Przejdź do treści

Jak dbać o hulajnogę elektryczną?

Zakup hulajnogi elektrycznej to nie lada wydatek. Nie jest to zwykły gadżet czy zabawka, ale środek transportu, który wymaga odpowiedniej troski, by mógł cieszyć swoją użytecznością przez długi czas. Podpowiadamy, jak dbać o hulajnogę elektryczną! Czym ją czyścić, jak przechowywać oraz jak postępować z sercem e-hulajnogi, czyli akumulatorem. Zapraszamy do lektury!

Hulajnoga elektryczna – postaw na jakość

Wszystkie urządzenia zasilane akumulatorami mają swój okres żywotności. Bezsprzecznie więc istotna jest jakość wybranego sprzętu. Renomowane marki wyposażają e-hulajnogi w zaawansowane technicznie rozwiązania – np. hulajnoga elektryczna Egret Ten skrywa w sobie akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy (LiFePo4), charakteryzujący się znakomitą trwałością, a jego pojemność 11.6Ah pozwala na przejechanie nawet 42 kilometrów na jednym ładowaniu.

Wyposażenie modeli ma wpływ na wygodę jazdy oraz bezpieczeństwo. Warto więc wybierać:

 • stosunkowo duże koła, która zapewniają stabilność jazdy;
 • dobrej jakości wyświetlacze, które zaprezentują istotne dane na temat jazdy i hulajnogi (taki znajdziesz np. w hulajnodze elektrycznej Etwow V);
 • światła zwiększające Twoją widoczność na drodze po zmroku;
 • sprawne hamulce na przednich i tylnych kołach;
 • model składany, który możesz swobodnie przenosić czy schować do bagażnika.

Nawet najlepsza troska o pojazd może okazać się bezskuteczna, jeśli wybierzesz kiepskiej jakości sprzęt. Pamiętaj, że parametry techniczne przekładają się na standard jazdy, bezpieczeństwo i trwałość urządzenia. Jeśli więc już zakupisz swoją e-hulajnogę, zadbaj o nią.

Akumulator w e-hulajnogach – jak przedłużyć jego żywotność?

Nieprawidłowe obchodzenie się z akumulatorem hulajnogi elektrycznej może skrócić jego żywot nawet o kilkadziesiąt procent. Musisz więc wiedzieć, jaki rodzaj akumulatora znajduje się w Twojej hulajnodze i dostosować sposób troszczenia się o nią do standardów dbałości o poszczególne modele. Przykładowo, niegdyś częściej stosowało się akumulatory niklowo-kadmowe, które na początku trzeba było zupełnie rozładować, a następnie naładować do 100%.

Dziś jednak częściej stosuje się baterie litowo-jonowe oraz litowo-żelazowo-fosforanowe. Te nie wymagają takiego podejścia – tuż po zakupie, nawet jeśli bateria ma jeszcze kilkadziesiąt procent, możesz ją swobodnie doładować i cieszyć się jazdą. Dodajmy również, że w tego typu akumulatorach polecana jest praktyka częstego, ale krótkiego ładowania.

Jak ładować hulajnogę elektryczną?

Nie zaleca podłączania hulajnogi elektrycznej do prądu na całą noc – kiedy tylko próg ładowania osiągnie 100% – odłącz ją od prądu, ponieważ dalsze podpięcie może być szkodliwe dla baterii. Co więcej, w kartach gwarancyjnych niektórych modeli e-hulajnóg pojawia się zapis, że pozostawienie baterii w stanie ładowania powyżej 24 h oznacza zerwanie umowy gwarancyjnej. Wszystko dlatego, że przeładowanie powoduje wzrost temperatury baterii, a to może nawet doprowadzić pożaru.

Kolejną kwestią wartą uwagi jest to, że negatywny wpływ na stan baterii litowo-jonowych ma także częste, maksymalne rozładowywanie ich. Zdaniem ekspertów, doprowadzenie hulajnogi do całkowitego rozładowania może nawet dziesięciokrotnie szybciej przyczynić się do zużycia danego akumulatora. Warto więc „doładowywać” baterię. Wróciłeś z przejażdżki i masz 45% – podłącz ją na jakiś czas, by doładować, zamiast czekać, aż rozładuje się podczas kolejnej wycieczki do zera!

Zwróć uwagę na pogodę w trakcie używania hulajnogi elektrycznej

Na początku jednak pamiętaj – wcale nie oznacza to, że nie możesz jeździć swoim sprzętem, kiedy siąpi deszcz czy świeci mocno słońce. Urządzenia są odpowiednio zabezpieczone, dlatego w żaden sposób nie powinno dojść do zwarcia czy awarii. Niemniej pogoda przekłada się na komfort jazdy, bezpieczeństwo na drodze i także wydajność urządzenia. Musisz wiedzieć, że tak, jak niekiedy przegrzewają się telefony lub wyłączają na zimnie, tak też może stać się z hulajnogami. Przy niskich temperaturach (w okolicach 0°C), zasięg i moc pojazdu mogą spaść nawet o 50%. W związku z tym warto przechowywać swój sprzęt w temperaturze pokojowej, w zacienionym i pozbawionym wilgoci miejscu. Nie polecamy trzymania elektrycznej hulajnogi w nagrzanym samochodzie, na balkonie czy w zalanej piwnicy. Najlepiej zakup pokrowiec i znajdź nieco miejsca w szafie, by swobodnie ulokować tam sprzęt i mieć go do dyspozycji w pożądanym czasie. Sprawdzi się np. kompaktowy i lekki model Speedway Mini 4 PRO.

Wybierz wysokiej jakości sprzęt, który posłuży Ci swoją użytecznością przez długi czas. Zwiększ także żywotność baterii, dbając o akumulator w należyty sposób i przechowując e-hulajnogę w odpowiednich warunkach. Szerokiej drogi!

Jak wybrać dobrą hulajnogę elektryczną?

E-hulajnogi stają się coraz bardziej popularne na całym świecie, także w Polsce. Dla dzieci to forma rozrywki i świetna, gadżeciarska zabawka, dla dorosłych z kolei dogodny środek transportu. Jeśli nie chcesz korzystać z ogólnodostępnych sprzętów abonamentowych, dostępnych w wielu miastach, możesz zakupić hulajnogę elektryczną na własność. Podpowiadamy, jak podjąć dobrą decyzję i który sprzęt będzie dla Ciebie odpowiedni!

Hulajnoga elektryczna – dostosuj wybór do wieku, wzrostu i wagi użytkownika

Od hulajnogi tradycyjnej odróżnia ją przede wszystkim to, że elektryczna wersja pojazdu nie wymaga nieustannego odpychania się od drogi jedną z nóg. Ta napędzana jest małym silnikiem akumulatorowym (lub dwoma), który ma znaczenie dla osiąganych prędkości – większość modeli rozpędza się od 20 do nawet 80 km/h! Nie istnieją żadne ograniczenia wiekowe odnośnie użytkowania hulajnóg elektronicznych. W związku z tym, mogą one być zarówno prezentem dla dziecka i nastolatka, jak i wyborem osoby dorosłej. Oczywistym jest jednak, że parametry dla każdej z tych osób powinny być inne.

 • Dla dzieci i młodzieży najlepiej sprawdzi się lekki, łatwy w przenoszeniu sprzęt. Warto wybrać warianty o wadze do 10 kg, np. hulajnoga elektryczna Frugal Twist, która waży zaledwie 7,5 kg. Model ten szybko się ładuje, rozpędza do 23 km/h i ma zasięg do 13 km. To zatem świetny środek transportu dla młodych na wycieczki rodzinne czy gadżet do zabawy na podwórku.
 • Przy wyborze należy też zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie. Wspomniany model ma udźwig do 90 kg, dlatego nie sprawdzi się najlepiej u osób dorosłych. Warto wybrać zatem sprzęt, który wykonany jest z solidniejszych materiałów i udźwignie nawet 120 kg – np. hulajnoga elektryczna Speedway 4.
 • Hulajnogi elektryczne, w związku z tym, że wyposażone są w kierownicę, powinny być także dostosowane do wzrostu bądź regulowane pod kątem wysokości.

Wybierz dobrej jakości sprzęt

Rynek e-hulajnóg bardzo prężnie się rozwija, dlatego w ofercie sklepów pojawia się szeroka gama produktów. Niektóre spełniają naprawdę wygórowane oczekiwania klientów i prezentują świetne parametry, z kolei inne wyróżnia niska cena, która najczęściej nie idzie w parze z jakością. W związku z tym, że jest to sprzęt uczestniczący w ruchu, który może rozpędzać się nawet do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, warto postawić na wysoki standard wykonania. Zagwarantuje to bezpieczeństwo użytkownika oraz innych osób. Co więcej, taka jednorazowa inwestycja może się opłacić – zamiast martwić się o usterki, kosztowne naprawy czy nawet wymianę sprzętu na nowy, lepiej zakupić renomowany model w sprawdzonym sklepie niż marketowy odpowiednik. Zyskasz dzięki temu gwarancję oraz pewność, że w razie awarii możesz liczyć na pomoc serwisu.

Znajdź e-hulajnogę o pożądanych parametrach

Oferta hulajnóg elektrycznych jest bardzo rozległa pod względem cen, ale i parametrów poszczególnych modeli. Poniżej przedstawiamy kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze:

 • Waga sprzętu – na masę urządzenia wpływ mają przede wszystkim materiały, z których została wykonana. Na przykład model hulajnogi elektrycznej Dualtron Spider wykonany jest z połączenia specjalnego stopu magnezu, włókna szklanego i aluminium, które gwarantują stosunkową lekkość. Mimo stosunkowo niewielkiej wagi (19,9kg), konstrukcja jest również bardzo wytrzymała i pozwala na udźwignięcie aż dwóch silników o łącznej mocy 3000W.
 • Maksymalna prędkość – urządzenia dostępne na rynku mają bardzo duży wachlarz możliwości pod względem osiągów. Urządzenia, które w pełni wystarczą osobie początkującej i uprawiającej jazdę na e-hulajnodze rekreacyjnie, rozpędzają się do ok. 25 km/h – np. hulajnoga elektryczna Frugal Dynamic. Bardziej zaawansowane modele mogą pędzić nawet 80 km/h – np. hulajnoga elektryczna Dualtron Thunder.
 • Zasięg urządzenia – modele różnią się tym, jak długą odległość można na nich pokonać na pełnym ładowaniu. Na niedługie przejażdżki sprawdzą się te, które pokonują od 10 do 20 kilometrów. Jeśli jednak planujesz dłuższą wyprawę lub nie chcesz po każdym korzystaniu z urządzenia go ładować, warto wybrać bardziej zaawansowane warianty. Te mogą pokonać od 30 km – np. hulajnoga elektryczna Xiaomi MiJia do nawet 120 km, co oferuje wspomniany model Dualtron Thunder.
 • Czas ładowania e-hulajnogi – rozładowany telefon, tablet czy smartwatch bywają irytujące – szczególnie, kiedy jesteś poza domem i nie masz przy sobie ładowarki. Podobnie jest z hulajnogami elektrycznymi. Chcesz iść na przejażdżkę, ale urządzenie ma słabą baterię. Warto więc postawić na zakup modeli, które ładują się szybko – np. Frugal Twist, który do pełnej baterii potrzebuje podłączenia na około 2h. Pamiętaj jednak, że im większa bateria, tym większy zasięg, a zarazem zwiększona potrzeba ładowania, dlatego czasem bardziej opłaca się wybrać zaawansowany model, który naładujesz nawet na kilka wypraw hulajnogą.
 • Inne atuty – np. składana konstrukcja, duże koła gwarantujące stabilizację jazdy, zabezpieczenie w postaci immpobilizera, światła. Wszystkie te elementy mają znaczenie dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy!

Sprawdź ofertę Zdrovi.pl i wybierz hulajnogę elektryczną na miarę swoich potrzeb! Kieruj się naszymi wskazówkami, a jesteśmy przekonani, że będziesz zadowolony z wyboru. Udanych zakupów!

 

 

Jaka hulajnoga elektryczna dla dziecka?

Elektryczne hulajnogi to absolutny hit wśród osób w każdym wieku! Można je wynająć w dużych miastach oraz w turystycznych miasteczkach, by swobodnie przemieszczać się po ulicach. Niemniej to dość kosztowna opcja i nie zawsze dostępna. Rozwiązaniem jest więc hulajnoga elektryczna na wyłączność. Stała się ona obiektem pożądania wśród dzieci i młodzieży na całym świecie. Czy to dobry pomysł? Czy jazda na tego typu urządzeniach jest bezpieczna? Czym kierować się przy zakupie hulajnogi elektrycznej dla dziecka? Rozwiewamy wątpliwości!

Hulajnoga elektryczna dla dziecka – czy to bezpieczne?

Hulajnogi są niezwykle popularne wśród dzieci od wielu lat. Na metalowej konstrukcji, umieszczonej na dwóch niewielkich kółkach, można się swobodnie przemieszczać pomiędzy dowolnymi miejscami. Kierowanie jest banalnie proste za sprawą kierownicy, a siłę napędową stanowią własne nogi, dlatego prędkości decyduje użytkownik. Na rynku pojawiły się jednak hulajnogi elektryczne, które są jeszcze bardziej komfortowe w użytkowaniu. Takim urządzeniem można dotrzeć z punktu A do punkty B jeszcze szybciej, nie męcząc się, a przy tym mając mnóstwo frajdy. Trudno więc się dziwić, że pokochały je nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe. To alternatywa dla rowerów, skuterów, a nawet komunikacji miejskiej czy samochodów. Jednak czy taki środek transportu jest bezpieczny?

Hulajnoga elektryczna to nic innego, jak jednośladowy pojazd, wyposażony w elektryczny silnik. Można nią poruszać się bez konieczności manualnego wprawiania ją w ruch, czyli bez odpychania się. Wystarczy stanąć na podstawie, trzymać kierownicę i uruchomić dedykowanym przyciskiem pojazd.

Jeżeli moc silnika, w który wyposażono sprzęt nie przekracza 250W, nie ma konieczności jego rejestracji. Co więcej, zgodnie z prawem, na hulajnodze elektrycznej można poruszać się po jezdni, chodniku czy poboczu, co sprawia, że to stosunkowo bezpieczne rozwiązanie. Niemniej sceptycy zapalają czerwoną lampkę – jeżdżąc trzeba uważać na innych uczestników ruchu, tj. pieszych, rowerzystów czy osoby również jeżdżące na hulajnogach, a także na samochody, motory, skutery i autobusy w czasie przejeżdżania przez jezdnię. Poza tym, podobnie jak na rowerze czy tradycyjnej hulajnodze, również tutaj można się przewrócić i doznać obrażeń, co jednak nie oznacza, że jest to nader groźny pojazd.

Czym kierować się przy wyborze hulajnogi elektrycznej?

Hulajnoga elektryczna ma być przede wszystkim bezpieczna i praktyczna. W związku z tym, przy zakupie warto kierować się następującymi elementami:

 • Wielkość koła – ma ona przede wszystkim duże znaczenie dla komfortu jazdy. O ile niewielkie kółka zdadzą egzamin na ścieżkach rowerowych czy innych, płaskich powierzchniach, o tyle już na kostce brukowej czy ścieżkach w parku mogą być problematyczne. Warto więc postawić na wygodę i wybrać koła, które mają przynajmniej 6 cali. Niektóre modele, np. Dualtron Spider wyposażone są 10-cio calowe koła i wówczas nazywa się je „pogromcami krawężników”;
 • Waga – z uwagi na zwrotność, polecane są lekkie hulajnogi. Te można swobodnie przemieszczać czy wnosić po schodach, co dla dzieci jest bardzo istotne. W ofercie dostępne są zarówno modele ważące kilkadziesiąt kilogramów, np. hulajnoga elektryczna Dualtron Thunder (43kg), jak i lekkie – hulajnoga elektryczna Frugal Twist (7,5kg);
 • Prędkość – niektóre hulajnogi mogą rozpędzić się nawet do 80 km/h. Biorąc jednak pod uwagę bezpieczeństwo, wiek użytkownika i fakt, że takim urządzeniem najczęściej przemieszczamy się wśród innych użytkowników ruchu, taka prędkość nie jest absolutnie polecana. Już jadąc z prędkością 10 km/h poczuje się wiatr we włosach, w związku z czym, z powodzeniem wystarczy model z maksymalną prędkością ok. 20 km/h;
 • Zasięg – w związku z tym, że tego typu urządzenie napędzane jest silnikiem elektrycznym, wymaga ładowania co jakiś czas. Najbardziej zaawansowane modele mogą przemieszczać się w odległości nawet do 120 km przy pełnym naładowaniu, jednak dla dzieci w pełni wystarczą warianty mniej wydajne – np. z zasięgiem 13 km, pozwalające na rekreacyjną jazdę po okolicy. Atrakcyjną propozycją dla dziecka jest hulajnoga elektryczna Frugal Dynamic, z zasięgiem do 18 km.

Hulajnoga elektryczna – czy warto zdecydować się na zakup?

Hulajnoga to nie tylko gadżet, ale też świetny sposób na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, przedostanie się z miejsca na miejsce, a nawet rodzaj hobby. Elektryczna odmiana sprzętu czyni go jeszcze bardziej dogodnym. Nie trzeba się odpychać, lecz z łatwością można przejechać nawet większą odległość w znacznie krótszym czasie. Jeśli więc chcesz, aby Twoje dziecko nadążało za Twoim tempem, a przy tym miało nieco frajdy ze wspólnej wycieczki – zakup hulajnogi elektrycznej może być strzałem w dziesiątkę. Co więcej, jest to także doskonała forma zabawy. Wyścigi po boisku z innymi dziećmi posiadającymi hulajnogi to mnóstwo pozytywnych emocji i zdrowa rywalizacja. Naszym zdaniem warto zainteresować się tego typu sprzętem – to modny i funkcjonalny środek transportu!

Podsumowując, jeśli chcesz podarować prezent swojemu dziecku lub komuś z rodziny albo pociecha chce na taki zakup przeznaczyć swoje kieszonkowe – warto kierować się naszymi wskazówkami. Wybierz wysokiej jakości sprzęt, który będzie łatwy w obsłudze, wygodny w jeździe i przede wszystkim bezpieczny. Sprawdź ofertę elektrycznych hulajnóg dla dzieci na Zdrovi.pl i znajdź odpowiedni wariant! Udanych zakupów!