Przejdź do treści

Jak dbać o hulajnogę elektryczną?

Zakup hulajnogi elektrycznej to nie lada wydatek. Nie jest to zwykły gadżet czy zabawka, ale środek transportu, który wymaga odpowiedniej troski, by mógł cieszyć swoją użytecznością przez długi czas. Podpowiadamy, jak dbać o hulajnogę elektryczną! Czym ją czyścić, jak przechowywać oraz jak postępować z sercem e-hulajnogi, czyli akumulatorem. Zapraszamy do lektury!

Hulajnoga elektryczna – postaw na jakość

Wszystkie urządzenia zasilane akumulatorami mają swój okres żywotności. Bezsprzecznie więc istotna jest jakość wybranego sprzętu. Renomowane marki wyposażają e-hulajnogi w zaawansowane technicznie rozwiązania – np. hulajnoga elektryczna Egret Ten skrywa w sobie akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy (LiFePo4), charakteryzujący się znakomitą trwałością, a jego pojemność 11.6Ah pozwala na przejechanie nawet 42 kilometrów na jednym ładowaniu.

Wyposażenie modeli ma wpływ na wygodę jazdy oraz bezpieczeństwo. Warto więc wybierać:

  • stosunkowo duże koła, która zapewniają stabilność jazdy;
  • dobrej jakości wyświetlacze, które zaprezentują istotne dane na temat jazdy i hulajnogi (taki znajdziesz np. w hulajnodze elektrycznej Etwow V);
  • światła zwiększające Twoją widoczność na drodze po zmroku;
  • sprawne hamulce na przednich i tylnych kołach;
  • model składany, który możesz swobodnie przenosić czy schować do bagażnika.

Nawet najlepsza troska o pojazd może okazać się bezskuteczna, jeśli wybierzesz kiepskiej jakości sprzęt. Pamiętaj, że parametry techniczne przekładają się na standard jazdy, bezpieczeństwo i trwałość urządzenia. Jeśli więc już zakupisz swoją e-hulajnogę, zadbaj o nią.

Akumulator w e-hulajnogach – jak przedłużyć jego żywotność?

Nieprawidłowe obchodzenie się z akumulatorem hulajnogi elektrycznej może skrócić jego żywot nawet o kilkadziesiąt procent. Musisz więc wiedzieć, jaki rodzaj akumulatora znajduje się w Twojej hulajnodze i dostosować sposób troszczenia się o nią do standardów dbałości o poszczególne modele. Przykładowo, niegdyś częściej stosowało się akumulatory niklowo-kadmowe, które na początku trzeba było zupełnie rozładować, a następnie naładować do 100%.

Dziś jednak częściej stosuje się baterie litowo-jonowe oraz litowo-żelazowo-fosforanowe. Te nie wymagają takiego podejścia – tuż po zakupie, nawet jeśli bateria ma jeszcze kilkadziesiąt procent, możesz ją swobodnie doładować i cieszyć się jazdą. Dodajmy również, że w tego typu akumulatorach polecana jest praktyka częstego, ale krótkiego ładowania.

Jak ładować hulajnogę elektryczną?

Nie zaleca podłączania hulajnogi elektrycznej do prądu na całą noc – kiedy tylko próg ładowania osiągnie 100% – odłącz ją od prądu, ponieważ dalsze podpięcie może być szkodliwe dla baterii. Co więcej, w kartach gwarancyjnych niektórych modeli e-hulajnóg pojawia się zapis, że pozostawienie baterii w stanie ładowania powyżej 24 h oznacza zerwanie umowy gwarancyjnej. Wszystko dlatego, że przeładowanie powoduje wzrost temperatury baterii, a to może nawet doprowadzić pożaru.

Kolejną kwestią wartą uwagi jest to, że negatywny wpływ na stan baterii litowo-jonowych ma także częste, maksymalne rozładowywanie ich. Zdaniem ekspertów, doprowadzenie hulajnogi do całkowitego rozładowania może nawet dziesięciokrotnie szybciej przyczynić się do zużycia danego akumulatora. Warto więc „doładowywać” baterię. Wróciłeś z przejażdżki i masz 45% – podłącz ją na jakiś czas, by doładować, zamiast czekać, aż rozładuje się podczas kolejnej wycieczki do zera!

Zwróć uwagę na pogodę w trakcie używania hulajnogi elektrycznej

Na początku jednak pamiętaj – wcale nie oznacza to, że nie możesz jeździć swoim sprzętem, kiedy siąpi deszcz czy świeci mocno słońce. Urządzenia są odpowiednio zabezpieczone, dlatego w żaden sposób nie powinno dojść do zwarcia czy awarii. Niemniej pogoda przekłada się na komfort jazdy, bezpieczeństwo na drodze i także wydajność urządzenia. Musisz wiedzieć, że tak, jak niekiedy przegrzewają się telefony lub wyłączają na zimnie, tak też może stać się z hulajnogami. Przy niskich temperaturach (w okolicach 0°C), zasięg i moc pojazdu mogą spaść nawet o 50%. W związku z tym warto przechowywać swój sprzęt w temperaturze pokojowej, w zacienionym i pozbawionym wilgoci miejscu. Nie polecamy trzymania elektrycznej hulajnogi w nagrzanym samochodzie, na balkonie czy w zalanej piwnicy. Najlepiej zakup pokrowiec i znajdź nieco miejsca w szafie, by swobodnie ulokować tam sprzęt i mieć go do dyspozycji w pożądanym czasie. Sprawdzi się np. kompaktowy i lekki model Speedway Mini 4 PRO.

Wybierz wysokiej jakości sprzęt, który posłuży Ci swoją użytecznością przez długi czas. Zwiększ także żywotność baterii, dbając o akumulator w należyty sposób i przechowując e-hulajnogę w odpowiednich warunkach. Szerokiej drogi!