Przejdź do treści

Vestfrost nowa marka, wielkie tradycje.

Rynek oczyszczaczy powietrza rozwija się bardzo dynamicznie i każdego miesiąca kolejne firmy prezentują nowe linie urządzeń filtrujących powietrze. Fakt ten nie dziwi, a nawet cieszy, gdyż im więcej produktów na rynku, tym większy wybór i atrakcyjne cechy. Rosnąca popularność, tych urządzeń w głównej mierze niestety wiążę się z fatalną jakością powietrza, zwłaszcza w naszym kraju. Producenci sprzętu elektronicznego z ochotą włączają do swej oferty oczyszczacze powietrza, a my uważnie im się przyglądamy, testujemy i wybieramy, te które są godne polecenia . W tym artykule przyjrzymy się uważniej duńskiej marce Vestfrost.

Oczyszczacze powietrza Vestfrost

Debiut skandynawskich oczyszczaczy powietrza. Czy firma Vestfrost podbije polski rynek?

Historia firmy

Marka Vestfrost została założona przez Arne Højvig 21 marca 1963 roku w Danii. Głównym celem przyświecającym marce była produkcja nowoczesnych chłodziarko-zamrażarek. Założenie to zostało szybko zrealizowane, toteż w 1970 roku firma zwiększyła proces produkcyjny, m.in. wprowadzając 2-zmianowy system pracy i unowocześniając linię produkcyjną. Rosnąco popularność marki została szybko zauważona przez szwedzkiego giganta, firmę Electrolux, która w 1973 roku wykupiła 50% udziałów w firmie Vestfrost. Współpraca ta znacząco rozwinęła firmę, która w 1981 roku ponownie unowocześniła proces produkcji i rozdzieliła poszczególne elementy na osobne linie montażowe. Na początku lat 90-tych wybudowano nową fabrykę.

XXI wiek staję się przełomowym dla duńskiej firmy, która nawiązuje owocną współpracę z europejskim gigantem w produkcji urządzeń dla gospodarstwa domowego, firmą Vestel, która w 2007 roku nabywa prawa do marki Vestfrost i tym poszerza jej portfolio o nowe produkty, w tym: pralki, zmywarki, kuchenki, piekarniki i płyty grzewcze. Urządzenia te szybko zyskują uznanie wśród klientów. Firma stawia na innowację i ochronę środowiska, dlatego skupia się na uzyskaniu najlepszych efektów w energooszczędności. W 2014 wypuszcza na rynek chłodziarkę do win FZ414W w klasie A+ oraz pralkę automatyczną z nowoczesnym systemem PyroJet i rekordową klasą energooszczędności A+++-70%. W 2017 roku firma wchodzi na rynek polski i od razu zdobywa serca klientów. Rok 2021 to debiut firmy na rynku oczyszczaczy powietrza.

Sztandarowe produkty firmy Vestfrost

Duńska firma specjalizuje się głównie w produktach AGD, z wyszczególnieniem chłodziarko-zamrażarek. Linie ich produktów idealnie wpisują się w styl duńskiej prostoty, która charakteryzuje się prostymi liniami, minimalizmem i wysoką funkcjonalnością. Oczkiem w głowie marki stały się chłodziarki do win, które zyskują uznanie na całym świecie. Są to produkty klasy premium i oferują tylko najwyższej klasy rozwiązania. O tym, że firma dba o klientów rozkoszujących się w winach, świadczy również fakt, że w produkowanych lodówkach znajdują się specjalne dedykowane na nie półki. Z resztą chłodziarko-zamrażarki produkowane przez markę Vestfrost to definicja nowoczesności i piękna. Lodówki wyposażane są w jonizatory IONtech, które znacząco wydłużają przydatność do spożycia wszystkich produktów, oraz eliminują kurz i nieprzyjemne zapachy. Stosuje się również specjalny filtr maxi-fresh, który umieszczany jest w półce na warzywa i owoce, a jego zadaniem jest pochłanianie etylenu uwalnianego w procesie dojrzewani, co z kolei wydłuża świeżość produktów. Lodówki posiadają również technologię NoFrostMulti, która zapobiega osadzaniu się szronu. Wszystkie produkty firmy Vestfrost cechują się unikatowością, która wyróżnia je na tle produktów konkurencji. Warto wspomnieć o nowel linii lodówek Art. Collection, które ozdobione są grafikami słynnej artystki Urszuli Clarise.

Oczyszczacze powietrza Vestfrost

Korzystają z doświadczenia firmy Vestel, marka Vestfrost zdecydowała się powiększyć swoją ofertę o oczyszczacze powietrza, które zadebiutowały w 2021 roku. Oczywiście istniała obawa, czy produkt ten przebije się na mocno zdominowanym już rynku, jednak pierwsze recenzje pokazują, że może zrobić się o nich głośno. To, co przede wszystkim rzuca się w oczy to znakomita jakość wykończenia, design i bardzo bogate wyposażenie 3 modeli oczyszczaczy powietrza, a to wszystko w naprawdę niskiej cenie, która z pewnością zachęci wielu potencjalnych użytkowników.

Na pokładzie urządzeń filtrujących powietrze znajdziemy nie tylko najwyższej klasy filtry (HEPA, węgiel aktywny), ale również plazmowy jonizator i światło ultrafioletowe. Takie zestawienie zapewni kompleksową ochronę nie tylko przed smogiem, ale również przed wirusami, bakteriami i wszelkimi alergenami. Co więcej wszystkie urządzenia wyposażone są w moduł Wi-Fi, który pozwoli na zarządzanie nimi z poziomu smartfona. Jednak to, co naprawdę robi wrażenie to ilość wskaźników zanieczyszczeń, których nie powstydziłaby się żadna stacja diagnostyczno-pomiarowa. Urządzenia posiadają wskaźniki pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 i PM1, oraz wskaźnik lotnych związków organicznych (TVOC).

Nasz pierwszy kontakt z oczyszczaczami powietrza firmy Vestfrost okazał się niezwykle pozytywny i uważamy, że wkrótce zrobi się głośno o marce, która dołożyła wszelkich starań, aby tak się stało.

Tlenek azotu, czyli smog fotochemiczny

„Kilka lat temu też był smog, ale nie mówiło się o tym tyle” można usłyszeć coraz częściej. Duże grono ludzi uważa smog za pewnego rodzaju prowokację i odciąganie uwagi od naprawdę ważnych spraw. Nie ma ważniejszej rzeczy ponad nasze zdrowie! Smog lat przeszłych należał do tych zdecydowanie łagodniejszych, działo się tak, ponieważ tańszy węgiel nie był tak kiepskiej jakości jak obecnie, miasta nie były tak bardzo rozbudowane, było więcej zieleni, a przede wszystkim nie było tak dużego ruchu drogowego jak w dzisiejszych czasach. Powielenie tych wszystkich składowych uczyniło nasze powietrze najgorszym w Europie, a jednym z głównych winowajców jest tlenek azotu.

tlenek azotu

06Liczba zarejestrowanych samochodów osobowych i ciężarowych w Polsce zbliża się do 30 mln, a jeszcze w 2013 roku wynosiła niecałe 26 mln. Wzrost jest znaczący, a co z tym się wiąże, zanieczyszczenie powietrza też wzrasta. Nadal głównym czynnikiem decydującym o smogu jest t.zw. „niska emisja”, mimo wszystko około 10% dokłada ruch uliczny. Korki, starsze samochody, brak regularnych napraw i konserwacji, a także złe stany dróg są przyczynami emisji szkodliwych pyłów w powietrze. Większość mieszkań i domów usytuowanych jest w pobliżu ruchliwych węzłów komunikacyjnych, podyktowane jest to poprzez naszą chęć wygody i potrzebie szybkiego przemieszczania się. Zanieczyszczenia płynące z ruchu ulicznego to nie tylko dym z rury wydechowej, z której de facto powstają groźne pyły zawieszone, w tym PM10 i PM2.5, bezno(a)piren, tlenek azotu i ozon, lecz także drobinki z opon i klocków hamulcowych. Reszta to pylenie wtórne, czyli wzbijane w powietrze zaległe zanieczyszczenia na jezdni poprzez przejeżdżające samochody.smog

O ile największy problem smogu dotyczy okresu grzewczego, to zanieczyszczenia wynikające z ruchu drogowego powstają przez cały rok. Najgorzej sytuacja wygląda w upalane i bezwietrzne dni. Smog fotochemiczny pojawia się głównie w większych, gęsto zabudowanych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Katowice, Wrocław czy Kraków. Nie znaczy to, że problem ten znika w mniejszych miastach, po prostu bywa mniejszy. Smog typu Los Angeles, jak też bywa nazywany smog fotochemiczny, ma bardzo niekorzystny wpływ na układ oddechowy. Spaliny samochodowe w głównej mierze to tlenek azotu i węglowodór, które przy silnym nasłonecznieniu wchodzą w reakcje tworząc bardzo silne i niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia utleniacze (ozonu, formaldehydu, acetaldehydu, PAN oraz nadtlenku wodoru).

Miasta w Polsce powoli zaczynają dostrzegać ten problem i podejmują pierwsze działania mające na celu walkę z zanieczyszczeniami powietrza wytwarzanymi przez ruch drogowy. Pojawią się ograniczenia liczby samochodów w centrach miast, czy też zakazy wjazdu dla starszych pojazdów. Niestety z racji niskiej świadomości o zanieczyszczeniach powietrza działania te wywołują sprzeciw kierowców. Na szczęście wiele miast zaczyna wdrażać swe autorskie programy naprawy jakości powietrza. Dobrym przykładem jest Wrocław, w którym postawiono na napęd elektryczny. Miasto zamówiło 7 autobusów elektrycznych, docelowo ma być ich 50. Mamy szczerą nadzieję, że ta idea się przyjmie i inne miasta też skorzystają z tego rozwiązania. Co raz więcej miast wymienia stare autobusy, które nie spełniały ekologicznych norm spalania, na nowe pojazdy posiadające normę spalania Euro 6.benzoapiren

Tak naprawdę każdego roku liczba nowych samochodów będzie wzrastać, a miasta będą stały pod coraz większymi problemami ze smogiem. Jak już wspomniałem wyjściem wydaje się rozwój technologii energii elektrycznej i zastosowanie jej w motoryzacji. Jednak, aby rozwiązania te okazały się skuteczne potrzeba na to czasu. Pozostaje mieć nadzieję, iż czas przyspieszy i zostaną zastosowane skuteczne metody walki ze smogiem siarkowym i fotochemicznym.

Skąd bierze się smog?

Jest obecny w naszym środowisku od lat. Wdychali go nasi dziadkowie, rodzice, a teraz my i niestety nasze dzieci. Smog – bo o nim mowa – towarzyszy polskiemu społeczeństwu i gospodarce od dawna. I niestety będzie towarzyszył tak długo, dopóki nie dostrzeżemy problemu, który zatruwa nasze społeczeństwo. Bo na pytanie skąd bierze się smog, jest tylko jedna właściwa odpowiedź. Z niewiedzy i obojętności. Przyczyny ekonomiczne są nam bowiem doskonale znane.

Co roku słyszymy o przekroczonych normach emisji szkodliwych substancji, alarmy smogowe biją kolejne niechlubne rekordy. Ale czym tak naprawdę jest smog? Dlaczego jest taki groźny i jaki ma skład? Przeczytaj naszą pigułkę wiedzy o tym zjawisku i podziel się nią ze znajomymi. Kolejne starcie ze smogiem przed nami.  

Smog, a co to takiego?

Wyspy Brytyjskie nie od dziś znane są z mglistej pogody i niezbyt przychylnej aury. Dlatego kiedy w grudniu 1952 roku w Londynie doszło do jednego z największych zanieczyszczeń powietrza w historii tego kraju, większość mieszkańców nie zdawała sobie sprawy, że powietrze, które wdychają może być czymś więcej, niż tylko gęstą zawiesiną atmosferyczną. Wielki smog londyński, który utrzymywał się wówczas przez 5 dni, w ostatecznym rozrachunku, pozbawił życia ponad 12 tys. osób.

Londyn podczas Wielkiego Smogu w 1952 r. Można powiedzieć, że dziś Wielka Brytania wykurzyła już problem (fot. Wikipedia, N T Stobbs, CC BY-SA 2.0)

Londyn podczas Wielkiego Smogu w 1952 r. Można powiedzieć, że dziś Wielka Brytania wykurzyła już problem (fot. Wikipedia, N T Stobbs, CC BY-SA 2.0)

I choć dziś Wielka Brytania – oraz jej stolica – ma w skali Europy całkiem niezłe powietrze (głównie na skutek wprowadzanych sukcesywnie od 1956 r. zmian w ustawodawstwie o ochronie powietrza), to pochodzenie terminu “smog”, nieodłącznie wiąże się z tym regionem świata. Z angielskiego oznacza on bowiem gęstą, ciemną mgłę, która kumuluje dym, spaliny i inne zanieczyszczenia atmosferyczne – smoke (dym) + fog (mgła).

To nienaturalne i toksyczne zjawisko najbardziej daje nam w kość, gdy za oknem panuje bezwietrzna pogoda. Zwykle pojawia się wszędzie tam, gdzie istnieje rozbudowany przemysł, energetyka, spalanie śmieci i palenie w piecach materiałami niskiej jakości. To dlatego jego skutki najbardziej odczuwamy podczas sezonu grzewczego. Choć niestety – przykro to przyznać – w Polsce normy trujących substancji przekroczone są niemal przez cały rok.  

Co wchodzi w skład smogu?

Niestety, smog kumuluje pełen wachlarz zanieczyszczeń atmosferycznych i chłonie je jak gąbka. Wśród toksycznych, wpływających na nasze zdrowie substancji krążących w niechcianej mgle, znajdują się m.in.:

  • pyły zawieszone PM2,5 i PM10;
  • drobinki węgla (sadza);
  • benzo(a)piren;
  • metale ciężkie (np. arsen, nikiel);
  • dwutlenek i tlenek azotu;
  • dwutlenek siarki;
  • toksyczne dioksyny.

Brzmi groźnie? Bo tak jest. Szczególnie szkodliwe są dla naszego zdrowia pyły zawieszone PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piren, który jest silnym czynnikiem rakotwórczym. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że wśród 55 miast Unii Europejskiej, w których występuje największe stężenie pyłu PM2,5 aż 33 to miasta z Polski (sic!).

W tej niechlubnej statystyce przodują: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Gliwice, Zabrze, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów, Kraków, Zakopane, Skawina i Nowy Sącz.

CZY WIESZ, ŻE… W styczniu 2017 na południu Polski normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone o ponad 3000%!

Uwaga: stężenie w powietrzu pyłów zawieszonych oraz benzo(a)pirenu możesz na bieżąco sprawdzać. Gdy ich emisja jest przekroczona, a Ty musisz wyjść z domu – sięgnij po maskę przeciwpyłową. Odetchniesz z ulgą.

Piece złej jakości, spalanie śmieci i węgiel niskiej jakości to głowne przyczyny smogu w Polsce (fot. Pixabay, CC0 Creative Commons)

Piece złej jakości, spalanie śmieci i węgiel niskiej jakości to głowne przyczyny smogu w Polsce (fot. Pixabay, CC0 Creative Commons)

Jak powstaje smog?

Kiedy ciśnienie atmosferyczne jest wysokie, a dzień bezwietrzny – pojawia się gęsta, brudna mgła. Dlaczego? To właśnie w takich warunkach cząsteczki szkodliwych substancji zamiast unosić się, opadają i utrzymują się blisko ziemi a my jesteśmy wystawieni na ich szkodliwe działanie. Mówimy wtedy o tzw. niskiej emisji pyłów. Odpowiada za nią nagromadzenie emitorów o wysokości do 40 metrów nad poziom gruntu, które skupione są na małej powierzchni, w mocno zabudowanych miejscach.

Źródła smogu są różne, a najważniesze z nich to: palenie w piecach materiałami niskiej jakości (np. węgiel, muł, drewno), spalanie śmieci, które znaczna część nas – o zgrozo! – uważa za ekologiczne (a w szczególności opakowań z tworzyw sztucznych PET), transport samochodowy, przemysł i energetyka. Smogowi sprzyjają także stare piece opałowe oraz położenie terenu miejskiego w dolinie.

To właśnie specyfika polskiej gospodarki opartej na węglu oraz charakterystyczne ukształtowanie terenu na południu kraju sprawiają, że zimą coraz rzadziej dominuje tu kolor biały, charakterystyczny dla tej pory roku. 

Mieszkańcy obszarów górskich nie mają w Polsce zimą łatwego życia (fot. Wikipedia, Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0)

Mieszkańcy obszarów górskich nie mają w Polsce zimą łatwego życia (fot. Wikipedia, Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0)