Przejdź do treści

Prasa do oleju – co to jest i do czego służy?

Prasa do oleju – co to jest i do czego służy?

Ostatnimi czasy znacząco wzrosła nasza świadomość odnośnie wartości odżywczych w produktach spożywczych i bardzo dobrze. Dowiedzieliśmy się, że wszelka obróbka cieplna produktów drastycznie obniża ilość witamin i niezbędnych minerałów. To samo tyczy się olejów spożywczych, dla których najlepszym sposobem pozyskiwania jest filtracja na zimno, która zachowuje w nich wszystko, co najlepsze dla naszych organizmów. Oczywiście produktów oleistych pozyskanych w ten sposób, nie brakuje na sklepowych półkach, lecz niestety wszystkie wzbogacane są środkami konserwującymi, które umówmy się, do zdrowych nie należą, z resztą zabieg ten stosowany jest w większości żywności. Cel takiego działania jest prosty, chodzi tylko i wyłącznie o wydłużenie terminu przydatności danego produktu. A co jeśli powiemy Wam, że od teraz możecie sami wyprodukować swój własny olej wolny od wszelkich ulepszaczy i środków, które negatywnie wpływają na nasze organizmy?

Domowa prasa do oleju

Produkcja własnego, domowego i zdrowego oleju możliwa jest dzięki urządzeniu noszącemu nazwę; PRASA DO OLEJU. Brzmi interesująco, prawda? Uwierzcie nam, że tak właśnie jest! Urządzenie opiera się na zasadzie tłoczenia oleju na zimno ze wszelkich roślin oleistych, taki jak: orzechy włoskie, orzechy ziemne, orzechy laskowe, orzechy nerkowca, orzechy makadamia, pistacje, migdały, nasiona słonecznika, sezam, rzepak, kolendra, czarnuszka i wiele innych. Możliwości jest naprawdę wiele, lecz najważniejsze, że świeżo wytłoczony olej zachowuje wszelkie minerały i witaminy zawarte w roślinach, a jego smak znacząco przewyższa ten z produktów sklepowych.

Oczywiście możecie zakwestionować potrzebę posiadania takiego urządzenia, argumentując to faktem małego zapotrzebowania na olej, jednak dobrze wiemy, że używamy go w sporych ilościach, czy to do smażenia, podkreślania smaku gotowych dań, czy dodatku do sałatek. Oczywiście olej filtrowany na zimno nie powinien być poddawany obróbce cieplnej, gdyż wtedy traci wszelkie wartości odżywcze. Używając domowej prasy do oleju sami decydujemy o ilości wytłoczonego płynu, przykładowo z 200 gr. orzechów włoskich uzyskamy około 120 ml oleju bogatego w aromaty i smak, który wielokrotnie przewyższa ten w olejach produkowanych hurtowo. To również oszczędność pieniędzy, gdyż jak wiadomo oleje sklepowe nie są tanie. Możliwość produkcji domowego oleju to również swoboda tworzenia wszelakich kombinacji smakowych, które urozmaicą nasze potrawy.

Zalety domowego oleju tłoczonego na zimno

Jak dobrze wiemy, olej jest niezbędnym elementem naszej diety, do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, niestety często dostarczamy go w postaci produktów powstałych z oleju, które posiadają jedynie cząstkę wartości odżywczych. Wartości, których domowy olej filtrowany na zimno jest pełen. Znajdziemy w nim nienasycone kwasy Omega-3, Omega-6, Omega-9, przeciwutleniacze, wapń, żelazo, witaminy z grupy B, magnez, cynk i wiele innych wartości, które znacząco wpływają na jakość naszego zdrowia. Oczywiście ilość elementów różna jest w zależności od użytego surowca roślinnego. Oprócz tych wszystkich elementów nieprzetwarzany chemicznie olej to kwintesencja smaku, której nie da się opisać słowami. Domowa produkcja idealnie wpisuje się w politykę Zero Waste, gdyż pozostałości po wyciśniętych produktach możemy użyć ponownie, czy to zmielić na mąkę, dodać do ciast, jogurtów i musli. Lecz to, co najważniejsze, to fakt, że zyskujemy produkt pełen smaku i niezbędnych witamin.

Konstrukcja i zasada działania prasy do oleju

Domowa prasa do oleju to urządzenie nowoczesne o pięknym designie i smukłej linii, które bez zwątpienia wpasuje się do każdej kuchni i co najważniejsze zwróci uwagę odwiedzających. Wyobraźcie sobie zdziwienie innych, jeśli dowiedzą się, że sami wytwarzacie olej spożywczy. Sama konstrukcja prasy do oleju nie jest skomplikowana, u góry znajduje się pojemnik na surowiec (ważne, by przed dodaniem składnika wstępnie skruszyć produkty, by większe elementy nie utrudniały tłoczenia) oraz panel sterowania, którym wybierzemy odpowiedni program dostosowany do konkretnych orzechów, czy nasion. Całość dopełniają dwa wyloty, jeden na olej i drugi na odpady. Do urządzenia producent dodaje pojemnik zarówno na olej i wytłoczyny, ważne, aby pojemniki posiadały certyfikat BPA FREE. Dzięki dużemu pojemnikowi na surowiec, sam proces tłoczenia odbywa się bez naszej ingerencji, natomiast mycie prasy odbywa się bardzo szybko, co pozwala na oszczędność naszego czasu.

Dla kogo przeznaczona jest prasa do oleju?

Domowy, niefiltrowany i zdrowy olej to niezbędny element wszystkich tych, którym zależy na esencji smaku i dużej ilości odżywczych wartości. Prasa do oleju sprawdzi się wszędzie tam, gdzie na pierwszym miejscu stawia się na zdrowe i pyszne jedzenie. To niezbędny element wszystkich, którzy uwielbiają gotować i eksperymentować ze smakami. Olej wytworzony osobiście gwarantuje nam swoją najwyższą jakość, gdyż sami kontrolujemy proces jego tworzenia, a zapewnień producenta sklepowego, nawet najdroższego oleju filtrowanego na zimno, nie możemy być pewni. Jak wspomnieliśmy wcześniej prasa do oleju pozwala również na inne możliwości, dzięki wykorzystaniu odpadów. Należy je zostawić do wyschnięcia, bądź wysuszyć w dehydratorze, a następnie zmielić w blenderze i w ten sposób uzyskamy mąkę. Możemy również wytłoczyny wykorzystać, jako dodatki do wypieków, do sałatek, czy też jogurtów. Jak widzimy używanie prasy do oleju w warunkach domowych dostarcza nam samych korzyści, zarówno smakowych, jak i zdrowotnych, a to w dzisiejszych czasach jest ważnym elementem naszego życia.

Jesteś w ciąży – przeczytaj to ważne!

kobieta w ciąży

Wpływ smogu na kobiety w ciąży

Zaczął się sezon grzewczy, co oznacza, że alarmy smogowe znów pojawiają się z wysoką częstotliwością. Stan jakości powietrza w Polsce jest najgorszy w całej Europie. Pośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 33 pochodzą z naszego kraju. Smog jest zagrożeniem dla dla nas wszystkich. Jednak są grupy osób, które jeszcze silniej odczuwają związane z nim niebezpieczeństwo – kobiety w ciąży i dzieci. Jak smog wpływa na ich organizmy?

Jak bardzo niebezpieczny jest smog dla kobiet w ciąży?

W 2000 roku Zakład Epidemiologii z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ CM z Krakowa z pomocą Uniwersytetu Columbia przeprowadził serię badań trwającą 4 lata, które miały na celu zmierzenie negatywnych skutków wdychania smogu przez kobiety w ciąży i urodzone przez nie dzieci. Badania te wykazały, że dzieci kobiet, które w ciąży oddychały zanieczyszczonym powietrzem miały mniejszą masę urodzeniową, obwód główki, długość ciała i objętość płuc. Zwiększyła się za to podatność na choroby układu oddechowego (m.in. zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc) oraz alergie. U dzieci stwierdzono też mniejszy iloraz inteligencji.

Co możesz zrobić, by chronić siebie i dziecko przed szkodliwym działaniem smogu?

  1. O ile to możliwe, ogranicz przebywanie poza domem. Staraj się też nie wietrzyć mieszkania, gdy jakość powietrza nie spełnia norm czystości. Jeżeli musisz wyjść z domu, zawsze zakładaj maskę przeciwpyłową.

  1. Monitoruj stan powietrza w Twoim rejonie korzystając z aplikacji mobilnej przygotowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Aplikacja jest dostępna zarówno na Androida, jak i na systemy iOS oraz Airly.

  1. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza. Pozostanie w domu w dni, gdy stężenie smogu przekracza normy może nie wystarczyć. By mieć pewność, że oddychasz czystym powietrzem wybierz oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, który skutecznie zatrzymuje ponad 99,97% mikroskopijnych zanieczyszczeń z powietrza. Wśród najlepszych oczyszczaczy tego typu, warto zwrócić uwagę na urządzenia firmy Sharp. Zostały wyposażone nie tylko w filtr HEPA, ale i jonizator Plasmacluster – opatentowaną technologię, dzięki której powietrze oczyszczane jest nie tylko wewnątrz oczyszczacza, ale i poza nim.

  1. Zacznij uprawiać rośliny, które oczyszczają powietrze. NASA przygotowała listę gatunków roślin, które posiadają właściwości oczyszczające. Wśród nich znajdziesz Gerberę Jamesona, Figowiec Benjamina, Daktylowiec niski czy Dracenę odwróconą. Rośliny te wchłaniają niebezpieczne związki i szkodliwe substancje, tym samym unieszkodliwiając je.

  1. Przyjrzyj się swojemu otoczeniu. W okresie grzewczym najwięcej zanieczyszczeń generujemy my sami. Ogrzewając dom węglem niskiej jakości czy spalanymi śmieciami, które rozkładając się wydzielają niebezpieczne substancje szkodzimy środowisku i… sobie nawzajem! Jeżeli podejrzewasz, że wśród Twoich sąsiadów są osoby, które w ten sposób ocieplają dom, masz prawo zgłosić ten fakt do straży miejskiej. Obowiązkiem tej instytucji jest przeprowadzić kontrolę i w razie konieczności ukarać winnego mandatem.

kobieta w ciąży

Astma, a smog

Kwestia czystego powietrza jest bardzo ważna dla astmatyków. Astma potrafi znacząco utrudnić życie. Wszechobecny smog potęguje jej objawy. Jak sobie radzić z taką sytuacją? Zwłaszcza, wtedy, kiedy nawet słynne, górskie sanatoria, szczycące się nieskazitelnie czystym powietrzem, obecnie borykają się z problem smogu. Sytuacja jest poważna. Osoby chorujące na astmę, często też posiadają różne alergie, które dodatkowo utrudniają i tak już niełatwą egzystencję. Sytuacja najlepiej wygląda latem. Objawy choroby maleją. Dzieję się tak dlatego, iż powietrze staje się czyste. Najgorzej sytuacja wygląda podczas trwania sezonu grzewczego.

Płuca

Polska wiedzie prym w niechlubnym rankingu miast, w których zanotowano przekroczone normy pyłów zawieszonych w powietrzu. Świadomość w tym temacie zaczyna wzrastać, jednak wciąż robimy za mało, żeby pozbyć się problemu. A przecież dotyczy to nas wszystkich i w dużym stopniu zagraża naszym życiom. Gospodarka oparta głównie na paliwach kopalnianych może doprowadzić do katastrofy. Według szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce z powodu smogu śmierć ponosi prawie 50 tyś. osób rocznie.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na rozwój astmy

 

Skupmy uwagę na ludziach chorujących na schorzenia układu oddechowego. Astma, bo o niej mowa to przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych charakteryzująca się różnorodnymi i nawracającymi objawami, zwężeniem dróg oddechowych i skurczem oskrzeli. Niegdyś choroba zawodowa osób pracujących w silnie zapylonych zakładach pracy, obecnie, właśnie poprzez smog, staje się chorobą cywilizacyjną. Dlatego tak ważna staję się kwestia zanieczyszczenia powietrza. Kiedy wszelkie normy zostają przekroczone, osoby chorujące na astmę nie powinny wychodzić z domu. W teorii, w praktyce zaś jest to praktycznie niemożliwe. Osoby te pracują, uczą się w szkole, po prostu muszą wychodzić z domów. Wyobraźcie sobie jaki wpływ ma smog na osoby zdrowe, problemy z oddychaniem, suchość w gardle, podrażnione śluzówki, bóle głowy, senność, brak koncentracji, a teraz pomnóżcie te efekty kilka razy, tak wpływa smog na astmatyków.

Każda podróż do pracy, do sklepu na zakupy, czy zwykły spacer staje się uciążliwością. Czynności na pozór banalne zostały naznaczone sporym ryzykiem, które mogą mieć niebezpieczne, zdrowotne konsekwencje. Możemy też do listy dodać wszelkiego rodzaju alergie. Wdychając niebezpieczne związki w dużym stopniu osłabiamy swój organizm. Nasz system immunologiczny zostaje uszkodzony, przez co łatwiej popadamy w różnego rodzaju choroby i uczulenia na nowe alergeny. Najstraszniejszy jest fakt, że najbardziej dotyczy to dzieci, które o wiele bardziej są podatne na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w powietrzu. Ich organizmy ulegają większemu i nieodwracalnemu zniszczeniu.

 

Co najgorsze liczba ludzi chorujących na astmę drastycznie wzrasta. Główną przyczyną jest wspomniane zanieczyszczenie powietrza. To nie do pomyślenia, że każdego dnia wychodząc z domu jesteśmy narażeni na poważne komplikacje zdrowotne. Musimy zadbać o zdrową przyszłość dla siebie i naszych dzieci.

 

inhalator

Skuteczne sposoby na złagodzenie objawów choroby

 

Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Jak uratować swoje zdrowie, a nawet życie? Rozwiązaniem stają się oczyszczacze powietrza. Myślimy, że będąc zamknięci w domu nic nam nie grozi, a powietrze w mieszkaniu jest czyste. Nic bardziej mylnego. Niestety to, co za oknem przedostaje się do naszych domostw. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości oczyszczacz powietrza, którego wyśmienity i wysokiej jakości system użytych filtrów oczyści powietrze w naszych domach, oskrzelach i płucach. Główną prace wykonuje filtr HEPA 13, który zatrzymuje do 99.97% pyłów, w tym główne składniki smogu, t.j. pyły PM 10 i PM 2.5, a także zarodniki pleśni, roztocza i pyłki roślinne. Zastosowany jest również filtr węglowy, który pochłania toksyczne i silnie kancerogenne związki chemiczne (benzo(a)piren), a także usuwa nieprzyjemne zapachy (dym papierosowy, odpady). Jednak to co naprawdę czyni oczyszczacze powietrza wyjątkowymi to filtr jonowy.

System Plasmacluster uwalnia w powietrze jony dodatnie i ujemne, których zadaniem jest neutralizacja cząsteczek wirusów, bakterii i zarodników pleśni. Po zastosowaniu wszystkich filtrów powietrze w domu staje się czyste, a i my sami mamy więcej energii i przede wszystkim stajemy się zdrowsi. Ważny elementem, który jest wręcz niezbędny przy astmie, to dobrze nawilżone powietrze. Na szczęście wiele oczyszczaczy powietrza posiada także funkcję nawilżacza. Nie dość, że oczyścimy powietrze w naszych domach, to jeszcze odpowiednie je nawilżymy. Należy zwrócić uwagę, by zastosowany nawilżacz, był nawilżaczem ewaporacyjnym.

Pozostaje pytanie jak chronić siebie i najbliższych poza swoim domem?  Maski antysmogowe, bo o nich mowa, to wysokiej jakości produkty, które poprzez system filtracji zatrzymują prawie 100% zanieczyszczeń, a my oddychamy oczyszczonym powietrzem. Do wyboru duża gama wzorów i rodzajów. Od dzisiaj nie musimy się ograniczać. Zakładając taką maskę śmiało możemy korzystać z zimowej aury, nie martwiąc się o swój stan zdrowia. Warto wspomnieć o dostępności masek dla alergików, które pozwolą wyeliminować najcięższe objawy, podczas miesięcy najsilniejszego pylenia.

Żadnymi produktami nie wyleczymy astmy, jednak możemy zdecydowanie wyeliminować czynniki, które naszą chorobę potęgują. Naprawdę warto to zrobić!