Przejdź do treści

Rodzaje filtrów – EPA, HEPA, ULPA i inne

Nowoczesne oczyszczacze powietrza wyłapują rozmaite typy zanieczyszczeń, które wdychamy każdego dnia. Z tego względu niektóre modele są wyposażone nawet w kilka rodzajów specjalnych mechanizmów i warstw filtrujących. Jeśli planujesz zakup takiego urządzenia, powinieneś w pełni świadomie wybrać wariant, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Wyjaśniamy co więc oznaczają tajemnicze skróty jak HEPA czy ULPA i opisujemy najpowszechniejsze rodzaje filtrów!

Filtr HEPA FZ-D40HFE - zbliżenie

Filtr elektrostatyczny (jonowy)

W urządzeniach z takim wkładem zanieczyszczenia wpadają do komory, w której są poddane jonizacji (przyjmują ujemny ładunek), po czym są przyciągane przez metalową siatkę o przeciwnym ładunku. Po czasie wystarczy więc wypłukać taki filtr pod bieżącą wodą. Jest najbardziej skuteczny w przypadku mechanicznych zanieczyszczeń powietrza.

Filtr termodynamiczny

Taka wkładka sprawia, że zanieczyszczenia są spalane, zwykle za pomocą ceramicznego rdzenia sterylizującego. Element ten rozgrzewa się nawet do 200°C i niszczy szkodliwe mikroorganizmy (grzyby, roztocza, wirusy). Następnie powietrze jest chłodzone, tak by sprzęt nie emitował ciepła na zewnątrz.

Filtr fotokatalityczny

Zanieczyszczenia są rozkładane w wyniku reakcji chemicznej, w której bierze udział tlenek glinu. Takie urządzenia są jednak rzadko spotykane, ponieważ nie działają bez lampy UV lub światła słonecznego.

Filtr wstępny

Jest to zwykle płytka zamontowana tuż przy wlocie powietrza, która mechanicznie wypałuje największe zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść. Zapobiega zapychaniu się mechanizmu urządzenia. Znajduje się w zasadzie w każdym modelu oczyszczacza powietrza.

Filtr węglowy

Węgiel aktywny ma bardzo ciekawą strukturę cząsteczkową, dzięki której absorbuje związki organiczne. Wychwytuje nawet bardzo drobne zanieczyszczenia, a także inne szkodliwe bądź uciążliwe substancje. Świetnie radzi sobie z nawet z metalami ciężkimi, brzydkimi zapachami czy dymem tytoniowym. Wkład węglowy jest często stosowany równocześnie z innymi filtrami i znajduje się w wielu modelach dostępnych w ofercie Zdrovi.pl. Posiada go np. świetny, bardzo popularny wśród naszych klientów oczyszczacz powietrza – Sharp KC-D50EUW.

Filtry EPA, HEPA, ULPA

Grupa nowoczesnych, bardzo skutecznych filtrów powietrza. Są nagminnie stosowane w oczyszczaczach domowych, ale także fabrycznych czy laboratoryjnych. Usuwają grzyby, bakterie, pyły lotne wchodzące w skład smogu itp. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie skutecznością. Kolejno – EPA (Efficiency Particulate Air), HEPA (High Efficiency Particulate Air), ULPA (Ultra Low Penetration Air) – to wyższe klasy tego samego systemu oczyszczania. Numer widniejący przy skrócie oznacza generację – im wyższy, tym lepszy jest filtr. W ofercie Zdrovi.pl można znaleźć modele nawet z filtrem HEPA 14, jak np. oczyszczacz IDEAL AP 40 Pro. Taki wkład jest najsilniejszą wersją przeznaczoną do użytku prywatnego. Jeśli zaś ze względu na budżet potrzebujesz jedynie optymalnego oczyszczania, wybierz HEPA 11 lub 12, który posiada np. model Coway Storm.

Jakie połączenia filtrów są najlepsze?

Niektórzy producenci starają się przekonać klientów do zakupu, chwaląc się dużą liczbą rozmaitych filtrów zainstalowanych w swoich urządzeniach. Ilość nie zawsze znaczy jednak jakość. Pewne połączenia nie mają w zasadzie większego sensu, więc służą jedynie celom marketingowym i windowaniu ceny. Na jakie wkłady warto więc zwracać uwagę?

Dobry oczyszczacz powietrza koniecznie powinien mieć gęsty filtr wstępny. Pełni on rolę bariery pierwszego stopnia, która wyłapuje największe cząsteczki zanieczyszczeń, w tym m.in. kurz, popiół czy sierść. Taki wkład bardzo łatwo się czyści – wystarczy co jakiś czas (najlepiej raz w tygodniu) przetrzeć go ściereczką z mikrofibry, szczotką z miękkim włosiem, a w razie potrzeby można go nawet opłukać pod bieżącą wodą.

Kolejnym ważnym elementem dobrego oczyszczacza powietrza jest filtr węglowy. Usuwa on gazy, brzydkie zapachy i dym tytoniowy. Jest bardzo wydajny – w niektórych modelach (np. LIFAair LA352 + LAM 05) można wymieniać go nawet raz na 10 lat!

Ostatnim filtrem, niezwykle ważnym w walce ze smogiem, jest wkładka EPA/HEPA. Jeśli zależy Ci na prawdziwej ochronie, wybierz modele w wariantem co najmniej EPA 10. Najlepsze efekty zagwarantuje HEPA 14. Najbardziej optymalnym pod względem zestawienia ze sobą jakości i ceny są modele posiadające HEPA 12, takie jak np. oczyszczacz powietrza – Coway Classic.

Dodatkami, które faktycznie są godne uwagi, mogą być natomiast np. nawilżająca powietrzę mata ewaporacyjna czy też jonizator, który neutralizuje alergeny. Można je znaleźć np. w oczyszczaczu Sharp KC-F32EUW. Dzięki temu oczyszczacz pod każdym względem zadba o jakość powietrza w domu.

Nigdy nie warto wierzyć opisom producentów na słowo! By w pełni świadomie wybrać idealny oczyszczacz powietrza do swojego domu, najrozsądniej jest po prostu orientować się w budowie takich urządzeń. Po lekturze tego tekstu porównywanie poszczególnych modeli z pewnością będzie łatwiejsze! Zapoznaj się więc z szeroką ofertą Zdrovi.pl, by znaleźć idealne urządzenie. Zapewnij sobie czyste powietrze w swoim domu!

Oczyszczacze powietrza z najwydajniejszymi filtrami powietrza