Przejdź do treści

Jak wybrać maskę antysmogową?

Smog to zmora wielu krajów, również Polski. O stanie powietrza alarmują eksperci i media. Niekiedy jest ono na tyle kiepskie, że w poszczególnych dniach czy porach dnia zalecane jest pozostanie w domu i nie otwieranie okien. Oczywiście mało kto może sobie na to pozwolić. Musisz iść do pracy, odebrać dziecko ze szkoły, wyprowadzić psa. Jesteś więc skazany na to, by oddychać brudnym pełnym szkodliwych substancji powietrzem. Ale czy na pewno? Możesz bowiem zdecydować się na ochronę! Podpowiadamy, jak wybrać maskę antysmogową i dlaczego warto!

Smog – czym właściwie jest?

Słowo “smog”  to fuzja angielskich słów “smoke” (dym) oraz “fog” (mgła). Zbitka wyrazów szybko zyskała na popularności i tym samym stała się słowem doskonale opisującym zjawisko. Smog stanowi bowiem sztuczną mgłę, która powstaje w sposób nienaturalny, będąc efektem działań człowieka. Skład tych unoszących się oparów jest różny i zależy od lokalizacji. Jest skutkiem wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami (z fabryk, samochodów, opałów itp.). Można w nim spotkać pyły, tlenek siarki, azotu, węgla, gazy i węglowodany. Swój udział w jego powstaniu ma również natura – pogoda, klimat czy ogólne uwarunkowania terenu.

Skutki smogu są ogromne i szkodliwe dla człowieka oraz środowiska. To m.in. alergie, astma, obniżona odporność organizmu, choroby układu krwionośnego, choroby nowotworowe, skażenie zwierząt i roślin (skutkujące gorszą jakością żywności).

Warto więc podjąć odpowiednie kroki i z swoim własnym zakresie szerzyć ideę przeciwsmogową – m.in. korzystać z publicznego transportu, wymienić piec na mniej szkodliwy dla środowiska, ograniczyć zużycie plastiku itd. Co więcej, dobrze jest również chronić swój organizm oraz bliskich za sprawą oczyszczaczy powietrza oraz masek antysmogowych. Sprawdź, czy faktycznie mogą Ci pomóc i jak wybrać najlepsze produkty!

Czym kierować się przy wyborze maski antysmogowej?

Maski antysmogowe dzieli się kilka grup – do codziennego użytku, do pracy w szkodliwych warunkach (np. budowlańcy narażeni na pylicę), dla sportowców oraz dla alergików. Różnią się one zastosowaną technologią, materiałami wykorzystanymi do produkcji i przede wszystkim funkcjami. Przykładowo – maska antysmogowa dla alergików doskonale filtruje alergizujące pyłki kwiatowe oraz szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu, a ponadto wykonana jest z hipoalergicznych i przewiewnych materiałów. Przykładem takiego rozwiązania jest model maski antysmogowej Respro ALLERGY.

Ponadto dokonując zakupu swojej maski antysmogowej, zwróć uwagę na następujące aspekty:

 • Dopasowanie – maska powinna idealnie przylegać do twarzy, aby z boku nie dostawało się nieprzefiltrowane powietrze. Nie może być jednak zbyt ciasna, ponieważ znacznie pogorszy to Twój komfort, może spowodować odciski i skutecznie zniechęcić Cię do dalszego użytkowania. Sprawdź przed wyborem gamę rozmiarową – najczęściej są one dostępne w kilku wariantach od S do L;
 • Materiał wykonania – ma oznaczenie dla wygody, funkcjonalności i żywotności maski. Dostępne są na przykład elastyczne modele wykonane ze stretchu (np. maska antysmogowa Respro ULTRALIGHT Black), oddychającego neoprenu (np. maska antysmogowa Respro CE CINQRO black) czy lekkiego i bezpiecznego dla alergików poliestru (np. maska antysmogowa Respro ALLERGY Blue);
 • Rodzaje filtrów – filtry odpowiadają za prawidłowy przepływ powietrza. To powinno być oczyszczone ze szkodliwych substancji, a przy tym dostosowane do intensywności wysiłku fizycznego. Przykładowo – maska antysmogowa Respro CE TECHNO Black wyposażona jest w filtr Hepa-Type™ + DACC™, który za sprawą elektrostatycznie naładowanych włókien, połączonych z aktywnym węglem, ochroni przed zanieczyszczeniami i niebezpiecznymi związkami chemicznymi. Filtr zatrzymuje m.in. pyły zawieszone (PM 2,5, PM 10), kurz, spaliny, bakterie czy zarodniki grzybów;
 • Rekomendowane przez producenta warunki stosowania maski – np. miejskie, sportowe ekstremalne, wiejskie;
 • Przepustowość powietrza w zaworach wydechowych (najlepiej, aby była możliwość samodzielnej regulacji);
 • Wyprofilowanie maski, możliwość dopasowania do kształtu twarzy (wyposażenie w rzepy, zapięcia);
 • Sposób prania i czyszczenia rekomendowany przez producenta.

Czy maski antysmogowe działają?

Polska zajmuje niechlubne, pierwsze miejsce wśród krajów europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. O ile do niedawna w ogóle nie robiło to na nas wrażenia, tak dziś mamy coraz większą świadomość odnośnie negatywnych konsekwencji tego stanu rzeczy. Wzrost świadomości wiąże się również z większą chęcią zatroszczenia się o swoje zdrowie oraz poszukiwaniem skutecznych rozwiązań ochrony przed wnikaniem szkodliwych substancji do organizmu. Prym wśród dostępnych akcesoriów wiodą maski antysmogowe. Czy faktycznie pomagają uchronić się przed toksynami wdychanymi wraz z powietrzem?

Na temat skuteczności masek antysmogowych przeprowadzono liczne badania. Jednym z najsłynniejszych jest to, które wykonano w Pekinie. Uczestników poproszono o noszenie masek przez 24 godziny w przeddzień badania oraz przez 24 godziny w dniu badania – zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Kontrolowano wówczas stan powietrza, a także parametry badanych, tj. ciśnienie krwi oraz pracę serca za pomocą przenośnych urządzeń. Kolejna część badania miała miejsce tydzień później. Te same osoby, przez dwie doby wraz z całą aparaturą funkcjonowały bez masek. Porównano następnie ich wyniki z obu etapów. Były jednoznaczne – pomiary wykazały niższe ciśnienie krwi u badanych noszących maski antysmogowe oraz zwiększoną zmienność rytmu zatokowego. Są to parametry zmniejszające ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych (np. zawału czy udaru). Dostępnych jest również wiele innych badań, które potwierdzają tę tezę.

Pamiętaj, że maska masce jest nierówna i warto wybrać wysokiej jakości produkt, który faktycznie zapewni optymalną ochronę. Sprawdź ofertę masek antysmogowych na zdrovi.pl i znajdź wariant na miarę swoich oczekiwań. Zadbaj o swoje zdrowie i ochroń się od szkodliwych substancji krążących w powietrzu. Udanych zakupów!

 

Jesteś w ciąży – przeczytaj to ważne!

kobieta w ciąży

Wpływ smogu na kobiety w ciąży

Zaczął się sezon grzewczy, co oznacza, że alarmy smogowe znów pojawiają się z wysoką częstotliwością. Stan jakości powietrza w Polsce jest najgorszy w całej Europie. Pośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 33 pochodzą z naszego kraju. Smog jest zagrożeniem dla dla nas wszystkich. Jednak są grupy osób, które jeszcze silniej odczuwają związane z nim niebezpieczeństwo – kobiety w ciąży i dzieci. Jak smog wpływa na ich organizmy?

Jak bardzo niebezpieczny jest smog dla kobiet w ciąży?

W 2000 roku Zakład Epidemiologii z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ CM z Krakowa z pomocą Uniwersytetu Columbia przeprowadził serię badań trwającą 4 lata, które miały na celu zmierzenie negatywnych skutków wdychania smogu przez kobiety w ciąży i urodzone przez nie dzieci. Badania te wykazały, że dzieci kobiet, które w ciąży oddychały zanieczyszczonym powietrzem miały mniejszą masę urodzeniową, obwód główki, długość ciała i objętość płuc. Zwiększyła się za to podatność na choroby układu oddechowego (m.in. zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc) oraz alergie. U dzieci stwierdzono też mniejszy iloraz inteligencji.

Co możesz zrobić, by chronić siebie i dziecko przed szkodliwym działaniem smogu?

 1. O ile to możliwe, ogranicz przebywanie poza domem. Staraj się też nie wietrzyć mieszkania, gdy jakość powietrza nie spełnia norm czystości. Jeżeli musisz wyjść z domu, zawsze zakładaj maskę przeciwpyłową.

 1. Monitoruj stan powietrza w Twoim rejonie korzystając z aplikacji mobilnej przygotowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Aplikacja jest dostępna zarówno na Androida, jak i na systemy iOS oraz Airly.

 1. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza. Pozostanie w domu w dni, gdy stężenie smogu przekracza normy może nie wystarczyć. By mieć pewność, że oddychasz czystym powietrzem wybierz oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, który skutecznie zatrzymuje ponad 99,97% mikroskopijnych zanieczyszczeń z powietrza. Wśród najlepszych oczyszczaczy tego typu, warto zwrócić uwagę na urządzenia firmy Sharp. Zostały wyposażone nie tylko w filtr HEPA, ale i jonizator Plasmacluster – opatentowaną technologię, dzięki której powietrze oczyszczane jest nie tylko wewnątrz oczyszczacza, ale i poza nim.

 1. Zacznij uprawiać rośliny, które oczyszczają powietrze. NASA przygotowała listę gatunków roślin, które posiadają właściwości oczyszczające. Wśród nich znajdziesz Gerberę Jamesona, Figowiec Benjamina, Daktylowiec niski czy Dracenę odwróconą. Rośliny te wchłaniają niebezpieczne związki i szkodliwe substancje, tym samym unieszkodliwiając je.

 1. Przyjrzyj się swojemu otoczeniu. W okresie grzewczym najwięcej zanieczyszczeń generujemy my sami. Ogrzewając dom węglem niskiej jakości czy spalanymi śmieciami, które rozkładając się wydzielają niebezpieczne substancje szkodzimy środowisku i… sobie nawzajem! Jeżeli podejrzewasz, że wśród Twoich sąsiadów są osoby, które w ten sposób ocieplają dom, masz prawo zgłosić ten fakt do straży miejskiej. Obowiązkiem tej instytucji jest przeprowadzić kontrolę i w razie konieczności ukarać winnego mandatem.

kobieta w ciąży

Sport w czasie smogu – jak sobie radzić

kobieta w masce antysmogowej

Sport w czasie smogu już nie taki zdrowy

Biegacze, rowerzyści i rolkarze są najbardziej narażeni na wdychanie szkodliwych substancji na dworze. Podczas intensywnych ćwiczeń mięśnie potrzebują dużo więcej powietrza. To oznacza, że organizmowi dostarczane są większe dawki trujących związków chemicznych. Wdychanie smogu jest tak samo szkodliwe jak bierne palenie.

Wpływ smogu na organizm człowieka

Smog i zawarte w nim substancje negatywnie wypływają na cały organizm człowieka. Krótkotrwała ekspozycja wywołuje stany zapalne, podrażnienia spojówek, krtani i tchawicy, przemijające stany zapalne płuc, spadek tolerancji wysiłku oraz zmęczenie. Kiedy jesteśmy narażeni na wieloletni kontakt z zanieczyszczeniami powietrza może to prowadzić do rozwoju chorób takich jak: rak płuc, krtani, przełyku, a nawet do anatomicznych zmian w mózgu, które prowadzą do udaru mózgu czy Alzheimera. Pyły zawieszone w istotny sposób przyczyniają się do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń rytmu serca. Najbardziej zagrożone niekorzystnym działaniem smogu są dzieci,osoby powyżej 65 roku życia, kobiety, osoby otyłe, oraz palące papierosy.

CINQRO GOLD maska

Sport to zdrowie?

Uprawiając sport zużywamy dużo więcej tlenu niż osoby wstrzymujące się w tym samym czasie od aktywności fizycznej. Co za tym idzie dostarczamy do organizmu zwiększoną ilość toksyn. Z każdym wdechem do płuc przedostają się tlenki węgla (zwane potocznie czadem), duże ilości dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, pyłu oraz cała masa innych zanieczyszczeń. Jest to przykra wiadomość dla wszystkich ludzi lubiących trenować na dworze.

Jak zminimalizować negatywny wpływ smogu? Należy unikać ćwiczeń w godzinach szczytowych, ponieważ to wtedy jest produkowana największa ilość spalin. Warunki pogodowe również mają znaczenie – podczas deszczu czy mocnego wiatru powietrze zostaje naturalnie oczyszczane. Należy także wybrać odpowiednią okolice. Lepszym wyborem będzie trucht po lesie, gdzie powietrze jest lepszej jakości, niż przy ruchliwej ulicy.

Maski antysmogowe

Jednak jest rozwiązanie, które uchroni nas przed smogiem o każdej porze, niezależnie od warunków atmosferycznych i miejsca treningu. Chodzi o maski antysmogowe. Okazały się prawdziwą rewolucją, a produkty tego typu stają się coraz popularniejsze na całym świecie. Zabezpieczają nas przed wdychaniem szkodliwych substancji, zanieczyszczeń i alergenów.

Na rynku znajdziemy duży wybór, lecz wśród liderów są maski firmy Respro. Co je wyróżnia? Bardzo wysoka jakość wykonania, dbałość o estetykę, wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Jak wybrać maskę odpowiadającą naszym potrzebom? Maski dzielą się przede wszystkim na sportowe oraz te do użytku codziennego. W ofercie znajdziemy także odpowiednie rozwiązanie dla osób cierpiących na różnego rodzaju uczulenia, czyli maski z których wyeliminowano wszelkie ewentualne alergeny.

Filtry do masek antysmogowych

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na filtr, który jest nieodłączną częścią każdej maski. Przechwytuje on wszelkie niebezpieczne cząsteczki znajdujące się w powietrzu. Po 69 godzinach aktywnego użytkowania należy go wymienić.

Filtry dzielą się na trzy podstawowe.

Filtry DACC są najcieńsze ze wszystkich, zbudowane z aktywnego włókna węglowego. Bardzo dobrze sprawdzają się przy walce ze spalinami. Jednak nie przechwytują cząstek submikronowych (PM 10, PM 2,5). Dobrze sprawdzi się do użytku codziennego.

Filtry Hepa-Type wyłapuje cząsteczki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, ale równie dobrze radzi sobie z tymi o średnicy większej niż 0,3 mikrometra. Oddycha się przez nie bardzo dobrze, przez co są nazwane filtrami sportowymi.

Filtry kombinacyjne Hepa-Type + DACC najlepsze z nich wszystkich. Jest to filtr Hepa z dodatkową powłoką DACC. Zabezpiecza nas zarówno przed gazami i oparami chemicznymi oraz cząstkami PM 2,5 i PM 10. Wiąże się to jednak z tym, że przez te filtry oddycha się nieco gorzej niż przez te typowo do użytku sportowego.

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy się kierować przy zakupie maski są zawory, dzięki którym możliwa jest prawidłowa cyrkulacja powietrza. Głównym zadaniem zaworu w masce jest wypuszczenie z niej wydychanego powietrza przez użytkownika, tak aby jednocześnie nie dopuścić na przedostanie się zanieczyszczeń przez uchyloną membranę. Zawory dzielą się na te do masek codziennych (Techno) i do masek sportowych (Respro Powa i Respro Powa Elite). Zawory sportowe zapewniają szybsze odprowadzanie dwutlenku węgla, niechcianego ciepła i pary wodnej, co zapobiega wilgotnieniu filtrów. Posiadają też większą przepustowość, co ułatwi oddychanie podczas intensywnych treningów.

Ćwiczenia w pomieszczeniach nie chronią przed smogiem

Mogłoby się wydawać, że jeśli zrezygnujemy z ćwiczeń na dworze i przeniesiemy się np. na siłownie, to nasz organizm będzie wolny od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Nic bardziej mylnego! Wentylacja na salach treningowych wciąga powietrze z zewnątrz tylko je ogrzewając, ale go nie filtruje. Na takich zajęciach jak joga, gdzie kluczową rolę odgrywa oddychanie wskazany jest dostęp do zdrowego i świeżego powietrza. Każdy właściciel obiektu sportowego powinien go zaopatrzyć w oczyszczacze, aby umożliwić klientom w 100 procentach zdrowy trening.

Aby uchronić się przed wielkimi dawkami zanieczyszczeń należy śledzić stan jakości powietrza. Warto też wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w witaminę P i rutynę oraz kwas tłuszczowy omega 3 i witaminę D. Powinniśmy zaopatrzyć się w maski antysmogowe oraz oczyszczacze powietrza. To wszystko razem pozwoli nam na zminimalizowanie szkód, jakie może wyrządzić nam smog.

kobieta uprawiająca sport w masce antysmogowej