Przejdź do treści

Oczyszczacz powietrza dla astmatyka – jak wybrać odpowiedni model?

Astma to jedna z najczęstszych diagnozowanych chorób cywilizacyjnych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie na astmę choruje blisko 240 mln ludzi, a najwięcej nowych przypadków zachorowań na astmę rozpoznaje się u dzieci do lat 5, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. Głównym czynnikiem wywołującym chorobę jest wysokie zanieczyszczenie powietrza. W Polsce szacuje się, że na astmę choruje około 4 milionów osób, głównie przed 30 rokiem życia.

Oczyszczacz powietrza dla astmatyka – jak wybrać odpowiedni?

Astma to choroba układu oddechowego, dlatego bezpośredni wpływ na jej przebieg, a także ewentualne zachorowanie, ma jakość powietrza, którym oddychamy. Niestety nie do końca możemy się uchronić przed zanieczyszczeniami szczególnie, kiedy przebywamy na zewnątrz, za to całkowicie możemy wyeliminować ten problem w naszych domach. Odpowiedzią jest oczyszczacz powietrza. Oczyszczacze powietrza są szczególnie rekomendowany wszystkim osobom chorującym już na astmę, gdyż urządzenia te znacząco łagodzą objawy naszej choroby. Używanie oczyszczacza powietrza w domu może również uchronić nas przed zachorowaniem na astmę. Na rynku znajdziemy dużo modeli oczyszczaczy powietrza i tutaj pojawia się pytanie, jaki jest najlepszy oczyszczacz powietrza na astmę? Odpowiedź na to pytanie zawrzemy w tym tekście z wyszczególnieniem niezbędnych funkcji, które dobry oczyszczacz powietrza dla astmatyka powinien posiadać.

Astma – przyczyny, objawy i leczenie

Zanim, jednak przejdziemy do meritum, przyjrzyjmy się najpierw samej chorobie, która niediagnozowana i nieleczona możemy wyrządzić ogromne szkody naszemu organizmowi. Jak wspomnieliśmy wcześniej astma jest chorobą układu oddechowego i to właśnie te narządy głównie atakuje, w szczególności oskrzela. U chorego na astmę obserwuje się znaczne zgrubienie ścian dróg oddechowych, ściśnięte mięśnie oskrzeli oraz gromadzenie się wydzieliny w oskrzelach. Wszystkie te czynniki znacząco zmniejszają jakość przepływu powietrza do płuc, co z kolei skutkuje zaburzonym procesem oddychania, często przejawiającym się świszczącym oddechem i napadami kaszlu.

Typy astmy

Wyróżnia się dwa główne typy astmy:

  • Astma alergiczna – wywołana przez czynniki zewnętrzne, w tym przypadku alergeny wziewne. Obserwuje się wtedy reakcję układu odpornościowego na czynnik, który w teorii nie powinien jej wywoływać, w szczególności u ludzi zdrowych. Astmę alergiczną definiuje się poprzez wykrycie immunoglobuliny E w patogenezie samej astmy (IgE).
  • Astma niealergiczna – wywołana przez czynniki wewnętrzne, w której nie wykryto udziału alergenów oraz immunoglobuliny E.

Wyróżnia się również 3 typ astmy, potocznie nazywanym astmą zawodową, której powstanie jest ściśle związane z niekorzystnymi warunkami pracy. Głównie narażone na nią są osoby pracujące w rolnictwie, produkcji chemikaliów, malarstwie przemysłowym, sektorze sprzątającym. Astma to najczęściej wykrywana choroba układu oddechowego wśród chorób zawodowych.

Sama choroba dzieli się na stopnie ciężkości, w tym na astmę sporadyczną, astmę przewlekłą lekką, przewlekłą umiarkowaną i przewlekłą ciężką.

Astma podlega również kategoryzacji ze względu na sam przebieg choroby.

  • Astma kontrolowana w pełni – jest to najlżejsze stadium choroby, w którym pacjent nie odczuwa na co dzień objawów astmy lub są one minimalne, a sama praca płuc jest prawidłowa. Chory normalnie egzystuje, jednak nie może bagatelizować choroby.
  • Astma częściowo kontrolowana – tutaj dochodzi do nasilenia objawów choroby, które pojawiają się częściej, niż 2 x w tygodniu, a sam chory sięga po lek częściej, aniżeli 2 x w tygodniu. Pojawiają się również zaburzenia czynnościowe płuc.
  • Niekontrolowana astma – czyli nasilone kłopoty w samodzielnej egzystencji chorego z racji zwiększonych napadów astmy, pojawiających się również w nocy. Częściej wykorzystywany jest lek doraźny, a wyniki czynnościowe płuc wykazują spore zaburzenia.

Przyczyny astmy oskrzelowej

Astma alergiczna wywoływana jest przez alergeny wziewne. Do najsilniej uczulających alergenów zaliczamy: roztocza kurzu domowego, pyłki roślinne, pleśń i sierść zwierząt. Alergeny te wywołują obrzęk błony śluzowej oskrzeli, co z kolei wiąże się z nadmiarem wydzieliny i częstymi skurczami samych oskrzeli. Końcowym efektem są nasilające się duszności i ostry kaszel.

Podłoże astmy niealergicznej głównie leży w zanieczyszczonym powietrzu, czyli smogu i spalinach samochodowych. Również dym papierosowy ma bezpośredni wpływ na powstawanie i rozwój choroby. Także często przechodzone infekcje dróg oddechowym sprzyjają rozwijaniu się astmy oskrzelowej i tym samym nasileniu objawów w postaci duszności i kaszlu.

Astma oskrzelowa jest również chorobą genetyczną i przenoszona jest z pokolenia na pokolenie. Często może zostać aktywowana przez obecność w powietrzu alergenów lub zanieczyszczeń.

Objawy astmy oskrzelowej

Do najczęstszych objawów astmy oskrzelowej należą:

  • Nasilające się duszności, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej, a także w późnej fazie snu i nad ranem
  • Świszczący oddech
  • Kaszel
  • Ucisk w klatce piersiowej

Jeżeli zauważymy, któryś z objawów astmy oskrzelowej należy niezwłocznie udać się do lekarza, który za pomocą badań spirometrii i testów prowokacyjnych może odpowiednio zdiagnozować rodzaj choroby i dobrać odpowiedni proces leczenia, aby złagodzić objawy astmy oskrzelowej.

Szczególnie narażone na zachorowanie na astmę oskrzelową są dzieci, dlatego warto szybko przeciwdziałać, aby nie dopuścić do zachorowania, a jeżeli już dziecko choruje należy stworzyć mu odpowiednie warunki, aby złagodzić objawy choroby. W obu przypadkach znakomicie sprawdzi się oczyszczacz powietrza, który wyeliminuje z pomieszczenia wszelkie groźne zanieczyszczenia i alergeny, tym samy znacząco poprawi warunki, w których przebywają nasze dzieci.

Oczyszczacz powietrza dla astmatyka – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza do naszego domu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które znacząco wpływają na jakość filtracji powietrza. Na czystość powietrza wpływają trzy czynniki: zanieczyszczenia, wilgotność i temperatura. Tylko brak zanieczyszczeń i odpowiednie poziomy wilgotności i ciepła stworzą idealne warunki, w których ryzyko na zachorowanie na astmę oskrzelową znacząco się zmniejszy. Oczywiście korzystanie z oczyszczacza powietrza nie uchroni nas całkowicie, bo przecież musimy wyjść z domu, jednak to właśnie nasz dom powinien być dla nas ostoją i barierą nie do przejścia dla wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i chorób.

Lokalizacja

Zanim przystąpimy do wyboru odpowiedniego modelu oczyszczacza powietrza dla astmatyka, dokładnie się przygotujmy. Najpierw musimy dokładnie przyjrzeć się położeniu naszego domu lub mieszkania. Owszem brzmi to dziwnie, ale uwierzcie, że ma to sens. Na jakość powietrza w domu wpływa kilka czynników, a jednymi z nich jest najbliższe otoczenie. Jeżeli mieszkamy blisko natury, mimo pięknych widoków jesteśmy bardziej narażeni na alergeny w postaci pyłków roślinnych, także bliska obecność wody, może zaburzać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu. Natomiast mieszkając w mieście jesteśmy z kolei narażeni na wdychanie spalin samochodowych, oparów toksycznych i smogu ogólnie, a poziom wilgotności może być za niski w naszym mieszkaniu.

Wielkość pomieszczenia

Kolejnym krokiem jest określenie kubatury pomieszczenia, w którym zamierzamy postawić oczyszczacz powietrza, aby określić poprawnie współczynnik oczyszczania tak, aby osiągnął 3-krotność filtracji całego powietrza w przeciągu godziny. Producenci często nazywają współczynnik oczyszczania przepływem powietrza lub wydajnością oczyszczania. Im większy współczynnik, tym lepsze wyniki eliminacji zanieczyszczeń powietrza występujących w pomieszczeniu. Najczęściej podawanymi wytycznymi przez firmy są te dotyczące maksymalnego metrażu pomieszczenia, w którym może być używany dany model oczyszczacza powietrza. Należy pamiętać, że jeżeli użyjemy oczyszczacz w większym pomieszczeniu jego efektywność pracy zmaleje.

WAŻNE! Oczyszczacz powietrza przeznaczony jest do filtracji powietrza w 1 pomieszczeniu. Urządzenie nie oczyści powietrza jednocześnie w całym domu!

Certyfikaty

Oczyszczacz powietrza dla astmatyków powinien posiadać najważniejsze certyfikaty zaświadczające o jego wysokiej skuteczności eliminacji zanieczyszczeń. Bezwzględnym minimum jest posiadanie przez urządzenie atestu PZH, który dopuszcza produkt na rynek polski. Jednak najważniejszymi certyfikatami powinny być te przyznawane przez Brittish Allergy Foundation (BAF) i Fundacji Europejskiego Centrum Badania Alergii (ECARF), które otrzymują tylko te urządzenia, które skutecznie łagodzą objawy alergii. Kupując oczyszczacz powietrza dla alergika bezwzględnie wybieramy ten, który posiada powyższe certyfikaty.

Filtry

Główną rolę w walce z zanieczyszczeniami powietrza odgrywają filtry, gdyż to one są odpowiedzialne za przechwytywanie najmniejszych cząsteczek. Na szczęście standardem jest wykorzystywanie najskuteczniejszych filtrów w większości modeli oczyszczaczy powietrza, a są nimi: filtr HEPA H13 i filtr z węgla aktywnego. Pierwszy z nich może pochwalić się skutecznością na poziomie 99,97% w przechwytywaniu z powietrza cząsteczek do wielkości 0,3 mikrometra, w tym wirusów, bakterii, pyłów zawieszonych i alergenów. Natomiast filtr węgla aktywnego doskonale radzi sobie w eliminacji lotnych związków organicznych i nieprzyjemnych zapachów.

Taki zestaw gwarantuje skuteczne oczyszczanie i co najważniejsze prawidłową ochronę dla astmatyka. Istnieją modele oczyszczaczy powietrza, które dodatkowo modyfikują ten zestaw filtrów, a by zwiększyć efektywność ich pracy. Przykładowo oczyszczacz powietrza Ideal AP 30 Pro posiada filtr HEPA H14, który wykorzystywany jest w przemyśle, a jego skuteczność filtracji wynosi 99,99%. W oczyszczaczach powietrza Sharp od modeli serii G zaczęto używać filtra węglowego z domieszką zeolitu, co znacząco zwiększa jego właściwości wiążące. Natomiast firma Daikin w swych oczyszczaczach wykorzystała innowacyjny, naładowany elektrostatycznie filtr HEPA H13 oraz technologię Flash Streamer, która eliminuje komórki grzybów z powierzchni filtrów. Jak widać producenci każdego roku ulepszają filtry, aby zwiększyć ich parametry eliminujące zanieczyszczenia.

Jonizator powietrza

Oczyszczacz powietrza dla astmatyków często posiada wbudowany jonizator, który nie tylko wspiera pracę filtrów, ale przede wszystkim eliminuje zarówno z powietrza, jak i z powierzchni mebli alergeny, wirusy i bakterie. Prawdziwym liderem w tej dziedzinie jest firma Sharp, która stworzyła autorską technologię Plasmacluster, która jest odwzorowaniem procesu jonizacji zachodzącego w naturze. Modele oczyszczaczy powietrza Sharp posiadają specjalny tryb Pollen, który przeciwdziała gromadzeniu się pyłków roślinnych w pokoju i tym samym chroni nas przed ich wdychaniem. Jonizatory powietrza coraz częściej wykorzystywane są w szpitalach, aby uniknąć ryzyko przenoszenie się chorób i zarazków. Dlatego jeżeli kupujemy oczyszczacz powietrza dla astmatyka warto wybrać ten model, który posiada wbudowany jonizator powietrza.

Nawilżacz powietrza

Często bagatelizowanym problemem jest nieprawidłowe nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, a to właśnie odpowiedni poziom wilgotności zmniejsza ryzyko unoszenia się zanieczyszczeń i alergenów. Zbyt duża wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni, której zarodniki są wdychane przez nas, co jest całkowicie niewskazane dla astmatyków, natomiast niski poziom wilgotności czyni powietrze lekkim i łatwiej w nim roznoszą się alergeny, wirusy i bakterie. Coraz więcej modeli oczyszczaczy powietrza oprócz wbudowanego jonizatora posiada również zamontowany ewaporacyjny nawilżacz powietrza. Takie rozwiązanie znajdziemy na przykład w modelach, Daikin MCK55W, Sharp KC-A40EUW i wielu innych. Oczywiście możemy zaopatrzyć się w nawilżacz osobno, jednak obecność takiego rozwiązania w oczyszczaczu powietrza oszczędza nasz czas, miejsce i fundusze.

Czujniki

Oczyszczacz powietrza dla astmatyka powinien być wyposażony w wysokiej klasy, precyzyjne czujniki, które monitorują na bieżąco otoczenie i reagują przy wykryciu danego zagrożenia. Najważniejszymi czujnikami w pracy oczyszcza powietrza dla astmatyka są: czujnik pyły zawieszonego PM2,5, czujnik kurzu i czujnik pyłków. Jeżeli oczyszczacz posiada wbudowany nawilżacz powinien w zestawie posiadać czujniki temperatury i wilgotności, by regulować odpowiedni poziom nawilżenia. W niektórych modelach znajdziemy również czujniki ruchu i światła, które odpowiadają ze przejście urządzenia w odpowiedni tryb pracy, np. przy braku oświetlenia oczyszczacz przechodzi automatycznie w tryb nocny, jednocześnie zmniejszając głośność pracy i wygaszając wyświetlacz.

Tryby pracy

Oczyszczacz powietrza dla astmatyka, który posiada wyżej wymienione czujnik o wiele bardziej skutecznie pracuje w trybie automatycznym, który jest rekomendowany przez wszystkich producentów. Dzięki danym zebranym przez czujniki urządzenie dopasowuje zakres swej pracy do warunków panujących w otoczeniu. Przykładowo przy wykryciu zanieczyszczeń natychmiastowo zwiększa moc wentylatora i uruchamia proces jonizacji, kiedy upora się z zagrożeniem przechodzi na tryb wolniejszej pracy. W ten sposób zyskujemy najbardziej elastyczną ochronę. Oczywiście wszystkie oczyszczacze powietrza dla astmatyków posiadają odrębne tryby ręczne i jeżeli sami chcemy z nich korzystać, nic nie stoi nam na przeszkodzie. Warto zaznaczyć, że modele z jonizatorami posiadają dodatkowe tryby prace związane stricte z procesem jonizacji. Liderem jest firma Sharp, która w najnowszych modelach posiada, aż 3 takie tryby, czyli wspomniany wcześniej tryb Pollen, tryb ION Shower, który intensywnie uwalania jony przez krótki czas, oraz tryb ION Spot, czyli możliwość kierunkowego uwalniania jonów, np. na ubrania.

Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza dla astmatyków powinien być urządzeniem wielofunkcyjnym, który zapewni kompleksową ochronę nie tylko chorym, ale i osobom zdrowym. Astma bywa chorobą poważnie uprzykrzającą życie, zwłaszcza, jeżeli każdego roku jesteśmy narażeni na wdychanie smogu, z którym borykamy się w naszym kraju. Dlatego warto, aby oczyszczacz powietrza dla astmatyka posiadał wszystko, co najlepsze, w tym wysokiej klasy filtry, jonizator powietrza i nawilżacz. Ostatecznie można zrezygnować z ostatniego i w razie potrzeby dokupić, jako osobne urządzenie.

Z racji wszechobecnego smogu w pierwszej kolejności powinniśmy chronić nasze dzieci, zwłaszcza, jeżeli mieszkamy na terenie dotkniętym poważnymi zanieczyszczeniami. Oczyszczacze powietrza dla astmatyków nie tylko łagodzą objawy samej choroby, ale również pozwalają jej uniknąć, dlatego warto postawić na zakup takiego urządzenia do pokoju dziecka. Z racji tego, że są to urządzenia ciche, nie zaburzymy snu naszej pociechy, a zapewnimy jej doskonałą ochronę. Oczyszczacze powietrza dla astmatyków to również dobry sposób na kontrolowanie choroby, a nawet na doprowadzenie do zmniejszenia objawów, które bywają niezwykle uciążliwe.

Jeżeli skupicie się na wszystkich wspomnianych w tym tekście elementach z całą pewnością zakupicie odpowiedni model oczyszczacza powietrza, który nie tylko pozwoli na walkę z astmą oskrzelową, ale również uchroni osoby zdrowe przed wdychaniem zanieczyszczeń i ewentualnym zachorowaniem.

1 Dane sporządzone przez Epidemiologię Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP)

Oczyszczacze powietrza dla astmatyka

Zobacz wszystkie