Przejdź do treści

Jesteś w ciąży – przeczytaj to ważne!

kobieta w ciąży

Wpływ smogu na kobiety w ciąży

Zaczął się sezon grzewczy, co oznacza, że alarmy smogowe znów pojawiają się z wysoką częstotliwością. Stan jakości powietrza w Polsce jest najgorszy w całej Europie. Pośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 33 pochodzą z naszego kraju. Smog jest zagrożeniem dla dla nas wszystkich. Jednak są grupy osób, które jeszcze silniej odczuwają związane z nim niebezpieczeństwo – kobiety w ciąży i dzieci. Jak smog wpływa na ich organizmy?

Jak bardzo niebezpieczny jest smog dla kobiet w ciąży?

W 2000 roku Zakład Epidemiologii z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ CM z Krakowa z pomocą Uniwersytetu Columbia przeprowadził serię badań trwającą 4 lata, które miały na celu zmierzenie negatywnych skutków wdychania smogu przez kobiety w ciąży i urodzone przez nie dzieci. Badania te wykazały, że dzieci kobiet, które w ciąży oddychały zanieczyszczonym powietrzem miały mniejszą masę urodzeniową, obwód główki, długość ciała i objętość płuc. Zwiększyła się za to podatność na choroby układu oddechowego (m.in. zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc) oraz alergie. U dzieci stwierdzono też mniejszy iloraz inteligencji.

Co możesz zrobić, by chronić siebie i dziecko przed szkodliwym działaniem smogu?

  1. O ile to możliwe, ogranicz przebywanie poza domem. Staraj się też nie wietrzyć mieszkania, gdy jakość powietrza nie spełnia norm czystości. Jeżeli musisz wyjść z domu, zawsze zakładaj maskę przeciwpyłową.

  1. Monitoruj stan powietrza w Twoim rejonie korzystając z aplikacji mobilnej przygotowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Aplikacja jest dostępna zarówno na Androida, jak i na systemy iOS oraz Airly.

  1. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza. Pozostanie w domu w dni, gdy stężenie smogu przekracza normy może nie wystarczyć. By mieć pewność, że oddychasz czystym powietrzem wybierz oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, który skutecznie zatrzymuje ponad 99,97% mikroskopijnych zanieczyszczeń z powietrza. Wśród najlepszych oczyszczaczy tego typu, warto zwrócić uwagę na urządzenia firmy Sharp. Zostały wyposażone nie tylko w filtr HEPA, ale i jonizator Plasmacluster – opatentowaną technologię, dzięki której powietrze oczyszczane jest nie tylko wewnątrz oczyszczacza, ale i poza nim.

  1. Zacznij uprawiać rośliny, które oczyszczają powietrze. NASA przygotowała listę gatunków roślin, które posiadają właściwości oczyszczające. Wśród nich znajdziesz Gerberę Jamesona, Figowiec Benjamina, Daktylowiec niski czy Dracenę odwróconą. Rośliny te wchłaniają niebezpieczne związki i szkodliwe substancje, tym samym unieszkodliwiając je.

  1. Przyjrzyj się swojemu otoczeniu. W okresie grzewczym najwięcej zanieczyszczeń generujemy my sami. Ogrzewając dom węglem niskiej jakości czy spalanymi śmieciami, które rozkładając się wydzielają niebezpieczne substancje szkodzimy środowisku i… sobie nawzajem! Jeżeli podejrzewasz, że wśród Twoich sąsiadów są osoby, które w ten sposób ocieplają dom, masz prawo zgłosić ten fakt do straży miejskiej. Obowiązkiem tej instytucji jest przeprowadzić kontrolę i w razie konieczności ukarać winnego mandatem.

kobieta w ciąży