Przejdź do treści

Jak przechowywać suszone owoce?

Suszenie owoców do doskonały sposób na zatrzymanie na dłużej swoich ulubionych smaków, zwłaszcza owoców występujących sezonowo. Wysuszone produkty posiadają niezwykłe bogactwo smaku i co najważniejsze łatwo się je przechowuje. Polecamy jednak, aby owoce suszyć własnoręcznie używając domowego dehydratora, zamiast kupować te produkty w sklepie, gdyż zawierają w sobie konserwanty i ulepszacze smaku, których raczej chcemy unikać w naszej diecie, dlatego warto zaopatrzyć się w domową suszarkę do owoców, która gwarantuje nam owoce pełne witamin i minerałów. No dobrze, wysuszyliśmy pierwsze partie owoców i powstają pytania; jak przechowywać suszone owoce, w czym przechowywać suszone owoce i jak długo można przechowywać suszone owoce? Poniżej rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tym temacie.

suszone owoce

W czym przechowywać suszone owoce?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli, w czym przechowywać suszone owoce? Najlepiej do tego nadadzą się próżniowe pojemniki, słoiki typy weck, szczelne pojemniki i plastikowe torebki, czyli wszystko to, co znacząco ogranicza dostęp powietrza do środka. Najlepsza temperatura przechowywania wynosi około 10-15°C, należy również unikać słońca i wilgoci, dlatego należy unikać szafek blisko piekarnika, czy kaloryfera, gdyż nadmiar ciepła sprzyja rozwojowi pleśni, a także zachęca mole spożywcze. Pamiętajmy, aby pakując suszone owoce do przechowania, nie mieszać ich ze sobą, gdyż każdy owoc posiada inne właściwości, przez co pakowane razem szybko mogą się zepsuć.

Dry fruits including apple slices, black sultana and jujube berries on concrete background. High quality photo

Jak przechowywać suszone śliwki?

Suszone śliwki to jedna z najbardziej lubianych owocowych przekąsek, zwłaszcza zimą. Powodem tego jest ich intensywny smak, całkowicie różnicą się od pierwotnego smaku dojrzałego owocu. Suszone śliwki tak, jak pozostałe suszone owoce nie lubią ciepła, wilgotności i nasłonecznienia, dlatego należy je trzymać w suchym i ciemnym miejscu. Zapakowane w hermetycznym pojemniku nadadzą się do spożycia nawet do 18 miesięcy. Śliwki możemy również zamrozić korzystając z plastikowych woreczków, z których trzeba wycisnąć nadmiar powietrza. W ten sposób długość daty do spożycia jest nieograniczona. Po otwarciu pojemnika najlepiej przechowywać śliwki w lodówce.

Jak przechowywać suszone jabłka?

Niezbędnym elementem przed włożeniem suszonych jabłek do pojemników jest sprawdzenie, czy wszystkie owoce zostały dokładnie wysuszone, ponieważ jakakolwiek wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni. Powinno się unikać dużych ilości w pojemnikach, a raczej postawić na pakowanie mniejszej ilości suszonych jabłek. Zamknięte w hermetycznych pojemnikach suszone jabłka chowamy w ciemnym i suchym miejscu i doglądać ich, co kilka tygodni, czy wszystko z nimi w porządku.

Jak przechowywać suszone gruszki?

Z suszonymi gruszkami powinniśmy postępować podobnie, jak z suszonymi jabłkami, gdyż posiadają podobną strukturę i właściwości. Suszone gruszki, jako nieliczne owoce o wiele lepiej smakują wysuszone, dlatego warto zadbać o odpowiednie warunki ich przechowywania. Gruszki, jako owoce lubiące wilgoć powinny być zamknięte w hermetycznym pojemniku lub słoiku typu weck, w ten sposób wyeliminujemy ryzyko powstawania pleśni. Tak zamknięte suszone gruszki chowamy w suchym i ciemnym miejscu, w ten sposób możemy cieszyć ich wspaniałym smakiem nawet do 12 miesięcy.

Jak przechowywać suszone morele?

Suszone morele cechują się długim terminem zdatności do spożycia, o ile wcześniej zadbamy o odpowiednie warunki ich przechowywania. Przede wszystkim pomieszczenie, w którym będziemy je przetrzymywać powinno być suche o temperaturze pokojowej. Do ich zamknięcia należy użyć plastikowych pojemników hermetycznych i szczelnych słoików, nie wolno przechowywać ich w płóciennych workach i torebkach papierowych, ponieważ szybko zajdą pleśnią. Odpowiednio zapakowane suszone morele możemy przetrzymywać nawet do 18 miesięcy.

Jak długo można przechowywać suszone owoce?

Kiedy już wysuszymy nasze ulubione owoce i wiemy, w jakie pojemniki je najlepiej zamknąć powstaje pytanie jak długo można przechowywać suszone owoce? Czas przechowywania zależny jest od wielu czynników, w tym, od jakości wysuszonych owoców (brak wilgoci), przez rodzaje pojemników użytych do przechowywania, po miejsce, w którym ostatnie będziemy trzymać nasze wysuszone zapasy. Bardzo ważnym jest, aby co kilka tygodni kontrolować nasze suszone owoce, czy czasem nie wdała się pleśń, lub co gorsza robaki. Jeżeli zauważymy pleśń powinniśmy szybko wyrzucić spleśniałe kawałki, żeby nie przeniosła się na pozostałe, natomiast, jeśli zauważymy robaki, to niestety nasze zbiory musimy wyrzucić. Dlatego pakujmy małe ilości suszonych owoców, nie mieszajmy ich ze sobą i przechowujmy je w zacienionych suchych miejscach, jeżeli wszystko dobrze wykonamy nasze suche smakołyki będziemy mogli podjadać do 12 miesięcy. Istnieje tez możliwość zamrożenia suszonych owoców i najlepiej wykorzystać do tego zamykane plastikowe woreczki, z których należy usunąć nadmiar powietrza. Mrożone suszone owoce posiadają nieograniczoną datę ważności.

Suszarki do żywności. Dehydratory

Zobacz wszystkie