Przejdź do treści

Prasa do oleju – co to jest i do czego służy?

Prasa do oleju – co to jest i do czego służy?

Ostatnimi czasy znacząco wzrosła nasza świadomość odnośnie wartości odżywczych w produktach spożywczych i bardzo dobrze. Dowiedzieliśmy się, że wszelka obróbka cieplna produktów drastycznie obniża ilość witamin i niezbędnych minerałów. To samo tyczy się olejów spożywczych, dla których najlepszym sposobem pozyskiwania jest filtracja na zimno, która zachowuje w nich wszystko, co najlepsze dla naszych organizmów. Oczywiście produktów oleistych pozyskanych w ten sposób, nie brakuje na sklepowych półkach, lecz niestety wszystkie wzbogacane są środkami konserwującymi, które umówmy się, do zdrowych nie należą, z resztą zabieg ten stosowany jest w większości żywności. Cel takiego działania jest prosty, chodzi tylko i wyłącznie o wydłużenie terminu przydatności danego produktu. A co jeśli powiemy Wam, że od teraz możecie sami wyprodukować swój własny olej wolny od wszelkich ulepszaczy i środków, które negatywnie wpływają na nasze organizmy?

Domowa prasa do oleju

Produkcja własnego, domowego i zdrowego oleju możliwa jest dzięki urządzeniu noszącemu nazwę; PRASA DO OLEJU. Brzmi interesująco, prawda? Uwierzcie nam, że tak właśnie jest! Urządzenie opiera się na zasadzie tłoczenia oleju na zimno ze wszelkich roślin oleistych, taki jak: orzechy włoskie, orzechy ziemne, orzechy laskowe, orzechy nerkowca, orzechy makadamia, pistacje, migdały, nasiona słonecznika, sezam, rzepak, kolendra, czarnuszka i wiele innych. Możliwości jest naprawdę wiele, lecz najważniejsze, że świeżo wytłoczony olej zachowuje wszelkie minerały i witaminy zawarte w roślinach, a jego smak znacząco przewyższa ten z produktów sklepowych.

Oczywiście możecie zakwestionować potrzebę posiadania takiego urządzenia, argumentując to faktem małego zapotrzebowania na olej, jednak dobrze wiemy, że używamy go w sporych ilościach, czy to do smażenia, podkreślania smaku gotowych dań, czy dodatku do sałatek. Oczywiście olej filtrowany na zimno nie powinien być poddawany obróbce cieplnej, gdyż wtedy traci wszelkie wartości odżywcze. Używając domowej prasy do oleju sami decydujemy o ilości wytłoczonego płynu, przykładowo z 200 gr. orzechów włoskich uzyskamy około 120 ml oleju bogatego w aromaty i smak, który wielokrotnie przewyższa ten w olejach produkowanych hurtowo. To również oszczędność pieniędzy, gdyż jak wiadomo oleje sklepowe nie są tanie. Możliwość produkcji domowego oleju to również swoboda tworzenia wszelakich kombinacji smakowych, które urozmaicą nasze potrawy.

Zalety domowego oleju tłoczonego na zimno

Jak dobrze wiemy, olej jest niezbędnym elementem naszej diety, do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, niestety często dostarczamy go w postaci produktów powstałych z oleju, które posiadają jedynie cząstkę wartości odżywczych. Wartości, których domowy olej filtrowany na zimno jest pełen. Znajdziemy w nim nienasycone kwasy Omega-3, Omega-6, Omega-9, przeciwutleniacze, wapń, żelazo, witaminy z grupy B, magnez, cynk i wiele innych wartości, które znacząco wpływają na jakość naszego zdrowia. Oczywiście ilość elementów różna jest w zależności od użytego surowca roślinnego. Oprócz tych wszystkich elementów nieprzetwarzany chemicznie olej to kwintesencja smaku, której nie da się opisać słowami. Domowa produkcja idealnie wpisuje się w politykę Zero Waste, gdyż pozostałości po wyciśniętych produktach możemy użyć ponownie, czy to zmielić na mąkę, dodać do ciast, jogurtów i musli. Lecz to, co najważniejsze, to fakt, że zyskujemy produkt pełen smaku i niezbędnych witamin.

Konstrukcja i zasada działania prasy do oleju

Domowa prasa do oleju to urządzenie nowoczesne o pięknym designie i smukłej linii, które bez zwątpienia wpasuje się do każdej kuchni i co najważniejsze zwróci uwagę odwiedzających. Wyobraźcie sobie zdziwienie innych, jeśli dowiedzą się, że sami wytwarzacie olej spożywczy. Sama konstrukcja prasy do oleju nie jest skomplikowana, u góry znajduje się pojemnik na surowiec (ważne, by przed dodaniem składnika wstępnie skruszyć produkty, by większe elementy nie utrudniały tłoczenia) oraz panel sterowania, którym wybierzemy odpowiedni program dostosowany do konkretnych orzechów, czy nasion. Całość dopełniają dwa wyloty, jeden na olej i drugi na odpady. Do urządzenia producent dodaje pojemnik zarówno na olej i wytłoczyny, ważne, aby pojemniki posiadały certyfikat BPA FREE. Dzięki dużemu pojemnikowi na surowiec, sam proces tłoczenia odbywa się bez naszej ingerencji, natomiast mycie prasy odbywa się bardzo szybko, co pozwala na oszczędność naszego czasu.

Dla kogo przeznaczona jest prasa do oleju?

Domowy, niefiltrowany i zdrowy olej to niezbędny element wszystkich tych, którym zależy na esencji smaku i dużej ilości odżywczych wartości. Prasa do oleju sprawdzi się wszędzie tam, gdzie na pierwszym miejscu stawia się na zdrowe i pyszne jedzenie. To niezbędny element wszystkich, którzy uwielbiają gotować i eksperymentować ze smakami. Olej wytworzony osobiście gwarantuje nam swoją najwyższą jakość, gdyż sami kontrolujemy proces jego tworzenia, a zapewnień producenta sklepowego, nawet najdroższego oleju filtrowanego na zimno, nie możemy być pewni. Jak wspomnieliśmy wcześniej prasa do oleju pozwala również na inne możliwości, dzięki wykorzystaniu odpadów. Należy je zostawić do wyschnięcia, bądź wysuszyć w dehydratorze, a następnie zmielić w blenderze i w ten sposób uzyskamy mąkę. Możemy również wytłoczyny wykorzystać, jako dodatki do wypieków, do sałatek, czy też jogurtów. Jak widzimy używanie prasy do oleju w warunkach domowych dostarcza nam samych korzyści, zarówno smakowych, jak i zdrowotnych, a to w dzisiejszych czasach jest ważnym elementem naszego życia.

Astma, a smog

Kwestia czystego powietrza jest bardzo ważna dla astmatyków. Astma potrafi znacząco utrudnić życie. Wszechobecny smog potęguje jej objawy. Jak sobie radzić z taką sytuacją? Zwłaszcza, wtedy, kiedy nawet słynne, górskie sanatoria, szczycące się nieskazitelnie czystym powietrzem, obecnie borykają się z problem smogu. Sytuacja jest poważna. Osoby chorujące na astmę, często też posiadają różne alergie, które dodatkowo utrudniają i tak już niełatwą egzystencję. Sytuacja najlepiej wygląda latem. Objawy choroby maleją. Dzieję się tak dlatego, iż powietrze staje się czyste. Najgorzej sytuacja wygląda podczas trwania sezonu grzewczego.

Płuca

Polska wiedzie prym w niechlubnym rankingu miast, w których zanotowano przekroczone normy pyłów zawieszonych w powietrzu. Świadomość w tym temacie zaczyna wzrastać, jednak wciąż robimy za mało, żeby pozbyć się problemu. A przecież dotyczy to nas wszystkich i w dużym stopniu zagraża naszym życiom. Gospodarka oparta głównie na paliwach kopalnianych może doprowadzić do katastrofy. Według szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce z powodu smogu śmierć ponosi prawie 50 tyś. osób rocznie.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na rozwój astmy

 

Skupmy uwagę na ludziach chorujących na schorzenia układu oddechowego. Astma, bo o niej mowa to przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych charakteryzująca się różnorodnymi i nawracającymi objawami, zwężeniem dróg oddechowych i skurczem oskrzeli. Niegdyś choroba zawodowa osób pracujących w silnie zapylonych zakładach pracy, obecnie, właśnie poprzez smog, staje się chorobą cywilizacyjną. Dlatego tak ważna staję się kwestia zanieczyszczenia powietrza. Kiedy wszelkie normy zostają przekroczone, osoby chorujące na astmę nie powinny wychodzić z domu. W teorii, w praktyce zaś jest to praktycznie niemożliwe. Osoby te pracują, uczą się w szkole, po prostu muszą wychodzić z domów. Wyobraźcie sobie jaki wpływ ma smog na osoby zdrowe, problemy z oddychaniem, suchość w gardle, podrażnione śluzówki, bóle głowy, senność, brak koncentracji, a teraz pomnóżcie te efekty kilka razy, tak wpływa smog na astmatyków.

Każda podróż do pracy, do sklepu na zakupy, czy zwykły spacer staje się uciążliwością. Czynności na pozór banalne zostały naznaczone sporym ryzykiem, które mogą mieć niebezpieczne, zdrowotne konsekwencje. Możemy też do listy dodać wszelkiego rodzaju alergie. Wdychając niebezpieczne związki w dużym stopniu osłabiamy swój organizm. Nasz system immunologiczny zostaje uszkodzony, przez co łatwiej popadamy w różnego rodzaju choroby i uczulenia na nowe alergeny. Najstraszniejszy jest fakt, że najbardziej dotyczy to dzieci, które o wiele bardziej są podatne na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w powietrzu. Ich organizmy ulegają większemu i nieodwracalnemu zniszczeniu.

 

Co najgorsze liczba ludzi chorujących na astmę drastycznie wzrasta. Główną przyczyną jest wspomniane zanieczyszczenie powietrza. To nie do pomyślenia, że każdego dnia wychodząc z domu jesteśmy narażeni na poważne komplikacje zdrowotne. Musimy zadbać o zdrową przyszłość dla siebie i naszych dzieci.

 

inhalator

Skuteczne sposoby na złagodzenie objawów choroby

 

Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Jak uratować swoje zdrowie, a nawet życie? Rozwiązaniem stają się oczyszczacze powietrza. Myślimy, że będąc zamknięci w domu nic nam nie grozi, a powietrze w mieszkaniu jest czyste. Nic bardziej mylnego. Niestety to, co za oknem przedostaje się do naszych domostw. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości oczyszczacz powietrza, którego wyśmienity i wysokiej jakości system użytych filtrów oczyści powietrze w naszych domach, oskrzelach i płucach. Główną prace wykonuje filtr HEPA 13, który zatrzymuje do 99.97% pyłów, w tym główne składniki smogu, t.j. pyły PM 10 i PM 2.5, a także zarodniki pleśni, roztocza i pyłki roślinne. Zastosowany jest również filtr węglowy, który pochłania toksyczne i silnie kancerogenne związki chemiczne (benzo(a)piren), a także usuwa nieprzyjemne zapachy (dym papierosowy, odpady). Jednak to co naprawdę czyni oczyszczacze powietrza wyjątkowymi to filtr jonowy.

System Plasmacluster uwalnia w powietrze jony dodatnie i ujemne, których zadaniem jest neutralizacja cząsteczek wirusów, bakterii i zarodników pleśni. Po zastosowaniu wszystkich filtrów powietrze w domu staje się czyste, a i my sami mamy więcej energii i przede wszystkim stajemy się zdrowsi. Ważny elementem, który jest wręcz niezbędny przy astmie, to dobrze nawilżone powietrze. Na szczęście wiele oczyszczaczy powietrza posiada także funkcję nawilżacza. Nie dość, że oczyścimy powietrze w naszych domach, to jeszcze odpowiednie je nawilżymy. Należy zwrócić uwagę, by zastosowany nawilżacz, był nawilżaczem ewaporacyjnym.

Pozostaje pytanie jak chronić siebie i najbliższych poza swoim domem?  Maski antysmogowe, bo o nich mowa, to wysokiej jakości produkty, które poprzez system filtracji zatrzymują prawie 100% zanieczyszczeń, a my oddychamy oczyszczonym powietrzem. Do wyboru duża gama wzorów i rodzajów. Od dzisiaj nie musimy się ograniczać. Zakładając taką maskę śmiało możemy korzystać z zimowej aury, nie martwiąc się o swój stan zdrowia. Warto wspomnieć o dostępności masek dla alergików, które pozwolą wyeliminować najcięższe objawy, podczas miesięcy najsilniejszego pylenia.

Żadnymi produktami nie wyleczymy astmy, jednak możemy zdecydowanie wyeliminować czynniki, które naszą chorobę potęgują. Naprawdę warto to zrobić!

 

Soki wzmacniające odporność – jak przygotować?

Owoce i warzywa to prawdziwa skarbnica witamin, minerałów i antyoksydantów. Można je spożywać na różne sposoby – surowe, gotowane, w postaci musów, konfitur i oczywiście soków. Obecnie produkowanie tych ostatnich jest niezwykle łatwe, szybkie i przyjemne – wystarczy wyciskarka wolnoobrotowa. Z jej pomocą stworzysz pyszne i pełnowartościowe soki wzmacniające odporność. Podpowiadamy, z czego i jak je przygotować!

Jaka wyciskarka do soków najlepsza?

Producenci wyciskarek do soków wychodzą naprzeciw trendom, a zarazem świadomości zdrowego stylu życia konsumentów i udoskonalają swoje produkty. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem, musisz przyjrzeć się parametrom urządzenia – m.in. liczbie obrotów, która powinna być jak najniższa, mocy, a także temu do jakich owoców i warzyw jest dedykowana. Niektóre lepiej sprawdzą się wyłącznie przy miękkich owocach, inne z kolei świetnie radzą sobie także z warzywami korzeniowymi, a nawet nasionami (np. wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H100 czy Hurom One Stop). Dzięki temu zwiększy się wachlarz możliwości w zakresie soków, które możesz przyrządzić.

Obecnie największą popularnością cieszą się wyciskarki wolnoobrotowe, które wyciskają owoce dokładnie, pozostawiają mnóstwo witamin, enzymów i substancji odżywczych. Tego typu urządzenia znakomicie radzą sobie z owocami i warzywami włóknistymi, wyciskając z nich to, co najcenniejsze. Duży wybór wyciskarek wolnoobrotowych znajdziesz na www.zdrovi.pl! Sprawdź i wybierz najlepszą dla siebie z kategorii: wyciskarki pionowe lub wyciskarki jednoślimakowe poziome.

Czy soki rzeczywiście mogą wzmacniać odporność?

Szybkie tempo życia, brak czasu na regenerację organizmu, wszechobecne dodatki chemiczne w żywności, zanieczyszczone powietrze, zmienna temperatura – wszystko to wpływa na obniżoną odporność organizmu. Konsekwencje bywają przykre i uciążliwe – grypa, przeziębienie, dolegliwości bólowe, katar, zmęczenie. Wówczas tracimy chęci do aktywności, trudniej nam się skupić na pracy, a czasem musimy zrezygnować z niektórych działań. Warto więc podjąć zawczasu odpowiednie kroki i wzmocnić układ immunologiczny, odpowiadający za odporność organizmu.

Można to uczynić na wiele sposobów, ale najskuteczniejszym i bez wątpienia najlepszym dla zdrowia jest wdrożenie właściwiej, zbilansowanej diety. Ta powinna obfitować w witaminy i minerały. Sporo ich jest w naturze – owoce i warzywa są niezwykle cennym źródłem składników odżywczych, które eliminują z organizmu wolne rodniki, toksyny i tym samym wzmacniają odporność. Dodatkowo uzupełniają niedobory witamin i mikroelementów.

Najwięcej cennych składników zachowuje się, gdy nie poddajemy ich obróbce termicznej, dlatego warto je jeść na surowo bądź przyrządzać z nich soki. Odpowiednio dobrane kompozycje mogą poprawić samopoczucie, dodać energii, a nawet ograniczyć występującą dolegliwość. Poniżej przedstawiamy inspiracje, które pomogą Ci przyrządzić w wyciskarce wolnoobrotowej wartościowe i przepyszne soki!

5 pomysłów na soki wzmacniające odporność

  • Cytrynowo-imbirowy shot z kurkumą – w wyciskarce wolnoobrotowej umieść 2 cytryny oraz 2 cm korzenia imbiru. Wyciśnięty sok przelej do kieliszka, dodaj szczyptę kurkumy i wypij na raz. To dość kwaśny i intensywny smak, który jednak jest prawdziwym antidotum na przeziębienia, a przy okazji wspaniałym energetykiem!
  • Sok z żurawiny i jabłek – potrzebne składniki to dojrzałe jabłka i garść świeżej żurawiny. Całość należy wycisnąć w wyciskarce do owoców, a następnie w razie potrzeby można dodać nieco miodu. Owoce żurawiny uznawane są za najzdrowsze na świecie – bogata w witaminę C, żelazo i błonnik. Sok ten świetnie wpływa na układ moczowy, oczyszczając go z toksyn, ale też jest doskonałym probiotykiem, niszczy bakterie i chroni przed infekcjami.
  • Zielony sok mocy – składniki to szpinak, spirulina, jabłka, pomarańcze, imbir i limonka. Owoce należy wrzucić do wyciskarki wolnoobrotowej, a na koniec do uzyskanego soku dodać łyżeczkę spiruliny, która nada koloru i zwiększy wartość odżywczą koktajlu. Całość będzie bardzo bogata w sole mineralne, błonnik i antyoksydanty, np. witaminy A, E, C oraz flawonoidy.
  • Cytrusowa bomba witaminowa – wykorzystaj ulubione cytrusy – np. grejpfruta, limonkę, pomarańcze, cytrynę. Owoce te obfitują w witaminę C i bioflawonoidy, dlatego świetnie radzą sobie z bakteriami i wirusami atakującymi organizm. Wystarczy umieścić je w wyciskarce do soków, a następnie ewentualnie dodać odrobinę miodu, jeśli sok okazałby się zbyt kwaśny.
  • Malinowe wzmocnienie – potrzebne składniki to maliny, burak, cytryna, mięta i imbir. Wrzuć składniki do swojej wyciskarki, a w razie potrzeby dodaj odrobinę naturalnego miodu. Maliny zawierają dużo magnezu, żelaza i wapnia, a także witaminy C, E i B. Buraki z kolei obfitują w żelazo, kwas foliowy oraz całą gamę witamin i minerałów. Kompozycja z cytryną, imbirem i miętą staje się kompletna i świetnie wpływa na cały organizm – zwiększa przyswajanie tlenu, poprawia pracę układu krwionośnego i sprzyja detoksykacji organizmu.

Podsumowując, soki wyciśnięte w wyciskarkach wolnoobrotowych są pełne witamin, które korzystnie wpływają na organizm. Dzięki temu podnosi się Twoja odporność, a także zachodzi detoksykacja. Wybierz odpowiednie owoce i przyrządź swoją bombę witaminową – przypływ energii i lepsze samopoczucie gwarantowane!