Przejdź do treści

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną i kto może nią jeździć?

Popularność elektrycznych hulajnóg rośnie z miesiąca na miesiąc. Te pojawiają się na ulicach dużych miast, można je wynająć w kurortach turystycznych, a coraz więcej osób kupuje je także na własny użytek. Są wygodnym, a przy tym bezpiecznym środkiem transportu. Czy rzeczywiście? Gdzie można przemieszczać się hulajnogą elektryczną? Czy istnieje granica wieku dla użytkowników tego sprzętu? Oto nasze kompendium wiedzy na temat jazdy hulajnogami elektrycznymi!

Hulajnogi elektryczne – czy istnieją przepisy?

W Polsce hulajnogi elektryczne zyskały na popularności w ciągu ostatnich dwóch lat. W związku z tym, wciąż uznawane są za nowe zjawisko, które rodzi wiele pytań. Jednym z najistotniejszych jest to, czy istnieją przepisy prawne regulujące, kto może jeździć na hulajnogach napędzanych elektrycznie oraz gdzie można je się nimi przemieszczać.

Elektromobilność jest trendem ostatnich lat na całym świecie, jednak nie wszędzie władze nadążają za tym trendem. W Polsce również istnieje wiele niedomówień związanych m.in. z elektrycznymi hulajnogami.  Te z pozoru bezpieczne gadżety, które wielu osobom kojarzą się z zabawkami dla dzieci, dziś mają zapierające dech w piersi parametry. Otóż niektórymi urządzeniami, np. hulajnogą elektryczną Dualtron Thunder, można rozpędzić się nawet do 80 km/h i pokonać dystans do 120 km! Nie brzmi to jak informacje o przeciętnej zabawce, prawda? Właśnie dlatego coraz więcej osób domaga się, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa i uregulować kwestie związane z obsługą tych pojazdów. Póki co, prezentujemy obowiązujące w Polsce zasady.

Czy hulajnogi elektryczne trzeba rejestrować?

Na mocy unijnych przepisów, które również są respektowane w Polsce, pojazdy elektryczne bez siodełka (np. hulajnogi elektryczne czy deski elektryczne), które poruszają się z prędkością do 25 km/h i wyposażone są w silnik o mocy nie większej niż 250 W, nie są kwalifikowane jako pojazdy. Zalicza się je do grupy urządzeń transportu osobistego. Oznacza to, że nie potrzeba na nie żadnych uprawnień. Co więcej,  w naszym kraju nie ma obowiązku rejestrowania hulajnóg, deskorolek lub monocykli, a ich użytkownicy nie mają również obowiązku posiadania polisy OC.

Kto może jeździć elektryczną hulajnogą?

W związku z tym, że nie istnieją żadne restrykcyjne przepisy w związku z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych, trudno wskazać dolną granicę wieku. Na pojazdach poruszających się do 25 km/h obecnie mogą jeździć nawet dzieci. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada jednak zmiany w tej kwestii. W planach jest, aby z hulajnóg elektrycznych mogły korzystać wyłącznie dzieci powyżej 10 roku życia, a co więcej – jedynie w posiadaniu ważnej karty rowerowej. Niemniej nowe przepisy wciąż poddawane są dyskusji, a spodziewana data wejścia ich w życie jeszcze nie została zaprezentowana.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

W związku z tym, że nie istnieją przepisy regulujące użytkowanie UTO, czyli Urządzeń Transportu Osobistego, obecnie elektryczne hulajnogi traktowane są jako piesi. W związku z tym, powinny poruszać się wyłącznie po chodnikach i nie mogą poruszać się ścieżkami rowerowymi ani ulicami (chyba że nie ma chodnika – wówczas mogą poboczem).

Niektóre miasta na świecie, mimo braku regulacji prawnych, wprowadzają swoje własne obwarowania. Tak uczynił na przykład Wiedeń – tam hulajnogi traktowane są jak rowery, dlatego nie wolno jeździć po chodnikach, a należy po ścieżkach rowerowych lub jezdni, gdy takowych nie ma.

Niebawem również w Polsce mają pojawić się odrębne przepisy obejmujące e-hulajnogi i ich użytkowników. Z zapowiadanych przez Resort zmian wynika, że UTO będą mogły mieć maksymalnie 0,9 m szerokości, 1,25 metra długości i nie ważyć więcej, niż 25 kg. Takie wytyczne spełnia już wiele sprzętów, np. hulajnoga elektryczna Frugal Twist czy hulajnoga elektryczna Frugal Dynamic. Co więcej, prędkość maksymalna pojazdów ma zostać ograniczona konstrukcyjnie do 25 km/h, co obecnie większość sprzętów znacząco przekracza – np. modelem hulajnogi elektrycznej Speedway 4 można przemieszczać się z prędkością nawet 45 km/h.

Podsumowując, hulajnogi elektryczne to ogromne udogodnienie dla osób przemieszczających się po zatłoczonych miastach – zamiast stać w korkach czy czekać na autobus, wsiadasz na hulajnogę i w kilka chwil docierasz na miejsce. To również rozrywka i sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Warto jednak zachować ostrożność i rozważnie korzystać z tych urządzeń. Mimo braku regulacji prawnych – rozwaga, bezpieczeństwo i odpowiedzialność powinny towarzyszyć użytkownikom!