wybrać?

Dystrybutor wody to obecnie podstawowy element wyposażenia każdego biura. Obecnie jednak możemy wybierać ze znacznie szerszej oferty urządzeń, niż tradycyjny plastikowy dystrybutor butlowy. Które z nich sprawdzi się w naszej firmie?

Alternatywa dla kranówki

Jakość wody kranowej często wzbudza wiele kontrowersji. Związane jest to z problemem kamienia, znanym niemal wszystkim, nieciekawym posmakiem wody z kranu, charakterystycznym osadem na powierzchni kawy i herbaty. Chociaż woda w polskich wodociągach jest najwyższych standardów, niekoniecznie to samo można powiedzieć o rurociągach. Zatem na to, co wypływa z kranu w naszym biurze (i domu) składa się o wiele więcej czynników, niż tylko dobre działanie oczyszczalni i miejskich wodociągów.

Tylko w przypadku niewielkich firm można pozwolić sobie na zakup zgrzewek wody mineralnej dostępnej dla pracowników. Przy większych przedsiębiorstwach jest to działanie zupełnie nieopłacalne – stąd tak wielka popularność dystrybutorów butlowych. Należy jednak nadmienić, że nie jest to rozwiązanie idealne. I nie chodzi jedynie o niewygodę związaną z wymienianiem butli.

Czy wiesz, co pijesz?

W Polsce zarejestrowanych jest około 100 marek wód butelkowanych. Jednak jedynie kilka z nich faktycznie dostarcza wodę mineralną. Pozostałe to tzw. wody źródlane lub remineralizowane, co w praktyce oznacza, że są najbardziej zbliżone do wody kranowej. Podobnie rzecz się ma z wodą do dystrybutorów – to najczęściej woda pozbawiona składników mineralnych lub zawierająca nie więcej, niż 600 mg drogocennych pierwiastków na litr wody. Aby woda została uznana za mineralną, stężenie pierwiastków zalecanych do spożycia w wodzie powinno przekraczać 1000 mg na litr.

Za co zatem płacimy, kupując wodę butelkowaną? Bardzo często za opakowanie, transport, marketing. To dlatego litr kranówki kosztuje niespełna 1 grosz, a wody butelkowanej – około 1,50 zł.

Zwykły dystrybutor – oszczędność i wygoda?

Klasyczne plastikowe dystrybutory są znane niemal wszystkim. Serwują zimną lub gorącą wodę, najczęściej posiadają podajnik na plastikowe kubeczki. Wymagają zmiany plastikowych butli, co może być problematyczne, ze względu na ich wagę. Nieodłącznym “gadżetem” z nimi związanym jest metalowy stelaż z zapasowymi i pustymi już butlami. Wymagają regularnego dbania o harmonogram dostaw wody i odbioru pustych pojemników. Z pewnością ich zaletą jest stosunkowo duża dostępność tego typu rozwiązania. Ponieważ wiele firm się na nie decyduje, sieć usługodawców dostarczających takie dystrybutory i wodę jest bogata. Jest to też rozwiązanie stosunkowo niedrogie – w ramach miesięcznego abonamentu otrzymuje się dystrybutor i regularną dostawę, wszelkie naprawy są po stronie usługodawcy. Ponadto, tego typu dystrybutor można postawić gdziekolwiek – wymaga jedynie dostępu do prądu, aby móc podgrzewać i chłodzić wodę.

W dłuższej perspektywie jednak nie jest to tak ekonomiczne rozwiązanie, jakby się mogło wydawać. Oprócz kosztów wody dochodzą także koszty magazynowania zużytych butli, kwestie estetyczne i fakt uzależnienia od dostarczania wody na czas.

Dystrybutor wolnostojący – nowość na polskim rynku

Alternatywą dla klasycznych dystrybutorów butlowych są dystrybutory wolnostojące bezbutlowe. Są to urządzenia produkowane przez takie firmy jak Borg&Overström. Przede wszystkim, zwracają one uwagę swoim designem – przypominają nowoczesne ekspresy lub podajniki napojów. I po prawdzie tym właśnie są. Bardziej zaawansowane dystrybutory bezbutlowe mogą bowiem serwować nie tylko ciepłą i zimną wodę, ale także wodę gazowaną. Na czym polega ich działanie?

Po podłączeniu do ujęcia wody i prądu, mogą rozpocząć swoją pracę. Zaawansowany system filtrów na bieżąco oczyszcza wodę z wszelkich zabrudzeń (w wersjach luksusowych – nawet z zanieczyszczeń biologicznych jak wirusy i bakterie), a następnie ją chłodzi, podgrzewa lub nagazowuje przy nalewaniu jej do szklanki. Dodatkowo zamontowany wkład mineralizujący nasyca wodę pierwiastkami takimi jak magnez czy wapń.

Czy to rozwiązanie ma minusy? Pewnie dla niektórych może być to cena tych urządzeń – istnieją jednak możliwości zakupów ratalnych lub leasingu. Po drugie, dystrybutory potrzebują czerpać wodę bezpośrednio z sieci, dlatego miejsce ich postawienia jest dość ograniczone lub wymaga rearanżacji. Zdecydowanymi plusami są jednak estetyczny wygląd, jakość serwowanej wody, brak potrzeby wymiany butli, redukcja plastikowych odpadów i koszt użytkowania. Jest on bowiem zbliżony do kosztów wody kranowej, po doliczeniu oczywiście kosztów eksploatacji urządzenia i jego zakupu.

Filtr podumywalkowy lub kran

Stosunkowo nowym na polskim rynku urządzeniem, ale także stanowiącym ciekawe rozwiązanie problemu zanieczyszczonej wody w biurze, jest kran z filtrem osmotycznym. To urządzenie sprawdzi się w kuchni firmowej, w której pracownicy przygotowują kawę i herbatę, ale także do której udają się po wodę do tradycyjnych dystrybutorów. Urządzenie to nie sprawdzi się jako dystrybutor dla klientów, jednak w dużych firmach będzie wyjątkowo ekonomicznym i zdrowym rozwiązaniem dla pracowników.

Ekologia i zdrowie

Zastanawiając się nad wyborem dystrybutora do powierzchni biurowej, warto przemyśleć alternatywne rozwiązania. Klasyczne dystrybutory butlowe nie tylko nie są wygodne, ale też w porównaniu do nowoczesnych dystrybutorów bezbutlowych – są wyjątkowo nieestetyczne. Wolnostojące dystrybutory bezbutlowe są niemal bezobsługowe – wymiana filtrów wymagana jest stosunkowo rzadko (raz na parę miesięcy), bardzo dobrze komponują się z dowolną przestrzenią i nie produkują plastikowych odpadów. Ich podajniki dostosowane są do większych szklanek, kubków i wielorazowych butelek, więc nie zmuszają osób korzystających z nich do używania plastikowych kubeczków. Różnorodne rozmiary nowoczesnych dystrybutorów i oferowane przez nie funkcje z pewnością pozwolą dobrać idealne urządzenie do naszego biura.