Przejdź do treści

Recenzja oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1M30WH

Na rynku obserwujemy znaczące zainteresowanie oczyszczaczami powietrza i nic w tym dziwnego, zwłaszcza, że są to urządzenia niezwykle skuteczne w walce z zanieczyszczeniami. Oczywiście wraz z rosnącym zainteresowanie pojawia się coraz więcej modeli różnych marek, które z reguły są bardzo podobne do siebie. Znaczące różnice przeważnie pojawiają się wraz ze wzrostem ceny danego urządzenia, to potwierdzająca się zasada, że płacąc więcej, otrzymujemy więcej. Oczyszczacze powietrza do kwoty 1000 zł, w większości znacząco odstają od swoich droższych odpowiedników, jednak na rynku pojawił się oczyszczacz, który całkowicie przeczy takim stwierdzeniom.

Oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1M30WH

W tym artykule skupimy się na całkowitej nowości, jaką bez wątpienia jest oczyszczacz powietrza firmy Vestforst, model VP-A1M30WH.

Oczyszczacz Powietrza Vestforst model VP-A1M30WH

Nie będziemy się skupiać na unboxingu, gdyż standardowo w pudełku znajdziemy samo urządzenie, zestaw filtrów i instrukcję, kropka. Przejdźmy do samej konstrukcji urządzenia, którą cechują prostota i elegancja. Oczyszczacz jest niewielkich rozmiarów (wysokość 494mm, szerokość 352mm, głębokość 220mm), co pozwala na umieszczenie go na komodzie, czy innym meblu. Urządzenie nie posiada kółek, ale jego małe rozmiary i niska waga (5,8 kg) znacząco ułatwiają jego przenoszenie. Sam kształt nie jest skomplikowany, jest to prostokątna bryła złagodzona zaokrągleniami. Za materiał konstrukcji posłużyło wysokiej klasy tworzywo sztuczne w kolorze białym, natomiast panel sterowania zyskał kolor ciemno-szary. Wlot powietrza znajduje się z tyłu korpusu, natomiast wylot u góry urządzenia tuż pod panelem sterowania. Konstrukcja miła dla oka i na pewno wpasuje się do każdego domu.

Panel sterowania

Panel sterowania znajdujący się na wierzchu oczyszczacza jest bardzo intuicyjny i estetyczny. Znajdują się na nim od lewej: przycisk wyboru trybu nocnego, wybór trybu automatycznego lub jednej z 3 prędkości wentylatora, następnie po środku znajduje się bardzo czytelny kolorowy wyświetlacz (patrz akapit poniżej), po jego prawej przycisk jonizatora i wskaźnik wymiany filtrów. Trzeba przyznać, że producent doskonale rozplanował ułożenie przycisków, a sama ich obsługa jest niezwykle intuicyjna i nie potrzebujemy tutaj instrukcji, by rozgryźć jego obsługę. Duży plus!

Wyświetlacz

Jak już wspomnieliśmy wcześniej mamy tutaj do czynienia z niezwykle przejrzystym kolorowym wyświetlaczem, na którym umieszczony jest przycisk zasilania pełniący również funkcję blokady rodzicielskiej, czyli blokady ustawień. Obok przycisku zasilania widnieje ikonka modułu Wi-Fi Kolorowa obwódka informuje nas o stopniu zanieczyszczenia powietrza. To jednak nie wszystko, gdyż oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH posiada również wskaźnik pyłu zawieszonego PM2,5, którego zebrane informacje o natężeniu wyświetlają się również na wyświetlaczu.

Filtry

Przejdźmy do najważniejszego elementu każdego oczyszczacza powietrza, czyli do filtrów. Musimy przyznać, że producent mile nas zaskoczył, gdyż w tym segmencie cenowym z reguły mamy do czynienia ze słabszą jakością filtrów, a w tym modelu otrzymujemy filtr HEPA H13 i filtr węglowy. To jednak nie wszystko, gdyż zastosowano tutaj ciekawe rozwiązanie, mianowicie filtry zostały zintegrowane ze sobą i tym samym otrzymujemy filtr 3w1, który jest połączeniem ww. wraz z filtrem wstępnym. Całkowicie popieramy taki zabieg, gdyż, jako użytkownicy nie musimy się skupiać na wymianie i kupnie pojedynczych filtrów, co często bywa problematyczne, gdyż nie zawsze wiemy, czy jak zużył się filtr HEPA, czy filtr węglowy też wymaga wymiany, a tutaj nie dość, że filtr jest jeden, to o jego wymianie lub potrzebnej konserwacji poinformuje nas dedykowany wskaźnik!

Dodatkowe systemy oczyszczania powietrza

Miłym zaskoczeniem jest fakt, że oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH oprócz zestawu filtrów posiada dodatkowe systemy wspierające proces eliminacji zanieczyszczeń, co w tym przedziale cenowym jest rzeczą niespotykaną! Otóż oczyszczacz posiada dwie dodatkowe technologie, które znacząco usprawniają filtrację powietrza, zapewniając jeszcze większą ochronę domu. Tutaj należą się słowa uznania dla producenta, że nie zrezygnował z nich w tym modelu.

Technologia UV-C LED

Pierwszym z dodatkowych elementów jest technologia oparta na światle ultrafioletowym, którego zadaniem jest eliminacja bakterii. Lampy ledowe umieszczone są wewnątrz oczyszczacza i działają dwutorowo. Pierwszym ich zadaniem jest likwidacja bakterii z powierzchni filtrów, co dodatkowo wydłuża ich żywotność, natomiast drugim jest bezpośrednie oddziaływanie na przepływające powietrze wewnątrz urządzenia i niszczenie bakterii występujących w powietrzu. Szybkość działania lamp jest imponująca i wynosi mniej, niż 1 sekunda, dodatkowo lampy nie emitują żadnych dawek ozonu, co jest dosyć ważne, zwłaszcza, że w domach posiadamy dużo sprzętu elektrycznego.

Technologia Plasma ION

Drugim z systemów wspomagających oczyszczanie powietrza jest jonizator plazmowy, który uwalnia w powietrze zarówno jony dodatnie i ujemne, które łącząc się ze sobą eliminują wszelkie groźne drobnoustroje, w tym wirusy, bakterie, alergeny i pleśń, dodatkowo wspomagają filtr węgla aktywnego w niwelowaniu nieprzyjemnych zapachów. Jonizator to świetny dodatek do oczyszczaczy powietrza, ponieważ eliminuje zagrożenie nie tylko bezpośrednio z powietrza, ale również atakuje mikroby, które przylegają do różnych powierzchni, w tym mebli i tkanin.

Należą się słowa uznania firmie Vestfrost, że wyposażyli swój oczyszczacz w obie technologie, przypomnij oczyszczacz powietrza kosztujący mniej, niż 1000 zł! Uważamy, że w ten sposób znacząco wyprzedzili konkurencję, po prostu oferując dużo więcej za mniej. Słowa uznania.

Współczynnik oczyszczania

Współczynnik oczyszczania, czyli CADR to informacja o ilości przefiltrowanego powietrza przez oczyszczacz w przeciągu godziny. Dane te podawane są w m³, czyli traktują o objętości powietrza w danym pomieszczeniu. Obliczenie takiej pojemności danego pokoju jest bardzo łatwe wystarczy wielkość pomieszczenia (m²) pomnożyć przez wysokość. Przykładowo recenzowany przez nas oczyszczacz dedykowany jest dla powierzchni nieprzekraczającej 42m². Pomnóżmy tę wartość przez standardową wysokość 2,5m, co daje nam wynik 105m³, czyli objętość powietrza na tym metrażu. I znów spotkało nas miłe zaskoczenie, gdyż w modelu VP-A1M30WH współczynnik CADR wynosi, aż 340m³/h, czyli w przeciągu godziny urządzenie 3-krotnie przefiltruje całe powietrze z pomieszczenia o wielkości 42m²! Dlatego wybierając oczyszczacz powietrza do danego pomieszczenia warto zwrócić uwagę na jego współczynnik oczyszczania tak, aby jego wartości wynosiły trzykrotność objętości.

Tryby pracy

Recenzowany oczyszczacz powietrza posiada 3 tryby pracy: manualny, nocny i automatyczny, czyli standard spotykany w wielu urządzeniach. Używając oczyszczacza powietrza tak naprawdę warto korzystać tylko z trybu automatycznego, gdyż system pracy dobierany jest do warunków panujących w powietrzu, a nam samym pozwoli zapomnieć o samym urządzeniu. Oczywiście tryb ten zależny jest od jakości czujników, które definiują jego pracę, im lepsze tym skuteczniejsze działanie.

Czujniki

Na pokładzie oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1M30WH wykorzystano 3 wysokiej klasy czujniki: kurzu, TVOC i światła. 2 pierwsze z nich odpowiadają ze definiowanie zanieczyszczenia powietrza pyłem i lotnymi związkami organicznymi (rakotwórczy benzo(a)piren), natomiast 3 wykrywa intensywność światła w pokoju i tym samy zwiększą, bądź obniża obroty wentylatora.

Wskaźniki

W urządzeniu zainstalowano precyzyjny wskaźnik pyłu zawieszonego PM2,5, który z reguły nie jest instalowany w tańszych oczyszczaczach, dlatego przyznajemy ponowny plus firmie Vestfrost. Drugim wskaźnikiem jest ten odpowiadający za detekcję ogólnego stanu powietrza w otoczeniu, dlatego też korzystając z obydwu wskaźników możemy łatwo sprawdzić jakość pracy oczyszczacza w trybie automatycznym. Dane ze wskaźników pojawiają się na wyświetlaczu. Model ten posiada również wskaźnik wymiany filtrów, który poinformuje nas o konieczności konserwacji, bądź o wymianie zużytego już filtra. Znajdziemy go na panelu sterowania.

Głośność

Z reguły mniejsze oczyszczacze powietrza nie emitują dużej głośności przy pracy, co wiąże się głównie z ich wielkością, jednak ten skandynawski model posiada jeszcze jedną istotną przewagę na konkurencją. Jest nią silnik inwerterowy, znany nam z wykorzystania w nowoczesnych pralkach automatycznych. Silnik ten różni się od silników standardowych tym, że wyeliminowano w nim wszelkie tarcia dzięki zastosowaniu indukcji magnetycznej, co znacząco zmniejsza głośność pracy urządzenia i wysoce wpływa na jego energooszczędność. Dzięki temu oczyszczacz naprawdę jest cichy podczas pracy, o czym zaświadcza zaledwie 17 dB, które emitowane jest podczas działania trybu nocnego i niskiego trybu pracy wentylatora. To naprawdę rewelacyjny wynik.

Dodatki

Oczyszczacz powietrza posiada wbudowany moduł Wi-Fi, który umożliwia sterowanie jego pracą z poziomu smartfona lub tableta. Możemy również odczytywać najważniejsze informacje takie, jak jakość powietrza i stopień natężenia pyłu zawieszonego PM2,5. W tej kwocie rzadko spotykane dodatkowe rozwiązanie, które na pewno zyska wielu zwolenników.

Podsumowanie

Reasumując oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH ma wszelkie atuty, by poważnie namieszać na rynku urządzeń filtrujących powietrze. W cenie poniżej 1000 zł. trudno znaleźć oczyszczacz powietrza, który oferuje tak wiele i przede wszystkim posiada tak świetne parametry oczyszczania w porównaniu do konkurencji. Egzemplarz spisywał się bez zarzutu, a co najważniejsze dane ze wskaźnika pyłu zawieszonego PM2,5 zgadzały się z danymi z przenośnej stacji pomiarowo-diagnostycznej. Oczywiście pozostaje kwestia żywotności filtra 3w1, ale już sama jego cena wynosząca zaledwie 199 zł, jest naprawdę dobrą kwotą. Sama konstrukcja jest dobrze dopasowana, nic nie trzeszczy, nicnie świszczy wewnątrz urządzenia podczas pracy. Będziemy pilnie przyglądać się firmie Vestfrost i na bieżąco informować Was o ich produktach, bo naprawdę zrobili na nas pozytywne wrażenie. A jeżeli szukacie najlepszego oczyszczacza do 1000 zł, to szczerze polecamy i zgodnie uznajemy, że oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH jest najlepszym wyborem.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić do dużych powierzchni?

Dziś czyste powietrze wcale nie jest na wyciągnięcie ręki. Nie wystarczy wyjść na zewnątrz, by nim swobodnie pooddychać. Również w domu, w biurze czy innym pomieszczeniu, mimo usilnego sprzątania, wciąż w powietrzu unoszą się zarazki, bakterie, pyłki i inne zanieczyszczenia. By im przeciwdziałać, warto postawić na dobrej jakości oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać do dużych powierzchni. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji zakupowej? Poznaj nasz poradnik!

Czym są oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które przefiltrowują powietrze w pomieszczeniu, czyniąc je znacznie czystszym. W trakcie pracy sprzętu, pochłaniane są różne zanieczyszczenia – pyłki, wirusy, bakterie, pyły PM2.5, benzopireny, formaldehyd, benzen, dioksyny i wiele innych substancji. Te na co dzień wdychane są do naszych płuc – zarówno na zewnątrz, jak i wtedy, gdy przebywamy w pomieszczeniach. Warto więc zatroszczyć się o swoje zdrowie i oczyścić odpowiednio daną przestrzeń. W związku z tym, eksperci polecają umieszczać oczyszczacze powietrza w domach, biurach czy innych miejscach, gdzie spędzamy długie godziny. Pozwoli to ograniczyć ryzyko rozwoju wielu chorób, a tych z powodu smogu i zanieczyszczeń powietrza jest coraz więcej. WHO podaje do wiadomości, że wzrasta ilość osób borykających się z alergią, astmą, chorobami płuc, a ponadto, że co trzeci udar mózgu wynika właśnie z tego, co wdychamy.

Gdzie sprawdzi się oczyszczacz powietrza?

Oczywiście nie przefiltrujemy całego powietrza na zewnątrz. Będąc na dworze, możesz więc pokusić się o zakup maski antysmogowej i antyalergicznej. Przebywając w pomieszczeniach, możesz jednak wybrać bardziej komfortowy sposób. Polecane są oczyszczacze powietrza, które świetnie filtrują powietrze i oczyszczają się z unoszących się zanieczyszczeń. Aby jednak dany sprzęt spełniał swoją rolę, musi być dostosowany do rozmiaru pomieszczenia. Jest to o tyle ważne, że każdy z zastosowanych w urządzeniu filtrów ma określoną wydajność i aby oczyszczanie było skuteczne, musi być dostosowany do powierzchni. Gdzie zatem warto umieścić urządzenie?

 • W salonie, w którym spędzasz dużo czasu;
 • W pokoju dziecka;
 • W sypialni;
 • W kuchni i jadalni, gdzie gotujesz, jesz i relaksujesz się;
 • W biurze, w którym codziennie Ty i Twoi współpracownicy spędzacie kilka godzin dziennie;
 • W żłobku, przedszkolu, szkole, gdzie dzieci śpią, bawią się, uczą i jedzą;
 • W sklepie, urzędzie, butiku – wszędzie tam, gdzie na co dzień przebywają pracownicy, klienci i interesanci;
 • W przychodniach i gabinetach lekarskich, gdzie rozprzestrzenia się niezwykle dużo zarazków, bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów.

Ważne cechy oczyszczaczy powietrza na duże powierzchnie

 • Wielkość pomieszczenia – aby powietrze faktycznie zostało dobrze przefiltrowane, musisz wybrać model, którego filtry podołają w określonej przestrzeni. Jeśli masz niewielki pokój albo małe biuro, możesz wybrać urządzenie, które oczyszcza około 20-30 m2, z kolei gdy zależy Ci by dobra jakość powietrza była np. w przedpokoju i salonie z kuchnią albo w biurze open space, wówczas lepiej postawić na bardziej zaawansowany model, który oczyści od 50 do nawet 80 m2.
 • Głośność pracy – każde urządzenie elektroniczne posiada swój tryb głośności. W związku z tym, że oczyszczacze najczęściej lokujemy w salonach, sypialniach i biurach, powinny być bardzo ciche, by nie zakłócać spokoju i nie rozpraszać naszej uwagi. Polecane są urządzenia, które nie generują dużego hałasu.
 • Pobór prądu – mniejsze zużycie prądu sprzyja środowisku, ale też ma znaczenie dla Twoich oszczędności. Jeśli więc starasz się być eko i nie zużywać zbyt wiele prądu, postaw na urządzenia, które pobierają niewiele energii elektrycznej. Tutaj jednak warto pamiętać, że jej zużycie zależy także od trybu pracy i może w danym urządzeniu mieścić się w rozpiętości od 6 do nawet 90 W. Jeśli chodzi o oszczędność weź też pod uwagę roczny koszt eksploatacji na zakup filtrów, może on wynosić od kilkudziesięciu do nawet 300 złotych.

Ranking oczyszczaczy powietrza do dużych powierzchni

 • Oczyszczacz powietrza Coway Airmega 300S – urządzenie zalecane do powierzchni o rozmiarze do 70 m2. Przepływ powietrza w tym urządzeniu wynosi do 490 m3/godz. Model oferuje sześciostopniowy system filtracji, skutecznie usuwając zanieczyszczenia, bakterie, wirusy i alergeny. Co więcej, Coway wraz ze swoim oczyszczaczem Airmega 300s zdobył wiele nagród w dziedzinie ekologii, dlatego doskonale sprzyja środowisku!
 • Oczyszczacz powietrza Coway Storm – sprzęt ten jest polecany do powierzchni o wymiarach 70 m2. Przepływ powietrza w nim osiąga 492 m3/godz. Dzięki aż 6 trybom pracy, możesz dostosować jego funkcjonalność do niemal każdej sytuacji. Na uwagę zasługuje tryb Eco (stan czuwania), który aktywuje się z chwilą, gdy przez 10 minut urządzenie nie wykryje żadnych zanieczyszczeń.
 • Oczyszczacz powietrza IDEAL AP 60 Pro – urządzenie radzi sobie z oczyszczaniem do 80 m2 powierzchni, a przepływ powietrza w nim wynosi od 40 do 600 m3/godz. Posiada 5 poziomów prędkości, w tym tryb nocny, a także pozwala na kontrolę nad sprzętem z dowolnego miejsca za sprawą połączenie Wi-Fi.
 • Oczyszczacz powietrza LIFAair LA502 + LAM 05 – zalecany do powierzchni do 54 m2. Jego przepływ powietrza to od 139 do 450 m3 na godzinę. Modelem tym możesz sterować za pomocą swojego telefonu poprzez połączenie Bluetooth, a dostępnych jest aż 20 poziomów prędkości.

Podsumowując, zakup urządzenia to niemały wydatek. Dopasuj więc model do swoich potrzeb – weź pod uwagę wszelkie parametry, a także maksymalną powierzchnię, z jaką poradzi sobie dany sprzęt. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą już wiesz, jaki oczyszczacz powietrza kupić do dużych powierzchni. Poznaj ofertę Zdrovi.pl i zamów – udanych zakupów!

Jakie zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu i jakie są zagrożenia?

O zanieczyszczonym powietrzu mówimy coraz częściej. To poważny problem, ponieważ polskie miejscowości znajdują się na szczycie listy z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej.

Zanieczyszczenie powietrza wywołują wszelkiego rodzaju substancje o stanie gazowym, stałym albo ciekłym, które notowane są w ilościach większych niż dopuszczalne. Wtedy może ono powodować negatywny wpływa na zdrowie człowieka, zwierząt, a także roślin, a ponadto prowadzić do skażenia środowiska – wody, gleby.

W Polsce największe zanieczyszczenie powietrza notowane jest w okresie od jesieni do wiosny, czyli w okresie grzewczym. Wówczas głównym powodem problemu jest tak zwana niska emisja, czyli emisja pochodząca przede wszystkim z domowych pieców grzewczych. To właśnie ona najczęściej prowadzi do smogu.

Jakie zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu i jakie niosą ze sobą zagrożenia?

Pyły zawieszone – PM2.5 i PM10

Pyły zawieszone są głównym składnikiem smogu. Są klasyfikowane ze względu na wielkość cząstek – wyróżniamy zatem pyły PM2.5 oraz PM10, które zawierają różne związki organiczne i nieorganiczne groźne dla człowieka.

 • PM2.5 (particulate matter 2.5) – to pyły o cząsteczkach wielości 2,5 mikrometra albo mniejszej.
 • PM10 (particulate matter 10) – pyły o cząsteczkach wielkości 10 mikrometra albo mniejszej.

Pyły zawieszone PM2.5 oraz PM10 stanowią bardzo duże zagrożenie, ponieważ prowadzą do chorób układu oddechowego i krążenia, a także skracają średnią długość życia. Zmniejszają płodność i powodują wady wrodzone. Są one szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, dzieci i seniorów, ale każdy może odczuć ich negatywne oddziaływanie.

 

Lotne związki organiczne (benzopireny)

Dużym zagrożeniem dla człowieka są również lotne związki organiczne (benzopireny), które wytwarzane są jako produkty uboczne różnych procesów przemysłowych, w tym także wskutek palenia w domowych piecach niskiej jakości węglem oraz śmieciami. Również znajdują się w dymie tytoniowym.

Szczególnie niebezpieczne są węglowodory aromatyczne, w tym benzen (C6H6) oraz benzo-a-piren, które posiadają działanie kancerogenne. Wywołują reakcje alergiczne, bóle głowy, ogólne zmęczenie.

 

Metale ciężkie

W zanieczyszczonym powietrzu również znajdują się metale ciężkie, które powstają wskutek niskiej emisji. To głównie ołów, arsen, nikiel oraz kadm.

Metale te, gdy dostaną się do organizmu człowieka, mogą powodować zatrucia, a także odpowiedzialne są za powstawanie nowotworów.

W zanieczyszczonym powietrzu znajdują się również inne niebezpieczne zanieczyszczenia, w tym dioksyny, tlenek węgla CO, dwutlenek siarki SO2, tlenki azotu NOX, pyły węglowe.

Jak radzić sobie z zanieczyszczonym powietrzem?

Chociaż prowadzone są różne programy mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Polsce, to co roku sytuacja jest podobna – powietrze jest u nas znacznie gorsze niż w innych krajach unijnych.

Duże zanieczyszczenie powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na kupno oczyszczacza powietrza oraz stosowanie maseczek antysmogowych podczas przebywania na zewnątrz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najlepszym wyborem będzie skuteczny oczyszczacz powietrza PM10, PM2.5, który wyposażony jest w filtr HEPA pozwalający na wychwycenie większości nawet tych najmniejszych zanieczyszczeń. Filtry w oczyszczaczach należy wymieniać regularnie, ponieważ tylko wtedy mogą zapewnić maksymalną skuteczność działania.

 

Zatem powietrze w Polsce, w szczególności w okresie grzewczym, jest bardzo niebezpieczne. Warto więc regularnie sprawdzać jego zanieczyszczenie, co można zrobić ze specjalnymi aplikacjami, a wtedy, gdy normy są przekroczone, ograniczyć przebywanie na dworze i stosować oczyszczacze powietrza w swoim domu.