Przejdź do treści

Jakie zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu i jakie są zagrożenia?

O zanieczyszczonym powietrzu mówimy coraz częściej. To poważny problem, ponieważ polskie miejscowości znajdują się na szczycie listy z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej.

Zanieczyszczenie powietrza wywołują wszelkiego rodzaju substancje o stanie gazowym, stałym albo ciekłym, które notowane są w ilościach większych niż dopuszczalne. Wtedy może ono powodować negatywny wpływa na zdrowie człowieka, zwierząt, a także roślin, a ponadto prowadzić do skażenia środowiska – wody, gleby.

W Polsce największe zanieczyszczenie powietrza notowane jest w okresie od jesieni do wiosny, czyli w okresie grzewczym. Wówczas głównym powodem problemu jest tak zwana niska emisja, czyli emisja pochodząca przede wszystkim z domowych pieców grzewczych. To właśnie ona najczęściej prowadzi do smogu.

Jakie zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu i jakie niosą ze sobą zagrożenia?

Pyły zawieszone – PM2.5 i PM10

Pyły zawieszone są głównym składnikiem smogu. Są klasyfikowane ze względu na wielkość cząstek – wyróżniamy zatem pyły PM2.5 oraz PM10, które zawierają różne związki organiczne i nieorganiczne groźne dla człowieka.

  • PM2.5 (particulate matter 2.5) – to pyły o cząsteczkach wielości 2,5 mikrometra albo mniejszej.
  • PM10 (particulate matter 10) – pyły o cząsteczkach wielkości 10 mikrometra albo mniejszej.

Pyły zawieszone PM2.5 oraz PM10 stanowią bardzo duże zagrożenie, ponieważ prowadzą do chorób układu oddechowego i krążenia, a także skracają średnią długość życia. Zmniejszają płodność i powodują wady wrodzone. Są one szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, dzieci i seniorów, ale każdy może odczuć ich negatywne oddziaływanie.

 

Lotne związki organiczne (benzopireny)

Dużym zagrożeniem dla człowieka są również lotne związki organiczne (benzopireny), które wytwarzane są jako produkty uboczne różnych procesów przemysłowych, w tym także wskutek palenia w domowych piecach niskiej jakości węglem oraz śmieciami. Również znajdują się w dymie tytoniowym.

Szczególnie niebezpieczne są węglowodory aromatyczne, w tym benzen (C6H6) oraz benzo-a-piren, które posiadają działanie kancerogenne. Wywołują reakcje alergiczne, bóle głowy, ogólne zmęczenie.

 

Metale ciężkie

W zanieczyszczonym powietrzu również znajdują się metale ciężkie, które powstają wskutek niskiej emisji. To głównie ołów, arsen, nikiel oraz kadm.

Metale te, gdy dostaną się do organizmu człowieka, mogą powodować zatrucia, a także odpowiedzialne są za powstawanie nowotworów.

W zanieczyszczonym powietrzu znajdują się również inne niebezpieczne zanieczyszczenia, w tym dioksyny, tlenek węgla CO, dwutlenek siarki SO2, tlenki azotu NOX, pyły węglowe.

Jak radzić sobie z zanieczyszczonym powietrzem?

Chociaż prowadzone są różne programy mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Polsce, to co roku sytuacja jest podobna – powietrze jest u nas znacznie gorsze niż w innych krajach unijnych.

Duże zanieczyszczenie powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na kupno oczyszczacza powietrza oraz stosowanie maseczek antysmogowych podczas przebywania na zewnątrz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najlepszym wyborem będzie skuteczny oczyszczacz powietrza PM10, PM2.5, który wyposażony jest w filtr HEPA pozwalający na wychwycenie większości nawet tych najmniejszych zanieczyszczeń. Filtry w oczyszczaczach należy wymieniać regularnie, ponieważ tylko wtedy mogą zapewnić maksymalną skuteczność działania.

 

Zatem powietrze w Polsce, w szczególności w okresie grzewczym, jest bardzo niebezpieczne. Warto więc regularnie sprawdzać jego zanieczyszczenie, co można zrobić ze specjalnymi aplikacjami, a wtedy, gdy normy są przekroczone, ograniczyć przebywanie na dworze i stosować oczyszczacze powietrza w swoim domu.