Przejdź do treści

Właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy w kuchni. Właściwości, zastosowanie i przepisy
Gdy smażysz na nieodpowiednim oleju nie tylko psujesz smak dania, ale również poważnie osłabiasz swoje zdrowie. Warto wiedzieć, które tłuszcze mają właściwości kancerogenne, a które nie stanowią niebezpieczeństwa podgrzewane nawet do wysokich temperatur. Olej kokosowy w kuchni to rozwiązanie wielu Twoich problemów.

olej z kokosa

Olej kokosowy jest uznawany za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Aż 94% składników zawartych w oleju kokosowym to kwasy tłuszczowe nasycone, pozytywnie wpływające na kondycję organizmu. 64% z nich zalicza się do kwasów średniołańcuchowych, czyli bogatych w witaminy z grupy B, a także C i E. To jednak nie wszystkie właściwości oleju kokosowego – stanowi on również źródło cennych minerałów, takich jak fosfor, cynk, potas, wapń i magnez.

właściwości prozdrowotne oleju z kokosa

Warto wiedzieć, że jak każdy tłuszcz, olej kokosowy jest natychmiast metabolizowany w wątrobie, dlatego stanowi doskonały sposób na szybkie pozyskanie energii – z tego też względu olej kokosowy wybierany jest przez sportowców i osoby prowadzące aktywny tryb życia.

Jednym ze składników oleju kokosowego jest kwas laurynowy, dobrze znany ze względu na swoje właściwości antywirusowe, przeciwzapalne i antybakteryjne. Kwas ten naturalnie występuje na przykład w mleku kobiecym i to dzięki niemu dzieci karmione w sposób naturalny rzadziej zapadają na infekcje i szybko budują sprawnie działający układ immunologiczny.

Mało jest tak wszechstronnie stosowanych produktów spożywczych jak olej kokosowy. W kuchni świetnie sprawdza się na patelni i jako dodatek do różnych dań, ale jego właściwości doceniane są również w pielęgnacji. Olejowanie włosów nierafinowanym olejem kokosowym do szczególnie popularny w Indiach sposób na zachowanie pięknej, gęstej fryzury. Do właściwości oleju z kokosa zaliczyć można również zwalczanie zmian trądzikowych i łagodzenie stanów zapalnych.

Olej kokosowy do smażenia – zastosowanie

Olej kokosowy jest wręcz stworzony do zadań specjalnych, takich jak smażenie naleśników, ale zastosowanie znajduje nie tylko w przypadku potraw słodkich. Olej kokosowy nierafinowany ma bardzo wysoką temperaturę dymienia, co oznacza, że aby ulec degradacji musi być poddany działaniu wyjątkowo wysokich temperatur. Konkretnie jest to 177 stopni Celsjusza, podczas gdy inne oleje roślinne mają znacznie gorsze właściwości – olej słonecznikowy zaczyna się rozkładać na kwasy tłuszczowe i glicerol już w 107 stopniach, a rzepakowy – 130. Dlaczego ma to znaczenie? Otóż degradacja olejów prowadzi do dalszego procesu spalania, a tym samym wydzielania się substancji rakotwórczych. Im wyższa temperatura dymienia, czyli “palenia się” tłuszczu, tym lepiej.

Tłuszcze do smażenia powinny zawierać zdrowe kwasy nasycone i jednonasycone oraz wykazywać właściwości uodparniające na wysokie temperatury. Oczywiście warto mieć świadomość, że smażenie jest najmniej zdrową formą obróbki cieplnej produktów spożywczych. Jeśli jednak decydujemy się smażyć potrawy, warto mieć olej kokosowy w kuchni i zrezygnować z popularnych alternatyw.

Jak stosować olej kokosowy w kuchni?

Olej kokosowy występuje w formie nierafinowanej i rafinowanej. Nierafinowany jest zdrowszy, ale jednocześnie mniej odporny na działanie temperatur (jego temperatura dymienia to 177, a rafinowanego – 200). Oprócz tego, ma charakterystyczny zapach i smak, który może nie wszystkim odpowiadać. Podczas gdy kokosowy aromat sprawdza się przy smażeniu potraw na słodko jak naleśniki oraz orientalnych takich jak curry, zupełnie nie pasuje do tradycyjnego schabowego. W tym wypadku znajduje zastosowanie olej kokosowy rafinowany, który pozbawiony jest zupełnie smaku i zapachu, dlatego z punktu widzenia kulinarnego jest neutralny.

Na oleju kokosowym można zatem smażyć ryby, mięsa, jaja, owoce morza oraz wszelkie placki, naleśniki i racuchy. Już niewielka jego ilość pozwala na przygotowanie smacznych potraw. Olej kokosowy jest idealny również do smażenia w głębokim tłuszczu – jednak warto mieć świadomość, że regularne spożywanie takich potraw nie jest wskazane ze względów dietetycznych (nawet, jeśli używamy wysokiej klasy oleju kokosowego).

Olej kokosowy bywa także używany w formie surowej. Jego właściwości szczególnie doceniają weganie i wegetarianie, którzy wykorzystują olej kokosowy do przygotowywania wege-smalcu czy past do chleba, będących alternatywą dla past wykonanych na bazie tłuszczów odzwierzęcych.

Przepisy z olejem kokosowym – jak optymalnie wykorzystać jego właściwości?

Przepis na kurczaka w kokosie

  • 2 piersi z kurczaka
  • 3 łyżki bułki tartej
  • 2 łyżki wiórków kokosowych
  • 1 łyżka oleju kokosowego nierafinowanego
  • 1 jajko
  • sól

Kurczaka podzielić na cząstki, obtoczyć w jajku i bułce tartej wymieszanej z wiórkami kokosowymi. Wrzucić na rozgrzaną patelnię posmarowaną olejem kokosowym Smażyć do uzyskania złotego koloru panierki, kilkukrotnie przewracając. Podawać z ryżem ugotowanym na sypko i ulubioną surówką.

Przepis na wege-smalec z olejem kokosowym

  • kilka łyżek oleju kokosowego rafinowanego
  • mała cebula
  • dwie łyżki kaszy gryczanej podprażonej na suchej patelni
  • sól, pieprz

Do oleju rafinowanego kokosowego dodać podsmażoną na złoto cebulkę oraz podprażoną kaszę gryczaną. Wymieszać, odstawić do zastygnięcia. Podawać z pajdą świeżego chleba i ogórkiem kiszonym.

Przepis na kaszę bulgur z warzywami i olejem kokosowym

  • torebka kaszy bulgur
  • mieszanka warzyw – może być ulubiona mrożonka lub pokrojone na niewielkie cząstki warzywa (papryka, marchewka, groszek itp.)
  • łyżka oleju kokosowego nierafinowanego
  • pół łyżeczki przyprawy orientalnej
  • sos sojowy
  • sól.

Kaszę bulgur ugotować na półtwardo. W tym samym czasie na oleju kokosowym podsmażyć na chrupko warzywa. Dodać do nich kaszę i smażyć często mieszając. Podawać w głębokim talerzu posypane świeżymi ziołami – z olejem kokosowym doskonale komponuje się kolendra i bazylia cytrynowa.

Przepis na jogurtowe racuchy z olejem kokosowym

  • duże opakowanie jogurtu
  • 3 łyżki mąki orkiszowej
  • jajko
  • banan
  • 2 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego

Jogurt wymieszać z jajkiem i mąką orkiszową. Dodać rozdrobnionego widelcem banana. Gęste ciasto wylewać na rozgrzany na patelni do naleśników tłuszcz, formując małe racuszki. Smażyć z dwóch stron, podawać gorące ze świeżymi owocami.

Jak widać, olej kokosowy ma bardzo szerokie zastosowanie i pasuje do każdego rodzaju kuchni.

Prasa do oleju do tłoczenia na zimno