Przejdź do treści

Jak wybrać maskę antysmogową?

Smog to zmora wielu krajów, również Polski. O stanie powietrza alarmują eksperci i media. Niekiedy jest ono na tyle kiepskie, że w poszczególnych dniach czy porach dnia zalecane jest pozostanie w domu i nie otwieranie okien. Oczywiście mało kto może sobie na to pozwolić. Musisz iść do pracy, odebrać dziecko ze szkoły, wyprowadzić psa. Jesteś więc skazany na to, by oddychać brudnym pełnym szkodliwych substancji powietrzem. Ale czy na pewno? Możesz bowiem zdecydować się na ochronę! Podpowiadamy, jak wybrać maskę antysmogową i dlaczego warto!

Smog – czym właściwie jest?

Słowo “smog”  to fuzja angielskich słów “smoke” (dym) oraz “fog” (mgła). Zbitka wyrazów szybko zyskała na popularności i tym samym stała się słowem doskonale opisującym zjawisko. Smog stanowi bowiem sztuczną mgłę, która powstaje w sposób nienaturalny, będąc efektem działań człowieka. Skład tych unoszących się oparów jest różny i zależy od lokalizacji. Jest skutkiem wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami (z fabryk, samochodów, opałów itp.). Można w nim spotkać pyły, tlenek siarki, azotu, węgla, gazy i węglowodany. Swój udział w jego powstaniu ma również natura – pogoda, klimat czy ogólne uwarunkowania terenu.

Skutki smogu są ogromne i szkodliwe dla człowieka oraz środowiska. To m.in. alergie, astma, obniżona odporność organizmu, choroby układu krwionośnego, choroby nowotworowe, skażenie zwierząt i roślin (skutkujące gorszą jakością żywności).

Warto więc podjąć odpowiednie kroki i z swoim własnym zakresie szerzyć ideę przeciwsmogową – m.in. korzystać z publicznego transportu, wymienić piec na mniej szkodliwy dla środowiska, ograniczyć zużycie plastiku itd. Co więcej, dobrze jest również chronić swój organizm oraz bliskich za sprawą oczyszczaczy powietrza oraz masek antysmogowych. Sprawdź, czy faktycznie mogą Ci pomóc i jak wybrać najlepsze produkty!

Czym kierować się przy wyborze maski antysmogowej?

Maski antysmogowe dzieli się kilka grup – do codziennego użytku, do pracy w szkodliwych warunkach (np. budowlańcy narażeni na pylicę), dla sportowców oraz dla alergików. Różnią się one zastosowaną technologią, materiałami wykorzystanymi do produkcji i przede wszystkim funkcjami. Przykładowo – maska antysmogowa dla alergików doskonale filtruje alergizujące pyłki kwiatowe oraz szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu, a ponadto wykonana jest z hipoalergicznych i przewiewnych materiałów. Przykładem takiego rozwiązania jest model maski antysmogowej Respro ALLERGY.

Ponadto dokonując zakupu swojej maski antysmogowej, zwróć uwagę na następujące aspekty:

  • Dopasowanie – maska powinna idealnie przylegać do twarzy, aby z boku nie dostawało się nieprzefiltrowane powietrze. Nie może być jednak zbyt ciasna, ponieważ znacznie pogorszy to Twój komfort, może spowodować odciski i skutecznie zniechęcić Cię do dalszego użytkowania. Sprawdź przed wyborem gamę rozmiarową – najczęściej są one dostępne w kilku wariantach od S do L;
  • Materiał wykonania – ma oznaczenie dla wygody, funkcjonalności i żywotności maski. Dostępne są na przykład elastyczne modele wykonane ze stretchu (np. maska antysmogowa Respro ULTRALIGHT Black), oddychającego neoprenu (np. maska antysmogowa Respro CE CINQRO black) czy lekkiego i bezpiecznego dla alergików poliestru (np. maska antysmogowa Respro ALLERGY Blue);
  • Rodzaje filtrów – filtry odpowiadają za prawidłowy przepływ powietrza. To powinno być oczyszczone ze szkodliwych substancji, a przy tym dostosowane do intensywności wysiłku fizycznego. Przykładowo – maska antysmogowa Respro CE TECHNO Black wyposażona jest w filtr Hepa-Type™ + DACC™, który za sprawą elektrostatycznie naładowanych włókien, połączonych z aktywnym węglem, ochroni przed zanieczyszczeniami i niebezpiecznymi związkami chemicznymi. Filtr zatrzymuje m.in. pyły zawieszone (PM 2,5, PM 10), kurz, spaliny, bakterie czy zarodniki grzybów;
  • Rekomendowane przez producenta warunki stosowania maski – np. miejskie, sportowe ekstremalne, wiejskie;
  • Przepustowość powietrza w zaworach wydechowych (najlepiej, aby była możliwość samodzielnej regulacji);
  • Wyprofilowanie maski, możliwość dopasowania do kształtu twarzy (wyposażenie w rzepy, zapięcia);
  • Sposób prania i czyszczenia rekomendowany przez producenta.

Czy maski antysmogowe działają?

Polska zajmuje niechlubne, pierwsze miejsce wśród krajów europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. O ile do niedawna w ogóle nie robiło to na nas wrażenia, tak dziś mamy coraz większą świadomość odnośnie negatywnych konsekwencji tego stanu rzeczy. Wzrost świadomości wiąże się również z większą chęcią zatroszczenia się o swoje zdrowie oraz poszukiwaniem skutecznych rozwiązań ochrony przed wnikaniem szkodliwych substancji do organizmu. Prym wśród dostępnych akcesoriów wiodą maski antysmogowe. Czy faktycznie pomagają uchronić się przed toksynami wdychanymi wraz z powietrzem?

Na temat skuteczności masek antysmogowych przeprowadzono liczne badania. Jednym z najsłynniejszych jest to, które wykonano w Pekinie. Uczestników poproszono o noszenie masek przez 24 godziny w przeddzień badania oraz przez 24 godziny w dniu badania – zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Kontrolowano wówczas stan powietrza, a także parametry badanych, tj. ciśnienie krwi oraz pracę serca za pomocą przenośnych urządzeń. Kolejna część badania miała miejsce tydzień później. Te same osoby, przez dwie doby wraz z całą aparaturą funkcjonowały bez masek. Porównano następnie ich wyniki z obu etapów. Były jednoznaczne – pomiary wykazały niższe ciśnienie krwi u badanych noszących maski antysmogowe oraz zwiększoną zmienność rytmu zatokowego. Są to parametry zmniejszające ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych (np. zawału czy udaru). Dostępnych jest również wiele innych badań, które potwierdzają tę tezę.

Pamiętaj, że maska masce jest nierówna i warto wybrać wysokiej jakości produkt, który faktycznie zapewni optymalną ochronę. Sprawdź ofertę masek antysmogowych na zdrovi.pl i znajdź wariant na miarę swoich oczekiwań. Zadbaj o swoje zdrowie i ochroń się od szkodliwych substancji krążących w powietrzu. Udanych zakupów!