Przejdź do treści

Jak przechowywać suszone grzyby?

Suszone grzyby to popularny dodatek do zup, nieodzowny element świątecznego barszczu i noworocznego bigosu. Wiele osób nie jest w stanie sobie wyobrazić wielkanocnego żuru bez przynajmniej jednego suszonego prawdziwka. Jak przygotować i przechowywać suszone grzyby, aby cieszyć się nimi cały rok?

suszone grzyby

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie właściwości mają suszone grzyby?
  • czy suszone grzyby są bezpieczne?
  • jak przechowywać suszone grzyby?
  • jaki pojemnik najlepiej sprawdza się przy przechowywaniu suszonych grzybów?

Właściwości suszonych grzybów

Suszone grzyby zawierają wiele ważnych mikroelementów i pierwiastków. Zalicza się do nich m.in. fosfor, wapń i selen. Prawdą jednak jest, że aby przyswoić odpowiednią ilość tych substancji odżywczych z tego produktu należałoby spożyć bardzo dużą ilość suszonych grzybów. Zatem lepiej je traktować jako pyszny, aromatyczny dodatek do dań, który urozmaica smak codziennych potraw niż remedium na jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne. Należy także mieć na uwadze, że grzyby – niezależnie od tego czy kupujemy już ususzone czy świeże i zamierzamy suszyć je samodzielnie – powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła i od zaufanego grzybiarza. W przeciwnym wypadku poważnie ryzykujemy swoim zdrowiem. Pozyskane z bezpiecznego źródła długo będą cieszyć nasze kubki smakowe i zachowają swoje kulinarne właściwości pod warunkiem, że wiemy, jak przechowywać suszone grzyby.

Przeciwwskazania do spożywania suszonych grzybów obejmują tę samą listę, którą wymienia się w przypadku grzybów świeżych. Ponieważ grzyby należą do grupy ciężkostrawnych produktów, nie poleca się ich podawać dzieciom do 2. roku życia, a niektórzy także odradzają je w przypadku kobiet ciężarnych. Jako “bezpieczne” uznaje się zawsze pieczarki i boczniaki, które – jako grzyby hodowlane – mogą być spożywane przez niemal wszystkich. Są to jednak odmiany grzybów, które kiepsko się suszą, ponieważ w ramach tego procesu tracą swój smak – są jednak dostępne przez cały rok i dla niektórych osób są odpowiednią alternatywą dla leśnych grzybów.

Jak przygotować suszone grzyby?

Tradycyjnym sposobem suszenia grzybów jest wystawienie ich na słońce w przewiewnym miejscu. Wiele osób korzysta również z piekarnika elektrycznego i programu z termoobiegiem. Najlepiej jednak sprawdzają się dehydratory, które w prosty, wygodny i higieniczny sposób umożliwiają wysuszenie dużej ilości grzybów.

Tak przygotowane suszone grzyby przechowują się znacznie dłużej i są bardziej aromatyczne niż te suszone w sposób tradycyjny.

W czym trzymać suszone grzyby?

Suszone grzyby powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętym pojemniku, który chroni je przed utratą aromatu oraz dostaniem się do nich moli spożywczych oraz innych szkodników. Najlepiej do przechowywania suszonych grzybów sprawdzają się pojemniki metalowe i szklane, można jednak sięgnąć po plastikowy słoik, jeśli jest on wykonany z tworzywa dopuszczonego do kontaktu z żywnością.

O czym warto jeszcze wspomnieć odpowiadając na pytanie, jak przechowywać suszone grzyby? Przede wszystkim o tym, że największym wrogiem tego przysmaku jest wilgoć. Unikajmy zatem wsypywania grzybów suszonych do gotującej się zupy bezpośrednio z pojemnika (w ten sposób dostanie się do niego para) i dbajmy o to, aby nasze zapasy przechowywane były w suchej szafce. Niektórzy do pojemnika z suszonymi grzybami dla pewności wrzucają kilka ziarenek ryżu, który pochłania nadmiar wilgoci.

A jak przechowywać suszone grzyby, jeśli jeszcze w pełni nie odparowały wody? W takim przypadku sprawdzi się specjalna suszarka do warzyw, owoców i ziół, dzięki której proces suszenia nie będzie trwał długo, a grzyby zachowają swoje właściwości. Jeśli nie jesteśmy gotowi aktualnie na taki wydatek, możemy dosuszyć grzyby w piekarniku. Pamiętajmy, aby nigdy nie przechowywać wilgotnych grzybów w zamkniętym pojemniku, ponieważ szybko zapleśnieją.

Jak długo można przechowywać suszone grzyby?

Już wiesz, jak przechowywać suszone grzyby, jednak pytanie, jak długo mogą być one przetrzymywane, aby zachowały swoje właściwości? Prawidłowo przechowywane suszone grzyby mogą nam służyć nawet do następnego grzybiarskiego sezonu, czyli rok. Chociaż nic nie szkodzi, aby wykorzystywać je również i po tym czasie – jeśli nasze suszone grzyby są wolne od pleśni, szkodników i nadal mają walory smakowe, spokojnie możemy dodawać je do przygotowywanych potraw.

Dehydratory. Suszarki do żywności

Zobacz wszystkie