Przejdź do treści

Recenzja oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S70WH

Wybierając oczyszczacz powietrza do 2000 zł. możemy przebierać z naprawdę wielu modeli, które osiągają znakomite wyniki eliminacji zanieczyszczeń. Pozostaje pytanie, który oczyszczacz powietrza jest najlepszy? Odpowiedź jest prosta. Ten, na który zdecydujesz się wydać swoje pieniądze. Tak naprawdę nie sposób wybrać źle w tym przedziale cenowym, a najważniejszym są główne kryteria, który dany oczyszczacz powinien spełniać. My ze swojej strony możemy jedynie nakierować na właściwe tory.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH

Oczyszczacz powietrza Vestforst model VP-A1S70WH

Kryteria wybrane? To dobrze, a co jeśli powiemy Ci, że istnieje oczyszczacz powietrza, który spełnia je wszystkie i oferuje jeszcze więcej? Brzmi interesująco, prawda? W tym tekście weźmiemy pod lupę absolutny debiut na rynku urządzeń filtrujących powietrze, oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH. Zapraszamy do lektury.

Budowa

Nie powiemy nic odkrywczego w kwestii budowy tego modelu oczyszczacza, po prostu mamy tu do czynienia z konstrukcją prostokątnej bryły geometrycznej z dużym wylotem i wlotem powietrza i panelem sterowania umieszczonym na wierzchu urządzenia. Dominującym kolorem jest biały, który stanowi 90% powierzchni, jedynie panel sterowania posiada ciemno-szary kolor. Materiałem użytym to budowy oczyszczacza jest wytrzymałe tworzywo sztuczne. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, nie zauważyliśmy żadnych luzów i co najważniejsze nic nie trzeszczy podczas pracy.

Panel Sterowania

Już poprzednie modele oczyszczaczy powietrza firmy Vestforst sprawiły, że jesteśmy fanami instalowanego panelu sterowania, który jest bardzo przejrzysty i niebywale łatwy w obsłudze. Jak wspomnieliśmy wcześniej panel posiada ciemno-szary kolor i znajduje się na górze, co zdecydowanie ułatwia jego używanie. Bardzo podoba nam się symetryczne rozmieszczenie wszystkich jego elementów, co nadaje estetyki urządzeniu. Centralnym punktem panelu sterowania jest przycisk zasilania, wokół którego znajdziemy kolorowy wskaźnik informujący o jakości powietrza w pomieszczeniu. Tuż nad nim znajduje się duży i czytelny wyświetlacz, na którym wyświetlają się najważniejsze dane. Od lewej strony znajdują się przyciski, kolejno: tryb nocny, tryb automatyczny, Wi-Fi, tryby prędkości wentylatora, jonizator, blokada rodzicielska i wskaźnik wymiany filtrów. Co ciekawe przyciski te układają się w uśmiech, nie wiemy czy celowo, ale bardzo fajnie to wygląda.

Wyświetlacz

Użyto tutaj tego sam wyświetlacz, co w mniejszych modelach i nic w tym dziwnego, gdyż jest on bardzo czytelny. Znajdziemy na nim informacje o skali natężenia różnych zanieczyszczeń, które to dane zbierane są przez wysokiej klasy wskaźniki, ale o nich później. Ekran wyświetla również informacje związane z wybranymi trybami. Żadnych udziwnień, tylko najważniejsze dane.

Filtry

Filtry, czyli płuca każdego oczyszczacza powietrza to najważniejsze elementy w walce z najgroźniejszymi zanieczyszczeniami. Żadna ilość efekciarskich gadżetów nie równa się z dobrymi filtrami. Na szczęście oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH posiada bardzo dobrej jakości elementy filtrujące, co więcej zastosowano tutaj innowację i połączono je ze sobą tak, by tworzyły integralną część, tak powstał filtr 3w1, który nie tylko ułatwia konserwację i wymianę, ale przede wszystkim gwarantuje wysoką skuteczność w przechwytywaniu, nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Filtr ten jest połączeniem filtra wstępnego, filtra HEPA H13 i filtra z węglem aktywnym. Zestaw ten wspiera wskaźnik wymiany filtra, który poinformuje nas o jego zużyciu.

Dodatkowe systemy oczyszczania powietrza

Umówmy się, że obecnie dobry oczyszczacz powietrza do 2000 zł. nie opiera się tylko na wysokiej klasy filtrach, ale posiada również dodatkowe systemy wspierające cały proces oczyszczania powietrza. Tak też wygląda sytuacja w przypadku oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S70WH.

Technologia Plasma ION

Pierwszym takim system wspierającym eliminację zanieczyszczeń jest jonizator plazmowy, który emituje w powietrze zarówno jony dodatnie, jak i jony ujemny. Ich zadaniem jest eliminacja wszelkich groźnych mikrobów unoszących się w powietrzu, i co ważne również tych przylegających do przedmiotów. W ten sposób zyskujemy ochronę przed wirusami, bakteriami, zarodnikami grzybów, roztoczami i wszelkimi alergenami. Efektem ubocznym całego procesu jonizacji są mikroskopijne cząsteczki wody, które nawilżają powietrze, w tym i naszą skórę. To taki dodatkowy bonus.

Technologia UV-C LED

Jest to dobrze znana i często wykorzystywana technologia oparta na świetle ultrafioletowym, który doskonale radzi sobie z eliminacją wszelkich bakterii. Ta kwestia jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku filtrów, które są ich pełne z racji przechwytywania wszelkich drobnych cząsteczek. To oczywiście ich zadanie, jednak bakterie znacząco skracają żywotność filtrów i tutaj właśnie rozwiązują to lampy ledowe UV-C, które likwiduje owe bakterie. Na plus trzeba zanotować, że owa likwidacja nie odbywa się tylko z powierzchni filtrów, ale zarówno bezpośrednio z przepływającego powietrza.

Współczynnik oczyszczania

Przejdźmy do najważniejszej kwestii, jeśli mówimy o oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP-A1S70WH, czyli do współczynnika CADR, który w tym modelu wynosi, aż 620m³/h, co pozwala na 3-krotną filtrację całego powietrza z pomieszczeń o wielkości 80m²! To naprawdę niesamowity wynik, który czyni to urządzenie idealnym do pracy w biurach, salach konferencyjnych, szkołach, przedszkolach itp. Przy wyborze odpowiedniego oczyszczacza powietrza skupmy naszą uwagę, oczywiście poza standardowymi elementami, na współczynnik CADR i wybierzmy taki, który zapewnia wielokrotność filtracji całego powietrza w przeciągu godziny. W ten sposób zwiększamy kontrolę na eliminacją wszelkich groźnych dla naszego zdrowia zanieczyszczeń.

Tryby pracy

Urządzenie oferuje nam 3 tryby pracy: automatyczny, nocny i manualny, który oferuje nam do wyboru 5 trybów prędkości wentylatora. Zdecydowanie najważniejszym trybem, jest tryb automatyczny, który nie wymaga naszej ingerencji, gdyż cały proces oczyszczania odbywa dzięki danym pobranym przez zainstalowane czujniki w oczyszczaczu. Oczywiście możemy korzystać z trybu manualnego i samemu dostosowywać warunki pracy do danych ze wskaźników zanieczyszczeń. Tryb nocny bardzo dobrze sprawdza się również za dnia, zwłaszcza w pokoju niemowlęcia, gdyż emituje bardzo małą głośność, która na pewno nie zaburzy jego snu.

Czujniki

Jak wspomnieliśmy wyżej to właśnie czujniki definiują pracę trybu automatycznego i ważnym jest, aby owe czujniki były bardzo precyzyjne, wtedy to też ochrona staje się skuteczniejsza. Na szczęście w modelu Vestfrost VP-A1S70WH, użyto najwyższej klasy czujników, w tym: laserowego czujnika kurzu, czujnika lotnych związków organicznych (TVOC) i czujnika światła. Czujniki te nieustannie monitorują otoczenie i regulują moc urządzenia, dodatkowo czujnik światła wykrywa jego natężenia, co pozwala na automatyczne uruchomienie trybu nocnego.

Wskaźniki

Większość oczyszczaczy wyposażonych jest szereg czujników monitorujących zanieczyszczenia występujące w pomieszczeniu, jednak głównie skupiają się one na pyłach zawieszonych PM10 i PM2,5, natomiast produkt firmy Vestfrost oferuje oprócz wcześniej wymienionych również wskaźnik pyłu zawieszonego PM1 i wskaźnik TVOC. To naprawdę solidne zestawienie wskaźników, którymi głównie mogą pochwalić się dużo droższe modele oczyszczaczy powietrza, lub tylko specjalistyczne stacje diagnostyczno-pomiarowe. Ponadto otrzymujemy również wskaźnik wymiany filtra, który poinformuje nas o konieczności jego konserwacji lub o całkowitym jego zużyciu. Wszelkie dane pobierane przez wskaźniki wyświetlane są na bardzo czytelnym ekranie wyświetlacza.

Głośność

Z reguły większe konstrukcje oczyszczacze powietrza emitują również większą głośność, nawet na najniższych prędkościach wentylatora, jednak skandynawskiej firmie Vestfrost udało utrzymać zaskakująco niski poziom zaledwie 17 dB (tryb nocny), co jest wynikiem rewelacyjnym! Takie rezultaty możliwe były do osiągnięcia dzięki wykorzystaniu silnika inwerterowego, w którym zostały wyeliminowane wszelkie tarcia, poprzez zastosowanie indukcji magnetycznej. Taki silnik nie tylko emituje dużo mniej hałasu, ale również wykazuje wyższe cechy energooszczędności.

Dodatki

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH został wyposażony w moduł Wi-Fi, który umożliwia sterowanie jego pracą z poziomu naszego smartfona, lub tableta, dzięki dedykowanej do tego aplikacji. Dodatkowo na ekranie możemy wyświetlić dane pobrane przez wskaźniki zanieczyszczeń powietrza. To duża zaleta zwłaszcza w czasach mobilnej innowacji. Warto również wspomnieć o blokadzie ustawień, czyli t.zw. blokadzie rodzicielskiej, która chroni przed niechcianą zmianą wybranych przez nas ustawień. Wyboru blokady dokonamy z poziomu panelu sterowania.

Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH oferuje naprawdę wiele za niewysoką kwotę. W tym przydziale cenowym posiada naprawdę dużą konkurencję, jednak posiada pewne elementy, które znacząco go wyróżniają. Jest nim na pewno bardzo wysoki współczynnik CADR, który pozwala na skutecznie oczyszczanie pomieszczeń do wielkości 80m². Takie parametry nie tylko doskonale sprawdzą się w domu, ale również w biurach, szkołach, przedszkolach i wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba eliminacji zanieczyszczeń.

Następnym elementem, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę jest duża ilość niezwykle precyzyjnych wskaźników zanieczyszczeń, w tym bardzo rzadko spotykany wskaźnik pyłu zawieszonego PM1. Oczywiście urządzenie nie pozbyło się wszelkich wad, gdyż trochę brakowało nam zainstalowanych kółek, które ułatwiłyby jego przemieszczanie, zwłaszcza, że waga 11 kg. może niektórym przeszkadzać. Tak naprawdę to jest drobny minus, bo i tak finalnie oczyszczacz powietrza nie często zmienia swoje położenie. Bardzo wysoko oceniamy debiut firmy Vestfrost i mamy nadzieję, że następne produkty, będą co najmniej tak dobre, jak opisane przez nas modele.

Oczyszczacz Powietrza Coway Storm – Wszystko co musisz wiedzieć

Coway Storm to jeden z flagowych modeli oczyszczaczy powietrza firmy Coway. Dzięki dobremu stosunkowi jakości do ceny, cieszy się duża popularnością. To idealny wybór dla osób cieniących wysokie osiągi, bezkonkurencyjną jakość i świetny design.

Coway Storm cieszy oko.

Coway Storm  to najbardziej  zoptymalizowany oczyszczacz pod względem stosunku oferowanych możliwości oraz jakości wykonania  – do ceny. Patrząc na Coway Storm  myślę – odlot. Dlaczego odlot? Został on zaprojektowany w najbardziej przyjazny oraz porywający sposób dla naszego wzroku. Posiadając wymiary 410x240x756 mm przy wadze 12kg stanowi kompaktowy, ergonomiczny dodatek do wnętrza domu. Górna cześć przedniego panelu oczyszczacza przywodzi na myśl samolot odrzutowy. I nie bez powodu, powietrze dystrybuowane przez oczyszczacz jest w stanie w ciągu godziny oczyścić 70m2 powierzchni aż trzy razy. Jak można się spodziewać – moc jest duża. W tej samej części znajduje się wskaźnik wizualny poziomu zanieczyszczenia powietrza, który w podaje informacje w czterokolorowej skali. Całość obudowy opatrzona jest stylowymi wypustkami, pełniącymi funkcje wylotów oraz wlotów powietrza. Kiedy spojrzymy na oczyszczacz z góry naszym oczom ukaże się manualny panel sterowania z intuicyjnie zaprojektowanymi klawiszami, służącymi do obsługi urządzenia.  Na tym samym górnym panelu znajduje się wylot powietrza, który posiada wyjmowaną kratkę. Ma to ułatwić konserwację oraz czyszczenie urządzenia. Całość prezentuje się naprawdę świetnie!

 

Oczyszczacz powietrza Coway Storm  cztero-stopniowa filtracja.

Model Storm wyposażony jest w cztery filtry powietrza, zapewniając przy tym skuteczność oczyszczania opiewającą na poziomie 99,95%. Sprawdziliśmy jak wygląda proces filtracji. Po rozpakowaniu oczyszczacza w przestrzeni przeznaczonej do zamontowania filtrów znajdują się cztery nowe moduły filtrujące ( trzeba pamiętać o tym, że przed pierwszym włączeniem oczyszczacza należy rozpakować ukryte filtry z opakowania, inaczej urządzenie nie zacznie działać). Pierwszy z nich jest to filtr wstępny, kratka której zadaniem jest zatrzymywanie kurzu, sierść oraz wszystkich innych zanieczyszczeń widocznych gołym okiem. Jest to filtr którego nie trzeba wymieniać wystarczy czyszczenie co 2-4 tygodnie. Kolejny etap filtracji skupia się na wykorzystaniu filtra drobnego pyłu wykonanego z bardzo gęstej włókniny wyłapujący zanieczyszczenia, które przedostały się przez filtr wstępny, dzięki czemu przedłuża żywotność pozostałych bardziej skomplikowanych filtrów. Jest to filtry który należy wymieniać co 4 miesiące. Przechodząc do kolejnych etapów filtracji, można powiedzieć że jest to bardziej skomplikowana cześć pracy jaką wykonuje oczyszczacz. Trzecim w kolejności filtrem jest węglowy. Zbudowany z wielu wypustek opatrzonych twardą kratką ze sztucznego tworzywa, wypustki te tworzą komorę w której znajduje się węgiel aktywny. To właśnie on odpowiada za oczyszczanie powietrza z lotnych związków organicznych takich jak benzen, benzo(a)piren czy formaldehydy. Filtr węglowy usuwa również nieprzyjemne zapachy. Jego żywotność to około dwóch lat. Ostatnim etapem filtracji jest oczyszczanie za pomocą filtra HEPA H12. Oczyszcza on powietrze z najbardziej trujących substancji znajdujących się w środowisku. Usuwa ze 100% skutecznością pyły zawierzone PM 2.5 oraz PM10 co ważne filtr HEPA H12 usuwa również dużo drobniejsze pyły których średnica zaczyna się od 0,001 um. W tym przypadku skuteczność sięga aż 99,95 %, Ten filtr należy wymieniać co 12 miesięcy. Czterostopniowa filtracja pomieszczenia o przestrzeni 492m³ w przeciągu zaledwie godziny? To właśnie Coway Storm!

Oczyszczacz powietrza Coway Storm – pełnia możliwości

Wiedząc jak wygląda urządzenie oraz jak przebiega proces filtracji, dobrze jest przyjrzeć się temu w jaki sposób faktycznie przebiega oczyszczanie powietrza. Załóżmy taki scena riusz – Zima, temperatura sięga -3’C, aby się ogrzać ludzie palą w piecach, samochody wyrzucają z siebie coraz to bardziej gęste chmury dymu. Niska temperatura sprawia że wszystkie zanieczyszczenia dostające się do atmosfery widać gołym okiem. Po długim dniu w pracy, postanawiasz wywietrzyć mieszkanie. Wraz z chłodnym powietrzem do twojego domu wpada dawka brudnego, trującego powietrza. Włączasz oczyszczacz powietrza Storm. Tylko który tryb wybrać? Oczywiście Quick. Tryb Quick to oczyszczanie które ma na celu w jak najkrótszym czasie usunąć z powietrza wszystkie zanieczyszczenia. Charakterystyczną cechą tego trybu jest, przemienny sposób dystrybucji powietrza. Po wybraniu na panelu sterowania odpowiedniego przycisku, oczyszczacz rozpoczyna 10-sięcio minutowy cykl pracy. Podczas którego z maksymalną intensywnością wykonuje trzy przemienne operacje. Poczynając od dystrybucji trwającej 5min, w trakcie której powietrze wydmuchiwane jest z dużą intensywnością poprzez wyloty znajdujące się na frontowym oraz górnym panelu oczyszczacza ( sposób dystrybucji powietrza opisany jako Wide). Przechodząc do 3,5 min dystrybucji poprzez frontowy panel w kształcie turbiny ( sposób dystrybucji powietrza opisany jako Long). Kończąc na powietrzu wydmuchiwanym przez górny panel oczyszczacza, ostatni etap trwa 1,5min.

Coway Storm – praca autonomiczna

No dobrze ale oczyszczanie kompleksowe w 10 min nie zawsze jest nam potrzebne, prawdą jest że najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, jaki tryb w danej sytuacji byłby dla nas najbardziej odpowiedni. Wtedy z pomocą przychodzi Tryb „Auto”. Ten tryb zapewnia inteligentną, zbalansowaną pracę, której celem jest utrzymywania jak najbardziej czystego powietrza w danym pomieszczeniu. Dzięki dwóm czujnikom – światła oraz zanieczyszczenia powietrza. Coway Storm samodzielnie planuje z jaką intensywnością powietrze wydobywające się z urządzenia będzie dystrybuowane. W zależności od natężenia światła – Storm może pracować z wyłączonym wyświetlaczem w przypadku domniemania że użytkownicy urządzenia mogli zasnąć, w tym samym czasie jego głośność będzie wynosiła 21,6 dB – nazywamy to pod-trybem Sleep. Pod-tryb aktywuje się jedynie w przypadku korzystania z trybu Auto. W momencie w którym oczyszczacz działa w pomieszczeniu już od 8 godzin (przykładowo), a powietrze nie wymaga oczyszczania. Coway Storm samoczynnie zawiesi swoją pracę na rzecz oszczędzania energii. Jednak Gdy tylko w powietrzu znajdzie się zagrożenie, ten wznowi oczyszczanie w twoim domu. Za co odpowiada czujnik jakości powietrza w zastosowaniu trybu auto? Czujnik ten przekazuje informacje na temat zagrożenia znajdującego się w powietrzu. Na podstawie tych informacji, z poziomu trybu Auto zachodzą następujące zmiany: jeżeli zanieczyszczenie jest niskie – dystrybucja powietrza przechodzi na poziom Low ( oznaczony na głównym panelu oczyszczacza), jeżeli poziom zanieczyszczenia jest średni – Medium ( również oznaczony na panelu oczyszczacza), sytuacja wygląda analogicznie jeśli zanieczyszczenie powietrza jest wysokie. Z zastosowaniem każdego z powyższych poziomów wiążą się następstwa. Nie są one niczym innym jak: podwyższeniem lub obniżeniem poziomu zużycia energii oraz eksploatacji filtrów.

Storm – po cichu

Po trybie Auto zwrócimy uwagę na Silence – tryb cichy. W założeniu ogólnym w takcie korzystania z tej opcji pracy – oczyszczacz będzie minimalizował, poziom głośności pracy, kosztem intensywności oczyszczania powietrza. Wiatraki będą kręciły się wolniej, powietrze będzie pobierane  z mniejszym natężeniem. Nagle wszytko ustanie, czas zwolni, a my z kawą w dłoni, spokojnie, bez żadnych bodźców, zatrzymamy się na chwilę spoglądając na odbijające się w kroplach rosy, promienie porannego słońca. Ponieważ dobrym zastosowaniem trybu Silence jest użycie go rano, zanim wstaną inni domownicy, aby oczyścić powietrze przed rodzinnym śniadaniem.

Szybko i na temat.

Piątek, godzina 19.00. Do kolacji pozostała godzina, obrus ściele blat masywnego dębowego stołu. Zastawa już od godziny widnieje w blasku zachodzącego słońca którego promienie z pasją ogrzewają całą okolicę. Pieczeń właśnie wychodzi z piekarnika, śmiało można postawić ją na stole. Mimo to ona – lekko się zarumieniła. Pierwsi goście zjawią się za 10min. Lecz w powietrzu unosi się nieprzyjemny zapach wyeksploatowanego piekarnika. Na pomoc przychodzi Coway Storm z trybem Haze. Praca urządzenia w trybie Haze to nic innego jak praca ze wzmożoną intensywnością, z wykorzystaniem całkowitej mocy. Idealnie nadaje się do oczyszczenia powietrza w ciężkich warunkach bądź wymagających sytuacjach. Dysponując mocą 65w Coway Storm w trybie Haze oczyszcza powietrzace na powierzchni 70m² aż trzy razy!

Wszystko pod kontrolą

W sytuacji w której wychodzę z domu, i wiem że nie wrócę tej nocy do swojego łóżka. Zawszę włączam Timer. Coway Storm posiada funkcję planowania czasu pracy. W zależności od potrzeb, istnieje możliwość zaplanowania automatycznego wyłączenia po Godzinie, Czterech Godzinach lub Ośmiu Godzinach pracy.  Jest duże ułatwienie,szczególnie pod względem planowania czasu.

Coway Storm – walka z alergią.

Wszystkie oczyszczacze firmy Coway to urządzenia pro zdrowotne. Dowodem na to są liczne nagrody oraz certyfikaty przyznawane producentowi pod względem pomocy osobom cierpiącym na alergię. Jednym z tych certyfikatów jest ECARF. Czym jest ECARF? European Centre for Allergy Research Foundation – Fundacja od 2003 roku zajmuje się badaniami pod względem potencjalnych zagrożeń, wskazywania przyczyn, oraz odnajdowania rozwiązań pozwalających na zwalczanie objawów alergii. W związku z tym, aby jak najbardziej pobudzić świadomość społeczną na temat tej choroby, oraz wszystkiego co z nią związane. ECARF przyznaje certyfikaty oraz nagrody w dziedzinie walki z alergią. Na to wyróżnienie produkt Coway Storm, zapracował innowacyjnym sposobem filtracji opisanym w akapitach powyżej.

Podsumowując

Pasywne i aktywne oczyszczanie powietrza.

Standardowym modelem oczyszczania powietrza jest 3 fazowy system jego filtracji, składający się z filtra wstępnego, filtra węglowego i filtra HEPA, który może przechwycić wszelkie drobiny do wielkości 0.3 µm. Takie rozwiązanie to podstawa działania każdego dobrego oczyszczacza powietrza. Pozostaje pytanie, jak skutecznie wyeliminować z naszego domu cząsteczki mniejsze od 0.3 µm? Zanim udzielimy odpowiedzi, przyjrzyjmy się najpierw jak wygląda pasywne oczyszczanie powietrza.

pasywne i aktywne oczyszczanie

Na czym polega pasywne oczyszczanie powietrza?

Pasywne oczyszczanie powietrza, inaczej nazywane mechanicznym, to przede wszystkim system filtrów mający zapewnić, jak najlepsze wyniki przechwytywania niebezpiecznych drobin z powietrza. Tak, w tym procesie wyeliminujemy tylko mikroelementy unoszące się w powietrzu, te zaś przylegające do mebli, ubrań, firanek i zasłon nie zostaną poddane filtracji w pasywnym oczyszczaniu.

Jeżeli sprawdzaliście oferty różnych producentów w kategorii oczyszczaczy powietrza, zauważyliście pewnie pewien powtarzający się schemat. Mowa tutaj o kolejności zamontowanych filtrów. Pierwszym na drodze zanieczyszczeń jest filtr wstępny, którego strukturę przeważnie tworzy drobna siateczka mająca na celu zatrzymanie większych zanieczyszczeń (kurz, okruchy, włosy, sierść), które po przedostaniu się do wnętrza urządzenia, mogłyby uszkodzić pozostałe filtry. Drugim elementem, na które trafia zasysane powietrze to filtr węgla aktywnego, którego zadaniem jest przechwytywanie nieprzyjemnych zapachów (dym papierosowy, pot, zapach zwierząt, chemikalia) oraz lotnych związków organicznych (benzen, bezno(a)piren, ksylen, formaldehyd). Ostatnim na drodze zanieczyszczeń jest filtr HEPA będący najważniejszym elementem w pasywnym oczyszczaniu. Filtr ten zatrzymuje w sobie wszelkie cząsteczki do wielkości 0.3 µm i powoduje ich obumarcie.

filtr-blog

Zasady działania filtra HEPA

HEPA z ang. High Efficiency Particulate Air to grupa niezwykle skutecznych filtrów powietrza. Zostały zaprojektowane dla amerykańskiego wojska w czasie „zimnej wojny” w celu minimalizacji radioaktywnych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Z czasem ich wysoka skuteczność filtracji została wykorzystywana w większości dziedzin produkcyjnych, w szpitalach i laboratoriach, a także w gospodarstwach domowych, zwłaszcza w odkurzaczach i oczyszczaczach powietrza.

Filtr HEPA zbudowany jest z cieniutkiego sprasowanego włókna szklanego, bądź innego sztucznego materiału. Filtr składany jest w harmonijkę, co powoduje bardzo niskie opory powietrza i dużą powierzchnię przechwytująca zanieczyszczenia. Za pomocą kleju całość umieszcza się w ramce.

blog-hepa

Ciekawostka

W oczyszczaczach firmy Sharp filtr HEPA po rozwinięciu osiąga wielkość, aż 8 m! Dodatkowo w urządzeniach montuje się szereg gąbek uszczelniających wymuszających przepływ powietrza bezpośrednio przez system filtrów, co znacząco podnosi efektywność filtracji powietrza.

Konstrukcja filtrów HEPA oraz ich materiał sprawiają, że w procesie filtracji zachodzą 3 czynniki:

 • dyfuzja molekularna, chaotyczne ruchy cząsteczek sprawiają, że większość z nich wpada na włókno filtra, gdzie zostaje uwięzione
 • bezpośrednie zaczepienie, jest tzw. przyczepieniem się cząsteczki, a wystarczy tylko minimalny kontakt z włóknem filtra
 • osadzanie bezwładnościowe, dotyczy większych cząsteczek, które opadają wprost do filtra ze strumienia powietrza zasysanego przez wentylator

Każdy z tych czynników wpływa na przechwytywanie różnych zanieczyszczeń pod względem wielkości i sposobu poruszania się. Filtry HEPA zatrzymują większość zanieczyszczeń mechanicznych o rozmiarze do 0.3 µm ze skutecznością nie mniejszą, aniżeli 99.95% (zależne od klasy filtra). Tak wysoka skuteczność eliminacji zagrożeń pozwala usunąć z powietrza różnego rodzaju mikroelementy:

 • Pyły zawieszone: m.in. PM2.5, PM10, PM1
 • Alergeny: pyłki roślin, zarodniki pleśni, roztocza kurzu oraz sierść
 • Drobnoustroje chorobotwórcze: bakterie, wirusy i zarodniki grzybów

Pozostaje wcześniej pytanie, jak wyeliminować z naszego życia wszelkie zanieczyszczenia mniejsze od 0.3 µm, które osiadają na meblach, ubraniach i we wszelkich zakamarkach naszego domu. Na szczęście inżynierowie firmy Sharp będący świadomi problemu opracowali rewelacyjna technologię Plasmacluster, która stanowi aktywny system oczyszczania powietrza.

Technologia Plasmacluster aktywnym procesem filtracji powietrza

Za aktywne oczyszczanie powietrza rozumie się wszelkie środki, które bezpośrednio eliminują zagrożenia (światło UV-C, chemikalia). Najbardziej bezpiecznym dla człowieka i bezwzględnym dla wszelkich zanieczyszczeń powietrza jest proces jonizacji. Firma Sharp opracowując technologię Plasmacluster chciała jak najwierniej odtworzyć naturalny system jonizacji, który tak dobrze radzi sobie z eliminacją niebezpiecznych drobnoustrojów. I to zadanie w pełni im się udało.

Mówiąc o technologii Plasmacluster warto zaznaczyć, że jedynym jej efektem ubocznym są mikroskopijne cząsteczki wody, które nawilżają i poprawiają sprężystość naszej skóry. Sam proces jonizacji polega na wyładowaniach plazmowych, które uwalniają w powietrze równą ilość jonów dodatnich i ujemnych, które automatycznie łączą się ze sobą w powietrzu tworząc rodniki OH. Następnie nagminnie potrzebując dodatkowej cząsteczki wodoru doczepiają się do każdej napotkanej komórki i z jej powłoki zewnętrznej wyciągają wodór, tym samym powodując uszkodzenie białka drobnoustroju, co z kolei prowadzi do obumarcia komórki, która opadając zostaje zassana do oczyszczacza powietrza. Taki proces filtracji nazywamy aktywnym oczyszczaniem.

 

molekuly-blog

 

Technologia Plasmacluster doskonale radzi sobie z eliminacją wszelkim drobin poniżej 0.3 mikrona:

 • Alergeny: unoszące się w powietrzu (efekt po 14–51 minutach w hermetycznej przestrzeni testowej o powierzchni 25 m³ dla oczyszczacza powietrza wyposażonego w generator jonów Plasmacluster HD25000/7000)
 • Bakterie: Serratia, Coliform bacteria (E. coli), E. coli, Staphylococcus (aureus), Candida, Bacillus subtilis, MRSA (methicillin-resistant Staphylococcus aureus), Pseudomonas, Enterococcus, Staphylococcus, Enterococcus, Staphylococcus, Sarcina, Micrococcus
 • Grzyby: Cladosporium, Penicillium, Aspergillus, Aspergillus, Penicillium, Stachybotrys, Alternaria, Mucorales
 • Wirusy: H1N1 wirus ludzkiej grypy, H5N1 wirus ptasiej grypy, wirus Coxsackie, wirus polio, wirus Corona kotów
 • Nieprzyjemne zapachy: Sharp Corporation, we współpracy z Animal Clinical Research, podczas testów przeprowadzonych w szpitalu weterynaryjnym stwierdzili, że duże natężenie jonów eliminuje bakterie oraz składniki amoniaku, będących głównymi czynnikami nieprzyjemnego zapachu zwierząt.
 • Redukcja elektryczności statycznej: elektryczność statyczna została zmniejszona z 5 kV do 0,5 kV w 80 sekund (Plasmacluster HD25000) i 360 sekund (Plasmacluster HD7000), w przestrzeni testowej o powierzchni 55 m³

Jony Plasmacluster, w zależności od rodzaju modela oczyszczacza powietrza Sharp, zyskały nowe tryby, które doskonale poradzą sobie z eliminacją trudnych do usunięcia zagrożeń:

 • Tryb SPOT pozwala na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z mebli, ubrań, firanek i zasłon, oraz na eliminacje wszelkich groźnych drobnoustrojów osadzonych na nich. Włączając ten tryb otrzymamy 10-krotnie silniejszy strumień jonów od średnich ustawień jonizacji.
 • Funkcja Clean Ion Shower to idealny tryb do przygotowania pomieszczenia do snu, poprzez silne uwalniana jonów, które już po 10 minutach wyeliminują elektrostatyczność urządzeń i tym samym pozbędą się kurzu. Poziom czułości czujnika kurzu otrzyma wysoki priorytet, który będzie utrzymywał się jeszcze przez 50 minut, by w przeciągu godziny dokładnie oczyścić całe pomieszczenie.

Połączenie oczyszczania pasywnego (filtracja) z oczyszczaniem aktywnym (technologia Plasmacluster) w oczyszczaczach powietrza firmy Sharp

 

oczyszczanie powietrza

 

Wszystkie modele oczyszczaczy powietrza firmy Sharp łączą w sobie pasywne i aktywne oczyszczanie powietrza powodując tym samym znacznie skuteczniejsze metody w dokładnym oczyszczaniu powietrza ze wszystkich zagrażających naszemu zdrowiu zanieczyszczeń. Zasysane powietrze przechodzi przez zestaw filtrów, gdzie zostaje oczyszczone i następnie zostaje uwalniane z powrotem do pomieszczenia wzbogacone o jony Plasmacluster. Te z kolei bardzo skutecznie docierają do wszelkich miejsc w pomieszczeniu i eliminują wszystkie drobnoustroje mniejsze od 0.3 mikrona. Jony również zmniejszają elektrostatyczność, dzięki czemu w pomieszczeniu znajduje się dużo mniej kurzu, który nie pogarsza objawów alergii. Warto zaznaczyć, że wszystkie wyeliminowane mikroby opadają na podłogę, skąd zasysane są prosto do oczyszczacza powietrza i zatrzymują się w filtrach. Za idealną cyrkulację powietrza odpowiada wywiew ustawiony pod kątem 20°, powodujący tzw. efekt Coandy.

 

powietrze-blog

 

Przyjrzyjmy się dokładnie procesowi oczyszczania powietrza w modelach oczyszczaczy Sharp.

Zasysane powietrze trafia na filtr wstępny, który zatrzymuje większe cząsteczki zanieczyszczeń, następnie filtr węgla aktywnego przechwytuje lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy, stąd powietrze trafia na filtr HEPA, który wyłapuje wszelkie cząsteczki do wielkości 0.3 mikrona, w tym pyły zawieszone, alergenne i bakterie. Oczyszczone powietrze zostaje nawilżone (w zależności od modelu) i „doprawione” jonami Plasmacluster, po czym zostaje uwalniane z powrotem do pomieszczenia. Następnie cykl ulega powtórzeniu. Dzięki zamontowaniu systemu czujnikowego oczyszczacze powietrza firmy Sharp pracują w pełni automatycznie z wykorzystaniem danych pobranych z otoczenia. Takie połączenie pasywnego i aktywnego oczyszczania powietrza gwarantuje nam wysokie wyniki efektywności i co najważniejsze czyste i w pełni zdrowe powietrze w domu.