Przejdź do treści

Jak przechowywać soki z wyciskarki?

Kiedy sezon owocowy w pełni, szkoda nie skorzystać z darów natury. Mając do dyspozycji wyciskarkę wolnoobrotową możesz przyrządzić soki z ulubionych owoców i warzyw. Tylko co, jeśli nie jesteś w stanie wypić ich od razu po przyrządzeniu? Jak przechowywać soki z wyciskarki? Czy można je pasteryzować? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Wyciskarka do soków – czy jej rodzaj wpływa na trwałość soków?

Popularność wyciskarek do soków rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób stawia na zdrowe odżywianie i odchodzi od sztucznych, pełnych cukru i konserwantów napojów. Zamiast tego decydują się na samodzielne przyrządzanie soków i koktajli z ulubionych owoców i warzyw. W tym celu niezwykle przydatna jest wyciskarka wolnoobrotowa, która do ostatniej kropli wyciska sok z owoców i warzyw, pozostawiając suche odpady. Poprzez powolne miażdżenie, a tym samym brak nagrzewania, nie dochodzi do natlenienia, spienienia i późniejszego rozwarstwienia się soku. Wartość odżywcza i prozdrowotna uzyskanego soku jest znacznie wyższa niż z sokowirówki czy blendera.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli – np. wyciskarka Kuvings (m.in. Evo820 Plus  albo  D9900), wyciskarka Zyle  (WSJ 2020 Semi-Professional), czy wyciskarka Wartmann  (Wartmann WM 2021) i Hurom (One Stop) ale też wiele innych urządzeń różnych marek. Te różnią się parametrami, technologią wyciskania, sposobem czyszczenia urządzenia. Rodzaj wyciskarki do owoców ma znaczenie dla jakości uzyskanego soku – zawartości witamin i składników odżywczych w nim, dlatego istotne jest, aby wybrać urządzenie o naprawdę dobrych parametrach. Nie wpływa ono natomiast na trwałość wyciśniętego soku – ta jest uzależniona od jakości owoców oraz sposobu ich przechowywania.

Wyciskarki wolnoobrotowe

Zobacz wszystkie

W czym przechowywać soki z wyciskarki do owoców?

Jeśli sok wypijasz świeżo po wyciśnięciu, możesz to uczynić z dowolnego naczynia – kubka szklanego, ceramicznego, metalowego, plastikowego, słoika czy kubeczka papierowego. Oczywiście ze względów ekologicznych i zdrowotnych, najlepiej sięgać po pojemniki wielokrotnego użytku – szklanki, słoiczki czy szklane butelki.

Dużo większe znaczenie ma to wówczas, gdy sok chcesz przechować. W takiej sytuacji najlepiej wybrać szkło – słoik lub butelkę. Plastik może wydzielać toksyny, z kolei metal pod wpływem kwasów doprowadzać do różnych reakcji chemicznych. Wybierając szkło, dokładnie je umyj i osusz, a następnie wlej płyn z wyciskarki do soków i dokładnie zakręć butelkę lub słoik. Nie przechowuj soku w szklance czy kubku – najlepiej, aby nie dostawało się do niego powietrze!

Weź pod uwagę także pojemność wybranych pojemników. Ważne jest, aby wypełnione były one po brzegi, a ilość powietrza w środku jak najmniejsza. W przypadku niewielkich opakowań unikasz też ryzyka, że sok się zmarnuje – małą butelkę po otwarciu wypijesz ze smakiem właściwie na raz!

Pojemniki próżniowe – jaki wybrać?

Jeżeli chcesz być eko i zależy Ci na tym aby przygotowane przez Ciebie soki, napoje czy też zupy zachowały jak najdłuższą świeżość musisz zaopatrzyć się pojemniki charakteryzujące się odpowiednimi właściwościami. Przede wszystkim muszą być wykonane z materiałów, które nie wchodzą w reakcję z przechowywaną żywnością.

Pojemniki Wita-My wyprodukowane są z Tritanu, tworzywa (BPA Free) odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz nie pochłaniające zapachów. Rozwiązania zastosowane w tych pojemnikach pozwalają na odsysanie powietrza dzięki czemu nasza żywność pozostaje dłużej świeża i zdrowa. W takich warunkach nie dochodzi do utraty odżywczych składników mineralnych.

Obsługa zestawu próżniowego jest bardzo prosta. Aby wypompować powietrze z pojemnika wystarczy przyłożyć pompkę tak aby zakryła cały zawór dzbanka lub jednej z pokrywek. Następnie ruchem pionowym należy wypompowywać powietrze do momentu aż pod ręką poczujemy wyraźny opór. Żeby otworzyć pojemnik należy delikatnie przesunąć zawór co spowoduje wpuszczenie powietrza do środka.

Pokrywki dołączone do zestawu pozwolą Ci zamienić zwykły słoik lub butelkę w pojemnik próżniowy. Pokrywka do butelki ma zakres średnicy od 2,5 do 5 cm a pokrywka do słoików od 4 do 7,5 cm.

Próżniowy dzbanek na sok

Pojemniki próżniowe na sok

Zobacz wszystkie

Gdzie i jak długo przechowywać wyciśnięty sok?

Sok dłużej zachowa swoją świeżość, jeśli umieścisz go w lodówce. Niska temperatura sprzyja walorom smakowym, ale też przedłuża trwałość soku. Bez pasteryzacji sok przechowywany w lodówce może być nawet do 72 godzin. Jeśli nie masz dostępu do niej, wówczas wybierz zacienione, chłodne miejsce i postaraj się wypić sok w ciągu 24 godzin. Producenci wyciskarek do soków zalecają, aby spożyć przygotowany napój w ciągu 48-72 godzin, ale pamiętaj, że wiele zależy od rodzaju owoców. Cytrusy dłużej zachowają swoją świeżość z uwagi na kwas niż np. truskawki, jabłka czy gruszki. Zawsze warto więc upewnić się próbując odrobinę czy sok wciąż ma odpowiednie walory smakowe – nie skwaśniał, nie sfermentował, nie zgorzkniał itp.

Pasteryzowanie czy mrożenie?

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność swoich soków z wyciskarki do owoców, możesz do uczynić na dwa sposoby. Pierwszy jest bardzo wygodny – wystarczy w słoiczku czy butelce umieścić go w zamrażalniku, a następnie w dowolnym momencie wyciągnąć, rozmrozić i spożyć. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zamrażalnik to miejsce, w którym zazwyczaj brakuje wolnej przestrzeni. O ile przechowanie 1-2 butelek nie będzie problemem, tak ulokowanie tam zapasów na zimę już tak. Alternatywą jest pasteryzowanie soków z wyciskarki wolnoobrotowej. Jak to uczynić? W garnku ułóż na dnie ściereczkę, ustaw na niej butelki lub słoiczki z sokiem, a następnie zalej wodą do ¾ wysokości. Gotuj około 20 minut, następnie wyjmij, osusz i poczekaj do wystygnięcia. Tak zapasteryzowane soki z powodzeniem mogą czekać na swój moment do wypicia nawet kilka miesięcy. To świetny sposób, aby wykorzystać sezon owocowy w pełni i oprócz spożywania soków na bieżąco, możesz cieszyć się ich smakiem i wartościami odżywczymi także jesienią i zimą!

Podsumowując, soki z wyciskarki do owoców można spożyć od razu, ale z powodzeniem można też przedłużyć ich trwałość. W tym celu warto zastosować szklane naczynia i odpowiednio je przechowywać. Chcąc spożyć sok w ciągu 2-3 dni – wystarczy schować go do lodówki, z kolei, aby cieszyć się dłużej smakiem, zamróź lub zapasteryzuj swoje butelki i słoiczki.