Przejdź do treści

Sok z pokrzywy z wyciskarki wolnoobrotowej. Właściwości i przepisy

Sok z pokrzywy – z wyciskarki, czy przygotowany w sposób “babciny” to skuteczne wsparcie w oczyszczaniu organizmu. Chociaż nie wszyscy lubią jego charakterystyczny smak, trudno nie doceniać wyjątkowych właściwości tego napoju.

sok z pokrzywy z wyciskarki wolnoobrotowej

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie właściwości ma sok z pokrzywy
  • jak przygotować sok z pokrzywy z wyciskarki i tradycyjnym sposobem
  • czy sok z pokrzywy musi być niesmaczny?
  • czy są przeciwwskazania do picia soku z pokrzywy

Właściwości zdrowotne soku z pokrzywy

Pokrzywa jest rośliną, która znana jest chyba wszystkim – uważana często za chwast, bywa skrupulatnie usuwana z ogródków. Tymczasem jest to roślina o wielu ciekawych właściwościach, która ceniona jest nie tylko przez miłośników zielarstwa, ale również ogrodnictwa. Wszyscy, którzy lubią naturalne metody prowadzenia upraw znają sposób z przygotowywaniem “gnojówki” z pokrzywy, mikstury o nieprzyjemnym co prawda zapachu, ale bardzo odżywczym na plony działaniu.

Pokrzywa jako zioło kojarzona jest głównie z oczyszczaniem organizmu z nagromadzonych toksyn. W tradycyjnej medycynie sok z pokrzywy podawany był kobietom, których układ rozrodczy potrzebował wsparcia – czy to ze względu na brak możliwości zajścia w ciążę, nieregularnego cyklu miesiączkowego czy menopauzy. Sok z pokrzywy jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu pozyskiwany był przez żmudne ucieranie młodych liści pokrzywy lub zalewanie ich wrzątkiem, względnie zasypywanie cukrem i odstawianie w ciepłe miejsce. Wszystkie te metody co prawda pozwalają na uzyskanie soku z pokrzywy, jednak zawartość mikroelementów i substancji odżywczych w tych napojach może znacząco się różnić.

Dzisiaj najczęściej pijemy sok z pokrzywy z wyciskarki wolnoobrotowej, który charakteryzuje się wysoką zawartością witamin i pierwiastków. Zalicza się do nich między innymi witaminy A, B2, C, E i K, a także cenne minerały – magnez, krzem, wapń i żelazo. Sok z pokrzywy ma działanie krwiotwórcze, wspiera organizm w walce z osteoporozą i bólami reumatycznymi, sprawdza się jako wsparcie terapeutyczne przy cerze trądzikowej i łojotokowej. Domowy sok z pokrzywy przygotowany w wyciskarce wolnoobrotowej może być stosowany również zewnętrznie – jako płukanka do osłabionych włosów czy też wcierka w miejsca stanów zapalnych (wyprysków, cyst). Należy mieć jednak na uwadze, że pokrzywa ma silne działanie – dlatego może odbarwiać blond włosy (niestety, w stronę niezbyt estetycznej zieleni) lub powodować skórną reakcję alergiczną. Zdarza się to sporadycznie, jednak zaleca się wcześniej przetestować sok z pokrzywy na niewielkim kawałku skóry lub kosmyku włosów.

Przeciwwskazania do picia soku z pokrzywy

Podstawowym przeciwwskazaniem do picia soku z pokrzywy jest cukrzyca oraz choroby nerek. W przypadku niektórych nowotworów oraz toczącej się chemioterapii również niewskazane jest spożywanie tego napoju. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy w naszym przypadku sok z pokrzywy jest wskazany, powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego.

Jak wycisnąć sok z pokrzywy?

najłatwiej jest przygotować sok z pokrzywy z wyciskarki. Tak utoczony sok zachowuje wszystkie wartości odżywcze surowej rośliny, a do tego wszystkie sam proces jego wyciskania jest wygodny i stosunkowo szybki. Najwyższej jakości wyciskarki wolnoobrotowe Kuvings wykonują niemal całą pracę za nas.

Przepis na sok z pokrzyw

Aby przygotować sok z pokrzywy z wyciskarki, powinniśmy umyć jej liście w chłodnej, bieżącej wodzie. Następnie możemy ją odrobinę rozdrobnić przez rozrywanie i wrzucić do wyciskarki. Pamiętajmy, że pokrzywa nie jest szczególnie soczystą rośliną, dlatego do przygotowania soku potrzebujemy bardzo dużo jej liści.

Najbardziej na sok z pokrzywy nadają się młode, jasnozielone listki. Jeśli chodzi o odmianę, w Polsce najpopularniejsza jest pokrzywa zwyczajna, znana z leśnych ścieżek i ogródków oraz pokrzywa żegawka, którą znajdziemy na grządkach z roślinami uprawnymi i na bogatych glebach. Do zbierania pokrzyw oczywiście najlepiej zaopatrzyć się w rękawiczki ogrodnicze – bez obaw, sam sok w żaden sposób nie “parzy”.

Nie da się jednak ukryć, że chociaż sok z pokrzywy jest bardzo zdrowy, nie należy do najsmaczniejszych. Niektórzy wręcz porównują jego smak do soku, jaki prawdopodobnie ma napój z trawy.

Co zrobić, aby sok z pokrzywy był smaczniejszy? Najlepszym sposobem jest po prostu dodanie do niego owoców, które zamaskują jego smak. Jeśli np. sięgniemy po owoce cytrusowe, dodatkowo zwiększymy przyswajalność żelaza z naszego domowego soku z pokrzywy.

Jak przechowywać sok z pokrzywy?

Tak przygotowany świeży sok z pokrzywy możemy przechowywać w lodówce przez okres nie dłuższy niż 5 dni. Warto zadbać o to, aby napój ten zamknięty był w szczelnej, ciemnej butelce. Jeśli chcemy cieszyć się właściwościami soku z pokrzywy przez cały rok, możemy zamrozić go w formie kostek (tak jak lód). W takiej formie sok z pokrzywy może być doskonałym dodatkiem do koktajli i smoothies. Bardzo dobrze komponuje się z gruszką, pomarańczami, jabłkiem i szpinakiem.

Wyciskarki wolnoobrotowe do soków

Zobacz wszystkie