Przejdź do treści

Filtry – co musisz wiedzieć

Czym są i jak działają filtry do oczyszczaczy powietrza?

Oczyszczacze powietrza powoli stają się standardem wyposażenia mieszkań. Łatwy dostęp do sprawdzonych źródeł informacji sprawił, że większość ludzi jest dobrze zaznajomiona z przykrą rzeczywistością polskich norm jakości powietrza oraz z wpływem smogu na organizm. Szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu, które wdychamy, przenikają do naszego organizmu i zatruwają go. Z tego powodu powinniśmy robić wszystko, co możliwe, by powietrze w naszym otoczeniu było czyste. To właśnie stąd wynika tak duże zainteresowanie oczyszczaczami powietrza. Jednak ich działanie nie jest dla wszystkich jasne. Dlatego wyjaśniamy, czym są filtry do oczyszczaczy i jak działają.

Rodzaje filtrów

Oczyszczacze powietrza składają się z zestawu filtrów, które wychwytują i zatrzymują zanieczyszczenia. Są zbudowane ze specjalnych włókien, powiązanych ze sobą tak ciasno, by mogły przepuszczać jedynie naturalną mieszaninę gazów, którą oddychamy. W zależności od specyfiki filtra zatrzymuje on większe lub mniejsze zanieczyszczenia. Można wyróżnić kilka rodzajów filtrów, które są umieszczane w urządzeniach oczyszczających powietrze:

  • Filtr wstępny
  • Filtry HEPA
  • Filtry węglowe
  • Filtry jonowe

Działanie filtrów

Filtr wstępny

Każdy filtr do oczyszczacza powietrza jest odpowiedzialny za zatrzymywanie innego rodzaju substancji znajdujących się w powietrzu. Większość dostępnych na rynku urządzeń, oczyszczanie powietrza zaczyna od filtra wstępnego, którego zadaniem jest zatrzymanie największych zanieczyszczeń znajdujących. Można zaliczyć do nich m.in. zwierzęcą sierść, kurz, włosy czy okruchy. Filtr wstępny wspomaga także skuteczną pracę pozostałych filtrów, dlatego należy go regularnie czyścić. Dzięki temu wydłużymy żywotność filtrów i rzadziej będzie trzeba je wymieniać.

Filtr HEPA

Do najważniejszych elementów oczyszczaczy powietrza należy filtr HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air. Zbudowany jest z mikroskopijnych włókien i ma za zadanie zatrzymywać wszelkie pyły zawieszone znajdujące się w powietrzu. Mówiąc prościej, zatrzymuje to, czego nie zatrzymał filtr wstępny. Filtr HEPA wyłapuje nawet do 99,97 % pyłów w tym najczęstsze składniki smogu pyły PM.10 i PM2.5  ale również zarodniki pleśni, roztocza i pyłki roślinne. Nie wszyscy producenci umieszczają go w swoich urządzeniach, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jego obecność szukając oczyszczacza powietrza do domu.

Filtr węglowy

Aby pozbyć się niebezpiecznych związków lotnych będących również  składnikami smogu  należy wybrać urządzenie   z filtrem węglowym. Główna cechą węgla aktywnego (GAC Granular Activated Carbon) zawartego w filtrach węglowych jest duża powierzchnia aktywna – 250g węgla aktywnego ma 50m2 powierzchni chłonnej. Te właściwości sprawiają ze pochłania on toksyczne i silnie kancerogenne związki chemiczne takie jak benzo(a)piren, którego norm w Polsce przekroczone są nawet 10 krotnie. W zależności od modelu urządzenia filtr węglowy może być zespolony z filtrem HEPA np. w modelu KC-930EUW lub stanowić osobny filtr jak w oczyszczaczu KC-D40EUW .

Filtr jonowy

Coraz częściej w urządzeniach oczyszczających powietrze pojawiają się też filtry jonowe. Zadaniem jonizatora jest wzmocnienie filtracji powietrza. Ułatwiaja on oczyszczanie powietrza na odległość wypełniając powietrze jonami ujemnymi i dodatnimi. Jonizator działa też jak filtr elektrostatyczny neutralizując promieniowanie emitowane przez urządzenia elektryczne. Tylko Sharp może szczycić się opatentowaną technologią Plasmacluster, która jako jedyna jest skuteczną metodą jonizacji powietrza. Inżynierowie z Sharpa jako pierwsi stworzyli i opatentowali generator jonów, w którym jony dodatnie i ujemne otaczane są cząsteczkami wody, dzięki czemu jony są trwałe, co pozwala na to by ich nasycenie w powietrzy było na tyle duże aby skutecznie zwalczać wirusy, bakterie i zarodniki pleśni.

Recenzja oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1M30WH

Na rynku obserwujemy znaczące zainteresowanie oczyszczaczami powietrza i nic w tym dziwnego, zwłaszcza, że są to urządzenia niezwykle skuteczne w walce z zanieczyszczeniami. Oczywiście wraz z rosnącym zainteresowanie pojawia się coraz więcej modeli różnych marek, które z reguły są bardzo podobne do siebie. Znaczące różnice przeważnie pojawiają się wraz ze wzrostem ceny danego urządzenia, to potwierdzająca się zasada, że płacąc więcej, otrzymujemy więcej. Oczyszczacze powietrza do kwoty 1000 zł, w większości znacząco odstają od swoich droższych odpowiedników, jednak na rynku pojawił się oczyszczacz, który całkowicie przeczy takim stwierdzeniom.

Oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1M30WH

W tym artykule skupimy się na całkowitej nowości, jaką bez wątpienia jest oczyszczacz powietrza firmy Vestforst, model VP-A1M30WH.

Oczyszczacz Powietrza Vestforst model VP-A1M30WH

Nie będziemy się skupiać na unboxingu, gdyż standardowo w pudełku znajdziemy samo urządzenie, zestaw filtrów i instrukcję, kropka. Przejdźmy do samej konstrukcji urządzenia, którą cechują prostota i elegancja. Oczyszczacz jest niewielkich rozmiarów (wysokość 494mm, szerokość 352mm, głębokość 220mm), co pozwala na umieszczenie go na komodzie, czy innym meblu. Urządzenie nie posiada kółek, ale jego małe rozmiary i niska waga (5,8 kg) znacząco ułatwiają jego przenoszenie. Sam kształt nie jest skomplikowany, jest to prostokątna bryła złagodzona zaokrągleniami. Za materiał konstrukcji posłużyło wysokiej klasy tworzywo sztuczne w kolorze białym, natomiast panel sterowania zyskał kolor ciemno-szary. Wlot powietrza znajduje się z tyłu korpusu, natomiast wylot u góry urządzenia tuż pod panelem sterowania. Konstrukcja miła dla oka i na pewno wpasuje się do każdego domu.

Panel sterowania

Panel sterowania znajdujący się na wierzchu oczyszczacza jest bardzo intuicyjny i estetyczny. Znajdują się na nim od lewej: przycisk wyboru trybu nocnego, wybór trybu automatycznego lub jednej z 3 prędkości wentylatora, następnie po środku znajduje się bardzo czytelny kolorowy wyświetlacz (patrz akapit poniżej), po jego prawej przycisk jonizatora i wskaźnik wymiany filtrów. Trzeba przyznać, że producent doskonale rozplanował ułożenie przycisków, a sama ich obsługa jest niezwykle intuicyjna i nie potrzebujemy tutaj instrukcji, by rozgryźć jego obsługę. Duży plus!

Wyświetlacz

Jak już wspomnieliśmy wcześniej mamy tutaj do czynienia z niezwykle przejrzystym kolorowym wyświetlaczem, na którym umieszczony jest przycisk zasilania pełniący również funkcję blokady rodzicielskiej, czyli blokady ustawień. Obok przycisku zasilania widnieje ikonka modułu Wi-Fi Kolorowa obwódka informuje nas o stopniu zanieczyszczenia powietrza. To jednak nie wszystko, gdyż oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH posiada również wskaźnik pyłu zawieszonego PM2,5, którego zebrane informacje o natężeniu wyświetlają się również na wyświetlaczu.

Filtry

Przejdźmy do najważniejszego elementu każdego oczyszczacza powietrza, czyli do filtrów. Musimy przyznać, że producent mile nas zaskoczył, gdyż w tym segmencie cenowym z reguły mamy do czynienia ze słabszą jakością filtrów, a w tym modelu otrzymujemy filtr HEPA H13 i filtr węglowy. To jednak nie wszystko, gdyż zastosowano tutaj ciekawe rozwiązanie, mianowicie filtry zostały zintegrowane ze sobą i tym samym otrzymujemy filtr 3w1, który jest połączeniem ww. wraz z filtrem wstępnym. Całkowicie popieramy taki zabieg, gdyż, jako użytkownicy nie musimy się skupiać na wymianie i kupnie pojedynczych filtrów, co często bywa problematyczne, gdyż nie zawsze wiemy, czy jak zużył się filtr HEPA, czy filtr węglowy też wymaga wymiany, a tutaj nie dość, że filtr jest jeden, to o jego wymianie lub potrzebnej konserwacji poinformuje nas dedykowany wskaźnik!

Dodatkowe systemy oczyszczania powietrza

Miłym zaskoczeniem jest fakt, że oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH oprócz zestawu filtrów posiada dodatkowe systemy wspierające proces eliminacji zanieczyszczeń, co w tym przedziale cenowym jest rzeczą niespotykaną! Otóż oczyszczacz posiada dwie dodatkowe technologie, które znacząco usprawniają filtrację powietrza, zapewniając jeszcze większą ochronę domu. Tutaj należą się słowa uznania dla producenta, że nie zrezygnował z nich w tym modelu.

Technologia UV-C LED

Pierwszym z dodatkowych elementów jest technologia oparta na światle ultrafioletowym, którego zadaniem jest eliminacja bakterii. Lampy ledowe umieszczone są wewnątrz oczyszczacza i działają dwutorowo. Pierwszym ich zadaniem jest likwidacja bakterii z powierzchni filtrów, co dodatkowo wydłuża ich żywotność, natomiast drugim jest bezpośrednie oddziaływanie na przepływające powietrze wewnątrz urządzenia i niszczenie bakterii występujących w powietrzu. Szybkość działania lamp jest imponująca i wynosi mniej, niż 1 sekunda, dodatkowo lampy nie emitują żadnych dawek ozonu, co jest dosyć ważne, zwłaszcza, że w domach posiadamy dużo sprzętu elektrycznego.

Technologia Plasma ION

Drugim z systemów wspomagających oczyszczanie powietrza jest jonizator plazmowy, który uwalnia w powietrze zarówno jony dodatnie i ujemne, które łącząc się ze sobą eliminują wszelkie groźne drobnoustroje, w tym wirusy, bakterie, alergeny i pleśń, dodatkowo wspomagają filtr węgla aktywnego w niwelowaniu nieprzyjemnych zapachów. Jonizator to świetny dodatek do oczyszczaczy powietrza, ponieważ eliminuje zagrożenie nie tylko bezpośrednio z powietrza, ale również atakuje mikroby, które przylegają do różnych powierzchni, w tym mebli i tkanin.

Należą się słowa uznania firmie Vestfrost, że wyposażyli swój oczyszczacz w obie technologie, przypomnij oczyszczacz powietrza kosztujący mniej, niż 1000 zł! Uważamy, że w ten sposób znacząco wyprzedzili konkurencję, po prostu oferując dużo więcej za mniej. Słowa uznania.

Współczynnik oczyszczania

Współczynnik oczyszczania, czyli CADR to informacja o ilości przefiltrowanego powietrza przez oczyszczacz w przeciągu godziny. Dane te podawane są w m³, czyli traktują o objętości powietrza w danym pomieszczeniu. Obliczenie takiej pojemności danego pokoju jest bardzo łatwe wystarczy wielkość pomieszczenia (m²) pomnożyć przez wysokość. Przykładowo recenzowany przez nas oczyszczacz dedykowany jest dla powierzchni nieprzekraczającej 42m². Pomnóżmy tę wartość przez standardową wysokość 2,5m, co daje nam wynik 105m³, czyli objętość powietrza na tym metrażu. I znów spotkało nas miłe zaskoczenie, gdyż w modelu VP-A1M30WH współczynnik CADR wynosi, aż 340m³/h, czyli w przeciągu godziny urządzenie 3-krotnie przefiltruje całe powietrze z pomieszczenia o wielkości 42m²! Dlatego wybierając oczyszczacz powietrza do danego pomieszczenia warto zwrócić uwagę na jego współczynnik oczyszczania tak, aby jego wartości wynosiły trzykrotność objętości.

Tryby pracy

Recenzowany oczyszczacz powietrza posiada 3 tryby pracy: manualny, nocny i automatyczny, czyli standard spotykany w wielu urządzeniach. Używając oczyszczacza powietrza tak naprawdę warto korzystać tylko z trybu automatycznego, gdyż system pracy dobierany jest do warunków panujących w powietrzu, a nam samym pozwoli zapomnieć o samym urządzeniu. Oczywiście tryb ten zależny jest od jakości czujników, które definiują jego pracę, im lepsze tym skuteczniejsze działanie.

Czujniki

Na pokładzie oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1M30WH wykorzystano 3 wysokiej klasy czujniki: kurzu, TVOC i światła. 2 pierwsze z nich odpowiadają ze definiowanie zanieczyszczenia powietrza pyłem i lotnymi związkami organicznymi (rakotwórczy benzo(a)piren), natomiast 3 wykrywa intensywność światła w pokoju i tym samy zwiększą, bądź obniża obroty wentylatora.

Wskaźniki

W urządzeniu zainstalowano precyzyjny wskaźnik pyłu zawieszonego PM2,5, który z reguły nie jest instalowany w tańszych oczyszczaczach, dlatego przyznajemy ponowny plus firmie Vestfrost. Drugim wskaźnikiem jest ten odpowiadający za detekcję ogólnego stanu powietrza w otoczeniu, dlatego też korzystając z obydwu wskaźników możemy łatwo sprawdzić jakość pracy oczyszczacza w trybie automatycznym. Dane ze wskaźników pojawiają się na wyświetlaczu. Model ten posiada również wskaźnik wymiany filtrów, który poinformuje nas o konieczności konserwacji, bądź o wymianie zużytego już filtra. Znajdziemy go na panelu sterowania.

Głośność

Z reguły mniejsze oczyszczacze powietrza nie emitują dużej głośności przy pracy, co wiąże się głównie z ich wielkością, jednak ten skandynawski model posiada jeszcze jedną istotną przewagę na konkurencją. Jest nią silnik inwerterowy, znany nam z wykorzystania w nowoczesnych pralkach automatycznych. Silnik ten różni się od silników standardowych tym, że wyeliminowano w nim wszelkie tarcia dzięki zastosowaniu indukcji magnetycznej, co znacząco zmniejsza głośność pracy urządzenia i wysoce wpływa na jego energooszczędność. Dzięki temu oczyszczacz naprawdę jest cichy podczas pracy, o czym zaświadcza zaledwie 17 dB, które emitowane jest podczas działania trybu nocnego i niskiego trybu pracy wentylatora. To naprawdę rewelacyjny wynik.

Dodatki

Oczyszczacz powietrza posiada wbudowany moduł Wi-Fi, który umożliwia sterowanie jego pracą z poziomu smartfona lub tableta. Możemy również odczytywać najważniejsze informacje takie, jak jakość powietrza i stopień natężenia pyłu zawieszonego PM2,5. W tej kwocie rzadko spotykane dodatkowe rozwiązanie, które na pewno zyska wielu zwolenników.

Podsumowanie

Reasumując oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH ma wszelkie atuty, by poważnie namieszać na rynku urządzeń filtrujących powietrze. W cenie poniżej 1000 zł. trudno znaleźć oczyszczacz powietrza, który oferuje tak wiele i przede wszystkim posiada tak świetne parametry oczyszczania w porównaniu do konkurencji. Egzemplarz spisywał się bez zarzutu, a co najważniejsze dane ze wskaźnika pyłu zawieszonego PM2,5 zgadzały się z danymi z przenośnej stacji pomiarowo-diagnostycznej. Oczywiście pozostaje kwestia żywotności filtra 3w1, ale już sama jego cena wynosząca zaledwie 199 zł, jest naprawdę dobrą kwotą. Sama konstrukcja jest dobrze dopasowana, nic nie trzeszczy, nicnie świszczy wewnątrz urządzenia podczas pracy. Będziemy pilnie przyglądać się firmie Vestfrost i na bieżąco informować Was o ich produktach, bo naprawdę zrobili na nas pozytywne wrażenie. A jeżeli szukacie najlepszego oczyszczacza do 1000 zł, to szczerze polecamy i zgodnie uznajemy, że oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH jest najlepszym wyborem.

Oczyszczacz powietrza a powierzchnia pomieszczenia

Obecnie oczyszczacz powietrza to urządzenie, które powoli staje się niezbędnym dodatkiem w każdym domu. Dzięki niemu możemy szybko i skutecznie usunąć z powietrza szkodliwe zanieczyszczenia, w tym pyły ze smogu, drobnoustroje, kurz, aby oddychać pełną piersią.

Aby oczyszczacz działał skutecznie, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego filtr czy funkcje, ale również na wydajność pracy, która jest dopasowana do powierzchni pomieszczenia. Gdy dobierzemy urządzenie o niskiej wydajności do większego pokoju, po prostu nie zapewni maksymalnej efektywności filtracji!

Wydajność oczyszczacza powietrza – co to jest?

Pod pojęciem wydajności oczyszczacza powietrza znajduje się parametr, który określa jego skuteczność działania. Jest ona wyrażona w metrach kwadratowych, które odnoszą się do metrażu pokoju, który ma być poddany oczyszczaniu.

Zatem jeśli mamy pomieszczenie o dość dużej wielkości, warto wybrać odpowiadający mu model, na przykład oczyszczacz powietrza na 100 m2. Należy zatem zwrócić uwagę na to, jaka jest zalecana powierzchnia pomieszczeń dla konkretnych modeli oczyszczaczy.

Warto przy tym zaznaczyć, że kubatura pomieszczeń jest podawana w metrach sześciennych, ponieważ obejmuje także wysokość pomieszczenia. Przy określaniu wydajności oczyszczaczy powietrza przyjmuje się, że ściany mają standardową wysokość około 2,5 metra.

Gdy mamy wyższe pomieszczenia, wtedy trzeba będzie wybrać oczyszczacz o jeszcze większej wydajności niż ta wynikająca z samej powierzchni w metrach kwadratowych.

Czy jeden oczyszczacz będzie wystarczający?

Zasadniczo, jeden oczyszczacz powietrza nie jest w stanie objąć swoim działaniem całego domu, gdy będzie ustawiony w jednym miejscu. Wówczas można albo regularnie zmieniać jego położenie, albo też kupić kilka modeli do każdego pokoju osobno.

Pierwsza propozycja jest tańsza, ale bardziej kłopotliwa. Oczyszczacz należy wtedy przenosić pomiędzy pokojami, na przykład w ciągu dnia korzystać z niego w salonie, a w nocy w sypialni. Druga opcja jest niewątpliwie bardziej wygodna, ale też kosztowniejsza.

Jak ustawić oczyszczacz powietrza?

Warto wskazać, że także miejsce pracy oczyszczacza powietrza ma wpływ na jego efektywność działania. Aby powietrze było filtrowane z najlepszym skutkiem, urządzenie powinniśmy ustawić w miejscu, gdzie przepływ powietrza będzie najlepszy.

Nie należy ustawiać oczyszczaczy we wnękach, pomiędzy meblami, z dala od okien i korytarzy, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Najlepiej urządzenie umieścić blisko środka pokoju, aby mogło ono aktywnie pobierać powietrze z całej okolicy.