Przejdź do treści

Jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy dla naszego domu?

jaki oczyszczacz wybrać

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce przekracza wszelkie dopuszczalne normy. Niestety niebezpieczne substancje w powietrzu przedostają się do naszych domów. Nie sposób się przed nimi uchronić. Na szczęście istnieje wyjście z tej patowej sytuacji. Oczyszczacze powietrza, bo o nich mowa, zyskują w Polsce coraz większą popularność

Wybierając urządzenie przede wszystkim należy sprawdzić jaki system filtrów posiada dany oczyszczacz i jak często filtry wymagają wymiany. W dobrym oczyszczaczu powietrza powinien

się znaleźć filtr HEPA, najlepiej opatrzony symbolem H13, który zatrzymuje 99,97% zanieczyszczeń w powietrzu, w tym główne składniku smogu, pyły PM10 i PM2.5.Filtr HEPA FZ-D40HFEFiltr węglowy fz-f30dfe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugim filtrem, bez którego urządzenie nie jest w pełni skuteczne, to filtr węgla aktywnego, który skutecznie zatrzymuje niebezpieczne, lotne związki chemiczne m.in. benzo(a)piren.

Kolejnym aspektem jest żywotność filtrów. Decydując się na tańszy oczyszczacz powietrza nie zwracamy uwagę na fakt częstej wymiany filtrów, co w przeliczeniu może z czasem przewyższyć koszty droższego urządzenia! Dlatego warto wybrać rozsądnie, gdyż w końcu oczyszczacz będzie nam służył przez lata.

Najważniejszym jest, aby oczyszczacz powietrza pochodził od autoryzowanego dystrybutora, w ten sposób zyskujemy gwarancję oryginalności urządzenia, mamy pewność, że bez problemu kupimy do niego filtry i zostajemy objęci pomocą profesjonalnego serwisu.Logo Sharp

Jak dobrać wielkość oczyszczacza?

Kolejnym krokiem jest dopasowanie oczyszczacza powietrza do wielkości pomieszczenia, w którym docelowo będzie pracować. Producenci podają wielkość pomieszczenia w metrach kwadratowych, jednak jest to wartość umowna, gdyż decydującą rolę odgrywa ilość metrów sześciennych powietrza, które oczyszczacz jest w stanie przefiltrować przez godzinę.

Korzystając z prostego wzoru, sami możemy obliczyć ile metrów sześciennych ma nasz pokój: po prostu mnożymy m2 naszego pomieszczenia przez jego wysokość.

Inżynierowie firmy Sharp zbadali, że najlepsze efekty przynosi trzykrotna filtracja całego powietrza w pomieszczeniu na godzinę.

Głośność ma znaczenie!

Oczyszczacz powietrza jest przystosowany do pracy ciągłej i tak należy go używać w czasie występowania smogu. Dlatego ważną kwestią staję głośność urządzenia. Decydując się na zakupu oczyszczacza, należy zwrócić uwagę na poziom natężenia dźwięku jaki generuje podczas pracy (wartość podana w decybelach dB). Najlepsze urządzenia na rynku generuję od 16 d 49 dB (w zależności od trybu) – to bardzo niewiele. Ma to szczególne znaczenie w nocy, kiedy nie chcemy. By cokolwiek zakłócało nasz sen.

Głośność

3 w 1 – oczyszczacz, jonizator i nawilżacz. Czy warto?

Obecnie wiele urządzeń to urządzenia wielofunkcyjne. Oprócz oczyszczania powietrza za pomocą filtrów oferują także jonizację powietrza, jak i jego nawilżanie. Zatrzymując się na chwilę przy kwestii jonizatora, musimy wybrać taki, który jest generatorem jonów dodatnich i ujemnych, bo tylko wtedy jego praca daje wspaniałe efekty. Bezdyskusyjnym liderem w zakresie jonizacji jest japońska firma Sharp, która opatentowała rewelacyjną technologię Plasmacluster, która w 100% wiernie odwzorowuje proces jonizacji występujący w naturze. Temat ten warty jest dogłębnej lektury.

W okresie grzewczym nasze powietrze w domach jest suche, co stanowi poważny problem. Przesuszone śluzówki przestają pełnić swoją funkcję zabezpieczającą i stają się otwartą bramą dla wszelkiego rodzaju infekcji i chorób, dlatego idealnym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżacza.

Warto wybrać taki, który w swoim systemie ma zainstalowany nawilżacz ewaporacyjny, który ze względu na swój sposób działania jest najbardziej naturalny i skuteczny

Funkcje dodatkowe – drobiazgi, które mają znaczenie.

Podejmując ostateczną decyzję o wyborze marki oczyszczacza, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka elementów, które ułatwiają użytkowanie i obniżają jego koszty. Urządzenie powinno posiadać czujniki zanieczyszczeń, aby idealnie dopasować tryb pracy do warunków panujących w pomieszczeniu, tak aby szybko i skutecznie oczyścić powietrze. Oczywiście im więcej zainstalowanych czujników, tym większa automatyka urządzenia. Warto, by oczyszczacz powietrza posiadał kółka, co umożliwi jego łatwe przemieszczenia po całym domu. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość dodania kostek lodu do zbiornika z wodą, dzięki czemu nawilżając powietrze, możemy ochłodzić jego temperaturę o kilka stopni. Funkcja ta okazuje się bardzo przydatna zwłaszcza w upalne dni.

Takie dodatki często zaważają o wyborze danego oczyszczacza, dlatego każde podejście do zakupu jest indywidualne.

Smog

Oczyszczacze powietrza stają się naszą odpowiedzią na smog, który z roku na rok staje się coraz większy. Nie czekając na poprawę sytuacji coraz więcej ludzi decyduje się na prywatną walkę z zanieczyszczeniami powietrza we własnym domach, bo niestety to co za oknem przedostaje się do naszych mieszkań. Należy pamiętać, by każdy wybór oczyszczacza powietrza był odpowiednio przemyślany, warto również sięgnąć po poradę ekspertów w tej dziedzinie – to na pewno ułatwi wybór.

Co pyli w kwietniu? Jakie pyłki wywołują uczulenie w kwietniu?

Co pyli w kwietniu? Tutaj znajdziesz potrzebne informacje na temat alergenów oraz na skuteczne sposoby ochrony przed alergią. Najczęściej spotykana alergia to uczulenie na pyłki drzew. W kwietniu alergię wywołują pyłki brzozy, jesionu, topoli i olszy. W kwietniu zaczynają swoje pylenie grzyby z rodziny Cladosporium. Sprawdź co wywołuje alergię w kwietniu.

Co pyli w kwietniu

„Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty..” chciałoby się z radości zaśpiewać z okazji pierwszych ciepłych dni w roku. Niestety wiele osób boryka się z alergią, a najczęściej odpowiadają za to pyłki roślin. Najczęstszymi objawami alergii są: katar sienny, czyli łzawiące oczy, cieknący nos i bóle głowy, często spotykanym objawem jest też wysypka skórna, a nawet atopowe zapalenie skóry, przy częstym narażeniu na alergeny grozi nam astma.

Co pyli w kwietniu?

 • Pyłki brzozy

  Pylenie brzozy zaczyna się już w miesiącu kwietniu i należy do jednych z najsilniejszych uczulających alergenów. Objawy kataru siennego ulegają nasileniu i ważnym jest, by odpowiednio się zabezpieczyć i chronić nos, bo alergeny pyłku brzozy osiadają w jego wnętrzu. Może również dochodzić do ataków duszności i bólów w klatce. Brzoza najbardziej uaktywnia się w godzinach popołudniowych i zaleca się osobom uczulonym pozostanie w domu.

 • Pyłki olszy

  Pyłek olszy, zaraz po pyłku brzozy, jest główną przyczyną nieżytu nosa. W porównaniu do innych alergenów uczulenie następuje gwałtownie, bez objawów wstępnych, rozwijających się powoli. Okres pylenia przypada na wczesną wiosnę, bezpośrednio przed pyleniem brzozy. Twierdzi się, że pyłek olszy to tak naprawdę runda wstępna przed alergenami brzozy.

 • Pyłki jesionu

  Pylenie jesionu przypada na kwiecień i ma właściwości bardzo uczulające. Jesion należy do gatunków roślin oliwkowatych, przez co dochodzi do reakcji krzyżowych z innym alergenami roślin tego gatunku,t.j. ligustru (rodzaj żywopłotu sadzonego w Polsce) i drzewa oliwne występujące głównie w rejonach Morza Śródziemnego. Osoby cierpiące, których dotyka uczulenie na pyłki jesionu, podobne objawy alergii będą odczuwać przebywając w pobliży drzew oliwnych. Częste przebywanie w okolicach drzew jesionu może doprowadzić do alergicznego nieżytu nosa, a także do astmy oskrzelowej.

 • Pyłki topoli

  Wbrew wszelkim opiniom pyłki topoli nie mają silnych właściwości uczulających. To błędne stwierdzenie jest wynikiem bardzo wysokich stężeń pyłków w powietrzu i widocznym w dużych ilościach białym puchem. Ludzie przypisują objawy cieknącego nosa, zatkanego nosa, kichania i podrażnionych oczu właśnie topoli, a głównymi przyczynami owych schorzeń są kwitnące w maju i czerwcu pyłki traw.

 • Zarodniki grzybów Cladosporium

  Liczący kilkuset gatunków grzyb. Rozwija się zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach. Idealnym miejscem dla jego rozwoju są pomieszczenia o dużej wilgoci powietrza i źle wentylowanych. Okres jego pylenia zaczyna się już w kwietniu i kończy w październiku. Największą aktywność wykazuje zaraz po dniach deszczowych. Obok pyłków roślin, zarodniki Cladosporium są najbardziej uczulającymi czynnikami na świecie. Objawami alergii na grzyby pleśni najczęściej jest katar sienny i astma. Z racji tego, iż zarodniki są bardzo małe, z łatwością przedostają się do naszych płuc.

Alergicy borykający się z uczuleniem na pyłki roślin i grzybów powinni ograniczyć swoje wyjścia z domu, zwłaszcza w pobliże kwitnących drzew. Po przyjściu do domu bezwzględnie należy wejść pod prysznic, a ubrania przeznaczyć do prania, ponieważ pyłki osiadają na nas. Zaleca się dokładne przepłukanie oczu i gardła, aby pozbyć się nadmiaru pyłków, aby uniknąć podrażnienia.

Teraz już wiecie co pyli w kwietniu, pamiętajcie też, by zapoznać się z kalendarzem pylenia.

Sprawdź co czeka Cię w następnym miesiącu >> Co pyli w maju?

>> Wygraj z alergią naturalnie!

Alergiczne krzyżówki – czym są? Dlaczego występują?

Dwie alergie w jednej – tak w skrócie można powiedzieć o alergiach krzyżowych. Niestety, ale jest to powszechne zjawisko. Co warto wiedzieć, jeśli my lub ktoś bliski ma skłonność do alergii?

Czy alergia krzyżowa to powszechne zjawisko?

Według danych Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, około 30% pacjentów doświadczających reakcji alergicznych w wyniku kontaktu z pyłkami roślin, reaguje także na konkretne alergeny pokarmowe. Objawy nasilają się szczególnie w okresie największego pylenia drzew i traw, czyli wiosną i latem. Jak się okazuje, wiele dolegliwości alergików można ograniczyć poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej.

Czym jest alergia krzyżowa?

Alergia to gwałtowna reakcja organizmu na konkretny alergen. Tego typu reakcje są “zarezerwowane” dla bakterii i wirusów, które zagrażają organizmowi. W przypadku alergików, ich układ odpornościowy jest bardziej wrażliwy, niż u zdrowych ludzi. Alergią krzyżową nazywamy sytuację, w której przeciwciała IgE, które pierwotnie zostały wytworzone w reakcji na jeden alergen, zaczynają rozpoznawać białka pochodzące z innych alergenów. Dzieje się tak, kiedy sekwencja białek pochodząca z dwóch różnych źródeł (np. zawarta w pyłku brzozy i w jabłkach) zbliżona jest do 70% i więcej. Reakcje krzyżowe zachodzą najczęściej na linii alergen wziewny-alergen pokarmowy.

Jak objawia się alergia krzyżowa?

Alergia krzyżowa to po prostu odmiana alergii, dlatego najczęściej jej objawy są zbliżone do reakcji alergicznej znanej osobie uczulonej. Wśród najpowszechniejszych objawów znajdują się:

 • katar – wodnisty, obfity
 • skurcz oskrzeli powodujący problemy z oddychaniem, charakterystyczne “świszczenie”
 • swędzenie i pieczenie w okolicy błon śluzowych, a także warg, policzków i zgięć kolan oraz łokci
 • pękające kąciki ust
 • łzawienie oczu
 • zmiany skórne, takie jak swędząca pokrzywka czy czerwone plamy

Dodatkowo często występują bóle brzucha, biegunki i wymioty. W przypadku cięższych przypadków alergii, może dojść do ataku astmy.

Brzoza – alergia krzyżowa

Bardzo wielu alergików cierpiących z powodu alergii wziewnej, reaguje na pyłki brzozy. Aż w 80% przypadków uczuleń na brzozę, dochodzi jednocześnie do alergii krzyżowych. Osoby uczulone na pyłki brzozy, w okresie jej pylenia, powinny unikać spożywania:

 • jabłek
 • kiwi
 • gruszek
 • brzoskwiń
 • moreli
 • selera
 • marchwi
 • pomidorów
 • orzechów laskowych

Oczywiście nie u wszystkich osób reakcja krzyżowa będzie występować na wszystkie wymienione wyżej produkty. Wykluczenie ich z diety zmniejsza jednak ryzyko pojawienia się komplikacji.

Trawy – alergia krzyżowa

Drugą “popularną” alergią wziewną, jest uczulenie na pyłki traw. Osoby, u których stwierdzono uczulenie na trawy i zboża, w czasie, kiedy te rośliny pylą, powinny unikać:

 • ziemniaków
 • pomidorów
 • selera
 • grochu
 • kiwi
 • orzeszków ziemnych
 • melonów

Roztocza – alergia krzyżowa

Chociaż może się to wydawać zaskakujące, osoby, które reagują alergicznie na roztocza powinny wyeliminować ze swojej diety… owoce morza. Ponieważ kontakt z roztoczami mamy przez cały rok, w przeciwieństwie do produktów wchodzących w krzyżową alergię z trawami i brzozą, niezbędne jest całkowite zrezygnowanie z ich spożywania. Jako owoce morza zaliczamy:

 • krewetki
 • ośmiornice
 • małże
 • homary

Należy też pamiętać, że większość gotowych marynat, sosów i sałatek “morskich” może zawierać śladowe ilości powyższych produktów.

Mleko – alergia krzyżowa

Nietolerancja laktozy, czyli alergia pojawiająca się po spożyciu białka mleka krowiego, dotyczy coraz większej ilości osób. Co ważne, aż w 90% przypadków, czyli niemal u wszystkich uczulonych, alergia na laktozę powoduje reakcję krzyżową z mlekiem owczym, a także mięsem wołowym i cielęcym.

Jak chronić się przed alergiami krzyżowymi?

Niestety, nie ma innego sposobu, jak unikanie kontaktu z alergenem – podobnie jak w przypadku każdej innej alergii. Specjaliści polecają odczulanie, jako sposób na pozbycie się alergii głównej, a zatem także krzyżowej. Nie we wszystkich jednak przypadkach jest to skuteczne.

Niezbędne jest wprowadzenie zmian w otoczeniu i diecie, które chociaż nie pomagają w przezwyciężeniu alergii, minimalizują jej objawy i poprawiają samopoczucie.