Roboty kuchenne

Roboty kuchenne goszczą w naszych kuchniach już od lat 50-tych XX wieku i wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez nich. Te wielofunkcyjne urządzenia z biegiem lat zyskały nowe funkcję, dzięki czemu można w nich przygotować niemal każdą potrawę. Roboty kuchenne najbardziej cenione są za możliwość wyrabiania ciasta, co znacząco poprawiło wydajność piekarni i cukierni, a i w warunkach domowych sprawdza się znakomicie. To nie koniec możliwości robotów kuchennych, bo dzięki obecności wielu części dodatkowych możemy w nich ubijać białko, plasterkować i wiórkować owoce i warzywa, kroić, szatkować i mielić ziarna, a jedną z najciekawszych funkcji jest możliwość blendowania, która wcześniej wymagała osobnego urządzenia. Roboty kuchenne wykonane są z najtrwalszych komponentów, które odporne są na zarysowania i uszkodzenia. Wszystkie elementy łatwo zamontować i zdemontować, co nie wydłuża czasu pracy, a i pomaga znacząco podczas mycia komponentów. Co raz częściej wszystkie elementy możemy umyć w zmywarce.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 12

Historia powstania robota kuchennego

Za protoplastę robota kuchennego uważa się mikser, który został wynaleziony na początku XX wieku przez Herberta Johnsona w Stanach Zjednoczonych. Jego stojąca wersja szybko podbiła kobiece serca, które uznały go najlepszym pomocnikiem w kuchni. Na poprawki przyszło czekać do 1950 roku, kiedy to Brytyjczyk Kenneth Maynard Wood stworzył urządzenie, które nie tylko miksuje, ale również zdolne jest do ubijania. Robot kuchenny posiadał nowoczesny silnik oraz regulację prędkości obrotów. 10 lat później powstał Robot-Coupe stworzony przez Francuza Pierre’a Verdon’a, do którego dodano możliwość krojenia i szatkowania. Następnie na rynku pojawił się blender, który niemal w niezmienionej formie do dzisiaj cieszy się wielką popularnością. Dzisiejsze roboty kuchenne łączą w sobie wszystkie te elementy i znacząco ułatwiają przygotowanie składników na potrawy.

Rodzaje robotów kuchennych

Teoretycznie w skład robotów kuchennych wchodzą blendery i miksery, jednak w praktyce zalicza się do nich te urządzenia, które łączą wszystkie funkcje obróbki żywności. Najczęściej spotykanym jest robot kuchenny posiadający silnik w podstawie, a składniki dodawane są od góry poprzez specjalny wlot. Zaletą takiego rozwiązania jest cicha praca urządzenia, zwłaszcza, kiedy wykorzystany jest silnik indukcyjny. Taki robot kuchenny często nazywany jest malakserem. Urządzenia te głównie przeznaczone są do krojenia, szatkowania, ucierania i mieszania składników, jednak coraz częściej producenci poszerzają ich możliwości dzięki dodatkowym częściom, które pozwalają na ubijanie, wyrabianie ciasta, kruszenie, plasterkowania, wiórkowanie, a nawet na wyciskanie soków. Coraz częściej spotykane są planetarne roboty kuchenne, w których silnik znajduje się w górnej część urządzenia, która opuszczana jest do misy. Ich nazwa wiąże się z obrotem mieszadeł, które ni tylko poruszają wokół własnej osi, ale również wokół osi robota kuchennego, co powoduje jeszcze bardziej skuteczne wyrabianie ciasta. Minusem tych urządzeń są większe wymiary względem malakserów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota kuchennego?

Wybierając wymarzony robot kuchenny powinniśmy się skupić na kilku ważnych parametrach, od których zależeć będą możliwości urządzenia oraz jego jakość pracy. Pierwszym naszym krokiem powinno być sprawdzenie mocy silnika robota kuchennego, gdzie 1000 W powinno być bezwzględnym minimum, gdyż poniżej tej wartości dany model może mieć problemy z trudniejszymi zadaniami. Warto również wybrać to urządzenie, które posiada silnik indukcyjny, gdyż cechuje się on wysoką energooszczędnością i niskimi progami głośności. Jednymi z najważniejszym elementów są misy robota kuchennego. Najlepiej żeby były wykonane ze stali nierdzewnej lub bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego, np. z lexanu, z którego wytwarzane są okna w samolotach. Dzięki temu zyskamy pewność ich wytrzymałości. Warto również sprawdzić, który model oferuje kilka różnych mis w zestawie, co pozwoli nam na oszczędność czasu podczas różnych czynności kulinarnych. Ważnym elementem jest oferowana ilość dodatkowych przystawek, które pozwalają na dużo więcej w kuchni. Niektórzy producenci dodają również specjalne etui na dodatkowe przyrządy, co pozwala na ograniczenie bałaganu w naszej kuchni. Mycie części w zmywarce jest również dużym plusem.