Przejdź do treści

Smog w Polsce

Nie od lat wiadomo było, że najgorsze powietrze w Polsce jest na Śląsku, jednak ostatnimi czasy znacząco powiększył się obszar kraju, który spowija smog. Coraz więcej miast boryka się z poważnymi problemami zanieczyszczonego powietrza. Obecnie Unia Europejska chce wymierzyć kary za brak działań w kwestii poprawy powietrza w naszym kraju. Kary nic tutaj nie pomogą, jedynie szybka i masowa interwencja pozwoli polepszyć stan powietrza w Polsce. Przyjrzyjmy się najbardziej zanieczyszczonym miastom w Polsce

Krzyż w tle smog

Smog – Kraków

 

W 2013 roku Kraków znalazł się na 3 miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Normy były przekraczane, aż 151 dni w całym roku. Od wielu lat stolica małopolski boryka się ze smogiem. Ciągły rozwój miasta, napływ nowych mieszkańców, wzmożony ruch uliczny oraz ciężki przemysł utrudniają walkę z zanieczyszczonym powietrzem. Dodatkowo położenia miasta w dolinie powoduje, że jest bardzo utrudniony przepływ powietrza. Wiele miast w Polsce o lepszym wskaźniku powietrza od Krakowa, wcale nie „produkuje” mniej zanieczyszczeń, lecz dzięki dobrym przepływom powietrza pozbywa się ich.

Miasto próbuje na wszelkie sposoby ratować powietrze, do września 2019 r., przeprowadzona zostanie wymiana starych palenisk w związku z wejściem zakazu palenia węglem i drewnem w mieście. Ostatnio pojawił się nowatorski pomysł, który polega na wchłonięciu przez Kraków sąsiednich gmin, w których nie prowadzona jest walka ze smogiem, aby miasto mogło zająć się tym problemem. Decyzję uzasadniono faktem, że spora ilość zanieczyszczonego powietrza napływa właśnie z owych miejscowości. Trzeba wierzyć, że wszelkie podjęte starania przez władze polskiej stolicy kultury rozwiążą na stałe problem smogu.Kraków w smogu

Smog – Rybnik

 

Od lat Rybnik próbuje dogonić Kraków w poziomie zanieczyszczenia powietrza, niestety bywają dni, że ten wyścig wygrywa. Przyczyną złego stanu powietrza w Rybnickim Okręgu Węglowym jest bardzo duża ilość starych pieców kaflowych, t.zw kopciuchów, które emitują w powietrze ogromne ilości niebezpiecznych związków. Przemysł kopalniany również nie sprzyja poprawie jakości powietrza. W 2014 r. Rybnik zajął piąte miejsce w Europie pod względem zanieczyszczenia powietrza niebezpiecznym pyłem. W okresie zimowym ilość dni z przekroczonymi normami jakości powietrza przewyższa ilość dni z czystym powietrzem.

Sytuacja jest fatalna. Coraz więcej działań, pomysłów i spotkań, by w jak najszybciej pozbyć się smogu z miasta. Niestety dopóki nie istnieje świadomość wśród ludzi, że ogrzewanie mieszkania tanimi paliwami opałowymi nas zatruwa, dopóty problem będzie istniał. Z racji tego, że zakazano stosowania mułu, flotu i węgla brunatnego (jedyna słuszna decyzja) w ogrzewaniu domów, ceny dobrej jakości węgla kamiennego poszybowały wysoko w górę.  Ludzie kupują tańszy, który w procesie spalania wytwarza ogrom niebezpiecznych substancji, które uwalniane są w atmosferę. Wszystko to przypomina błędne koło.Rybnik

Smog – Wrocław

 

09.02.2018 roku we Wrocławiu wartość dopuszczalna pyłów zawieszonych została przekroczona 7-krotnie, czyniąc tym samym miasto najbardziej zanieczyszczonym miejscem w Europie tego dnia. Problem smogu, jest efektem gęstej zabudowy, wzmożonym ruchem ulicznym i co najważniejsze, dużą ilością starych pieców grzewczych, które najbardziej zatruwają powietrze. Transport samochodowy odpowiada we Wrocławiu mniej więcej za 12 do 15 proc. zanieczyszczenia powietrza.

Silniki Diesla produkują benzo(a)piren, rakotwórczy wielopierścieniowy węglowodór aromatyczny, zaś silniki benzynowe odpowiedzialne są za dwutlenek azotu. Ten niezwykle niebezpieczny związek chemiczny uszkadza płuca, wywołuje nowotwory, obniża odporność organizmu i jest przyczyną astmy. Dlatego ważnym jest rozwój nowych technologii, w tym gałęzi samochodów elektrycznych. Miasto Wrocław zakupiło 50 autobusów o napędzie elektrycznym, które ruszą na trasę w systemie komunikacyjnym  z początkiem 2019 roku. Stosowanie i rozwój nowych technologii są naszą szansą na poprawę jakości powietrza.

Smog – Warszawa

 

Stolica Polski z racji swej dużej aglomeracji również zmaga się z problemem smogu. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest wzmożony ruch uliczny, oraz spalanie niskiej jakości opału w przydomowych kotłowniach. Dotyczy to głównie okolic Warszawy, jednak wędrujące powietrze, docierając do miasta, z racji gęstej zabudowy zostaje w nim. W 2015 roku stężenie pyłu PM10 było dużo wyższe w Warszawie, niż w Krakowie. Z początkiem marca 2018 roku, w stolicy został wykorzystany limit dni, w których normy mogą być przekroczone. W dwa miesiące, podczas których w co najmniej 35 dniach mieszkańcy musieli wdychać niebezpieczne zanieczyszczenia!

Wszyscy zdają sobie sprawę, że takich dni w obecnym roku będzie o wiele więcej. Sytuacja w większości miast w Polsce jest bardzo zła, by nie mówić fatalna, dlatego dziwnym jest fakt, że to samo dotyczy stolicy Polski, miasta, w którym urzęduje rząd. Długie lekceważenie problemu przynosi teraz naprawdę złe skutki, pozostaje wierzyć, że sytuacja powoli zacznie się odwracać.

Smog – Zakopane

 

Z problemem zanieczyszczonego powietrza walczą miasta, które do niedawna mogły szczycić się krystalicznie czystym powietrzem. Mowa o miejscowościach położonych w kotlinach górskich. Zakopane, stolica Tatr mianowana nią przez artystów polskich na przełomie XIX i XX wieku, którzy tłumnie przybywali, by zaznać niebywałych walorów klimatycznych i uzdrowiskowych szybko stało się ulubioną mekką artystów.

Obecnie Zakopane na początku 2016 roku stało się jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, wszelkie normy były przekraczane wielokrotnie. Musiał minąć tylko jeden wiek, aby miejscowość znana ze swego krystalicznie czystego powietrza, zamieniła się w zatrute miasto. Problem tej przemiany tkwi w gwałtownym rozwoju przemysłu, zwiększonej populacji, w powiązaniu z większą liczbą domów i samochodów,a także z brakiem edukacji z zakresu ekologii.

Smog – Katowice

 

Wzmożony ruch uliczny, bliskie towarzystwo kopalń, zakładów produkcyjnych, gęsta zabudowa i ogromna ilość domostw korzystających ze starych pieców są główną przyczyną fatalnego powietrza w Katowicach. W grudniu 2017 roku przez jeden dzień miasto było liderem wśród najbardziej zanieczyszczonych miast. Smog na śląsku przybiera coraz większe rozmiary. To nie tylko Katowice, Rybnik, a także Gliwice, Zabrze, Chorzów, Wodzisław Śląski, Pszczyna, czy nawet Żywiec zmagają się ze smogiem.

Pyły zawieszone przekraczają wszelkie normy, benzo(a)piren truje mieszkańców, a liczba dni, w których przekroczone zostają wszelkie normy przekracza 100. Sytuacja musi szybko ulec zmianie, bo każdego roku chorować będzie więcej ludzi, a co za tym idzie koszty zwolnień chorobowych przewyższą kwotę naprawy sytuacji. Dlatego potrzebna jest duża jednorazowa inwestycja, które wyrzuci smog z naszych miast.Spodek w Katowicach

Smog – Poznań

 

Poznań boryka się z tym samym problem, co inne duże miasta w Polsce, tzn. ze byt dużym ruchem ulicznym, gęstym zaludnieniem i dużą ilością pieców grzewczych emitujących niską emisję. Problem leży również po stronie ludzi, którzy ogrzewają swoje domy paliwami niskiej jakości, często dochodzi do sytuacji, w których spalane są nawet śmieci. Sytuacja ta występuje we wszystkich miastach w Polsce.

W Wielkopolsce brakuje stacji pomiaru jakości powietrza, mieszkańcy sami instalują urządzenia do pomiarów chcąc wiedzieć czym oddychają. Istnieje dużo aplikacji, w których można sprawdzić jakość powietrza, bądź ustawić alert dla smogu. Znalezienie odpowiedniej dla siebie aplikacji to kwestia indywidualna, wystarczy wpisać w wyszukiwarce „aplikacja smog” i samemu znaleźć tę odpowiednią.

Smog – Trójmiasto

 

Chcesz odetchnąć świeżym powietrzem zimą? Zapomnij o górach i wyjedź nad morze. Według pomiarów Trójmiasto może pochwalić się bardzo czystym powietrzem. W skali roku odnotowano tylko 2 dni, w których przekroczone zostały normy zanieczyszczeń. Nie jest tak, że w Trójmieście nie ma czynników powodujących smog, że świadomość ludzi w kwestii ochrony środowiska jest większa, tak naprawdę to położenie miast odgrywa tutaj główną rolę. Wiatr znad morza rozwiewa wszelkie zanieczyszczenia, przynosząc ciągle świeże powietrze. To właśnie wiatr jest najlepszym sposobem na walkę ze smogiem, który najbardziej uciążliwy jest właśnie w bezwietrzne dni.Gdańsk

Jak widać polskie miasta ciągle zamieniają się miejscami na liście najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie, niestety nie przynosi to żadnej chluby. Niestety największym problemem i główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak świadomości na temat smogu wśród ludzi. Większość społeczeństwa nie wie jakie zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu i jakie zagrożenia ze sobą niosą . Wpływ smogu na człowieka jest ogromny. Zanieczyszczenia przedostają się do naszych płuc, do krwi, niszczą naszą skórę, przedostają się do układu trawiennego, osiadają w nerkach często doprowadzając to poważnych chorób, a nawet śmierci. Ważna jest edukacja, ale też szybkie rozwiązania.

smog

Smog to nie tylko problem istniejący na „zewnątrz”, niestety przedostaje się do pomieszczeń, w których przebywamy i tak naprawdę obcujemy z nim nieprzerwanie. Ratunkiem jest oczyszczacz powietrza na smog, jak i maski antysmogowe. To tylko doraźne środki, jednak mogą znacząco poprawić jakość naszego życia i zdrowia. Oczyszczacze pochłaniają niebezpieczne substancje z powietrza jak benzen, siarkę, pyły zawieszone PM10, PM2,5 i wiele innych trujących substancji. Jednym słowem eliminują wszystko to, co nas powoli zabija. Natomiast maski na smog sprawują się rewelacyjnie. Zatrzymują 99% szkodliwych substancji w powietrzu. Naprawdę warto przybliżyć sobie ten temat i zadbać o zdrowie swoje i najbliższych, zwłaszcza, że sytuacja ze smogiem szybko nie ulegnie poprawy.