Przejdź do treści

Airly-system monitoringu jakości powietrza

Polska Oddycha z airly

Monitoring jakości powietrza w Rybniku

Sezon grzewczy już rozpoczęty. Coraz częściej słyszymy o tym, że powietrze, którym oddychamy jest mocno zanieczyszczone. Ma to bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, jak i na całe środowisko naturalne. Każde wyjście „na ulicę” wiąże się z tym, że nasz organizm jest wystawiany na działanie trujących substancji. Warto mieć świadomość tego, jakiej jakości jest powietrze, z którym aktualnie mamy do czynienia w naszej okolicy. Pomoże nam w tym krakowska firma Airly i jej innowacyjny pomysł.

System Airly

A co to takiego jest? Jest to sieć sensorów zainstalowanych w różnych częściach miasta, która pozwala na monitorowanie jakości powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online lub aplikacji na telefon. Znajdziemy tam dane z ostatnich 24 godzin, oraz dodatkowo prognozę zanieczyszczenia na następną dobę. Sensory Airly są w stanie zmierzyć poziom pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10, temperaturę i wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne. Uwzględniony jest także europejski wskaźnik godzinowej jakości powietrza CAQI. Informuje jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze. Składa się z wartości od 0 do 100, im wyższa wartość tym większa możliwość negatywnych wpływów na zdrowie oraz na złe samopoczucie człowieka.

Sieć regularnie umieszczonych sensorów pozwoli nam na zlokalizowanie miejsc najbardziej dotkniętych problemem. A zatem będziemy mogli dowiedzieć się gdzie jest najbardziej zanieczyszczone powietrze i zidentyfikować przyczynę (np. sąsiad rozpalający w piecu śmieciami, ruchliwa ulica czy fabryka). Sensory Airly pozwalają na dokładną prognozę jakości powietrza, lokalizację źródła zanieczyszczeń oraz zwiększają świadomość społeczeństwa.

Do pomiarów sensory Airly wykorzystują metodę laserową (wykorzystywana również na stacjach Państwowego Monitoringu Środowiska). W późniejszym etapie sensory wysyłają zebrane dane na serwer, tam zostają przetwarzane i interpretowane oraz zostają wyświetlane na platformie internetowej. Dane aktualizowane są co minutę. Dużą zaletą sensorów Airly jest ich koszt produkcji, wynosi on zaledwie kilkaset złotych. Dla porównania, cena dużej stacji pomiarowej to kilkaset tysięcy złotych. Tak więc rozsądniejszym rozwiązaniem będzie założenie sieci sensorów niż jednej stacji pomiarowej, pozwoli to na dokładniejszą analizę.

Czujniki Airly w Rybniku

Miasta, które są zaopatrzone w system Airly dają mieszkańcom możliwość sprawdzania na bieżąco stanu powietrza w ich najbliższej okolicy i nie tylko. Takie rozwiązanie zastosował Rybnik. W każdej z 27 dzielnic zamontowany został miernik.

Jakość powietrza można śledzić w internecie za pośrednictwem mapy obejmującej miasto w podziale na dzielnice, ze wskazaniem wartości pomiarowej PM 10 z każdego czujnika w odpowiedniej kolorystyce:

  • kolor zielony (poniżej 50 mg/m3) dopuszczalne stężenie,

  • kolor żółty (powyżej 50 mg/m3) przekroczenie poziomu dopuszczalnego

  • kolor czerwony (powyżej 200 mg/m3) przekroczenie poziomu informowania o zagrożeniu,

  • kolor ciemnoczerwony (powyżej 300 mg/m3) przekroczenie poziomu alarmowania

Dokonywanie pomiarów w różnych częściach miasta pokaże, czy są znaczne różnice w jakości powietrza pomiędzy punktami.

Kto najbardziej skorzysta z tej technologii? Skorzystamy wszyscy, ponieważ problem smogu dotyczy każdego. Będziemy mogli zadecydować o użyciu oczyszczacza powietrza w naszym domu lub maski antysmogowej na zewnątrz. Na pewno ludzie uprawiający sport na dworze powinni szczególnie docenić możliwość kontroli jakości powietrza, pozwoli im to zaplanować dokładny czas treningu tak, aby nie narażać się nadmiernie na działanie szkodliwych substancji.

Sensory Airly są zainstalowane już w 525 miejscach w Polsce. Liczba ta stale rośnie. Jest to dobry krok w kierunku walki ze smogiem. Na pewno przyczyni się to znacząco do wzrostu jakości życia Polaków.

Aplikacja do pobrania jest na play.google albo app store.

airly

źródło: antyapps.pl