Przejdź do treści

Dlaczego trzeba odkamieniać nawilżacz powietrza?

Jak czyścić i odkamieniać nawilżacz powietrza?
Czyszczenie oczyszczacza, jak i nawilżacza powietrza warto wpisać do domowego grafiku. Dbanie o odpowiednią konserwację tego sprzętu przedłuża jego żywotność, dodatkowo pomaga zachować wydajność. Jak odkamienić nawilżacz powietrza?

Nawilżacze powietrza często stanowią integralną część oczyszczaczy, jednak popularne są również urządzenia, których jedyną funkcją jest nawilżanie. Niezależnie od tego, czy posiadamy bardziej zaawansowany sprzęt czy dedykowany jednej funkcji, koniecznie powinniśmy dbać o jego prawidłowe czyszczenie.

Czyszczenie nawilżacza i oczyszczacza powietrza jest konieczne do tego, aby zachować w pełni ich sprawność – zakamieniony nawilżacz, podobnie jak oczyszczacz z zabrudzonymi filtrami, nie będą w stanie wykonywać swojego zadania. Czyszczenie ma zatem na celu odkurzenie urządzenia, ale także usunięcie kamienia, wymianę filtrów cząstek stałych (w przypadku urządzeń w nie wyposażonych). Należy także pamiętać, że woda jest naturalnym środowiskiem rozwoju pleśni i grzybów – dlatego regularna wymiana i czyszczenie zbiorników, w których się znajduje, strzeże nas przed wdychaniem zarodników tych drobnoustrojów.

Warto mieć jednak na uwadze, że metoda na to, jak odkamienić nawilżacz powietrza, może się różnić w zależności od producenta sprzętu. Niektóre urządzenia wymagają używania wyłącznie wody demineralizowanej czy destylowanej, dotyczy to także czyszczenia. Zwykła “kranówka” może doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń naszego oczyszczacza czy nawilżacza, jeśli nie zostanie on odpowiednio osuszony przed włączeniem.

Jak skutecznie czyścić nawilżacz powietrza?

Jeśli zewnętrzne czyszczenie mamy już za sobą, obudowa sprzętu została przetarta wilgotną szmatką a także ściągnięta, przechodzimy do właściwego sprzątania. Sprawdźmy, czy w dostarczonej do urządzenia instrukcji nie zawarto informacji na temat tego, jak odkamienić nawilżacz powietrza. Jeśli nie lub nie mamy do niej dostępu, czyszczenie zaczynamy od zdementowania zbiornika na wodę. Należy sprawdzić, jak wiele kamienia zebrało się na dnie tego zbiornika – jeśli jest go mało, możemy po prostu dodać do zbiornika kilka kropli płynu do mycia naczyń, a następnie wlać niewielką ilość demineralizowanej wody. Przy regularnym czyszczeniu taka praktyka przeważnie pomaga rozpuścić kamień, który z łatwością da się usunąć miękką szczotką.

Jeżeli jednak zaniedbaliśmy nasz nawilżacz powietrza lub był on napełniony bardzo twardą wodą, mamy większy kłopot. W takim przypadku konieczne jest sięgnięcie po mocniejsze środki do czyszczenia. Uwaga jednak na detergenty toksyczne, a także na domowe środki o intensywnym zapachu. W obu przypadkach woń może być trudna do usunięcia ze zbiornika, a jeśli chodzi o toksyny lotne – nie będziemy mieć pewności, czy nasz nawilżacz powietrza ich nie emituje po takim sprzątaniu.

Niezależnie od wybranej metody czyszczenia, przepłuczmy dokładnie zbiornik przed ponownym zamontowaniu go na miejscu.

Czy to wszystko, co warto wiedzieć na temat tego, jak odkamienić nawilżacz powietrza? Nie! Jeśli mamy problem z kamieniem, na pewno odłożył się on również w okolicy grzałki i zaworu. Wcześniej wspomnianą miękką szczotką należy dokładnie oczyścić te miejsca – czy to przy pomocy płynu do naczyń czy w wypadku większych zabrudzeń, odkamieniacza.

Jak często czyścić nawilżacz powietrza?

Już wiesz, jak odkamienić nawilżacz powietrza. Jednak jak często należy to robić? Jeśli do napełniania nawilżacza powietrza używasz wody destylowanej lub demineralizowanej (co zalecamy), prawdopodobnie wystarczy, jeśli będziesz tę operację przeprowadzać raz na 2-3 miesiące. Pamiętaj, że na konieczność czyszczenia urządzenia wpływa to, jak często zmieniasz wodę (im częściej tym lepiej), jak często wymieniasz filtry antywapienne (jeśli Twój nawilżacz powietrza je posiada) oraz czy prawidłowo go konserwujesz w czasie, gdy nie jest używany. Nawilżacz powietrza nigdy nie powinien być pozostawiany na dłuższy czas bezczynnie, jeśli w środku jest woda. Jeżeli np. latem nie zamierzasz z niego korzystać, wylej wodę ze zbiornika i dokładnie osusz poszczególne elementy, a dopiero po tym czyszczeniu schowaj do szafy. Jeżeli w Twoim nawilżaczu powietrza gromadzi się szczególnie dużo kamienia, czyszczenie powinieneś przeprowadzać częściej, a także rekomendowane jest zmienienie jakości wody, którą dodajesz do urządzenia.

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem