Przejdź do treści

Co pyli w kwietniu? Jakie pyłki wywołują uczulenie w kwietniu?

Co pyli w kwietniu? Tutaj znajdziesz potrzebne informacje na temat alergenów oraz na skuteczne sposoby ochrony przed alergią. Najczęściej spotykana alergia to uczulenie na pyłki drzew. W kwietniu alergię wywołują pyłki brzozy, jesionu, topoli i olszy. W kwietniu zaczynają swoje pylenie grzyby z rodziny Cladosporium. Sprawdź co wywołuje alergię w kwietniu.

Co pyli w kwietniu

„Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty..” chciałoby się z radości zaśpiewać z okazji pierwszych ciepłych dni w roku. Niestety wiele osób boryka się z alergią, a najczęściej odpowiadają za to pyłki roślin. Najczęstszymi objawami alergii są: katar sienny, czyli łzawiące oczy, cieknący nos i bóle głowy, często spotykanym objawem jest też wysypka skórna, a nawet atopowe zapalenie skóry, przy częstym narażeniu na alergeny grozi nam astma.

Co pyli w kwietniu?

  • Pyłki brzozy

    Pylenie brzozy zaczyna się już w miesiącu kwietniu i należy do jednych z najsilniejszych uczulających alergenów. Objawy kataru siennego ulegają nasileniu i ważnym jest, by odpowiednio się zabezpieczyć i chronić nos, bo alergeny pyłku brzozy osiadają w jego wnętrzu. Może również dochodzić do ataków duszności i bólów w klatce. Brzoza najbardziej uaktywnia się w godzinach popołudniowych i zaleca się osobom uczulonym pozostanie w domu.

  • Pyłki olszy

    Pyłek olszy, zaraz po pyłku brzozy, jest główną przyczyną nieżytu nosa. W porównaniu do innych alergenów uczulenie następuje gwałtownie, bez objawów wstępnych, rozwijających się powoli. Okres pylenia przypada na wczesną wiosnę, bezpośrednio przed pyleniem brzozy. Twierdzi się, że pyłek olszy to tak naprawdę runda wstępna przed alergenami brzozy.

  • Pyłki jesionu

    Pylenie jesionu przypada na kwiecień i ma właściwości bardzo uczulające. Jesion należy do gatunków roślin oliwkowatych, przez co dochodzi do reakcji krzyżowych z innym alergenami roślin tego gatunku,t.j. ligustru (rodzaj żywopłotu sadzonego w Polsce) i drzewa oliwne występujące głównie w rejonach Morza Śródziemnego. Osoby cierpiące, których dotyka uczulenie na pyłki jesionu, podobne objawy alergii będą odczuwać przebywając w pobliży drzew oliwnych. Częste przebywanie w okolicach drzew jesionu może doprowadzić do alergicznego nieżytu nosa, a także do astmy oskrzelowej.

  • Pyłki topoli

    Wbrew wszelkim opiniom pyłki topoli nie mają silnych właściwości uczulających. To błędne stwierdzenie jest wynikiem bardzo wysokich stężeń pyłków w powietrzu i widocznym w dużych ilościach białym puchem. Ludzie przypisują objawy cieknącego nosa, zatkanego nosa, kichania i podrażnionych oczu właśnie topoli, a głównymi przyczynami owych schorzeń są kwitnące w maju i czerwcu pyłki traw.

  • Zarodniki grzybów Cladosporium

    Liczący kilkuset gatunków grzyb. Rozwija się zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach. Idealnym miejscem dla jego rozwoju są pomieszczenia o dużej wilgoci powietrza i źle wentylowanych. Okres jego pylenia zaczyna się już w kwietniu i kończy w październiku. Największą aktywność wykazuje zaraz po dniach deszczowych. Obok pyłków roślin, zarodniki Cladosporium są najbardziej uczulającymi czynnikami na świecie. Objawami alergii na grzyby pleśni najczęściej jest katar sienny i astma. Z racji tego, iż zarodniki są bardzo małe, z łatwością przedostają się do naszych płuc.

Alergicy borykający się z uczuleniem na pyłki roślin i grzybów powinni ograniczyć swoje wyjścia z domu, zwłaszcza w pobliże kwitnących drzew. Po przyjściu do domu bezwzględnie należy wejść pod prysznic, a ubrania przeznaczyć do prania, ponieważ pyłki osiadają na nas. Zaleca się dokładne przepłukanie oczu i gardła, aby pozbyć się nadmiaru pyłków, aby uniknąć podrażnienia.

Teraz już wiecie co pyli w kwietniu, pamiętajcie też, by zapoznać się z kalendarzem pylenia.

Sprawdź co czeka Cię w następnym miesiącu >> Co pyli w maju?

>> Wygraj z alergią naturalnie!