Przejdź do treści

Jak skutecznie usunąć kurz w domu? 7 sposobów na kurz

Czy wiesz, czym jest kurz? Na drobny pył składają się złuszczone tkanki naskórka, jaja owadów, roztocza, pleśń, włosy, sierść, pyłki roślin, zanieczyszczenia z samochodów i pieców. Z pewnością nie chcesz mieszkać z takimi “lokatorami”! Jak skutecznie usunąć kurz?

Na pewno nie jesteś w stanie całkowicie wyeliminować kurzu w swoim domu. Możesz jednak zminimalizować jego obecność i dbać o to, aby się nie nawarstwiał. W tym celu konieczne jest nie tylko regularne sprzątanie z pomocą odpowiednich narzędzi i preparatów, ale także zastosowanie kilku profilaktycznych środków.

Szczelne okna

Szczelne okna nie tylko są bardzo ważne ze względów termoizolacyjnych, ale także chronią Cię przed wdychaniem zanieczyszczeń z zewnątrz. “Wietrzenie mieszkania” które niegdyś było zalecane ze względu na wymianę powietrza, aktualnie nie jest konieczne. A nawet wręcz przeciwnie! Jeśli jesteś alergikiem, a sezon pylenia jest w pełni lub jest zima, a Ty mieszkasz w okolicy o szczególnie wysokim stężeniu pyłów PM w powietrzu, wietrząc mieszkanie będziesz działać na swoją niekorzyść. Szczelne okna w zestawieniu z profesjonalnym, dobrze dobranym do kubatury pomieszczeń oczyszczaczem, zapewnią Ci komfort i zmniejszą ilość osiadającego kurzu.

Czyste powietrze

Oczyszczacze i nawilżacze powietrza mogą usunąć nawet 80% zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu: kurz, pyłki roślin, a nawet różnego rodzaju bakterie mogą zostać pochłonięte przez filtry. Aby tak się stało, istnieje kilka warunków koniecznych:

  • regularne czyszczenie filtrów – nawet najlepszej jakości filtry nie będą skutecznie działać, jeśli będą brudne
  • dobrze dobrana moc urządzenia do kubatury – zarówno nawilżacze, jak i oczyszczacze powietrza przeznaczone są do pomieszczeń o konkretnych rozmiarach. Zbyt mało wydajny oczyszczacz lub nawilżacz nie będzie w stanie zapewnić nam powietrza wysokiej jakości
  • korzystanie z wysokiej klasy sprzętu – to naprawdę ma znaczenie. Oczyszczacze i nawilżacze niskiej jakości pobierają więcej mocy przy mniejszej przepustowości; dodatkowo mogą nie spełniać oczekiwań względem jakości powietrza. Warto też pamiętać, że są to urządzenia, które pracują niemal ciągle – dlatego dobra jakość podzespołów gwarantuje nam, że posłużą latami, a nie jeden sezon.

Im mniej kurzu w powietrzu, tym mniejsze ryzyko jego osiadania na meblach!

Wentylacja

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu w bloku, nie masz zbyt wielkiego wpływu na to, w jaki sposób Twoje mieszkanie jest wentylowane. Możesz jednak regularnie czyścić kratki (to prawdziwe siedlisko kurzu). Jeśli lubisz się angażować możesz też wywierać nacisk na spółdzielnię mieszkaniową, aby poważnie podchodziła do corocznych kontroli wentylacji grawitacyjnej. Jeśli jednak jesteś na etapie budowy domu lub planujesz większy remont swojego domu, przemyśl umieszczenie w nim wentylacji mechanicznej. Jest znacznie bardziej energooszczędna niż “tradycyjna” wentylacja grawitacyjna, ponieważ polega na zamkniętym obiegu powietrza. Specjalne urządzenie, którym jest rekuperator, oczyszcza za pomocą systemu filtrów krążące powietrze i tłoczy je do poszczególnych pomieszczeń. Ciepło wytwarzane przez mieszkańców, urządzenia AGD, a także urządzenia grzewcze jest niemal całkowicie odzyskiwane, a nie ulatuje kominkami. A co do tego ma kurz? Ponieważ rekuperator regularnie czyści powietrze, w połączeniu z oczyszczaczem i szczelnymi oknami tworzą prawdziwą barierę dla zanieczyszczeń.

Odkurzanie

Co się kojarzy z usuwaniem kurzu? Oczywiście, odkurzanie! Jednak aby naprawdę miało sens, należy do tego celu używać dobrej jakości odkurzaczy. I nie chodzi tu bynajmniej tylko i wyłącznie o topowe marki. Ważne, aby odkurzacz miał filtry HEPA, które zapobiegają ponownemu przedostawaniu się kurzu z odkurzacza na zewnątrz. Z tego powodu warto inwestować w prawdziwie szczelny sprzęt. Idealnym rozwiązaniem są odkurzacze wodne, które filtrują powietrze przez wodę, a ich czyszczenie zajmuje parę chwil i jest bardzo higieniczne (czego nie można powiedzieć o tradycyjnych workach).

Kierunek góra-dół

Jeśli chcesz naprawdę skutecznie usunąć kurz, musisz zacząć od… sufitu. Kurz uwielbia osiadać na ramach okiennych, karniszach, wysoko powieszonych półkach, górnych krawędziach drzwi. Oczywiście na co dzień najbardziej brudzą się powierzchnie często użytkowane, czyli podłogi i blaty, dlatego warto je czyścić co parę dni. Maksymalnie jednak raz w tygodniu dobrze jest poodkurzać i przetrzeć pomijane przeważnie rejony. W trakcie odkurzania i ruchów powietrza, kurz zalegający w wysokich partiach mieszkania unosi się, co może powodować ataki alergii, a także niszczyć efekty sprzątania niższych partii.

Chemia gospodarcza

Nieważne, czy jesteś osobą poszukującą wyłącznie ekologicznych alternatyw dla popularnych środków, czy korzystasz ze znanych marek płynów do sprzątania – poniższe fakty powinieneś znać.

  • nic co lepkie, nie jest dobre – roztwór octu i kwasku cytrynowego jest ekologiczny, ale przy złym stężeniu stworzy “kleik”, do którego kurz będzie lgnąć ze wzmożoną mocą. Podobnie stanie się, jeśli za mało rozcieńczymy typowy środek ze sklepowej półki
  • mikrofibra nie musi być mokra – popularne ściereczki z mikrofibry świetnie usuwają kurz bez potrzeby nakładania jakichkolwiek preparatów. To ekologiczne, ale też ekonomiczne rozwiązanie
  • zapach nie jest ważny – to, jak pachnie płyn do mycia blatów czy podłóg jest znacznie mniej istotne, niż jego działanie. Co więcej, większość środków zapachowych może działać drażniąco dla alergików – nawet, jeśli usuniemy kurz, substancje zapachowe mogą powodować ataki alergii.

Siedliska kurzu

Sprzątając koniecznie pamiętaj o miejscach, w których kurz uwielbia się gromadzić, a stamtąd atakuje całe mieszkanie. Są nimi:

  • nieosłonięte półki z książkami – papier przyciąga kurz, dodatkowo bardzo trudno się czyści. Książki najlepiej trzymać w przeszklonych biblioteczkach, albo regularnie odkurzać. Uwaga na miotełki do kurzu – co prawda ściągają kurz z książek, ale za to rozpylają go w powietrzu
  • zakamarki pod meblami – wybieraj meble na nóżkach, które umożliwiają wsunięcie końcówki odkurzacza. Raz na parę tygodni koniecznie odsuń pralkę i jeśli to możliwe, także lodówkę, a następnie odkurz i umyj powierzchnię pod nimi
  • dywany i wykładziny – są piękne i miękkie, ale stanowią idealną pożywkę dla roztoczy i miejsce do zalegania kurzu. Co najmniej raz w roku dobrze jest skorzystać z profesjonalnej usługi czyszczenia dywanów
  • koce, narzuty, poduszki – pewnie nie trzeba Ci przypominać, że pościel należy zmieniać co tydzień. Ale czy pamiętasz też o pledach i poduszkach ozdobnych? Jeśli w domu mieszka alergik, wybieraj tkaniny ozdobne, które dobrze znoszą częste pranie w wysokich temperaturach – dzięki temu będziesz cieszyć się czystym i ładnym wystrojem domu.