Przejdź do treści

Przepis na sok z winogron, który uda się każdemu

Sok z winogron z wyciskarki. Przepis i właściwości zdrowotne
Przepis na sok z winogron jest wyjątkowo prosty. Jednak jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Jak przygotować pyszny i zdrowy sok z winogron? Jakie właściwości ma ten napój i dlaczego warto po niego sięgać?

sok z winogron

Potrzebujesz sporej kiści winogron. Pamiętaj, że mniej więcej z jednego kilograma owoców jesteś w stanie uzyskać 0,7 litra soku. Oczywiście bardziej soczyste winogrona to więcej napoju.

Winogrona przed przygotowaniem soku należy bardzo dokładnie umyć. Najlepiej to zrobić odrywając je od szypułek i wrzucając do głębokiego durszlaka, a następnie płucząc pod bieżącą wodą.

Idealny sok z winogron jest przejrzysty i klarowny. Zazwyczaj delikatnie się pieni, ale nie musuje! Jeśli twój sok z winogron musuje, to znaczy, że sfermentował — i dzieje się to raczej w parę dni od przygotowania, jeśli napój nie jest odpowiednio przechowywany. Może do tego prowadzić również niezbyt dokładne umycie owoców. Na skórce winogronowej znajdują się drożdże, które cenione są przez winiarzy, ponieważ wpływają na procesy fermentacyjne i pozwalają uzyskać preferowany rodzaj szlachetnego trunku. Jeśli jednak nie chcemy przygotować alkoholu, drożdże nie są nam potrzebne.

Oczyszczone owoce należy wsypać do dobrej jakości urządzenia, np. takiego jak wyciskarki Kuvings — wolnoobrotowe wyciskarki do soków pozwalają na zachowanie wszystkich wartości odżywczych owoców. Świeżo wyciśnięty sok jest gotowy do spożycia. Można go również lekko schłodzić przed podaniem, wtedy nabiera dodatkowych walorów smakowych.

Przepis na sok z winogron na zimę

Przygotowanie pysznego soku z winogron na zimę jest odrobinę trudniejszym zadaniem, ponieważ musisz zadbać o odpowiednią pasteryzację napoju. Winogrona umyj, obierz z szypułek i włóż do wyciskarki wolnoobrotowej, sokowirówki lub prasy. Po odciśnięciu soku, przelej go do garnka i zagotuj. Po zagotowaniu zmniejsz gaz i gotuj przez kwadrans. W tym czasie wyparz butelki lub słoiki, w których chcesz przechowywać swoje zimowe zapasy. Po przelaniu soku do naczyń, od razu je zakręć — również wyparzonymi zakrętkami. Dzięki temu sok z winogron będzie zabezpieczony przed działaniem drobnoustrojów. Aby mieć pewność, że przetrwa kilka miesięcy, warto wsadzić butelki z sokiem do gorącej wody w garnku, którego dno jest wyłożone ściereczką. Po zagotowaniu wody, słoiki są gotowe do wyciągnięcia, ostudzenia i postawienia w domowej spiżarce.

Właściwości soku z winogron

Jest wiele odmian winogron: białe, czerwone, zielone, różowe, a nawet czarne. To jedne z najchętniej spożywanych owoców na całym świecie. Jemy je na surowo, ale również wysuszone w postaci rodzynek. Są najważniejszym owocem dla winiarzy, znajdują zastosowanie w dietetyce, a nawet medycynie.

Sok pozyskany z owoców winogron jest bogaty w minerały i witaminy. Zawiera witaminę A, wiele witamin z grupy B, a także witaminę C. Oprócz tego znajdziesz w nim potas, fosfor, cynk, wapń, żelazo, miedź, bor i jod. Najważniejsze jednak są flawanoidy, czyli związki słynące z umiejętności zwalczania wolnych rodników. To właśnie wolne rodniki prowadzą do powstawania chorób nowotworowych. Spożywanie owoców o ciemnej skórce, bogatych we flawanoidy, zmniejsza ryzyko zapadnięcia na nowotwór — to nie tylko winogrona, ale również borówki amerykańskie czy porzeczki.

właściwości prozdrowotne oleju z kokosa

Winogrona pomagają usprawnić metabolizm, obniżają ciśnienie krwi, a także zmniejszają insulinoodporność. Oprócz tego zawierają resweratrol, czyli silny antyoksydant opóźniający procesy starzenia się komórek. Resweratrol zapobiega powstawaniu blaszek miażdżycowych, czyli złogów zmniejszających światło żył i tętnic.

Sok z winogron pozyskany z wyciskarki wolnoobrotowej jest doskonałym źródłem błonnika i pektyn, które przyspieszają pracę jelit, dlatego wskazane są dla osób będących na diecie, ale również przy zaburzeniach hormonalnych skutkujących spowolnieniem metabolizmu — jak ma to miejsce np. w czasie menopauzy.

Jedynym przeciwwskazaniem do spożywania winogron, a tym bardziej soku winogronowego, jest otyłość i cukrzyca. Owoce te są bardzo słodkie. Jedna kiść winogron to równowartość pięciu kostek cukru.

Sok z winogron: lepszy z wyciskarki, sokowirówki czy prasy?

Specjaliści są zgodni, że owoce najlepiej jest spożywać w całości i na surowo — razem ze skórką, a w przypadku winogron, również z pestkami. To w nich zawarte jest najwięcej składników odżywczych. Jeśli jednak nie lubisz pestek i skórek lub po prostu raz na czas masz ochotę napić się soku, możesz go przygotować w domowym zaciszu. Będzie to znacznie zdrowsze rozwiązanie niż kupno gotowego soku z konserwantami.

Najwięcej wartości odżywczych zachowuje sok z winogron powstały w wyciskarce wolnoobrotowej, ponieważ w czasie pracy tego urządzenia nie dochodzi do podgrzania owoców. Wolno obracający się ślimak wyciskarki pozwala otrzymać napój, w którym znajdziemy również błonnik.

Pamiętaj jednak, że wszystkie cudowne właściwości soku z winogron dotyczą tylko i wyłącznie świeżego produktu. Pasteryzowanie soku poprzez gotowanie go prowadzi do utleniania się witamin i rozpadu wielu cennych związków. Ponieważ winogrona dostępne są przez cały rok, najlepiej jest na bieżąco przygotowywać odpowiednią porcję soku z winogron w domowej wyciskarce wolnoobrotowej. A miejsce na półkach w spiżarni przeznaczyć np. na sok pomidorowy z letnich, pachnących pomidorów — likopen zawarty w tych warzywach jest znacznie lepiej wchłaniany po obróbce termicznej, dlatego pasteryzowanie passat jest doskonałym pomysłem.

Wyciskarki wolnoobrotowe do soków

Zobacz wszystkie