Przejdź do treści

Gadżety dla czystej wody – filtry i butelki wielorazowego użytku

Jesteś tym, co jesz – to przysłowie zna każdy z nas. Bardziej trafne wydaje się jednak “jesteś tym, co pijesz”. Czy wiesz, że aż 70 procent Twojej masy stanowi woda? W przypadku noworodków jest to nawet 80, a małych dzieci – 75 procent!

Woda jest zdecydowanie najbardziej drogocenną substancją na ziemi, chociaż niestety często o tym zapominamy. W efekcie nie tylko zaśmiecamy odległe morza i oceany, ale też nie zwracamy uwagi na to, co sami pijemy i czym poimy naszych bliskich.

Woda butelkowana jest najzdrowsza?

Rokrocznie w polskich gospodarstwach domowych kupuje się około 220 litrów wody butelkowanej. To oczywiście średnia, ponieważ w wielu gospodarstwach kupuje się jej znacznie więcej. Trend ten jest powodowany przekonaniem, że woda butelkowana jest zdrowsza od kranowej oraz zawiera drogocenne minerały i mikroelementy. W niektórych przypadkach z pewnością tak jest, jednak przeprowadzane badania (np. Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”) wskazują, że większość wody znajdującej się na półkach sklepowych posiada skład gorszy, niż woda płynąca w wodociągach. Co więcej, butelki wykonane z PET (politereftalanu etylenu) uznawane do tej pory za zupełnie bezpieczne, okazują się nie tak obojętne dla zdrowia. Wchodzą w reakcję z przechowywaną wodą, uwalniając do niej szkodliwe substancje, które spożywane w nadmiarze mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Między innymi jest to antymon, ftalany czy aldehydy. Warto wiedzieć, że substancje te przedostają się do wody głównie pod wpływem wysokiej temperatury – teoretycznie więc, jeśli woda przechowywana jest w zaciemnionym i chłodnym pomieszczeniu, nie powinno to mieć miejsca. Ile jednak razy zdarzyło Ci się pić wodę z butelki, która znajdowała się w samochodzie dwa dni? Masz też pewność, że kupowana w pobliskim sklepie woda nie jest wystawiana na działanie promieni słonecznych albo grzejników?

Czy w moim domu woda jest czysta?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wody kranowej wcale nie należy się obawiać. Regularne inspekcje sanepidu i wysokie normy, które ta woda musi spełniać gwarantują, że zwykła “kranówka” jest bezpieczna. Kwestią sporną może okazać się jej smak oraz to, w jaki sposób będzie wpływać długotrwałe jej spożycie w stanie nieprzegotowanym, szczególnie w starym budownictwie. Należy bowiem pamiętać, że woda z wodociągów do naszego kranu pokonuje długą drogę – jeśli zatem rury w naszym budynku są w nienajlepszym stanie, odbije się to na jakości wody. Jeśli masz wątpliwości co do stanu wody w swoim domu, możesz pobrać jej próbkę i dostarczyć do sanepidu – w każdym mieście znajdują się stacje kontrolne odpłatnie wykonujące tego typu badania.

Sposób na krystaliczną wodę w kranie

Jeśli wyniki otrzymanych badań rozmijają się z Twoimi oczekiwaniami lub po prostu chcesz mieć pewność, że Ty i Twoja rodzina spożywacie jedynie najczystszą wodę o neutralnym smaku i zapachu – idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie filtra do wody.

Prawdziwym hitem ostatnich lat są tzw. filtry osmotyczne. Chociaż wciąż nie wszyscy o nich w Polsce słyszeli, na świecie robią prawdziwą furorę w gospodarstwach domowych i gastronomiach. Filtry te wykorzystują zjawisko tzw. odwróconej osmozy. Są najskuteczniejszym sposobem uzyskania wody pozbawionej w 99% nie tylko mikrocząsteczek substancji stałych (rdza, zanieczyszczenia innego typu, kamienny osad), ale także drobnoustrojów, bakterii, zanieczyszczeń chemicznych. Woda otrzymywana z filtra osmotycznego jest po prostu… wodą – pozbawioną jakichkolwiek dodatków o negatywnym wpływie na zdrowie. Może być spożywana bezpośrednio z kranu bez przegotowania i podawana nawet wyjątkowo wrażliwym osobom, jak małe dzieci.

A co z mikroelementami?

Oczywiście woda pozyskana z filtra osmotycznego, ponieważ nie zawiera żadnych dodatków, nie zawiera także minerałów, których przyjmowanie ma korzystne dla zdrowia działanie (magnez, wapń, jod etc.). To nie stanowi jednak problemu, bo filtry wyższej klasy posiadają specjalny system umożliwiający mineralizowanie już oczyszczonej wody. Każdy filtr osmotyczny wymaga zainstalowania dodatkowego kranu w miejscu pobierania wody – taki kran z dwoma kurkami zapewnia dostawę świeżej “neutralnej” wody i świeżej wody mineralizowanej.

Czysta woda na wynos

Świeża woda do picia i gotowania w domu to jedno, ale co z wodą na treningi w siłowni, do szkoły czy na spacer? W takim przypadku też nie jesteśmy skazani na wszechobecny plastik. Nowoczesne butelki na wodę wielokrotnego użytku to nie tylko wygodny, ale także estetyczny gadżet. Mogą być wykonane ze szkła, specjalnych tworzyw lub nawet… trzciny cukrowej! Są lekkie, wytrzymałe (tyczy się to także szkła) i higieniczne. Każdy, kto próbował doczyścić plastikową butelkę z charakterystycznego zapachu po kilku użyciach wie, że to bardzo ważny element przechowywania wody. Butelki są dopasowane kształtem, rozmiarami i wzornictwem do potrzeb niemal każdego – w tym dzieci.

Rozwiązania nie tylko dla grubych portfeli

Niektóre trendy ekologiczne uznawane są za co prawda korzystne, ale problematyczne do wprowadzenia w codziennym życiu ze względu na stopień skomplikowania (np. absolutne zero waste) czy finanse (fotowoltaika, eko ogrzewanie etc.). Tymczasem czysta woda jest naprawdę w zasięgu ręki. Koszt zakupu butelki to kilkadziesiąt złotych, a filtry osmotyczne zaczynają się od kilkuset złotych wzwyż. Co prawda jest to wydatek, który musi być uwzględniony w domowym budżecie, ale jest wydatkiem jednorazowym. Szacuje się, że w przeciętnym gospodarstwie domowym zakup filtra osmotycznego zwraca się mniej więcej w rok – bo w takim czasie trzyosobowa rodzina zakupuje wodę butelkowaną za kwotę o równowartości zwykłego filtra. Oczywiście przy filtrach wyższej klasy czas zwrotu inwestycji się wydłuży – każdy jednak powinien samodzielnie przekalkulować, jak ważna dla jego rodziny jest naprawdę czysta woda.