Przejdź do treści

Jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy dla naszego domu?

jaki oczyszczacz wybrać

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce przekracza wszelkie dopuszczalne normy. Niestety niebezpieczne substancje w powietrzu przedostają się do naszych domów. Nie sposób się przed nimi uchronić. Na szczęście istnieje wyjście z tej patowej sytuacji. Oczyszczacze powietrza, bo o nich mowa, zyskują w Polsce coraz większą popularność

Wybierając urządzenie przede wszystkim należy sprawdzić jaki system filtrów posiada dany oczyszczacz i jak często filtry wymagają wymiany. W dobrym oczyszczaczu powietrza powinien

się znaleźć filtr HEPA, najlepiej opatrzony symbolem H13, który zatrzymuje 99,97% zanieczyszczeń w powietrzu, w tym główne składniku smogu, pyły PM10 i PM2.5.Filtr HEPA FZ-D40HFEFiltr węglowy fz-f30dfe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugim filtrem, bez którego urządzenie nie jest w pełni skuteczne, to filtr węgla aktywnego, który skutecznie zatrzymuje niebezpieczne, lotne związki chemiczne m.in. benzo(a)piren.

Kolejnym aspektem jest żywotność filtrów. Decydując się na tańszy oczyszczacz powietrza nie zwracamy uwagę na fakt częstej wymiany filtrów, co w przeliczeniu może z czasem przewyższyć koszty droższego urządzenia! Dlatego warto wybrać rozsądnie, gdyż w końcu oczyszczacz będzie nam służył przez lata.

Najważniejszym jest, aby oczyszczacz powietrza pochodził od autoryzowanego dystrybutora, w ten sposób zyskujemy gwarancję oryginalności urządzenia, mamy pewność, że bez problemu kupimy do niego filtry i zostajemy objęci pomocą profesjonalnego serwisu.Logo Sharp

Jak dobrać wielkość oczyszczacza?

Kolejnym krokiem jest dopasowanie oczyszczacza powietrza do wielkości pomieszczenia, w którym docelowo będzie pracować. Producenci podają wielkość pomieszczenia w metrach kwadratowych, jednak jest to wartość umowna, gdyż decydującą rolę odgrywa ilość metrów sześciennych powietrza, które oczyszczacz jest w stanie przefiltrować przez godzinę.

Korzystając z prostego wzoru, sami możemy obliczyć ile metrów sześciennych ma nasz pokój: po prostu mnożymy m2 naszego pomieszczenia przez jego wysokość.

Inżynierowie firmy Sharp zbadali, że najlepsze efekty przynosi trzykrotna filtracja całego powietrza w pomieszczeniu na godzinę.

Głośność ma znaczenie!

Oczyszczacz powietrza jest przystosowany do pracy ciągłej i tak należy go używać w czasie występowania smogu. Dlatego ważną kwestią staję głośność urządzenia. Decydując się na zakupu oczyszczacza, należy zwrócić uwagę na poziom natężenia dźwięku jaki generuje podczas pracy (wartość podana w decybelach dB). Najlepsze urządzenia na rynku generuję od 16 d 49 dB (w zależności od trybu) – to bardzo niewiele. Ma to szczególne znaczenie w nocy, kiedy nie chcemy. By cokolwiek zakłócało nasz sen.

Głośność

3 w 1 – oczyszczacz, jonizator i nawilżacz. Czy warto?

Obecnie wiele urządzeń to urządzenia wielofunkcyjne. Oprócz oczyszczania powietrza za pomocą filtrów oferują także jonizację powietrza, jak i jego nawilżanie. Zatrzymując się na chwilę przy kwestii jonizatora, musimy wybrać taki, który jest generatorem jonów dodatnich i ujemnych, bo tylko wtedy jego praca daje wspaniałe efekty. Bezdyskusyjnym liderem w zakresie jonizacji jest japońska firma Sharp, która opatentowała rewelacyjną technologię Plasmacluster, która w 100% wiernie odwzorowuje proces jonizacji występujący w naturze. Temat ten warty jest dogłębnej lektury.

W okresie grzewczym nasze powietrze w domach jest suche, co stanowi poważny problem. Przesuszone śluzówki przestają pełnić swoją funkcję zabezpieczającą i stają się otwartą bramą dla wszelkiego rodzaju infekcji i chorób, dlatego idealnym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżacza.

Warto wybrać taki, który w swoim systemie ma zainstalowany nawilżacz ewaporacyjny, który ze względu na swój sposób działania jest najbardziej naturalny i skuteczny

Funkcje dodatkowe – drobiazgi, które mają znaczenie.

Podejmując ostateczną decyzję o wyborze marki oczyszczacza, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka elementów, które ułatwiają użytkowanie i obniżają jego koszty. Urządzenie powinno posiadać czujniki zanieczyszczeń, aby idealnie dopasować tryb pracy do warunków panujących w pomieszczeniu, tak aby szybko i skutecznie oczyścić powietrze. Oczywiście im więcej zainstalowanych czujników, tym większa automatyka urządzenia. Warto, by oczyszczacz powietrza posiadał kółka, co umożliwi jego łatwe przemieszczenia po całym domu. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość dodania kostek lodu do zbiornika z wodą, dzięki czemu nawilżając powietrze, możemy ochłodzić jego temperaturę o kilka stopni. Funkcja ta okazuje się bardzo przydatna zwłaszcza w upalne dni.

Takie dodatki często zaważają o wyborze danego oczyszczacza, dlatego każde podejście do zakupu jest indywidualne.

Smog

Oczyszczacze powietrza stają się naszą odpowiedzią na smog, który z roku na rok staje się coraz większy. Nie czekając na poprawę sytuacji coraz więcej ludzi decyduje się na prywatną walkę z zanieczyszczeniami powietrza we własnym domach, bo niestety to co za oknem przedostaje się do naszych mieszkań. Należy pamiętać, by każdy wybór oczyszczacza powietrza był odpowiednio przemyślany, warto również sięgnąć po poradę ekspertów w tej dziedzinie – to na pewno ułatwi wybór.

Wpływ technologii Plasmacluster na wirusy, bakterie, alergeny i grzyby.

Technologia Plasmacluster przenosi do naszych domów proces jonizacji występujący w naturze. Opatentowana technologia znalazła zastosowanie w postaci generatorów jonów montowanych w oczyszczaczach powietrza marki Sharp. To właśnie japoński gigant postawił sobie za cel poprawy zdrowia u swoich klientów. Generatory jonów znalazły również zastosowanie, jako odrębne urządzenia lub jako instalacje w samochodach, lodówkach, czy nawet windach. Generatory uwalniają w powietrze zarówno jony dodatnie, jak i jony ujemne, a ich natężenie wynosi od 7000 do nawet 70000 cm³. Zanim ta technologia trafiła do naszych domów przeprowadzono szereg testów, zarówno warunkach laboratoryjnych i ośrodkach badawczych . Skąd taka popularność jonizacji i czy naprawdę to skuteczna broń z niebezpiecznymi drobnoustrojami?

eliminacja wirusów

Powstawanie jonów w technologii Plasmacluster

Technologia Plasmacluster wykorzystuje wyładowania plazmowe w celu utworzenia i uwolnienia w powietrze równej ilości jonów dodatnich i jonów ujemnych, dokładnie odzwierciedlających jony występujące w naturze. Głównym materiałem, z którego powstają jony to cząsteczki tlenu i wody unoszące się w powietrzu, w wyniku wyładowań plazmowych powstają dodatnie jony wodoru (H⁺) i ujemne jony tlenu (O₂⁻).

Za wysoką stabilność uwolnionych jonów odpowiadają cząsteczki wody, które szczelnie otaczają uwolnione jony. Dzieje się tak, dlatego że zarówno jony dodatnie i ujemne posiadają ładunek elektryczny przyciągający do siebie mikroskopijne cząsteczki wody.

molekuly-blog

Jak jonizacja wpływa na eliminację wirusów, bakterii, grzybów i alergenów?

Uwolnione w powietrze jony dodatnie (H⁺) i jony ujemny (O₂⁻) są rozładowywane wspólnie. Przywierają do napotkanych w powietrzu drobnoustrojów i natychmiast zamieniają się w silnie reaktywne rodniki OH. Taka transformacja cechuje się niezwykle dużą właściwością utleniającą rodników, które szybko odbierają wodór (H) z białka wirusów i innych napotkanych mikrocząsteczek, jednocześnie uszkadzając strukturę danego drobnoustroju. Dzieje się tak, dlatego że zewnętrzna powłoka alergenów, wirusów i bakterii składa się głównie z białka, a wyciągając z niego wodór dochodzi do zniszczenia tej powłoki i tym samym do obumarcia całej komórki. Zatem nawet, jeśli uszkodzony alergen przedostanie się do naszego układu oddechowego nie wywoła uczulenia[i], tak jak wirus nie spowoduje choroby. Sam rodnik po ekstrakcji wodoru z napotkanej komórki zamienia się mikroskopijną cząsteczkę wody, która zostaje uwalniana w powietrze.

Skuteczność w zwalczaniu groźnych drobnoustrojów uzależniona jest od wielkości pomieszczenia, w którym użyto jonizacji opartej na technologii Plasmacluster, oraz samego generatora jonów. Te zainstalowane w oczyszczaczach powietrza umiejscowione są na drodze wydmuchiwanego, oczyszczonego powietrza. Wylot powietrza, który ustawiony jest pod kątem 20° pozwala jonom na dotarcie do wszystkim zakamarków danego pomieszczenia i skuteczną eliminację drobnoustrojów.

powietrze-blog

Rodzaje mikrobów eliminowanych przez technologię Plasmacluster

W celu sprawdzenia skuteczności eliminacji groźnych patogenów technologia Plasmacluster została poddana ogromnej liczbie testów laboratoryjnych i terenowych.

Alergeny unoszące się w powietrzu (efekt po 14–51 minutach w hermetycznej przestrzeni testowej o powierzchni 25 m³ dla oczyszczacza powietrza wyposażonego w generator jonów Plasmacluster HD25000/7000).

Bakterie: Serratia, Coliform bacteria (E. coli), E. coli, Staphylococcus (aureus), Candida, Bacillus subtilis, MRSA (methicillin-resistant Staphylococcus aureus), Pseudomonas, Enterococcus, Staphy-lococcus, Enterococcus, Staphylococcus, Sarcina, Micrococcus

Grzyby: Cladosporium, Penicillium, Aspergillus, Aspergillus, Penicillium, Stachybotrys, Alternaria, Mucorales

Wirusy: H1N1 wirus ludzkiej grypy, H5N1 wirus ptasiej grypy, wirus Coxsackie, wirus polio, wirus Corona kotów

Nieprzyjemne zapachy: Sharp Corporation, we współpracy z Animal Clinical Research, przeprowadził testy w szpitalu weterynaryjnym, podczas których udowodniono, że jony Plasmacluster o dużej gęstości (stężenie jonów: 25 000 jonów/cm³) znacząco pomniejszają ilość bakterii w powietrzu i likwidują zapach amoniaku, które w głównej mierze odpowiadają za wydzielanie przykrego zapachu przez zwierzęta domowe.

Zaskakujące efekty uboczne korzystania z jonizacji Plasmacluster

Efektem ubocznym korzystania z jonizacji Plasmacluster jest zdrowa i nawilżona skóra.

Przebadano wpływ jonów o natężeniu 25000/cm³ na poprawę elastyczności skóry i przeciwdziałaniu jej wysuszania. Dowiedziono również, że jonizacja skutecznie eliminuje nadmiar sebum, które powoduje niechciane, tłuste połyski na skórze.

Jony Plasmacluster wpływają również na wyraźną redukcję elektrostatyczności statycznej, która jest efektem urządzeń elektrycznych przyjmujących ładunek dodatni lub ujemny. Jony powstały w technologii Plasmacluster naładowane są dodatnie i ujemnie, dlatego doskonale reagują na oba przypadki naładowania statycznego. Jony ujemne łączą się z tymi nacechowanymi dodatnie, natomiast do ładunków ujemnych przylegają jony dodatnie, tym samym minimalizując efekt elektryczności statycznej.

Czas, w którym jonizacja eliminuje drobnoustroje z naszych domów

Parametry skuteczności jonizacji Plasmacluster w głównej mierze zależą od wielkości pomieszczenia, prawidłowego ustawienia oczyszczacza powietrza oraz wielkości natężenia generatora jonów.

tabelka-blog

Badania i skuteczność w eliminacji wirusów z rodziny Corona

Dotychczas na świecie zdiagnozowano klika wirusów z rodziny Corona groźnych dla człowieka:

  • ludzki koronawirus 229E (HCoV 229E)
  • ludzki koronawirus OC43 (HCoV OC43)
  • ludzki wirus SARS (SARS CoV Urbani)
  • ludzki koronawirus NL63 (HCoV NL63, początkowo wirus New Haven)
  • ludzki koronawirus HKU1 (HCoV HKU1)
  • ludzki koronawirus bliskowschodniego zespołu oddechowego – wirus MERS (MERS-CoV, także: HCoV-EMC/2012, ludzki betakoronawirus 2c EMC/2012)
  • ludzki koronawirus SARS-CoV-2 (wcześniej 2019-nCoV, zidentyfikowany w Wuhanie)

Nazwa wiąże się ściśle z budową wirusów, która przypomina koronę. Początkowo koronawirusy atakowały tylko zwierzęta, jednak pod wpływem mutacji zaczęły atakować również ludzi stanowiąc dla nas poważne zagrożenie. Obecnie na całym świecie mamy do czynienia z pandemią wywołaną koronawirusem COVID-19. Wszystkie laboratoria szukają skutecznej szczepionki przeciw niemu.

Poruszamy ten temat, albowiem technologia Plasmacluster znacząco wpływa na destrukcję wirusów, jednak jest za wcześnie, a sam wirus COVID-19 zbyt niebezpieczny, aby przeprowadzić dokładne testy wpływu jonizacji Plasmacluster na ten konkretny koronawirus.

Niemniej, w 2004 roku firma Sharp wraz Kitasato Institute Medical Center Hospital przeprowadzili badania pod kątem wpływu jonizacji na dezaktywację wirusa Feline z rodziny korona, który powodował zapalenie otrzewnej u kotów. Dowiedziono, że technologia Plasmacluster przyczynia się do dezaktywacji wirusów, poprzez uszkodzenia struktury białkowej wirusa, przez wyciągniecie przez jony jego wodoru, tym samym znacząco zmniejszając aktywność wirusa.

białko-blog

W celu potwierdzenia skuteczności jonizacji opartej na technologii Plasmacluster wykorzystano dwa hermetycznie pudełka, każde o objętości 1 m³, a następnie w jednym z nich umieszczono generator jonów, drugie pozostało puste. Kolejnym krokiem było rozpylenie równej ilości wirusów w obu pudełkach. Po 40 minutach eksperymentu stwierdzono, że wirus poddany jonizacji uległ dezaktywacji na poziomie 99.7% w skutek zniszczenia powłoki zewnętrznej mikroba.

Na poniższych zdjęciach możemy porównać budowę wirusów w stanie swobodnym i poddanym jonizacji. Jak widzimy technologia Plasmacluster znacząco zmniejszyła jego rozmiary i poważnie uszkodziła jego strukturę. Pozostaje mieć nadzieję, że badania nad najnowszym koronawirusem, również przyniosą nam tak doskonałe wieści, a technologia Plasmacluster zapewni nam ochronę.

wirusy-blog

Naturalny sposób na grypę

Najbardziej oczekiwaną porą roku jest wiosna. Przesyceni mrozem, śniegiem i brakiem słońca wprost nie możemy doczekać pierwszych ciepły dni w roku. Jest też inna przyczyna; koniec okresu grzewczego – koniec SMOGU! Nadejście ulgi, którą jest świadomość oddychania świeżym powietrzem, niestety nie wszędzie i nie zawsze. Jednak zanim zacznie się wiosna, pojawia się okres przejściowy, zwany inaczej przesileniem wiosennym. To czas, w którym bardziej odczuwamy zmęczenie, dopada nas senność, cierpimy na bóle głowy i mięśni, jednym słowem czujemy się fatalnie. Niestety stajemy się wtedy łatwym celem dla wszelkich wirusów i bakterii. Nie bez przyczyny przesilenia jesienne i zimowe zwane też są sezonami chorobowymi.

lekarz

Mamo, tato jestem chory!

 

Najlepiej wiedzą o tym rodzice, których pociechy przynoszą różne wirusy ze szkół i przedszkoli. Zachorowania to reakcja łańcuchowa. Z przedszkola dziecko przynosi do domu grypę, zaraża nią domowników, którzy roznoszą wirus dalej. Co roku należy przejść ochronne szczepienie, które mimo wszystko nie jest gwarancją zdrowia. Wirusy mutują, każdego roku mają inny skład, często bywają o wiele bardziej groźne. Z roku na rok wzrasta w Polsce liczba zachorowań na grypę lub na grypopodobne zaziębienia. Sezon grypowy liczony jest od września do sierpnia i tak na przełomie 2016/2017 roku odnotowano w Polsce ponad 4,8 mln. zachorowań. Natomiast od września 2017 roku do początku marca 2018 roku liczba ta przekroczyła 5 mln. Przełom lutego i marca, a nawet kwiecień to miesiące największej aktywności wirusów. Nasza podatność na zachorowania też jest dużo większa, zwłaszcza, że po okresie zimowym brakuje nam witamin i wartości odżywczych do wzmocnienia naszej odporności. Na poniższym wykresie doskonale można zaobserwować tendencję do zachorowań w poszczególnych miesiącach.wykres zachorowań

 

Sytuację w dużym stopniu pogarsza zanieczyszczone powietrze, oraz fakt, że coraz więcej osób neguje potrzebę stosowania szczepionek przeciw grypie. Nie ukrywajmy, że postęp cywilizacyjny ma bardzo duży wpływ na rozwój, czy nawet powstawanie chorób. No dobrze ale jak sobie radzić i skutecznie przeciwdziałać zachorowaniom? Przede wszystkim trzeba zadbać o aktywność fizyczną, odpowiednią dietę i wystarczającą ilość snu, zwłaszcza w okresie przesilenia. Przy problemach z katarem warto dodawać ostrej papryki do potraw, chore gardło złagodzi miód, w celach odpornościowych warto korzystać z leczniczych właściwości imbiru. Jednak to tylko środki doraźne, często i tak kończymy w łóżku poddani terapii antybiotykowej.

Naturalna eliminacja zagrożenia

 

Warto zadbać o całkowitą eliminację wszelkich zarazków, bakterii, wirusów i grzybów, zwłaszcza w swoim domu. Dom powinien być ostoją, oazą spokoju i bezpieczeństwa. Miejscem na to, co tylko dobre. Niestety w jego zakamarkach czają się nasi najgorsi wrogowie. Można zamówić całkowicie sterylne odkażanie swego domu, lecz to tylko chwilowe rozwiązanie i bardzo drogie, a problem znowu powróci. Dlatego najlepszym wyjściem jest zakup dobrego oczyszczacza powietrza z funkcją jonizacji. Cechy te spełnia marka Sharp i jego linia oczyszczaczy z jonizatorami opartymi na technologii Plasmacluster. Obowiązkowo odsyłam do zapoznania się z tą rewelacyjną technologią jonizacji.

Przecież głównie chodzi nam o zdrowie naszych najbliższych, a dzięki jonizatorowi oczyścimy dom z najgorszych drobnoustrojów. Nie są to puste słowa, jonizacja powietrza naprawdę jest skuteczna, ale tylko ta z technologią Plasmacluster, która gwarantuje jednakową ilość produkcji jonów dodatnich i ujemnych. Owa skuteczność jest poparta szeregiem badań i testów klinicznych, nic tutaj nie jest dziełem przypadku. Najważniejszy w tym wszystkim, jest fakt, że wszystko dzieje się w sposób całkowicie naturalny, pozbawiony jakichkolwiek skutków ubocznych.