Przejdź do treści

Ekologiczny miejski transport w rozsądnej cenie? To możliwe!

Każdy mieszkaniec miasta wie, że średnie zużycie benzyny wskazywane przez producentów samochodu ma się nijak do codziennej jazdy. Na darmową komunikację publiczną można liczyć tylko w dni wyjątkowego smogu – co jest nikłą pociechą. Stąd tak wielka popularność e-mobilności.

Co to jest e-mobilność?

E-mobilność to zbiorczy termin określający przemieszczanie się z pomocą pojazdów elektrycznych. Jest to ogólne określenie wszystkich tego typu pojazdów, niezależnie od wielkości: począwszy od hulajnóg i tzw. pojazdów typu segway, poprzez rowery, na samochodach i autobusach skończywszy. Oczywiście na te ostatnie przeciętny mieszkaniec miasta nie bardzo ma wpływ, poza obywatelskim głosem. Przyjęty przez polski rząd w marcu 2017 roku plan rozwoju elektromobilności „Energia do przyszłości” jest nadal w powijakach. Zatem jeśli zależy Ci na ekologii, dodatkowo cenisz oszczędności nie tylko w kwestii zasobów naturalnych, ale także zasobności portfela – zmień swoje nawyki już dzisiaj. I to bez wielkich wyrzeczeń.

Ile to kosztuje?

Podobnie jak w przypadku rowerów i samochodów, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje e-hulajnoga. Najtańsze modele zaczynają się już od 1,5 tysiąca złotych, a najdroższe – nawet kilkanaście tysięcy. W przypadku segway’ów (pojazd z kierownicą na dwóch kółkach połączonych platformą, na której stoi osoba kierująca) ceny rozpoczynają się od 2 tysięcy i sięgają 10 tysięcy złotych. Rowery elektryczne to wydatek rzędu 1,5-5 tysięcy złotych.

Skąd różnice w cenie?

Każdy z e-pojazdów wyposażony jest w akumulator. W zależności od jego żywotności i długości pojedynczego ładowania kształtowana jest jego cena. Dodatkowo dochodzą kwestie związane z wagą pojazdu, a więc materiałów wykorzystanych do jego wykonania. Dodatkowe gadżety, jak sprzężenie z aplikacją na smartfon, różne tryby jazdy (eko i sport) – także wpływają na końcową cenę.

Czy to się opłaca?

Oczywiście każdy musi dokonać kalkulacji indywidualnej, jednak koszty eksploatacji e-hulajnogi czy roweru elektrycznego są imponująco niskie. To wydatek rzędu kilkudziesięciu groszy na 100 km. Co stanowi ułamkową cenę biletu miesięcznego, nie wspominając o paliwie do samochodu, czy nawet skutera. Oczywiście dochodzą dodatkowe opłaty, jak amortyzacja sprzętu, która zależy od jego jakości pojazdu i intensywności użytkowania. W przypadku e-hulajnóg  i e-rowerów chodzi głównie o dętki (od kilkunastu złotych). Elektryczne pojazdy do użytku prywatnego wyposażone są w silniki bezszczotkowe, które są bezobsługowe – nie wymagają smarowania czy przeglądów. Jedynym sprzętem, który może nas zawieść, jest akumulator – którego moc znacząco spada po kilku latach.

Przy użytkowaniu elektrycznych pojazdów odpadają nam bilety parkingowe i wszelkie opłaty miejskie za parkowanie. Hulajnogi są składane, dlatego mogą być przechowywane w szafie czy pod biurkiem pracy. Nie wymagają wynajmowania piwnicy czy tzw. komórek lokatorskich w blokach mieszkalnych.

Kto powinien pomyśleć o e-mobilności?

Pojazdy elektryczne to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które każdego dnia przemieszczają się po mieście na stosunkowo niewielkich dystansach (kilka-kilkanaście kilometrów). To świetny sposób na dojazd do pracy wprost z domu, lub w sposób kombinowany – wespół z komunikacją miejską. E-hulajnogi są znacznie prostsze w transporcie, niż rowery – zajmują niewiele więcej miejsca niż duży parasol i są bardzo lekkie. Dlatego można z nimi wsiadać nawet do zatłoczonych tramwajów i autobusów.

E-hulajnogi, ale także e-rolki czy e-rowery to też bardzo dobra alternatywa dla swoich tradycyjnych odpowiedników. Sprawdzają się w trakcie podmiejskich wycieczek, przejażdżek po parkach i terenach rekreacyjnych. Wbrew temu, co niektórzy zwykli przyjmować za pewnik – dzisiejsze hulajnogi to nie zabawki “dla dzieci”. Przeznaczone są wyłącznie do użytku przez odpowiedzialne osoby, ponieważ potrafią rozwijać niebagatelną prędkość 30 km na godzinę – i to bez użycia siły mięśni!

Jeśli zatem lubisz być smart, starasz się wybierać rozwiązania ekologiczne i zależy Ci na szybkim przemieszczaniu się po Twoim mieście – e-hulajnoga może się okazać bardzo trafionym zakupem.