Przejdź do treści

Recenzja oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S70WH

Wybierając oczyszczacz powietrza do 2000 zł. możemy przebierać z naprawdę wielu modeli, które osiągają znakomite wyniki eliminacji zanieczyszczeń. Pozostaje pytanie, który oczyszczacz powietrza jest najlepszy? Odpowiedź jest prosta. Ten, na który zdecydujesz się wydać swoje pieniądze. Tak naprawdę nie sposób wybrać źle w tym przedziale cenowym, a najważniejszym są główne kryteria, który dany oczyszczacz powinien spełniać. My ze swojej strony możemy jedynie nakierować na właściwe tory.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH

 

Oczyszczacz powietrza Vestforst model VP-A1S70WH

Kryteria wybrane? To dobrze, a co jeśli powiemy Ci, że istnieje oczyszczacz powietrza, który spełnia je wszystkie i oferuje jeszcze więcej? Brzmi interesująco, prawda? W tym tekście weźmiemy pod lupę absolutny debiut na rynku urządzeń filtrujących powietrze, oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH. Zapraszamy do lektury.

Budowa

Nie powiemy nic odkrywczego w kwestii budowy tego modelu oczyszczacza, po prostu mamy tu do czynienia z konstrukcją prostokątnej bryły geometrycznej z dużym wylotem i wlotem powietrza i panelem sterowania umieszczonym na wierzchu urządzenia. Dominującym kolorem jest biały, który stanowi 90% powierzchni, jedynie panel sterowania posiada ciemno-szary kolor. Materiałem użytym to budowy oczyszczacza jest wytrzymałe tworzywo sztuczne. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, nie zauważyliśmy żadnych luzów i co najważniejsze nic nie trzeszczy podczas pracy.

Panel Sterowania

Już poprzednie modele oczyszczaczy powietrza firmy Vestforst sprawiły, że jesteśmy fanami instalowanego panelu sterowania, który jest bardzo przejrzysty i niebywale łatwy w obsłudze. Jak wspomnieliśmy wcześniej panel posiada ciemno-szary kolor i znajduje się na górze, co zdecydowanie ułatwia jego używanie. Bardzo podoba nam się symetryczne rozmieszczenie wszystkich jego elementów, co nadaje estetyki urządzeniu. Centralnym punktem panelu sterowania jest przycisk zasilania, wokół którego znajdziemy kolorowy wskaźnik informujący o jakości powietrza w pomieszczeniu. Tuż nad nim znajduje się duży i czytelny wyświetlacz, na którym wyświetlają się najważniejsze dane. Od lewej strony znajdują się przyciski, kolejno: tryb nocny, tryb automatyczny, Wi-Fi, tryby prędkości wentylatora, jonizator, blokada rodzicielska i wskaźnik wymiany filtrów. Co ciekawe przyciski te układają się w uśmiech, nie wiemy czy celowo, ale bardzo fajnie to wygląda.

Wyświetlacz

Użyto tutaj tego sam wyświetlacz, co w mniejszych modelach i nic w tym dziwnego, gdyż jest on bardzo czytelny. Znajdziemy na nim informacje o skali natężenia różnych zanieczyszczeń, które to dane zbierane są przez wysokiej klasy wskaźniki, ale o nich później. Ekran wyświetla również informacje związane z wybranymi trybami. Żadnych udziwnień, tylko najważniejsze dane.

Filtry

Filtry, czyli płuca każdego oczyszczacza powietrza to najważniejsze elementy w walce z najgroźniejszymi zanieczyszczeniami. Żadna ilość efekciarskich gadżetów nie równa się z dobrymi filtrami. Na szczęście oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH posiada bardzo dobrej jakości elementy filtrujące, co więcej zastosowano tutaj innowację i połączono je ze sobą tak, by tworzyły integralną część, tak powstał filtr 3w1, który nie tylko ułatwia konserwację i wymianę, ale przede wszystkim gwarantuje wysoką skuteczność w przechwytywaniu, nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Filtr ten jest połączeniem filtra wstępnego, filtra HEPA H13 i filtra z węglem aktywnym. Zestaw ten wspiera wskaźnik wymiany filtra, który poinformuje nas o jego zużyciu.

Dodatkowe systemy oczyszczania powietrza

Umówmy się, że obecnie dobry oczyszczacz powietrza do 2000 zł. nie opiera się tylko na wysokiej klasy filtrach, ale posiada również dodatkowe systemy wspierające cały proces oczyszczania powietrza. Tak też wygląda sytuacja w przypadku oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S70WH.

Technologia Plasma ION

Pierwszym takim system wspierającym eliminację zanieczyszczeń jest jonizator plazmowy, który emituje w powietrze zarówno jony dodatnie, jak i jony ujemny. Ich zadaniem jest eliminacja wszelkich groźnych mikrobów unoszących się w powietrzu, i co ważne również tych przylegających do przedmiotów. W ten sposób zyskujemy ochronę przed wirusami, bakteriami, zarodnikami grzybów, roztoczami i wszelkimi alergenami. Efektem ubocznym całego procesu jonizacji są mikroskopijne cząsteczki wody, które nawilżają powietrze, w tym i naszą skórę. To taki dodatkowy bonus.

Technologia UV-C LED

Jest to dobrze znana i często wykorzystywana technologia oparta na świetle ultrafioletowym, który doskonale radzi sobie z eliminacją wszelkich bakterii. Ta kwestia jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku filtrów, które są ich pełne z racji przechwytywania wszelkich drobnych cząsteczek. To oczywiście ich zadanie, jednak bakterie znacząco skracają żywotność filtrów i tutaj właśnie rozwiązują to lampy ledowe UV-C, które likwiduje owe bakterie. Na plus trzeba zanotować, że owa likwidacja nie odbywa się tylko z powierzchni filtrów, ale zarówno bezpośrednio z przepływającego powietrza.

Współczynnik oczyszczania

Przejdźmy do najważniejszej kwestii, jeśli mówimy o oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP-A1S70WH, czyli do współczynnika CADR, który w tym modelu wynosi, aż 620m³/h, co pozwala na 3-krotną filtrację całego powietrza z pomieszczeń o wielkości 80m²! To naprawdę niesamowity wynik, który czyni to urządzenie idealnym do pracy w biurach, salach konferencyjnych, szkołach, przedszkolach itp. Przy wyborze odpowiedniego oczyszczacza powietrza skupmy naszą uwagę, oczywiście poza standardowymi elementami, na współczynnik CADR i wybierzmy taki, który zapewnia wielokrotność filtracji całego powietrza w przeciągu godziny. W ten sposób zwiększamy kontrolę na eliminacją wszelkich groźnych dla naszego zdrowia zanieczyszczeń.

Tryby pracy

Urządzenie oferuje nam 3 tryby pracy: automatyczny, nocny i manualny, który oferuje nam do wyboru 5 trybów prędkości wentylatora. Zdecydowanie najważniejszym trybem, jest tryb automatyczny, który nie wymaga naszej ingerencji, gdyż cały proces oczyszczania odbywa dzięki danym pobranym przez zainstalowane czujniki w oczyszczaczu. Oczywiście możemy korzystać z trybu manualnego i samemu dostosowywać warunki pracy do danych ze wskaźników zanieczyszczeń. Tryb nocny bardzo dobrze sprawdza się również za dnia, zwłaszcza w pokoju niemowlęcia, gdyż emituje bardzo małą głośność, która na pewno nie zaburzy jego snu.

Czujniki

Jak wspomnieliśmy wyżej to właśnie czujniki definiują pracę trybu automatycznego i ważnym jest, aby owe czujniki były bardzo precyzyjne, wtedy to też ochrona staje się skuteczniejsza. Na szczęście w modelu Vestfrost VP-A1S70WH, użyto najwyższej klasy czujników, w tym: laserowego czujnika kurzu, czujnika lotnych związków organicznych (TVOC) i czujnika światła. Czujniki te nieustannie monitorują otoczenie i regulują moc urządzenia, dodatkowo czujnik światła wykrywa jego natężenia, co pozwala na automatyczne uruchomienie trybu nocnego.

Wskaźniki

Większość oczyszczaczy wyposażonych jest szereg czujników monitorujących zanieczyszczenia występujące w pomieszczeniu, jednak głównie skupiają się one na pyłach zawieszonych PM10 i PM2,5, natomiast oczyszczacz powietrza firmy Vestfrost oferuje oprócz wcześniej wymienionych również wskaźnik pyłu zawieszonego PM1 i wskaźnik TVOC. To naprawdę solidne zestawienie wskaźników, którymi głównie mogą pochwalić się dużo droższe modele oczyszczaczy powietrza, lub tylko specjalistyczne stacje diagnostyczno-pomiarowe. Ponadto otrzymujemy również wskaźnik wymiany filtra, który poinformuje nas o konieczności jego konserwacji lub o całkowitym jego zużyciu. Wszelkie dane pobierane przez wskaźniki wyświetlane są na bardzo czytelnym ekranie wyświetlacza.

Głośność

Z reguły większe konstrukcje oczyszczacze powietrza emitują również większą głośność, nawet na najniższych prędkościach wentylatora, jednak skandynawskiej firmie Vestfrost udało utrzymać zaskakująco niski poziom zaledwie 17 dB (tryb nocny), co jest wynikiem rewelacyjnym! Takie rezultaty możliwe były do osiągnięcia dzięki wykorzystaniu silnika inwerterowego, w którym zostały wyeliminowane wszelkie tarcia, poprzez zastosowanie indukcji magnetycznej. Taki silnik nie tylko emituje dużo mniej hałasu, ale również wykazuje wyższe cechy energooszczędności.

Dodatki

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH został wyposażony w moduł Wi-Fi, który umożliwia sterowanie jego pracą z poziomu naszego smartfona, lub tableta, dzięki dedykowanej do tego aplikacji. Dodatkowo na ekranie możemy wyświetlić dane pobrane przez wskaźniki zanieczyszczeń powietrza. To duża zaleta zwłaszcza w czasach mobilnej innowacji. Warto również wspomnieć o blokadzie ustawień, czyli t.zw. blokadzie rodzicielskiej, która chroni przed niechcianą zmianą wybranych przez nas ustawień. Wyboru blokady dokonamy z poziomu panelu sterowania.

Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH oferuje naprawdę wiele za niewysoką kwotę. W tym przydziale cenowym posiada naprawdę dużą konkurencję, jednak posiada pewne elementy, które znacząco go wyróżniają. Jest nim na pewno bardzo wysoki współczynnik CADR, który pozwala na skutecznie oczyszczanie pomieszczeń do wielkości 80m². Takie parametry nie tylko doskonale sprawdzą się w domu, ale również w biurach, szkołach, przedszkolach i wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba eliminacji zanieczyszczeń.

Następnym elementem, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę jest duża ilość niezwykle precyzyjnych wskaźników zanieczyszczeń, w tym bardzo rzadko spotykany wskaźnik pyłu zawieszonego PM1. Oczywiście urządzenie nie pozbyło się wszelkich wad, gdyż trochę brakowało nam zainstalowanych kółek, które ułatwiłyby jego przemieszczanie, zwłaszcza, że waga 11 kg. może niektórym przeszkadzać. Tak naprawdę to jest drobny minus, bo i tak finalnie oczyszczacz powietrza nie często zmienia swoje położenie. Bardzo wysoko oceniamy debiut firmy Vestfrost i mamy nadzieję, że następne produkty, będą co najmniej tak dobre, jak opisane przez nas modele.

Oczyszczacz powietrza Vestforst VP-A1S70WH