Przejdź do treści

Recenzja oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH

Oczyszczacze powietrza do 1500 zł z reguły oferują dużo więcej, aniżeli ich tańsze odpowiedniki, chociaż firma Vestfrost udowodniła już, że wcale tak nie musi być. W tym segmencie cenowym znajdziemy naprawdę bardzo dużo dobrych modeli, oferujących znakomite wyniki filtracji powietrza. Jednak u zwykłego klienta, który chce zacząć przygodę z tymi rewelacyjnymi urządzeniami pojawia się wiele pytań; Jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy? Jaki oczyszczacz powietrza wyeliminuje smog, a jaki oczyszczacz powietrza zlikwiduje wirusy? Pytań pojawia się o wiele więcej, kiedy zagłębimy się już w specyfikację wybranych urządzeń, zwłaszcza, że w większości nie różnią się zbytnio od siebie.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH

Mamy nadzieję, że odpowiemy na kilka z nich recenzując prawdziwą nowość na rynku, jaką bez wątpienia jest oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH

Oczyszczacze powietrza do 1500 zł z reguły oferują dużo więcej, aniżeli ich tańsze odpowiedniki, chociaż firma Vestfrost udowodniła już, że wcale tak nie musi być. W tym segmencie cenowym znajdziemy naprawdę bardzo dużo dobrych modeli, oferujących znakomite wyniki filtracji powietrza. Jednak u zwykłego klienta, który chce zacząć przygodę z tymi rewelacyjnymi urządzeniami pojawia się wiele pytań; Jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy? Jaki oczyszczacz powietrza wyeliminuje smog, a jaki oczyszczacz powietrza zlikwiduje wirusy? Pytań pojawia się o wiele więcej, kiedy zagłębimy się już w specyfikację wybranych urządzeń, zwłaszcza, że w większości nie różnią się zbytnio od siebie.

Budowa

Dla wielu klientów, oprócz parametrów oczyszczania, równie ważną kwestią jest design urządzenia, który idealnie wpasuje się do wystroju ich domu. W większości oczyszczacze powietrza wyglądają podobnie, a wszelkie odstępstwa od normy wymagają już większego nakłada finansowego. Kiedy rozpakowaliśmy oczyszczacz powietrza firmy Vestforst, naszym oczom ukazała się bardzo ciekawa forma w kształcie walca rozszerzającego się u podstawy i wierzchu konstrukcji. Model został zbudowany z wytrzymałego tworzywa sztucznego, korpus zyskał kolor biały, natomiast panel sterowania i wylot powietrza umiejscowione u góry, kolor ciemno-szary. Bardzo przypadł nam do gustu zwłaszcza wylot powietrza przypominający wirniki silnika. Dolną połowę urządzenia ozdobiono trójkątnymi dziurami, które stanowią wlot powietrza, ułożone artystycznie dodają charakteru.

Panel sterowania

Panel sterowania skonstruowano bardzo przejrzyście i umiejscowiono go na wierzchu oczyszczacza wewnątrz wylotu powietrza. Podobnie, jak w przypadku poprzedniego modelu VP-A1M30WH, tak i tutaj mamy do czynienia z niezwykle intuicyjnym panelem, w którym rozmieszczenie przycisków jest bardzo intuicyjne. Górną jego część stanowi kolorowy wyświetlacz pokazujący najważniejsze informacje, w tym dane z wskaźników powietrza. Centralnie ułożono przycisk zasilania wraz z kolorową obwolutą, która informuje nas o jakości powietrza w pomieszczeniu. Poniżej od lewej znajdują się przyciski: trybu nocnego, trybu automatycznego, modułu Wi-Fi, trybów prędkości wentylatora, jonizatora, blokady rodzicielskiej, oraz wskaźnik wymiany filtrów.

Wyświetlacz

Naprawdę trzeba pochwalić firmę Vestfrost za instalację bardzo czytelnego wyświetlacza, który dostarcza nam najważniejsze informacje o stanie naszego powietrza, z wyszczególnieniem natężenia pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 i PM1, a także natężenia TVOC, czyli rakotwórczych lotnych związków organicznych. Oczywiście znajdziemy też informacje o aktualnie wybranym trybie pracy.

Filtry

Przejdźmy do najważniejszego elementu każdego oczyszczacza powietrza, czyli do filtrów. Wewnątrz znajdziemy standardowy zestaw naprawdę dobrych filtrów, czyli filtr HEPA H13, filtr węgla aktywnego i filtr wstępny. Znaczącą różnicą jest sposób, w jaki filtry zostały umiejscowione, bowiem zostały ze sobą zintegrowane tworząc w ten sposób jeden zintegrowany filtr 3w1. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie i na pewno ułatwiające ich wymianę, gdyż nie musimy zmieniać ich osobno, tylko kupujemy jeden konkretny zestaw. To samo tyczy się ich zużycia. Nie musimy się głowić, czy potrzeba wymienić jeden, czy wszystkie, poza tym poinformuje nas o tym dedykowany wskaźnik.

Dodatkowe systemy oczyszczania powietrza

W oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH walka z zanieczyszczeniami nie skupia się tylko na filtrach, ale wspomagana jest przez dwie dodatkowe technologie, które nie tylko wspomagają eliminację smogu z naszego domu, ale również likwidują inne zagrożenia, zwłaszcza te najmniejsze.

Technologia Plasma ION

Jest to nic innego, jak dobrze znany nam jonizator plazmowy, którego zadaniem jest walka ze wszelkimi niebezpiecznymi mikroorganizmami, które nie tylko unoszą się w powietrzu, ale również osiadają na meblach, czy ubraniach. Mowa tutaj o wirusach, bakteriach, pyłkach roślinnych, roztoczach i zarodnikach grzybów, w tym pleśni. Proces ten jest niezwykle skuteczny w szczególności w eliminacji alergenów, o czym świadczą liczne potwierdzenia alergików z całego świata. Osobiście uważamy, że każdy oczyszczacz powietrza, by zapewnić kompleksową ochronę powinien posiadać wysokiej klasy jonizator, który oprócz eliminacji zanieczyszczeń również kontroluje poziom wilgotności w pomieszczeniach, co bywa bardzo pożądaną funkcją.

Technologia UV-C LED

Technologia ta oparta jest na światle ultrafioletowym, którego zadaniem jest eliminacja bakterii na poziomie biologicznym. Lampy zostały wbudowane wewnątrz oczyszczacza i oddziałują nie tylko na powierzchnie filtrów, ale również na przepływające powietrze. Działanie te znacząco wpływają na wydłużenie żywotności filtrów, ograniczając do minimum gromadzenie się bakterii na ich powierzchniach. Lampy cechują się bardzo szybkim czasem reakcji wynoszącym poniżej 1 sekundy.

Współczynnik oczyszczania

Poza systemami eliminującymi zanieczyszczenia, bardzo ważną kwestią jest współczynnik oczyszczania, czyli informacja o ilości przepływającego powietrza w przeciągu godziny, przez urządzenie, z ang. CADR. Dane te podawane są w jednostkach objętości, czyli w m³. Aby obliczyć pojemność danego pomieszczenia, wystarczy pomnożyć jego metraż przez wysokość. W przypadku 48m², czyli maksymalnej wielkości przestrzeni przeznaczonej dla oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH, taka objętość wynosi 120 m³, przyjmując standardową wysokość pomieszczenia wynoszącą 2,5 m. Dane producenta informują o współczynniku CADR na poziomie 350m³/h, czyli niemal 3-krotność filtracji całego powietrza. Przyjmuje się, że właśnie taka wielokrotność jest optymalna do efektywnej walki z zanieczyszczeniami występującymi w danym pokoju.

Tryby pracy

Oczyszczacz może pracować w 3 trybach pracy: manualnym, nocnym i automatycznym. Są to tryby powszechnie spotykane we wszystkich markach. Szczególnie 2 ostatnie są najczęściej używane, z tym, że tryb automatyczny sam włącza tryb nocny. Nie ukrywamy, że wszyscy głównie właśnie z tego trybu korzystają, bo umówmy się nikt z nas nie ma czasu i ochoty, aby nieustannie doglądać pracy oczyszczacza powietrza. Oczywiście jakość trybu automatycznego mocna zależna jest od jakości czujników monitorujących stan powietrza. Na szczęście model VP-A1Z40WH wyposażony jest w najwyższej klasy czujniki, które opiszemy akapit niżej.

Czujniki

Na pokładzie urządzenia znajdziemy wysokiej klasy czujniki, które precyzyjnie zbierają informacje o stopniu natężenia zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Odpowiadają za to laserowy czujnik kurzu i czujnik TVOC. Dostępny jest również 3 czujnik odpowiadający za wykrycie nasilenia światła, co z kolei definiuje przejście urządzenia w tryb nocny. Czujniki te kontrolują pracą trybu automatycznego, idealnie dopasowując siłę pracy wentylatora do warunków panujących w pokoju.

Wskaźniki

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH znacząco wyprzedza konkurencje w swoim segmencie cenowym ilością i jakością czujników, można nawet stwierdzić, że jest to rzecz dotychczas niespotykana. Otóż urządzenie posiada, aż 4 wskaźniki mierzące natężenie zanieczyszczeń. Na wyświetlaczu odczytamy informacje o poziomie występowania pyłów zawieszonych, w tym PM10, PM2,5 i PM1. Taką ilość próżno szukać w innych oczyszczaczach powietrza, dlatego duży plus dla producenta. Urządzenie wyposażone jest jeszcze we wskaźnik wymiany filtra, który informuje o konieczności zakupu nowego, bądź jego konserwacji.

Głośność

Testowany przez nas model śmiało możemy zaliczyć do czołówki urządzeń filtrujących powietrze, emitujących niskie progi głośności. W trybie najniższej pracy wentylatora i trybie nocnym oczyszczacz osiąga głośność zaledwie 17 dB, co jest naprawdę wspaniałym wynikiem. Warto zaznaczyć, że ludzki szept nie schodzi poniżej 20 dB! Tak dobre wyniki możliwe są dzięki wykorzystaniu silnika inwerterowego, w którym wyeliminowane są wszelkie tarcia. Brawo za innowację.

Dodatki

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH posiada wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu możemy sterować jego pracą, bądź odczytywać dane wskaźników, z poziomu telefonu komórkowego, lub tableta. W erze powszechnej mobilności bardzo cenimy takie rozwiązanie. Warto również wspomnieć o blokadzie rodzicielskiej, która pozwala na blokadę ustawień. Możliwość tę na pewno docenią rodzice małych dzieci, które uwielbiają wciskać wszelkie przyciski.

Podsumowanie

Nie wiemy, czy oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH jest najlepszym oczyszczaczem powietrza do kwoty 1500 zł, zwłaszcza, że w tym przedziale konkurencję ma naprawdę sporą, jednak na pewno znajduje się na podium w naszych wyborach i gorąco zachęcamy do zainteresowania się tym egzemplarzem. Podczas krótkiego obcowania z oczyszczaczem nie zanotowaliśmy, żadnych minusów, ewentualnie można by się przyczepić do braku kółek, jednak jego smukła sylwetka i nieduża waga (7 kg) nie utrudniają jego przenoszenia. To, co na pewno przemawia na jego korzyść to innowacyjny filtr 3w1, ogromna ilość wskaźników precyzyjnie mierzących natężenie zanieczyszczeń, bardzo cichy i energooszczędny silnik inwerterowy oraz możliwość sparowania urządzenia ze smartfonem. Wysoko oceniamy debiut firmy Vestfrost na rynku oczyszczaczy powietrza.

Recenzja oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S70WH

Wybierając oczyszczacz powietrza do 2000 zł. możemy przebierać z naprawdę wielu modeli, które osiągają znakomite wyniki eliminacji zanieczyszczeń. Pozostaje pytanie, który oczyszczacz powietrza jest najlepszy? Odpowiedź jest prosta. Ten, na który zdecydujesz się wydać swoje pieniądze. Tak naprawdę nie sposób wybrać źle w tym przedziale cenowym, a najważniejszym są główne kryteria, który dany oczyszczacz powinien spełniać. My ze swojej strony możemy jedynie nakierować na właściwe tory.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH

Oczyszczacz powietrza Vestforst model VP-A1S70WH

Kryteria wybrane? To dobrze, a co jeśli powiemy Ci, że istnieje oczyszczacz powietrza, który spełnia je wszystkie i oferuje jeszcze więcej? Brzmi interesująco, prawda? W tym tekście weźmiemy pod lupę absolutny debiut na rynku urządzeń filtrujących powietrze, oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH. Zapraszamy do lektury.

Budowa

Nie powiemy nic odkrywczego w kwestii budowy tego modelu oczyszczacza, po prostu mamy tu do czynienia z konstrukcją prostokątnej bryły geometrycznej z dużym wylotem i wlotem powietrza i panelem sterowania umieszczonym na wierzchu urządzenia. Dominującym kolorem jest biały, który stanowi 90% powierzchni, jedynie panel sterowania posiada ciemno-szary kolor. Materiałem użytym to budowy oczyszczacza jest wytrzymałe tworzywo sztuczne. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, nie zauważyliśmy żadnych luzów i co najważniejsze nic nie trzeszczy podczas pracy.

Panel Sterowania

Już poprzednie modele oczyszczaczy powietrza firmy Vestforst sprawiły, że jesteśmy fanami instalowanego panelu sterowania, który jest bardzo przejrzysty i niebywale łatwy w obsłudze. Jak wspomnieliśmy wcześniej panel posiada ciemno-szary kolor i znajduje się na górze, co zdecydowanie ułatwia jego używanie. Bardzo podoba nam się symetryczne rozmieszczenie wszystkich jego elementów, co nadaje estetyki urządzeniu. Centralnym punktem panelu sterowania jest przycisk zasilania, wokół którego znajdziemy kolorowy wskaźnik informujący o jakości powietrza w pomieszczeniu. Tuż nad nim znajduje się duży i czytelny wyświetlacz, na którym wyświetlają się najważniejsze dane. Od lewej strony znajdują się przyciski, kolejno: tryb nocny, tryb automatyczny, Wi-Fi, tryby prędkości wentylatora, jonizator, blokada rodzicielska i wskaźnik wymiany filtrów. Co ciekawe przyciski te układają się w uśmiech, nie wiemy czy celowo, ale bardzo fajnie to wygląda.

Wyświetlacz

Użyto tutaj tego sam wyświetlacz, co w mniejszych modelach i nic w tym dziwnego, gdyż jest on bardzo czytelny. Znajdziemy na nim informacje o skali natężenia różnych zanieczyszczeń, które to dane zbierane są przez wysokiej klasy wskaźniki, ale o nich później. Ekran wyświetla również informacje związane z wybranymi trybami. Żadnych udziwnień, tylko najważniejsze dane.

Filtry

Filtry, czyli płuca każdego oczyszczacza powietrza to najważniejsze elementy w walce z najgroźniejszymi zanieczyszczeniami. Żadna ilość efekciarskich gadżetów nie równa się z dobrymi filtrami. Na szczęście oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH posiada bardzo dobrej jakości elementy filtrujące, co więcej zastosowano tutaj innowację i połączono je ze sobą tak, by tworzyły integralną część, tak powstał filtr 3w1, który nie tylko ułatwia konserwację i wymianę, ale przede wszystkim gwarantuje wysoką skuteczność w przechwytywaniu, nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Filtr ten jest połączeniem filtra wstępnego, filtra HEPA H13 i filtra z węglem aktywnym. Zestaw ten wspiera wskaźnik wymiany filtra, który poinformuje nas o jego zużyciu.

Dodatkowe systemy oczyszczania powietrza

Umówmy się, że obecnie dobry oczyszczacz powietrza do 2000 zł. nie opiera się tylko na wysokiej klasy filtrach, ale posiada również dodatkowe systemy wspierające cały proces oczyszczania powietrza. Tak też wygląda sytuacja w przypadku oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S70WH.

Technologia Plasma ION

Pierwszym takim system wspierającym eliminację zanieczyszczeń jest jonizator plazmowy, który emituje w powietrze zarówno jony dodatnie, jak i jony ujemny. Ich zadaniem jest eliminacja wszelkich groźnych mikrobów unoszących się w powietrzu, i co ważne również tych przylegających do przedmiotów. W ten sposób zyskujemy ochronę przed wirusami, bakteriami, zarodnikami grzybów, roztoczami i wszelkimi alergenami. Efektem ubocznym całego procesu jonizacji są mikroskopijne cząsteczki wody, które nawilżają powietrze, w tym i naszą skórę. To taki dodatkowy bonus.

Technologia UV-C LED

Jest to dobrze znana i często wykorzystywana technologia oparta na świetle ultrafioletowym, który doskonale radzi sobie z eliminacją wszelkich bakterii. Ta kwestia jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku filtrów, które są ich pełne z racji przechwytywania wszelkich drobnych cząsteczek. To oczywiście ich zadanie, jednak bakterie znacząco skracają żywotność filtrów i tutaj właśnie rozwiązują to lampy ledowe UV-C, które likwiduje owe bakterie. Na plus trzeba zanotować, że owa likwidacja nie odbywa się tylko z powierzchni filtrów, ale zarówno bezpośrednio z przepływającego powietrza.

Współczynnik oczyszczania

Przejdźmy do najważniejszej kwestii, jeśli mówimy o oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP-A1S70WH, czyli do współczynnika CADR, który w tym modelu wynosi, aż 620m³/h, co pozwala na 3-krotną filtrację całego powietrza z pomieszczeń o wielkości 80m²! To naprawdę niesamowity wynik, który czyni to urządzenie idealnym do pracy w biurach, salach konferencyjnych, szkołach, przedszkolach itp. Przy wyborze odpowiedniego oczyszczacza powietrza skupmy naszą uwagę, oczywiście poza standardowymi elementami, na współczynnik CADR i wybierzmy taki, który zapewnia wielokrotność filtracji całego powietrza w przeciągu godziny. W ten sposób zwiększamy kontrolę na eliminacją wszelkich groźnych dla naszego zdrowia zanieczyszczeń.

Tryby pracy

Urządzenie oferuje nam 3 tryby pracy: automatyczny, nocny i manualny, który oferuje nam do wyboru 5 trybów prędkości wentylatora. Zdecydowanie najważniejszym trybem, jest tryb automatyczny, który nie wymaga naszej ingerencji, gdyż cały proces oczyszczania odbywa dzięki danym pobranym przez zainstalowane czujniki w oczyszczaczu. Oczywiście możemy korzystać z trybu manualnego i samemu dostosowywać warunki pracy do danych ze wskaźników zanieczyszczeń. Tryb nocny bardzo dobrze sprawdza się również za dnia, zwłaszcza w pokoju niemowlęcia, gdyż emituje bardzo małą głośność, która na pewno nie zaburzy jego snu.

Czujniki

Jak wspomnieliśmy wyżej to właśnie czujniki definiują pracę trybu automatycznego i ważnym jest, aby owe czujniki były bardzo precyzyjne, wtedy to też ochrona staje się skuteczniejsza. Na szczęście w modelu Vestfrost VP-A1S70WH, użyto najwyższej klasy czujników, w tym: laserowego czujnika kurzu, czujnika lotnych związków organicznych (TVOC) i czujnika światła. Czujniki te nieustannie monitorują otoczenie i regulują moc urządzenia, dodatkowo czujnik światła wykrywa jego natężenia, co pozwala na automatyczne uruchomienie trybu nocnego.

Wskaźniki

Większość oczyszczaczy wyposażonych jest szereg czujników monitorujących zanieczyszczenia występujące w pomieszczeniu, jednak głównie skupiają się one na pyłach zawieszonych PM10 i PM2,5, natomiast produkt firmy Vestfrost oferuje oprócz wcześniej wymienionych również wskaźnik pyłu zawieszonego PM1 i wskaźnik TVOC. To naprawdę solidne zestawienie wskaźników, którymi głównie mogą pochwalić się dużo droższe modele oczyszczaczy powietrza, lub tylko specjalistyczne stacje diagnostyczno-pomiarowe. Ponadto otrzymujemy również wskaźnik wymiany filtra, który poinformuje nas o konieczności jego konserwacji lub o całkowitym jego zużyciu. Wszelkie dane pobierane przez wskaźniki wyświetlane są na bardzo czytelnym ekranie wyświetlacza.

Głośność

Z reguły większe konstrukcje oczyszczacze powietrza emitują również większą głośność, nawet na najniższych prędkościach wentylatora, jednak skandynawskiej firmie Vestfrost udało utrzymać zaskakująco niski poziom zaledwie 17 dB (tryb nocny), co jest wynikiem rewelacyjnym! Takie rezultaty możliwe były do osiągnięcia dzięki wykorzystaniu silnika inwerterowego, w którym zostały wyeliminowane wszelkie tarcia, poprzez zastosowanie indukcji magnetycznej. Taki silnik nie tylko emituje dużo mniej hałasu, ale również wykazuje wyższe cechy energooszczędności.

Dodatki

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH został wyposażony w moduł Wi-Fi, który umożliwia sterowanie jego pracą z poziomu naszego smartfona, lub tableta, dzięki dedykowanej do tego aplikacji. Dodatkowo na ekranie możemy wyświetlić dane pobrane przez wskaźniki zanieczyszczeń powietrza. To duża zaleta zwłaszcza w czasach mobilnej innowacji. Warto również wspomnieć o blokadzie ustawień, czyli t.zw. blokadzie rodzicielskiej, która chroni przed niechcianą zmianą wybranych przez nas ustawień. Wyboru blokady dokonamy z poziomu panelu sterowania.

Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH oferuje naprawdę wiele za niewysoką kwotę. W tym przydziale cenowym posiada naprawdę dużą konkurencję, jednak posiada pewne elementy, które znacząco go wyróżniają. Jest nim na pewno bardzo wysoki współczynnik CADR, który pozwala na skutecznie oczyszczanie pomieszczeń do wielkości 80m². Takie parametry nie tylko doskonale sprawdzą się w domu, ale również w biurach, szkołach, przedszkolach i wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba eliminacji zanieczyszczeń.

Następnym elementem, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę jest duża ilość niezwykle precyzyjnych wskaźników zanieczyszczeń, w tym bardzo rzadko spotykany wskaźnik pyłu zawieszonego PM1. Oczywiście urządzenie nie pozbyło się wszelkich wad, gdyż trochę brakowało nam zainstalowanych kółek, które ułatwiłyby jego przemieszczanie, zwłaszcza, że waga 11 kg. może niektórym przeszkadzać. Tak naprawdę to jest drobny minus, bo i tak finalnie oczyszczacz powietrza nie często zmienia swoje położenie. Bardzo wysoko oceniamy debiut firmy Vestfrost i mamy nadzieję, że następne produkty, będą co najmniej tak dobre, jak opisane przez nas modele.

Jesteś w ciąży – przeczytaj to ważne!

kobieta w ciąży

Wpływ smogu na kobiety w ciąży

Zaczął się sezon grzewczy, co oznacza, że alarmy smogowe znów pojawiają się z wysoką częstotliwością. Stan jakości powietrza w Polsce jest najgorszy w całej Europie. Pośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 33 pochodzą z naszego kraju. Smog jest zagrożeniem dla dla nas wszystkich. Jednak są grupy osób, które jeszcze silniej odczuwają związane z nim niebezpieczeństwo – kobiety w ciąży i dzieci. Jak smog wpływa na ich organizmy?

Jak bardzo niebezpieczny jest smog dla kobiet w ciąży?

W 2000 roku Zakład Epidemiologii z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ CM z Krakowa z pomocą Uniwersytetu Columbia przeprowadził serię badań trwającą 4 lata, które miały na celu zmierzenie negatywnych skutków wdychania smogu przez kobiety w ciąży i urodzone przez nie dzieci. Badania te wykazały, że dzieci kobiet, które w ciąży oddychały zanieczyszczonym powietrzem miały mniejszą masę urodzeniową, obwód główki, długość ciała i objętość płuc. Zwiększyła się za to podatność na choroby układu oddechowego (m.in. zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc) oraz alergie. U dzieci stwierdzono też mniejszy iloraz inteligencji.

Co możesz zrobić, by chronić siebie i dziecko przed szkodliwym działaniem smogu?

  1. O ile to możliwe, ogranicz przebywanie poza domem. Staraj się też nie wietrzyć mieszkania, gdy jakość powietrza nie spełnia norm czystości. Jeżeli musisz wyjść z domu, zawsze zakładaj maskę przeciwpyłową.

  1. Monitoruj stan powietrza w Twoim rejonie korzystając z aplikacji mobilnej przygotowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Aplikacja jest dostępna zarówno na Androida, jak i na systemy iOS oraz Airly.

  1. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza. Pozostanie w domu w dni, gdy stężenie smogu przekracza normy może nie wystarczyć. By mieć pewność, że oddychasz czystym powietrzem wybierz oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, który skutecznie zatrzymuje ponad 99,97% mikroskopijnych zanieczyszczeń z powietrza. Wśród najlepszych oczyszczaczy tego typu, warto zwrócić uwagę na urządzenia firmy Sharp. Zostały wyposażone nie tylko w filtr HEPA, ale i jonizator Plasmacluster – opatentowaną technologię, dzięki której powietrze oczyszczane jest nie tylko wewnątrz oczyszczacza, ale i poza nim.

  1. Zacznij uprawiać rośliny, które oczyszczają powietrze. NASA przygotowała listę gatunków roślin, które posiadają właściwości oczyszczające. Wśród nich znajdziesz Gerberę Jamesona, Figowiec Benjamina, Daktylowiec niski czy Dracenę odwróconą. Rośliny te wchłaniają niebezpieczne związki i szkodliwe substancje, tym samym unieszkodliwiając je.

  1. Przyjrzyj się swojemu otoczeniu. W okresie grzewczym najwięcej zanieczyszczeń generujemy my sami. Ogrzewając dom węglem niskiej jakości czy spalanymi śmieciami, które rozkładając się wydzielają niebezpieczne substancje szkodzimy środowisku i… sobie nawzajem! Jeżeli podejrzewasz, że wśród Twoich sąsiadów są osoby, które w ten sposób ocieplają dom, masz prawo zgłosić ten fakt do straży miejskiej. Obowiązkiem tej instytucji jest przeprowadzić kontrolę i w razie konieczności ukarać winnego mandatem.

kobieta w ciąży