Przejdź do treści

Oczyszczacz powietrza do żłobka – jaki kupić?

Jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Warto chronić już tych najmłodszych, przed wnikającymi do ich organizmu zanieczyszczeniami, szkodliwymi substancjami i bakteriami. Jeśli więc jesteś dyrektorem żłobka, wychowawcą w nim lub rodzicem i chcesz poprawić jakość powietrza w placówce, weź pod uwagę zakup oczyszczacza powietrza do żłobka. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jaki model najlepiej sprawdzi się w tym miejscu!

Co to są oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacz powietrza to specjalne urządzenie, które za sprawą filtrów usuwa z powietrza zanieczyszczenia, m.in. bakterie, roztocza, wirusy, kurz, pyłki, zarodniki grzybów, lotne związki organiczne, alergeny. Warto bowiem wiedzieć, że we wdychanym przez nas powietrzu znajdują się rakotwórcze substancje. Te wnikają do wnętrza domów, biur, żłobków, przedszkoli czy sklepów poprzez nieszczelne okna, nawiewniki i kratki wentylacyjne, a także w czasie wietrzenia pomieszczeń.

Aby pozbyć się szkodliwych substancji, warto zastosować dobrej jakości oczyszczacz powietrza, najlepiej wyposażonych w filtr HEPA oraz filtr z węglem aktywnym. Niemniej niektóre, bardziej zaawansowane urządzenia posiadają dodatkowe funkcje – m.in. filtr wstępny, wyłapujący większe zanieczyszczenia, nawilżacz powietrza czy jonizator, który neutralizuje alergeny.

Oczyszczacz filtruje powietrze w pomieszczeniu, w którym jest ulokowany. Niemniej należy pamiętać, że każdy sprzęt ma określoną wydajność w odniesieniu do przestrzeni. Warto więc przed zakupem oczyszczacza powietrza do żłobka, domu czy biura wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i wybrać model dopasowany do potrzeb. Należy bowiem pamiętać, że jeśli sala ma powierzchnię 40 m2, to model zalecany do powierzchni 25 m2 nie będzie dostatecznie skuteczny. Warto wówczas wybrać taki, który dedykowany jest powierzchniom powyżej 40 m2.

Jaki oczyszczacz powietrza do żłobka wybrać?

Urządzenie sprawdzi się w przestrzeniach o wielkość pomieszczenia nieprzekraczającej 40 m2. Przepływ powietrza wynosi do 300 m3/h, a szacowany roczny koszt filtrów to jedynie 200 zł. Model Classic pracuje bardzo cicho, co sprzyja wypoczynkowi najmłodszych – na najniższym trybie pracuje z głośnością zaledwie 22 dB, a w trybie turbo do 47 dB.

Za badanie jakości powietrza odpowiada precyzyjny laserowy czujnik, a pierścień kolorami informuje o jego stanie. Inżynierowie z firmy Coway połączyli świetne parametry urządzenia, kompaktowy rozmiar oraz bardzo intuicyjny system sterowania. Możesz wybrać spośród 2 trybów pracy automatycznej (Auto, Eco) bądź manualnie dopasować ustawienia.

Biorąc pod uwagę, że jest to oczyszczacz powietrza do żłobka, nie mogło zabraknąć funkcji blokady rodzicielskiej, która uniemożliwi maluchom majsterkowanie przy sprzęcie. Co więcej, oczyszczacz Classic to kolejny produkt marki Coway nagrodzony licznymi wyróżnieniami zarówno ze względu na design, jak i energooszczędność, skuteczność przeciwdziałania alergiom oraz pełne bezpieczeństwo użytkowania urządzenia.

Model sprawdzi się w niewielkich salach o powierzchni do 21 m2. Poziom oczyszczania to 180 m3/h, sprzęt wyróżnia bardzo cicha praca, na poziomie uśrednionym 24 dB, co sprzyja komfortowi maluchów także w czasie snu. Oczyszczacz pracuje w oparciu o czujniki, które definiują intensywność jego pracy i dopasowują tryb do poziomu zanieczyszczenia powietrza.

W modelu tym zastosowano rewolucyjną technologię jonizacji powietrza Plasmacluster, w której jony dodatnie i ujemne przyczepiają się do wszelkich drobnoustrojów w powietrzu, wyciągają z ich komórek wodór i powodują ich rozpad. Proces ten jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, również dla maluchów w żłobku.

Co więcej, jonizacja sprzyja redukcji alergenów, a Ty samym usprawnia oddychanie dzieciom, które mają skłonność do alergii. Atutem tego modelu Sharpa są także ewaporacyjny system nawilżani oraz czujnik jakości filtrów, informują o potrzebie ich wymiany.

Jest to polecany oczyszczacz powietrza do żłobka, który sprawdzi się w salach o maksymalnej powierzchni 25 m2. Wówczas można liczyć na wysoką wydajność urządzenia i przepływ powietrza do 216 m3/h. Szacowany roczny koszt użytkowania filtrów to około 200 zł, a wysoka jakość sprzętu gwarantuje jego długotrwałe użytkowanie.

Ten model Sharp to wielofunkcyjny oczyszczacz powietrza, wykorzystujący technologię jonizującą Plasmacluster oraz z zastosowanymi filtrami HEPA H13 i węglowym, które sprzyjają skutecznemu oczyszczaniu powietrza z mikroskopijnych zanieczyszczeń wchodzących w skład smogu. Ponadto jonizacja sprzyja usuwaniu pleśni i neutralizacji alergenów, przez co sprawdzi się w poprawie komfortu małych alergików.

Warto zwrócić uwagę, że oczyszczacz został wyposażony w tryb AUTO, który dopasowuje działanie sprzętu pod kątem stopnia zanieczyszczenia powietrza oraz w blokadę rodzicielską, która uniemożliwi maluchom zmianę ustawień.

Podsumowując, mamy nadzieję, że nasz artykuł utwierdził Cię w przekonaniu, że warto zdecydować się na zakup oczyszczacza powietrza nie tylko do domu, biura, ale też tam, gdzie przebywają najmłodsi. Polecamy wspomniane oczyszczacze powietrze do żłobka, ale też zachęcamy do zapoznania się z szerszą ofertą Zdrovi.pl, gdzie dostępne są jeszcze inne modele, spełniające restrykcyjne wymagania naszych Klientów.

Filtry – co musisz wiedzieć

Czym są i jak działają filtry do oczyszczaczy powietrza?

Oczyszczacze powietrza powoli stają się standardem wyposażenia mieszkań. Łatwy dostęp do sprawdzonych źródeł informacji sprawił, że większość ludzi jest dobrze zaznajomiona z przykrą rzeczywistością polskich norm jakości powietrza oraz z wpływem smogu na organizm. Szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu, które wdychamy, przenikają do naszego organizmu i zatruwają go. Z tego powodu powinniśmy robić wszystko, co możliwe, by powietrze w naszym otoczeniu było czyste. To właśnie stąd wynika tak duże zainteresowanie oczyszczaczami powietrza. Jednak ich działanie nie jest dla wszystkich jasne. Dlatego wyjaśniamy, czym są filtry do oczyszczaczy i jak działają.

Rodzaje filtrów

Oczyszczacze powietrza składają się z zestawu filtrów, które wychwytują i zatrzymują zanieczyszczenia. Są zbudowane ze specjalnych włókien, powiązanych ze sobą tak ciasno, by mogły przepuszczać jedynie naturalną mieszaninę gazów, którą oddychamy. W zależności od specyfiki filtra zatrzymuje on większe lub mniejsze zanieczyszczenia. Można wyróżnić kilka rodzajów filtrów, które są umieszczane w urządzeniach oczyszczających powietrze:

  • Filtr wstępny
  • Filtry HEPA
  • Filtry węglowe
  • Filtry jonowe

Działanie filtrów

Filtr wstępny

Każdy filtr do oczyszczacza powietrza jest odpowiedzialny za zatrzymywanie innego rodzaju substancji znajdujących się w powietrzu. Większość dostępnych na rynku urządzeń, oczyszczanie powietrza zaczyna od filtra wstępnego, którego zadaniem jest zatrzymanie największych zanieczyszczeń znajdujących. Można zaliczyć do nich m.in. zwierzęcą sierść, kurz, włosy czy okruchy. Filtr wstępny wspomaga także skuteczną pracę pozostałych filtrów, dlatego należy go regularnie czyścić. Dzięki temu wydłużymy żywotność filtrów i rzadziej będzie trzeba je wymieniać.

Filtr HEPA

Do najważniejszych elementów oczyszczaczy powietrza należy filtr HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air. Zbudowany jest z mikroskopijnych włókien i ma za zadanie zatrzymywać wszelkie pyły zawieszone znajdujące się w powietrzu. Mówiąc prościej, zatrzymuje to, czego nie zatrzymał filtr wstępny. Filtr HEPA wyłapuje nawet do 99,97 % pyłów w tym najczęstsze składniki smogu pyły PM.10 i PM2.5  ale również zarodniki pleśni, roztocza i pyłki roślinne. Nie wszyscy producenci umieszczają go w swoich urządzeniach, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jego obecność szukając oczyszczacza powietrza do domu.

Filtr węglowy

Aby pozbyć się niebezpiecznych związków lotnych będących również  składnikami smogu  należy wybrać urządzenie   z filtrem węglowym. Główna cechą węgla aktywnego (GAC Granular Activated Carbon) zawartego w filtrach węglowych jest duża powierzchnia aktywna – 250g węgla aktywnego ma 50m2 powierzchni chłonnej. Te właściwości sprawiają ze pochłania on toksyczne i silnie kancerogenne związki chemiczne takie jak benzo(a)piren, którego norm w Polsce przekroczone są nawet 10 krotnie. W zależności od modelu urządzenia filtr węglowy może być zespolony z filtrem HEPA np. w modelu KC-930EUW lub stanowić osobny filtr jak w oczyszczaczu KC-D40EUW .

Filtr jonowy

Coraz częściej w urządzeniach oczyszczających powietrze pojawiają się też filtry jonowe. Zadaniem jonizatora jest wzmocnienie filtracji powietrza. Ułatwiaja on oczyszczanie powietrza na odległość wypełniając powietrze jonami ujemnymi i dodatnimi. Jonizator działa też jak filtr elektrostatyczny neutralizując promieniowanie emitowane przez urządzenia elektryczne. Tylko Sharp może szczycić się opatentowaną technologią Plasmacluster, która jako jedyna jest skuteczną metodą jonizacji powietrza. Inżynierowie z Sharpa jako pierwsi stworzyli i opatentowali generator jonów, w którym jony dodatnie i ujemne otaczane są cząsteczkami wody, dzięki czemu jony są trwałe, co pozwala na to by ich nasycenie w powietrzy było na tyle duże aby skutecznie zwalczać wirusy, bakterie i zarodniki pleśni.

Oczyszczacz powietrza do przedszkola – jaki wybrać?

Jesteś właścicielem prywatnego przedszkola? Dyrektorem lub wychowawcą w przedszkolu publicznym? A może rodzicem dziecka, które codziennie spędza kilka godzin w placówce przedszkolnej? Bez względu na odpowiedź, z pewnością zależy Ci, aby dzieci w przedszkolu miały zapewnioną maksymalną troskę o ich zdrowie i samopoczucie. Przedstawiamy więc wskazówki, jak zadbać o czystość powietrza i co za tym idzie, jak wybrać oczyszczacz powietrza do przedszkola!

Oczyszczacze powietrza – co to jest i jak działa?

Urządzenie oczyszczające oczywiście ma przede wszystkim zapewnić czyste powietrze w danym pomieszczeniu. W praktyce, ma za zadanie wyłapać grasujące w powietrzu bakterie, roztocza, wirusy, kurz, zwierzęcą sierść, pyłki, zarodniki grzybów, lotne związki organiczne i mikroskopijne pyły. Trzeba bowiem pamiętać, że wdychanie szkodliwych substancji jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Z roku na rok odnotowuje się wzrost liczby zachorowań na choroby płuc, astmę czy różnego rodzaju alergie związane ze stanem powietrza. Sprzyja temu występowanie zjawiska smogu, które ma miejsce w wielu miejscach na świecie. Oczyszczacze powietrza są więc doskonałym antidotum na ten problem i nie powinno ich zabraknąć w naszych domach, biurach oraz w przedszkolach, żłobkach i szkołach.  Potrafią bowiem niwelować niemal 100% wymienionych zanieczyszczeń z otaczającego nas powietrza.  Dzieje się to za sprawą przepuszczenia powietrza przez zestaw filtrów (np. wstępny, HEPA i aktywny węgiel), a także przez dodatkowe funkcje – np. jonizującą, która pozbywa się alergenów czy nawilżającą, poprawiającą jakość wdychanego powietrza.

Ranking oczyszczaczy powietrza do przedszkola

Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza. Podczas decyzji, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na funkcje, zużycie prądu, poziom hałasu, ale i powierzchnię pomieszczenia, w której urządzenie będzie wydajnie pracować. Tak więc poniżej prezentujemy najlepsze oczyszczacze powietrza do przedszkola, które dostosowane są do różnych wielkości sal. Jeśli stoisz przed decyzją zakupową, weź to pod uwagę!

  • Małe sale – oczyszczacz powietrza Coway Classic jest dedykowany do przedszkoli, gdzie sale są stosunkowo niewielkie, ale z powodzeniem poradzi sobie także z przestrzenią nawet do 40 m2. Model ten wyróżnia prosta konstrukcja, wyposażona w doskonałej jakości podzespoły, a także intuicyjny panel sterowania i najlepsze filtry. Parametrami, które zwracają uwagę są przepływ powietrza, który wynosi 300m³ na godzinę oraz cichy tryb pracy (w najniższym trybie zaledwie 22 dB, a w trybie turbo maksymalnie 47 dB). Warto zauważyć również, że ten oczyszczacz powietrza do przedszkola posiada odpowiednie zabezpieczenie w postaci tzw. blokady rodzicielskiej, co uniemożliwi najmłodszym majsterkowanie przy sprzęcie i rozregulowanie go.
  • Średnie sale – oczyszczacz powietrza Sharp KC-D50EUW zda egzamin na średniej wielkości salach, które nie przekraczają powierzchni 38 m2. Model wyposażono w filtr HEPA H 13, jonizator Plasmacluster oraz nawilżacz powietrza. Wszystko to wpływa na wysoki standard oczyszczania i sprawia, że powietrze w sali przedszkolnej będzie naprawdę świeże i pozbawione zanieczyszczeń. Urządzenie pracuje cicho i zużywa niewiele energii, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a przy tym sprzyja ochronie środowiska. Z kolei rozbudowany system sterowania umożliwia dostosowanie oczyszczacza do preferencji użytkowników, ale posiada też 2 tryby automatyczne, działające w oparciu o diagnozę powietrza z pomocą czujników. Dostępna jest również blokada rodzicielska, zabezpieczająca urządzenie przed nieumyślnymi zmianami ustawień przez przedszkolaków.
  • Duże sale – oczyszczacz powietrza Coway Storm doskonale sprawdzi się nawet w pomieszczeniach o wielkości do 70 m2. Jest to innowacyjne urządzenie, łączące najnowszą technologię, doskonałej jakości materiały oraz wyjątkowy design. Model ten posiada bardzo dobre parametry przepływu powietrza i oczyszcza aż 492 m3 na godzinę. Pracuje niezwykle cicho, biorąc pod uwagę jego wydajność – w trybie sleep zaledwie 21,6 dB, natomiast na najwyższym biegu 44,3 dB. Sprzyja to utrzymaniu komfortu najmłodszych, nawet podczas drzemki i sprawia, że jest to idealny oczyszczacz powietrza do przedszkola. Warty uwagi jest innowacyjny system dystrybucji powietrza. Model Storm posiada dwa wyloty powietrza – od góry oraz z przodu urządzania, co daje nam aż 4 tryby cyrkulacji powietrza. Usuwa on nawet najdrobniejsze pyły, alergeny, bakterie i wirusy.

Podsumowując, mamy nadzieję, że już wiesz, że oczyszczacz powietrza to świetny zakup nie tylko do domu czy biura, ale również do przedszkola. Przedstawiliśmy kilka urządzeń, które sprawdzą się w placówce, ale zachęcamy też do poznania naszej szerszej oferty na Zdrovi.pl – zatroszcz się o zdrowie i samopoczucie dzieci!