Przejdź do treści

Oczyszczacz powietrza a powierzchnia pomieszczenia

Obecnie oczyszczacz powietrza to urządzenie, które powoli staje się niezbędnym dodatkiem w każdym domu. Dzięki niemu możemy szybko i skutecznie usunąć z powietrza szkodliwe zanieczyszczenia, w tym pyły ze smogu, drobnoustroje, kurz, aby oddychać pełną piersią.

Aby oczyszczacz działał skutecznie, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego filtr czy funkcje, ale również na wydajność pracy, która jest dopasowana do powierzchni pomieszczenia. Gdy dobierzemy urządzenie o niskiej wydajności do większego pokoju, po prostu nie zapewni maksymalnej efektywności filtracji!

Wydajność oczyszczacza powietrza – co to jest?

Pod pojęciem wydajności oczyszczacza powietrza znajduje się parametr, który określa jego skuteczność działania. Jest ona wyrażona w metrach kwadratowych, które odnoszą się do metrażu pokoju, który ma być poddany oczyszczaniu.

Zatem jeśli mamy pomieszczenie o dość dużej wielkości, warto wybrać odpowiadający mu model, na przykład oczyszczacz powietrza na 100 m2. Należy zatem zwrócić uwagę na to, jaka jest zalecana powierzchnia pomieszczeń dla konkretnych modeli oczyszczaczy.

Warto przy tym zaznaczyć, że kubatura pomieszczeń jest podawana w metrach sześciennych, ponieważ obejmuje także wysokość pomieszczenia. Przy określaniu wydajności oczyszczaczy powietrza przyjmuje się, że ściany mają standardową wysokość około 2,5 metra.

Gdy mamy wyższe pomieszczenia, wtedy trzeba będzie wybrać oczyszczacz o jeszcze większej wydajności niż ta wynikająca z samej powierzchni w metrach kwadratowych.

Czy jeden oczyszczacz będzie wystarczający?

Zasadniczo, jeden oczyszczacz powietrza nie jest w stanie objąć swoim działaniem całego domu, gdy będzie ustawiony w jednym miejscu. Wówczas można albo regularnie zmieniać jego położenie, albo też kupić kilka modeli do każdego pokoju osobno.

Pierwsza propozycja jest tańsza, ale bardziej kłopotliwa. Oczyszczacz należy wtedy przenosić pomiędzy pokojami, na przykład w ciągu dnia korzystać z niego w salonie, a w nocy w sypialni. Druga opcja jest niewątpliwie bardziej wygodna, ale też kosztowniejsza.

Jak ustawić oczyszczacz powietrza?

Warto wskazać, że także miejsce pracy oczyszczacza powietrza ma wpływ na jego efektywność działania. Aby powietrze było filtrowane z najlepszym skutkiem, urządzenie powinniśmy ustawić w miejscu, gdzie przepływ powietrza będzie najlepszy.

Nie należy ustawiać oczyszczaczy we wnękach, pomiędzy meblami, z dala od okien i korytarzy, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Najlepiej urządzenie umieścić blisko środka pokoju, aby mogło ono aktywnie pobierać powietrze z całej okolicy.