Przejdź do treści

Właściwości suszonych fig

Dowiedz się, jak suszyć figi oraz poznaj ich właściwości i zastosowanie
Suszone figi to jedne z najczęściej wybieranych owoców suszonych. Są pełne smaku, doskonale komponują się z wieloma posiłkami. Jakie jest zastosowanie suszonych fig? Jakie właściwości mają te owoce oraz jak przechowywać suszone figi, aby zachowały wartości odżywcze?

suszone figi

Nie ma się co oszukiwać – zdecydowanie suszone figi nie należą do najpiękniejszych dodatków w kuchni. Są niewielkie, pomarszczone, w mało atrakcyjnym kolorze. Tymczasem te niepozorne owoce mają fenomenalne właściwości, które były cenione już przed wieloma wiekami.

Drzewa figowe przez członków kultur wschodu traktowane były z nabożnym szacunkiem – niemal każdy, niezależnie od swojego statusu majątkowego, posiadał w ogrodzie drzewko figowe. Za jego ścięcie można było usłyszeć wyrok śmierci. Skąd takie wielkie poważanie dla fig? Przede wszystkim, ze względu na ich wartości odżywcze. Jeszcze nim narodził się zawód dietetyka, a pożywienie zaczęło być analizowane na poziomie molekularnym, osoby zajmujące się zdrowiem dostrzegły, że regularne spożywanie fig – suszonych i świeżych – świetnie wpływa na ogólną kondycję organizmu. Zatem o jakich niesamowitych właściwościach mówimy w kontekście fig suszonych?

Jak w każdych owocach suszonych, w figach odnajdziemy dużą ilość cukrów prostych – to jednocześnie zaleta i wada tego produktu. Zaleta, ponieważ figi są świetną błyskawiczną przekąską, która daje pokaźny energetyczny zastrzyk na cały dzień. Wadą, ponieważ spożywanie nadmiarowej ilości cukrów prostych może prowadzić do insulinoodporności i zaburzeń metabolizmu. Jak w każdym przypadku, liczy się umiar. Zdecydowanie jednak, ze względu na pozostałe właściwości fig suszonych, lepiej sięgać po nie, gdy mamy ochotę na “coś słodkiego” niż czekoladowy batonik.

Jakie są wartości odżywcze fig? Przede wszystkim, są rewelacyjnym źródłem witaminy B6, która zmniejsza uczucie zmęczenia, dodatkowo pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm energetyczny i reguluje aktywność hormonalną. Co więcej, w figach odnajdziemy cenny potas – jest on niezbędny, aby utrzymać ciśnienie krwi na optymalnym poziomie. Dodatkowo stymuluje układ nerwowy i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

Nie wszyscy wiedzą, że figi suszone są także źródłem wapnia. Właściwości tego pierwiastka kojarzą się przede wszystkim z zachowaniem zdrowia kości i zębów, ale mniej oczywiste jest to, że wapń wpływa na krzepnięcie krwi i pracę mięśni.

Ostatnim elementem na liście wartości odżywczych suszonych fig jest żelazo. To ważna informacja dla wszystkich osób zmagających się z niedokrwistością. Figi znajdują zatem zastosowanie w bilansowaniu diet roślinnych, w których szczególnie ważnym elementem jest zwracanie uwagi na podaż żelaza – najlepiej przyswajalnego z produktów odzwierzęcych. Spożywane w odpowiednich ilościach figi wraz z kilkoma innymi produktami spożywczymi potrafią zniwelować zupełnie niedobory żelaza u wegetarian i wegan (uwaga: każde wyniki morfologii powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym, który decyduje, czy nie jest konieczne włączenie suplementów lub stosownych leków).

Jak suszyć figi?

Figi, aby zachowały swoje wartości odżywcze, powinny być suszone w odpowiedni sposób. Najlepiej w tym celu sprawdzają się specjalne suszarki do owoców, czyli tzw. dehydratory. Suszenie owoców i grzybów w takich urządzeniach jest bardzo proste, dodatkowo nie wymaga zbyt wielkiego zaangażowania z naszej strony – zastosowanie suszarek jest bardzo szerokie, dlatego jeśli lubimy bakalie, warto zainwestować w takie urządzenie. Domowe suszenie owoców i grzybów daje nam pewność, że spożywamy to, co faktycznie chcemy – wiele suszonych owoców kupowanych w sklepach konserwowanych jest siarką lub innymi zbytecznymi substancjami.

Właściwości fig zostaną zachowane, jeśli świeże owoce pokroimy w plastry o grubości kilku milimetrów, a następnie będziemy suszyć w temperaturze ok. 50-60 stopni, najlepiej w paru cyklach kilkugodzinnych. Pokrojenie fig w plastry przyspieszy proces suszenia, który – ze względu na dużą zawartość wilgoci w surowych owocach – może zająć całą dobę.

Jeśli chcemy suszyć owoce w całości, musimy nastawić się na nawet trzykrotne wydłużenie tego czasu (zależy od jakości suszarki i temperatury suszenia). Należy jednak pamiętać, że zastosowanie fig suszonych najczęściej wymaga ich pokrojenia. Dlatego nie ma większego znaczenia (poza walorami estetycznymi) czy je pokroimy czy ususzymy w całości.

Suszenie fig można przeprowadzić także w domowym piekarniku. Na blachę do pieczenia wykładamy papier i pokrojone w cząstki figi. Włączamy grzanie na 50 stopni i – to bardzo ważne – termoobieg. Jeśli zapomnimy o tym kroku, nasze figi mogą się zrumieć i przypiec z wierzchu, jednocześnie zachowując wilgoć we wnętrzu. W ten sposób w najlepszym wypadku uzyskamy ugotowany, a nie wysuszony owoc. W najgorszym – przypalimy nasze figi.

Dehydratory. Suszarki do żywności

Zobacz wszystkie

Jak przechowywać suszone figi? Tak samo, jak wszystkie inne bakalie – w szczelnym pojemniku, najlepiej w ciemnej szafce. W ten sposób długo zachowają swoje właściwości i smak.

Jak wykorzystać suszone figi?

Zastosowanie suszonych fig jest bardzo szerokie. Ze względu na swoje walory smakowe świetnie sprawdzają się zarówno w słodkich wypiekach, jak i wytrawnych potrawach. Najpopularniejszym zastosowaniem suszonych fig jest ich dodanie do klasycznej owsianki – już dwie, trzy suszone figi sprawią, że nabierze ona słodyczy, a w zestawieniu z masłem orzechowym i rodzynkami będzie zdrowym, pożywnym i sycącym śniadaniem.

Gotowane suszone figi są miękkie i rozpływają się na języku – jeśli nie lubisz twardych owoców suszonych, po prostu dłużej przetrzymaj je w gorącej owsiance lub wodzie. Ciekawym zastosowaniem dla suszonych fig jest wrzucenie ich do sałatki – nie tylko owocowej, ale również warzywnej. Figi suszone sprawdzą się jako zastępnik dla rodzynek, świetnie smakują z surówką z selera, dobrze komponują się z rukolą, miksem sałat i mięsami.

To jednak nie koniec pomysłów na zastosowanie suszonych fig: ich wartości odżywcze sprawiają, że są idealną przekąską “w biegu”, zaspokajają apetyt na słodycze, a ze względu na zawartość cukrów prostych i niewielkie rozmiary, są doskonałą przegryzką w czasie treningu. Z suszonych fig możesz również przygotować szybką konfiturę do chleba – drobno posiekaj owoce i wrzuć do niewielkiej ilości gotującej się wody. Gotuj tak długo, aż uzyskasz odpowiednią konsystencję. Taką słodką pastą możesz smarować świeży chleb z twarogiem lub wykorzystać ją do wykonania jednej z warstw ciasta. Wartości odżywcze suszonych fig absolutnie przebijają inne słodkie dodatki – jeśli zatem lubisz odżywiać się zdrowo, ale jednocześnie nie chcesz rezygnować z ciastek i innych słodkości, włącz do swojej diety te wyjątkowe owoce. Ich pyszny smak może towarzyszyć Ci przez cały rok! Aby jednak tak się stało, trzeba wiedzieć, jak przechowywać suszone figi – szczególnie większy ich zapas, który wykonaliśmy własnoręcznie ze świeżych owoców.

Jak przechowywać suszone figi?

To, jak przechowywać suszone figi, zbliżone jest do przechowywania innych suchych produktów spożywczych. Po pierwsze, należy pamiętać, że figi suszone są łakomym kąskiem dla moli spożywczych. Jeśli nie chcemy ich do siebie zapraszać, koniecznie zadbajmy o przechowywanie suszonych fig w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Mogą być one wykonane z metalu, szkła lub plastiku. W tym ostatnim przypadku koniecznie jednak sprawdźmy, czy materiał ten został dopuszczony do kontaktu z żywnością i pozbawiony jest toksycznych substancji w tym bisfenolu. W taki sposób przechowywane figi nie powinny stracić swoich wartości odżywczych oraz apetycznego wyglądu.

Pamiętajmy, aby nie trzymać suszonych fig w papierowych torebkach, plastikowych woreczkach i koszykach. W ten sposób stracą smak, a dodatkowo mogą stać się twarde – nie mówiąc już o wspomnianych wcześniej molach.

Warto wiedzieć, że charakterystyczny biały nalot, który pojawia się na suszonych figach, to w większości przypadków skrystalizowany cukier. Nim wyrzucimy figi w obawie przed pleśnią, z którą łatwo ten nalot pomylić, dokładnie przyjrzyjmy się naszym owocom – jeśli przestrzegamy powyższych wskazówek jak przechowywać suszone figi, istnieje małe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z zepsutym jedzeniem.

Kto powinien włączyć do swojej diety suszone figi?

Tak naprawdę – wszyscy. Jedynym wyjątkiem są diabetycy i osoby, które muszą bardzo mocno pilnować ilości spożywanego cukru. Jednak nawet osoby będące na restrykcyjnych dietach mających na celu zrzucenie wielu kilogramów, często w jadłospisie rozpisanym przez dietetyków znajdą suszone figi. Wynika to z faktu, że zaspokajają apetyt na słodkie, a dodatkowo niosą ze sobą sporo wartości odżywczych – dlatego wpisują się w ogólny bilans zrównoważonego odżywiania.

Suszone figi powinny gościć na talerzu osób borykających się z anemią (w tym dzieci), a także wszystkich mających kłopoty z prawidłowym metabolizmem. Suszone figi przyspieszają przemianę materii i podnoszą poziom energii. Po suszone figi mogą sięgać kobiety w ciąży i seniorzy – skorzystają oni z dużej dawki wapnia.

Suszone figi, podobnie jak i daktyle, warto mieć w swojej kuchni jako zdrową alternatywę dla klasycznego białego cukru. Dzięki tym owocom można wyczarować wiele smakowitych potraw, które przypadną do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Samodzielnie przygotowanie suszonych fig w domu jest bardzo proste, jeśli posiadamy profesjonalną suszarkę do owoców i grzybów, a taka forma przygotowania tych wyjątkowych owoców gwarantuje nam najwyższą jakość i brak konserwantów.