Przejdź do treści

Recenzja oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH

Oczyszczacze powietrza do 1500 zł z reguły oferują dużo więcej, aniżeli ich tańsze odpowiedniki, chociaż firma Vestfrost udowodniła już, że wcale tak nie musi być. W tym segmencie cenowym znajdziemy naprawdę bardzo dużo dobrych modeli, oferujących znakomite wyniki filtracji powietrza. Jednak u zwykłego klienta, który chce zacząć przygodę z tymi rewelacyjnymi urządzeniami pojawia się wiele pytań; Jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy? Jaki oczyszczacz powietrza wyeliminuje smog, a jaki oczyszczacz powietrza zlikwiduje wirusy? Pytań pojawia się o wiele więcej, kiedy zagłębimy się już w specyfikację wybranych urządzeń, zwłaszcza, że w większości nie różnią się zbytnio od siebie.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH

Mamy nadzieję, że odpowiemy na kilka z nich recenzując prawdziwą nowość na rynku, jaką bez wątpienia jest oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH

Oczyszczacze powietrza do 1500 zł z reguły oferują dużo więcej, aniżeli ich tańsze odpowiedniki, chociaż firma Vestfrost udowodniła już, że wcale tak nie musi być. W tym segmencie cenowym znajdziemy naprawdę bardzo dużo dobrych modeli, oferujących znakomite wyniki filtracji powietrza. Jednak u zwykłego klienta, który chce zacząć przygodę z tymi rewelacyjnymi urządzeniami pojawia się wiele pytań; Jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy? Jaki oczyszczacz powietrza wyeliminuje smog, a jaki oczyszczacz powietrza zlikwiduje wirusy? Pytań pojawia się o wiele więcej, kiedy zagłębimy się już w specyfikację wybranych urządzeń, zwłaszcza, że w większości nie różnią się zbytnio od siebie.

Budowa

Dla wielu klientów, oprócz parametrów oczyszczania, równie ważną kwestią jest design urządzenia, który idealnie wpasuje się do wystroju ich domu. W większości oczyszczacze powietrza wyglądają podobnie, a wszelkie odstępstwa od normy wymagają już większego nakłada finansowego. Kiedy rozpakowaliśmy oczyszczacz powietrza firmy Vestforst, naszym oczom ukazała się bardzo ciekawa forma w kształcie walca rozszerzającego się u podstawy i wierzchu konstrukcji. Model został zbudowany z wytrzymałego tworzywa sztucznego, korpus zyskał kolor biały, natomiast panel sterowania i wylot powietrza umiejscowione u góry, kolor ciemno-szary. Bardzo przypadł nam do gustu zwłaszcza wylot powietrza przypominający wirniki silnika. Dolną połowę urządzenia ozdobiono trójkątnymi dziurami, które stanowią wlot powietrza, ułożone artystycznie dodają charakteru.

Panel sterowania

Panel sterowania skonstruowano bardzo przejrzyście i umiejscowiono go na wierzchu oczyszczacza wewnątrz wylotu powietrza. Podobnie, jak w przypadku poprzedniego modelu VP-A1M30WH, tak i tutaj mamy do czynienia z niezwykle intuicyjnym panelem, w którym rozmieszczenie przycisków jest bardzo intuicyjne. Górną jego część stanowi kolorowy wyświetlacz pokazujący najważniejsze informacje, w tym dane z wskaźników powietrza. Centralnie ułożono przycisk zasilania wraz z kolorową obwolutą, która informuje nas o jakości powietrza w pomieszczeniu. Poniżej od lewej znajdują się przyciski: trybu nocnego, trybu automatycznego, modułu Wi-Fi, trybów prędkości wentylatora, jonizatora, blokady rodzicielskiej, oraz wskaźnik wymiany filtrów.

Wyświetlacz

Naprawdę trzeba pochwalić firmę Vestfrost za instalację bardzo czytelnego wyświetlacza, który dostarcza nam najważniejsze informacje o stanie naszego powietrza, z wyszczególnieniem natężenia pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 i PM1, a także natężenia TVOC, czyli rakotwórczych lotnych związków organicznych. Oczywiście znajdziemy też informacje o aktualnie wybranym trybie pracy.

Filtry

Przejdźmy do najważniejszego elementu każdego oczyszczacza powietrza, czyli do filtrów. Wewnątrz znajdziemy standardowy zestaw naprawdę dobrych filtrów, czyli filtr HEPA H13, filtr węgla aktywnego i filtr wstępny. Znaczącą różnicą jest sposób, w jaki filtry zostały umiejscowione, bowiem zostały ze sobą zintegrowane tworząc w ten sposób jeden zintegrowany filtr 3w1. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie i na pewno ułatwiające ich wymianę, gdyż nie musimy zmieniać ich osobno, tylko kupujemy jeden konkretny zestaw. To samo tyczy się ich zużycia. Nie musimy się głowić, czy potrzeba wymienić jeden, czy wszystkie, poza tym poinformuje nas o tym dedykowany wskaźnik.

Dodatkowe systemy oczyszczania powietrza

W oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH walka z zanieczyszczeniami nie skupia się tylko na filtrach, ale wspomagana jest przez dwie dodatkowe technologie, które nie tylko wspomagają eliminację smogu z naszego domu, ale również likwidują inne zagrożenia, zwłaszcza te najmniejsze.

Technologia Plasma ION

Jest to nic innego, jak dobrze znany nam jonizator plazmowy, którego zadaniem jest walka ze wszelkimi niebezpiecznymi mikroorganizmami, które nie tylko unoszą się w powietrzu, ale również osiadają na meblach, czy ubraniach. Mowa tutaj o wirusach, bakteriach, pyłkach roślinnych, roztoczach i zarodnikach grzybów, w tym pleśni. Proces ten jest niezwykle skuteczny w szczególności w eliminacji alergenów, o czym świadczą liczne potwierdzenia alergików z całego świata. Osobiście uważamy, że każdy oczyszczacz powietrza, by zapewnić kompleksową ochronę powinien posiadać wysokiej klasy jonizator, który oprócz eliminacji zanieczyszczeń również kontroluje poziom wilgotności w pomieszczeniach, co bywa bardzo pożądaną funkcją.

Technologia UV-C LED

Technologia ta oparta jest na światle ultrafioletowym, którego zadaniem jest eliminacja bakterii na poziomie biologicznym. Lampy zostały wbudowane wewnątrz oczyszczacza i oddziałują nie tylko na powierzchnie filtrów, ale również na przepływające powietrze. Działanie te znacząco wpływają na wydłużenie żywotności filtrów, ograniczając do minimum gromadzenie się bakterii na ich powierzchniach. Lampy cechują się bardzo szybkim czasem reakcji wynoszącym poniżej 1 sekundy.

Współczynnik oczyszczania

Poza systemami eliminującymi zanieczyszczenia, bardzo ważną kwestią jest współczynnik oczyszczania, czyli informacja o ilości przepływającego powietrza w przeciągu godziny, przez urządzenie, z ang. CADR. Dane te podawane są w jednostkach objętości, czyli w m³. Aby obliczyć pojemność danego pomieszczenia, wystarczy pomnożyć jego metraż przez wysokość. W przypadku 48m², czyli maksymalnej wielkości przestrzeni przeznaczonej dla oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH, taka objętość wynosi 120 m³, przyjmując standardową wysokość pomieszczenia wynoszącą 2,5 m. Dane producenta informują o współczynniku CADR na poziomie 350m³/h, czyli niemal 3-krotność filtracji całego powietrza. Przyjmuje się, że właśnie taka wielokrotność jest optymalna do efektywnej walki z zanieczyszczeniami występującymi w danym pokoju.

Tryby pracy

Oczyszczacz może pracować w 3 trybach pracy: manualnym, nocnym i automatycznym. Są to tryby powszechnie spotykane we wszystkich markach. Szczególnie 2 ostatnie są najczęściej używane, z tym, że tryb automatyczny sam włącza tryb nocny. Nie ukrywamy, że wszyscy głównie właśnie z tego trybu korzystają, bo umówmy się nikt z nas nie ma czasu i ochoty, aby nieustannie doglądać pracy oczyszczacza powietrza. Oczywiście jakość trybu automatycznego mocna zależna jest od jakości czujników monitorujących stan powietrza. Na szczęście model VP-A1Z40WH wyposażony jest w najwyższej klasy czujniki, które opiszemy akapit niżej.

Czujniki

Na pokładzie urządzenia znajdziemy wysokiej klasy czujniki, które precyzyjnie zbierają informacje o stopniu natężenia zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Odpowiadają za to laserowy czujnik kurzu i czujnik TVOC. Dostępny jest również 3 czujnik odpowiadający za wykrycie nasilenia światła, co z kolei definiuje przejście urządzenia w tryb nocny. Czujniki te kontrolują pracą trybu automatycznego, idealnie dopasowując siłę pracy wentylatora do warunków panujących w pokoju.

Wskaźniki

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH znacząco wyprzedza konkurencje w swoim segmencie cenowym ilością i jakością czujników, można nawet stwierdzić, że jest to rzecz dotychczas niespotykana. Otóż urządzenie posiada, aż 4 wskaźniki mierzące natężenie zanieczyszczeń. Na wyświetlaczu odczytamy informacje o poziomie występowania pyłów zawieszonych, w tym PM10, PM2,5 i PM1. Taką ilość próżno szukać w innych oczyszczaczach powietrza, dlatego duży plus dla producenta. Urządzenie wyposażone jest jeszcze we wskaźnik wymiany filtra, który informuje o konieczności zakupu nowego, bądź jego konserwacji.

Głośność

Testowany przez nas model śmiało możemy zaliczyć do czołówki urządzeń filtrujących powietrze, emitujących niskie progi głośności. W trybie najniższej pracy wentylatora i trybie nocnym oczyszczacz osiąga głośność zaledwie 17 dB, co jest naprawdę wspaniałym wynikiem. Warto zaznaczyć, że ludzki szept nie schodzi poniżej 20 dB! Tak dobre wyniki możliwe są dzięki wykorzystaniu silnika inwerterowego, w którym wyeliminowane są wszelkie tarcia. Brawo za innowację.

Dodatki

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH posiada wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu możemy sterować jego pracą, bądź odczytywać dane wskaźników, z poziomu telefonu komórkowego, lub tableta. W erze powszechnej mobilności bardzo cenimy takie rozwiązanie. Warto również wspomnieć o blokadzie rodzicielskiej, która pozwala na blokadę ustawień. Możliwość tę na pewno docenią rodzice małych dzieci, które uwielbiają wciskać wszelkie przyciski.

Podsumowanie

Nie wiemy, czy oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH jest najlepszym oczyszczaczem powietrza do kwoty 1500 zł, zwłaszcza, że w tym przedziale konkurencję ma naprawdę sporą, jednak na pewno znajduje się na podium w naszych wyborach i gorąco zachęcamy do zainteresowania się tym egzemplarzem. Podczas krótkiego obcowania z oczyszczaczem nie zanotowaliśmy, żadnych minusów, ewentualnie można by się przyczepić do braku kółek, jednak jego smukła sylwetka i nieduża waga (7 kg) nie utrudniają jego przenoszenia. To, co na pewno przemawia na jego korzyść to innowacyjny filtr 3w1, ogromna ilość wskaźników precyzyjnie mierzących natężenie zanieczyszczeń, bardzo cichy i energooszczędny silnik inwerterowy oraz możliwość sparowania urządzenia ze smartfonem. Wysoko oceniamy debiut firmy Vestfrost na rynku oczyszczaczy powietrza.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH