Przejdź do treści

Skąd bierze się smog?

Jest obecny w naszym środowisku od lat. Wdychali go nasi dziadkowie, rodzice, a teraz my i niestety nasze dzieci. Smog – bo o nim mowa – towarzyszy polskiemu społeczeństwu i gospodarce od dawna. I niestety będzie towarzyszył tak długo, dopóki nie dostrzeżemy problemu, który zatruwa nasze społeczeństwo. Bo na pytanie skąd bierze się smog, jest tylko jedna właściwa odpowiedź. Z niewiedzy i obojętności. Przyczyny ekonomiczne są nam bowiem doskonale znane.

Co roku słyszymy o przekroczonych normach emisji szkodliwych substancji, alarmy smogowe biją kolejne niechlubne rekordy. Ale czym tak naprawdę jest smog? Dlaczego jest taki groźny i jaki ma skład? Przeczytaj naszą pigułkę wiedzy o tym zjawisku i podziel się nią ze znajomymi. Kolejne starcie ze smogiem przed nami.  

Smog, a co to takiego?

Wyspy Brytyjskie nie od dziś znane są z mglistej pogody i niezbyt przychylnej aury. Dlatego kiedy w grudniu 1952 roku w Londynie doszło do jednego z największych zanieczyszczeń powietrza w historii tego kraju, większość mieszkańców nie zdawała sobie sprawy, że powietrze, które wdychają może być czymś więcej, niż tylko gęstą zawiesiną atmosferyczną. Wielki smog londyński, który utrzymywał się wówczas przez 5 dni, w ostatecznym rozrachunku, pozbawił życia ponad 12 tys. osób.

Londyn podczas Wielkiego Smogu w 1952 r. Można powiedzieć, że dziś Wielka Brytania wykurzyła już problem (fot. Wikipedia, N T Stobbs, CC BY-SA 2.0)

Londyn podczas Wielkiego Smogu w 1952 r. Można powiedzieć, że dziś Wielka Brytania wykurzyła już problem (fot. Wikipedia, N T Stobbs, CC BY-SA 2.0)

I choć dziś Wielka Brytania – oraz jej stolica – ma w skali Europy całkiem niezłe powietrze (głównie na skutek wprowadzanych sukcesywnie od 1956 r. zmian w ustawodawstwie o ochronie powietrza), to pochodzenie terminu “smog”, nieodłącznie wiąże się z tym regionem świata. Z angielskiego oznacza on bowiem gęstą, ciemną mgłę, która kumuluje dym, spaliny i inne zanieczyszczenia atmosferyczne – smoke (dym) + fog (mgła).

To nienaturalne i toksyczne zjawisko najbardziej daje nam w kość, gdy za oknem panuje bezwietrzna pogoda. Zwykle pojawia się wszędzie tam, gdzie istnieje rozbudowany przemysł, energetyka, spalanie śmieci i palenie w piecach materiałami niskiej jakości. To dlatego jego skutki najbardziej odczuwamy podczas sezonu grzewczego. Choć niestety – przykro to przyznać – w Polsce normy trujących substancji przekroczone są niemal przez cały rok.  

Co wchodzi w skład smogu?

Niestety, smog kumuluje pełen wachlarz zanieczyszczeń atmosferycznych i chłonie je jak gąbka. Wśród toksycznych, wpływających na nasze zdrowie substancji krążących w niechcianej mgle, znajdują się m.in.:

  • pyły zawieszone PM2,5 i PM10;
  • drobinki węgla (sadza);
  • benzo(a)piren;
  • metale ciężkie (np. arsen, nikiel);
  • dwutlenek i tlenek azotu;
  • dwutlenek siarki;
  • toksyczne dioksyny.

Brzmi groźnie? Bo tak jest. Szczególnie szkodliwe są dla naszego zdrowia pyły zawieszone PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piren, który jest silnym czynnikiem rakotwórczym. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że wśród 55 miast Unii Europejskiej, w których występuje największe stężenie pyłu PM2,5 aż 33 to miasta z Polski (sic!).

W tej niechlubnej statystyce przodują: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Gliwice, Zabrze, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów, Kraków, Zakopane, Skawina i Nowy Sącz.

CZY WIESZ, ŻE… W styczniu 2017 na południu Polski normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone o ponad 3000%!

Uwaga: stężenie w powietrzu pyłów zawieszonych oraz benzo(a)pirenu możesz na bieżąco sprawdzać. Gdy ich emisja jest przekroczona, a Ty musisz wyjść z domu – sięgnij po maskę przeciwpyłową. Odetchniesz z ulgą.

Piece złej jakości, spalanie śmieci i węgiel niskiej jakości to głowne przyczyny smogu w Polsce (fot. Pixabay, CC0 Creative Commons)

Piece złej jakości, spalanie śmieci i węgiel niskiej jakości to głowne przyczyny smogu w Polsce (fot. Pixabay, CC0 Creative Commons)

Jak powstaje smog?

Kiedy ciśnienie atmosferyczne jest wysokie, a dzień bezwietrzny – pojawia się gęsta, brudna mgła. Dlaczego? To właśnie w takich warunkach cząsteczki szkodliwych substancji zamiast unosić się, opadają i utrzymują się blisko ziemi a my jesteśmy wystawieni na ich szkodliwe działanie. Mówimy wtedy o tzw. niskiej emisji pyłów. Odpowiada za nią nagromadzenie emitorów o wysokości do 40 metrów nad poziom gruntu, które skupione są na małej powierzchni, w mocno zabudowanych miejscach.

Źródła smogu są różne, a najważniesze z nich to: palenie w piecach materiałami niskiej jakości (np. węgiel, muł, drewno), spalanie śmieci, które znaczna część nas – o zgrozo! – uważa za ekologiczne (a w szczególności opakowań z tworzyw sztucznych PET), transport samochodowy, przemysł i energetyka. Smogowi sprzyjają także stare piece opałowe oraz położenie terenu miejskiego w dolinie.

To właśnie specyfika polskiej gospodarki opartej na węglu oraz charakterystyczne ukształtowanie terenu na południu kraju sprawiają, że zimą coraz rzadziej dominuje tu kolor biały, charakterystyczny dla tej pory roku. 

Mieszkańcy obszarów górskich nie mają w Polsce zimą łatwego życia (fot. Wikipedia, Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0)

Mieszkańcy obszarów górskich nie mają w Polsce zimą łatwego życia (fot. Wikipedia, Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0)

Chrońmy nasze dzieci

szczęśliwe dzieci

Smog – jak wpływa na stan zdrowia dzieci?

Według Europejskiej Agencji Środowiska, powietrze w Polsce należy do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Oddychamy nie tylko tymi gazami, które naturalnie występują w powietrzu, ale i chemicznymi związkami, metalami ciężkimi, amoniakiem czy siarką. Wszystko to, co uwalniamy do powietrza, zostaje w nim i wraca do nas w postaci zanieczyszczeń odkładających się w organizmie. Dane WHO pokazują, że w naszym kraju wskaźniki norm jakości powietrza zostały nie raz wielokrotnie przekroczone. Szkodliwość zanieczyszczonego powietrza dotyczy nie tylko nas – dorosłych – ale i dzieci, które są jeszcze bardziej narażone na negatywne działanie smogu.

Czym jest smog?

Smog jest nienaturalnym zjawiskiem, które szkodzi naszemu zdrowiu. Zanieczyszczenia produkowane przez zakłady przemysłowe, spaliny wydobywające się ze środków transportu i wreszcie to, czym palimy w naszych domach – to wszystko przedostaje się do atmosfery i tworzy chmurę pyłów, która zawisa nad miastem. Następnie wraz z powietrzem, które wdychamy, przenika do naszego organizmu, zatruwając go powoli.

Smog jest najbardziej uciążliwy w sezonie grzewczym. Nieodpowiednie materiały spalane na potrzeby ogrzania domu uwalniają wraz z dymem szkodliwe substancje, a warunki atmosferyczne w tym okresie sprzyjają kumulacji zanieczyszczeń. Dodając do tego produkty spalane w zakładach przemysłowych i spaliny samochodowe otrzymujemy trującą mieszankę, która wdychana długotrwale prowadzi do poważnych powikłań.

Skutki smogu

Wszyscy jesteśmy świadomi poziomu zanieczyszczenia powietrza, jednak nie dla każdego jasne jest, jakie konsekwencje czekają nas przez wdychanie smogu. Zawieszone w powietrzu pyły powodują problemy z oddychaniem, co jest odczuwalne przez wszystkich. Prowadzą jednak też do powikłań, które mogą pojawić się dopiero po latach. Przewlekłe zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, niewydolność płuc, astma, rak płuc… Skutki wdychania smogu można by wymieniać w nieskończoność.

Jeśli chodzi o wpływ smogu na zdrowie dzieci, do najbardziej zauważalnych konsekwencji należy obniżenie odporności i uszkodzenie układu oddechowego, który charakteryzuje się wąskimi drogami oddechowymi. Znajdujące się wewnątrz gruczoły, pod wpływem skażonego powietrza, gromadzą większe ilości śluzu, co prowadzi do zatkania dróg oddechowych i duszności. Z kolei niedotlenienie prowadzi do obciążenia układu krążenia, a więc zwiększonej pracy serca. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza osłabia cały organizm. Dziecko staje się bardziej podatne na infekcje, a jego zdolności umysłowe zostają znacznie obniżone.

dzieci na trawie

Jak chronić dziecko przed smogiem?

Jednym z najlepszych rozwiązań, jakie można zastosować jest inwestycja w oczyszczacz powietrza. Ważne, by wyposażono go w filtr HEPA. To on odpowiada za zbieranie mikroskopijnych zanieczyszczeń, w tym pyłów PM 2.5, które wchodzą w skład smogu. Dobrze też, by wybrany oczyszczacz powietrza miał opcję jonizacji powietrza. Dzięki niej powietrze będzie oczyszczanie nie tylko wewnątrz urządzenia, ale i poza nim. Godne uwagi są oczyszczacze firmy Sharp. Japoński producent wyposażył je w opatentowaną technologię Plasmacluster, której działanie oparte jest na naturalnych mechanizmach oczyszczania powietrza.

Czyste powietrze nie tylko w domu

Oczyszczacze powietrza wyposażone w filtr HEPA sprawdzają się nie tylko w prywatnych domach i mieszkaniach. Można postawić je także w przedszkolach lub szkołach i… coraz więcej instytucji sprawujących opiekę nad dziećmi, często pod presją rodziców, w ciągu dnia decyduje się skorzystać z takiej opcji.

Do szkół i przedszkoli warto wybrać oczyszczacz z trybem cichej pracy. Nie będzie rozpraszał dzieci podczas nauki, ani przeszkadzał w zabawie. Przydatna może okazać się także funkcja nawilżania powietrza. W sezonie grzewczym powietrze traci swoją wilgotność, pojawia się kaszel i katar. Modele oczyszczaczy Sharp z nawilżaczem posiadają inteligentne czujniki, które mierzą stan i jakość powietrza oraz sprawdzają poziom wilgotności. Gdy spada on poniżej normy, czujniki uruchamiają nawilżacz, który pracuje do momentu uzyskania optymalnego nawilżenia.

Dodatkowo opatentowana przez Sharp technologia Plasmacluster, która opiera się na dezaktywacji wirusów, bakterii, pleśni i alergenów, przywraca naturalną równowagę powietrza co może przyczynie się do zmniejszenia częstotliwości zachorowań naszych dzieci.

Plasmacluster – jak to działa

W naturalnym środowisku występują zrównoważone ze sobą dodatnie i ujemne jony. Kiedy ich poziom jest zaburzony, rośliny przywracają równowagę powietrza, wytwarzając brakujące ujemne lub dodatnie jony. Sharp wykorzystał ten naturalny mechanizm do stworzenia technologii Plasmacluster i generatora jonów. Oczyszczacz zapewnia silny przepływ powietrza w pomieszczeniach. Co minutę wydmuchuje i oczyscza aż 8 m³ powietrza. Technologia Plasmacluster uwalnia miliony dodatnich i ujemnych jonów dokładnie tak, jak robi to natura.

Oczyszczacze powietrza można także dopasować pod względem powierzchni pomieszczenia, w którym będą pracować. Do większych pomieszczeń (np.48m2) lepszym wyborem będzie np. Sharp KC-A60EUW niż model KC-D40EUW, który skuteczniej będzie działał we wnętrzach o powierzchni do 26m2.

Czyste powietrze przez całą dobę

W naszym obowiązku leży dbanie o zdrowie i życie naszych dzieci. Powinniśmy także zadbać o powietrze jakim oddychają i zapewnić im najlepsze warunki rozwoju. Dzięki oczyszczaczom powietrza w przedszkolach i szkołach, w których dzieci spędzają najwięcej czasu, mamy pewność, że oddychają zdrowym i rześkim powietrzem. Stawiając oczyszczacz powietrza w swoim domu zapewniamy im czyste powietrze niemalże przez całą dobę, chroniąc ich tym samym od szkodliwego smogu.

Jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy dla naszego domu?

jaki oczyszczacz wybrać

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce przekracza wszelkie dopuszczalne normy. Niestety niebezpieczne substancje w powietrzu przedostają się do naszych domów. Nie sposób się przed nimi uchronić. Na szczęście istnieje wyjście z tej patowej sytuacji. Oczyszczacze powietrza, bo o nich mowa, zyskują w Polsce coraz większą popularność

Wybierając urządzenie przede wszystkim należy sprawdzić jaki system filtrów posiada dany oczyszczacz i jak często filtry wymagają wymiany. W dobrym oczyszczaczu powietrza powinien

się znaleźć filtr HEPA, najlepiej opatrzony symbolem H13, który zatrzymuje 99,97% zanieczyszczeń w powietrzu, w tym główne składniku smogu, pyły PM10 i PM2.5.Filtr HEPA FZ-D40HFEFiltr węglowy fz-f30dfe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugim filtrem, bez którego urządzenie nie jest w pełni skuteczne, to filtr węgla aktywnego, który skutecznie zatrzymuje niebezpieczne, lotne związki chemiczne m.in. benzo(a)piren.

Kolejnym aspektem jest żywotność filtrów. Decydując się na tańszy oczyszczacz powietrza nie zwracamy uwagę na fakt częstej wymiany filtrów, co w przeliczeniu może z czasem przewyższyć koszty droższego urządzenia! Dlatego warto wybrać rozsądnie, gdyż w końcu oczyszczacz będzie nam służył przez lata.

Najważniejszym jest, aby oczyszczacz powietrza pochodził od autoryzowanego dystrybutora, w ten sposób zyskujemy gwarancję oryginalności urządzenia, mamy pewność, że bez problemu kupimy do niego filtry i zostajemy objęci pomocą profesjonalnego serwisu.Logo Sharp

Jak dobrać wielkość oczyszczacza?

Kolejnym krokiem jest dopasowanie oczyszczacza powietrza do wielkości pomieszczenia, w którym docelowo będzie pracować. Producenci podają wielkość pomieszczenia w metrach kwadratowych, jednak jest to wartość umowna, gdyż decydującą rolę odgrywa ilość metrów sześciennych powietrza, które oczyszczacz jest w stanie przefiltrować przez godzinę.

Korzystając z prostego wzoru, sami możemy obliczyć ile metrów sześciennych ma nasz pokój: po prostu mnożymy m2 naszego pomieszczenia przez jego wysokość.

Inżynierowie firmy Sharp zbadali, że najlepsze efekty przynosi trzykrotna filtracja całego powietrza w pomieszczeniu na godzinę.

Głośność ma znaczenie!

Oczyszczacz powietrza jest przystosowany do pracy ciągłej i tak należy go używać w czasie występowania smogu. Dlatego ważną kwestią staję głośność urządzenia. Decydując się na zakupu oczyszczacza, należy zwrócić uwagę na poziom natężenia dźwięku jaki generuje podczas pracy (wartość podana w decybelach dB). Najlepsze urządzenia na rynku generuję od 16 d 49 dB (w zależności od trybu) – to bardzo niewiele. Ma to szczególne znaczenie w nocy, kiedy nie chcemy. By cokolwiek zakłócało nasz sen.

Głośność

3 w 1 – oczyszczacz, jonizator i nawilżacz. Czy warto?

Obecnie wiele urządzeń to urządzenia wielofunkcyjne. Oprócz oczyszczania powietrza za pomocą filtrów oferują także jonizację powietrza, jak i jego nawilżanie. Zatrzymując się na chwilę przy kwestii jonizatora, musimy wybrać taki, który jest generatorem jonów dodatnich i ujemnych, bo tylko wtedy jego praca daje wspaniałe efekty. Bezdyskusyjnym liderem w zakresie jonizacji jest japońska firma Sharp, która opatentowała rewelacyjną technologię Plasmacluster, która w 100% wiernie odwzorowuje proces jonizacji występujący w naturze. Temat ten warty jest dogłębnej lektury.

W okresie grzewczym nasze powietrze w domach jest suche, co stanowi poważny problem. Przesuszone śluzówki przestają pełnić swoją funkcję zabezpieczającą i stają się otwartą bramą dla wszelkiego rodzaju infekcji i chorób, dlatego idealnym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżacza.

Warto wybrać taki, który w swoim systemie ma zainstalowany nawilżacz ewaporacyjny, który ze względu na swój sposób działania jest najbardziej naturalny i skuteczny

Funkcje dodatkowe – drobiazgi, które mają znaczenie.

Podejmując ostateczną decyzję o wyborze marki oczyszczacza, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka elementów, które ułatwiają użytkowanie i obniżają jego koszty. Urządzenie powinno posiadać czujniki zanieczyszczeń, aby idealnie dopasować tryb pracy do warunków panujących w pomieszczeniu, tak aby szybko i skutecznie oczyścić powietrze. Oczywiście im więcej zainstalowanych czujników, tym większa automatyka urządzenia. Warto, by oczyszczacz powietrza posiadał kółka, co umożliwi jego łatwe przemieszczenia po całym domu. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość dodania kostek lodu do zbiornika z wodą, dzięki czemu nawilżając powietrze, możemy ochłodzić jego temperaturę o kilka stopni. Funkcja ta okazuje się bardzo przydatna zwłaszcza w upalne dni.

Takie dodatki często zaważają o wyborze danego oczyszczacza, dlatego każde podejście do zakupu jest indywidualne.

Smog

Oczyszczacze powietrza stają się naszą odpowiedzią na smog, który z roku na rok staje się coraz większy. Nie czekając na poprawę sytuacji coraz więcej ludzi decyduje się na prywatną walkę z zanieczyszczeniami powietrza we własnym domach, bo niestety to co za oknem przedostaje się do naszych mieszkań. Należy pamiętać, by każdy wybór oczyszczacza powietrza był odpowiednio przemyślany, warto również sięgnąć po poradę ekspertów w tej dziedzinie – to na pewno ułatwi wybór.