Przejdź do treści

Dehydrator – co to jest i do czego służy?

wartmann wm-2006 dh

Dehydrator – co to jest i do czego służy?

Dehydrator? Co to jest i do czego służy? Zapewne niejeden z nas zadałby takie pytania słysząc tę nazwę po raz pierwszy i nic w tym dziwnego, zwłaszcza, że urządzenie to dopiero zdobywa popularność w naszym kraju i chciałoby się powiedzieć „W końcu!”. Nazwa tego wspaniałego urządzenia wzięła się od nazwy procesu odparowywania wody pod wpływem ciepła, czyli dehydratacji. Jednym słowem dehydrator to fachowa nazwa suszarki do owoców, warzyw i grzybów. Na rynku dostępne są suszarki do żywności okrągłe i kwadratowe, gdzie każdy z nich pozwala na wysuszanie wielu składników jednocześnie. Taka własnoręcznie wysuszona żywność pozwala nam cieszyć się ulubionymi smakami przez cały rok, a nie tylko podczas sezonu występowania danych owoców, co więcej wysuszenie intensyfikuje odczucia smakowe i co najważniejsze jesteśmy pewni braku „ulepszaczy”, których pełne są produkty sklepowe.

Dehydrator – konstrukcja i zasada działania

Jak wspomnieliśmy wcześniej na rynku dostępne są dwa rodzaje dehydratorów: okrągłe i kwadratowe, a każdy z nich posiada odmienne plusy i minusy. Urządzenia te nie są skomplikowane, każde z nich składa się z obudowy i tacek na produkty, to wszystko. Sam panel sterowania również jest banalnie prosty, z którego poziomu ustawimy wysokość temperatury i czas działania.

Za proces odwadniania produktów odpowiada wentylator, który rozprowadza ciepłe powietrze po całym wnętrzu i tym samym doprowadza do wysuszenia żywności. W konstrukcji okrągłej wentylator znajduje się u podstawy urządzenia, natomiast w konstrukcji kwadratowej wentylator umiejscowiony jest na tylnej ściance. Od razu zauważamy, że proces rozprowadzania ciepłego powietrza w dehydratorze kwadratowym odbywa się dużo bardziej równomierniej, tym samym znacząco skracając czas całego procesu.

Oczywiście dehydratory okrągłe też posiadają swoje zalety, jakimi bez wątpienia są; przezroczystość obudowy, pozwalająca na stałą kontrolę wysuszania produktów, oraz małe gabaryty urządzenia. Niestety posiadają swoje ograniczenia, które nie pozwalają nam przyrządzanie własnych potraw.

Tak, dobrze słyszeliście, w dehydratorze można nie tylko wysuszać żywność, ale również przygotować własne przepyszne i zdrowe posiłki. Możliwe jest to jednak tylko w modelach kwadratowych, w których możemy regulować ilość tacek, tym samym zwiększając ilość wolnej przestrzeni pomiędzy nimi.

Produkty, które można przygotować w dehydratorze

Suszarka do żywności to niezwykle proste urządzenie dostarczające nam ogromu korzyści, które przede wszystkim przekładają się na nasze zdrowie. Wysuszona żywność, nie tylko zwiększa swój termin przydatności, ale również zachowuje wszelkie wartości odżywcze produktów, a nawet zdecydowanie przewyższa ich ilość w porównaniu do tradycyjnej obróbki termicznej. Dehydrator to urządzenie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie zdrowe jedzenie pozbawione wszelkich konserwantów.

W urządzeniu odprowadzimy wodę ze wszystkich owoców, warzyw, ziół, grzybów i mięs, lecz także możemy „wysuszyć” ulubione sosy, czy nawet zupy, które ulegną sproszkowaniu, zamieniając się w zdrowe dania instant.

W dehydratorze kwadratowym możemy również przyrządzić pyszne, pełne wartości odżywczych posiłki takie jak:

 • sosy i zupy instant (sos do spaghetti, żurek, zupa grzybowa itp.)
 • batoniki
 • ciasta
 • naleśniki z owoców
 • pizzę warzywną
 • jogurty
 • granolę
 • chlebki, krakersy, ciastka
 • chipsy warzywne, owocowe
 • i wiele innych wspaniałych posiłków

Takie potrawy zadziwią Was swoją intensywnością smaku i ogromem wartości odżywczych, a dzięki swojej zmniejszonej objętości doskonale nadają się na podróżny prowiant. Możecie mieszać różne składniki i tym samym wymyślać własne dania, lub skorzystać z ogromu przepisów dostępnych w internecie.

Suszarka do owoców

Chcąc na dłużej zachować swoje ulubione owoce, zwłaszcza wtedy, kiedy kończy się ich sezon, najlepszą metodą jest ich wysuszenie w suszarce na owoce. Tak przygotowane owocowe produkty zachowują swoje najlepsze wartości odżywcze, a ich smak staje się intensywniejszy. Idealnym przykładem są morele i gruszki, które po wysuszeniu są o wiele słodsze. Wysuszone owoce to wspaniała alternatywa dla mrożonek.

Suszarka do warzyw

Pewnie każdy z Was, chociaż raz korzystał z mrożonych warzyw, w przygotowaniu potraw, lecz nie każdy wie, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest suszenie warzyw, a pomoże w tym suszarka do warzyw. Podając produkty suszeniu otrzymujemy gwarancję naturalnych i zdrowych składników, czego nie gwarantują mrożonki, poza tym smak suszonych warzyw jest o wiele bardziej intensywniejszy, od swoich mrożonych odpowiedników.

Suszarka do grzybów

Suszarka do grzybów to prawdziwa rewolucja wśród wszystkich nałogowych zbieraczy grzybów, gdyż znacząco oszczędza czas całego procesu suszenia, jednocześnie zapewniając nam nieograniczony dostęp do naszych ulubionych produktów. Co więcej wysuszone grzyby możemy poddać procesowi sproszkowania, który to proszek może posłużyć, jako baza do zup, czy sosów, zachowując przy tym wszelkie wartości odżywcze i smak.

Dla kogo przeznaczony jest dehydrator

Nie ma tutaj docelowego modelu klienta, któremu przyda się dehydrator, gdyż jest to urządzenie przeznaczone dla wszystkich, a zdecydowanie dla tych osób, dla których ważne są zdrowe nawyki żywieniowe, dlatego głęboko wierzymy, że wszystkim na tym zależy. Jeżeli mamy wyróżnić grupy ludzi, którzy na pewno docenią zalety tego wspaniałego urządzenia, to na pewno należy wymienić wszelkich maniaków surowego jedzenia, bogatego w ogrom witamin i wartości odżywczych, w tym weganów, zwolenników „raw food” i wszystkich preferujących zdrowy styl życia. To również doskonały wybór dla wszystkich podróżników, którzy chcą ograniczać liczbę prowiantu, a jednocześnie zachować wysoką energię spożywanych produktów.

Suszarka do grzybów znajdzie uznanie u wszystkich przygotowujących wszelakie przetwory, a także grzybiarzy, którzy w zdecydowanie łatwiejszy sposób wysuszą swoje zbiory. Urządzenie to, to znakomita oszczędność czasu i pieniędzy, a przede wszystkim, to doskonałe rozwiązanie zmniejszenia marnowania żywności. Wysuszona żywność nadaje się do spożycia nawet do 2 lat, co pozwala na przygotowanie wszelakich zapasów, które w okresie jesienno-zimowym zapewnią naszym organizmom niezbędne wartości odżywcze. Suszarka do owoców pozwala również na zastąpienie niezdrowych przekąsek i wytworzenia zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci.

Jaka suszarka do żywności jest najlepsza?

Przed wyborem własnego dehydratora musimy określić własne wymagania, co do tego urządzenia. Oczywiście najlepszym wyborem będzie dehydrator kwadratowy, który posiada na wiele więcej opcji suszenia i przygotowania posiłków. Niektóre z nich posiadają dodatkowe opcje, jak podwójny wentylator, czy dwa systemy pracy (slow i fast), dlatego ważnym jest, żeby dokładnie zdefiniować naszą potrzebę wysuszania żywności, jednak uwierzcie nam, że jak już zaczniecie, to nie będzie mogli przestać. Drugim elementem jest rodzaj materiałów, z którego wykonany został dehydrator. Tutaj należy wybierać te modele, które całkowicie wolne są od niebezpiecznego bisfenolu, czyli urządzenie powinno posiadać certyfikat BPA FREE. Jeżeli zależy nam na ochronie środowiska i na ograniczeniu wszechobecnego plastiku, najlepszym wyborem będą modele oferujące stalowe tacki na produkty. Należy również zwrócić uwagę na wielkość grzałki i wentylatora, które bezpośrednio przekładają się na moc urządzenia, gdyż należy pamiętać, że proces suszenia trwa, co najmniej kilka godzin, dlatego też warto wybrać modele oferujące 24- godzinny tryb pracy. Należy pamiętać również o sprawdzeniu zakresu głośności działania wentylatora. Suszarka do żywności jest urządzeniem energooszczędnym, które nie wpływa znacząco na wysokość rachunku elektrycznego.

Gadżety dla czystej wody – filtry i butelki wielorazowego użytku

Jesteś tym, co jesz – to przysłowie zna każdy z nas. Bardziej trafne wydaje się jednak “jesteś tym, co pijesz”. Czy wiesz, że aż 70 procent Twojej masy stanowi woda? W przypadku noworodków jest to nawet 80, a małych dzieci – 75 procent!

Woda jest zdecydowanie najbardziej drogocenną substancją na ziemi, chociaż niestety często o tym zapominamy. W efekcie nie tylko zaśmiecamy odległe morza i oceany, ale też nie zwracamy uwagi na to, co sami pijemy i czym poimy naszych bliskich.

Woda butelkowana jest najzdrowsza?

Rokrocznie w polskich gospodarstwach domowych kupuje się około 220 litrów wody butelkowanej. To oczywiście średnia, ponieważ w wielu gospodarstwach kupuje się jej znacznie więcej. Trend ten jest powodowany przekonaniem, że woda butelkowana jest zdrowsza od kranowej oraz zawiera drogocenne minerały i mikroelementy. W niektórych przypadkach z pewnością tak jest, jednak przeprowadzane badania (np. Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”) wskazują, że większość wody znajdującej się na półkach sklepowych posiada skład gorszy, niż woda płynąca w wodociągach. Co więcej, butelki wykonane z PET (politereftalanu etylenu) uznawane do tej pory za zupełnie bezpieczne, okazują się nie tak obojętne dla zdrowia. Wchodzą w reakcję z przechowywaną wodą, uwalniając do niej szkodliwe substancje, które spożywane w nadmiarze mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Między innymi jest to antymon, ftalany czy aldehydy. Warto wiedzieć, że substancje te przedostają się do wody głównie pod wpływem wysokiej temperatury – teoretycznie więc, jeśli woda przechowywana jest w zaciemnionym i chłodnym pomieszczeniu, nie powinno to mieć miejsca. Ile jednak razy zdarzyło Ci się pić wodę z butelki, która znajdowała się w samochodzie dwa dni? Masz też pewność, że kupowana w pobliskim sklepie woda nie jest wystawiana na działanie promieni słonecznych albo grzejników?

Czy w moim domu woda jest czysta?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wody kranowej wcale nie należy się obawiać. Regularne inspekcje sanepidu i wysokie normy, które ta woda musi spełniać gwarantują, że zwykła “kranówka” jest bezpieczna. Kwestią sporną może okazać się jej smak oraz to, w jaki sposób będzie wpływać długotrwałe jej spożycie w stanie nieprzegotowanym, szczególnie w starym budownictwie. Należy bowiem pamiętać, że woda z wodociągów do naszego kranu pokonuje długą drogę – jeśli zatem rury w naszym budynku są w nienajlepszym stanie, odbije się to na jakości wody. Jeśli masz wątpliwości co do stanu wody w swoim domu, możesz pobrać jej próbkę i dostarczyć do sanepidu – w każdym mieście znajdują się stacje kontrolne odpłatnie wykonujące tego typu badania.

Sposób na krystaliczną wodę w kranie

Jeśli wyniki otrzymanych badań rozmijają się z Twoimi oczekiwaniami lub po prostu chcesz mieć pewność, że Ty i Twoja rodzina spożywacie jedynie najczystszą wodę o neutralnym smaku i zapachu – idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie filtra do wody.

Prawdziwym hitem ostatnich lat są tzw. filtry osmotyczne. Chociaż wciąż nie wszyscy o nich w Polsce słyszeli, na świecie robią prawdziwą furorę w gospodarstwach domowych i gastronomiach. Filtry te wykorzystują zjawisko tzw. odwróconej osmozy. Są najskuteczniejszym sposobem uzyskania wody pozbawionej w 99% nie tylko mikrocząsteczek substancji stałych (rdza, zanieczyszczenia innego typu, kamienny osad), ale także drobnoustrojów, bakterii, zanieczyszczeń chemicznych. Woda otrzymywana z filtra osmotycznego jest po prostu… wodą – pozbawioną jakichkolwiek dodatków o negatywnym wpływie na zdrowie. Może być spożywana bezpośrednio z kranu bez przegotowania i podawana nawet wyjątkowo wrażliwym osobom, jak małe dzieci.

A co z mikroelementami?

Oczywiście woda pozyskana z filtra osmotycznego, ponieważ nie zawiera żadnych dodatków, nie zawiera także minerałów, których przyjmowanie ma korzystne dla zdrowia działanie (magnez, wapń, jod etc.). To nie stanowi jednak problemu, bo filtry wyższej klasy posiadają specjalny system umożliwiający mineralizowanie już oczyszczonej wody. Każdy filtr osmotyczny wymaga zainstalowania dodatkowego kranu w miejscu pobierania wody – taki kran z dwoma kurkami zapewnia dostawę świeżej “neutralnej” wody i świeżej wody mineralizowanej.

Czysta woda na wynos

Świeża woda do picia i gotowania w domu to jedno, ale co z wodą na treningi w siłowni, do szkoły czy na spacer? W takim przypadku też nie jesteśmy skazani na wszechobecny plastik. Nowoczesne butelki na wodę wielokrotnego użytku to nie tylko wygodny, ale także estetyczny gadżet. Mogą być wykonane ze szkła, specjalnych tworzyw lub nawet… trzciny cukrowej! Są lekkie, wytrzymałe (tyczy się to także szkła) i higieniczne. Każdy, kto próbował doczyścić plastikową butelkę z charakterystycznego zapachu po kilku użyciach wie, że to bardzo ważny element przechowywania wody. Butelki są dopasowane kształtem, rozmiarami i wzornictwem do potrzeb niemal każdego – w tym dzieci.

Rozwiązania nie tylko dla grubych portfeli

Niektóre trendy ekologiczne uznawane są za co prawda korzystne, ale problematyczne do wprowadzenia w codziennym życiu ze względu na stopień skomplikowania (np. absolutne zero waste) czy finanse (fotowoltaika, eko ogrzewanie etc.). Tymczasem czysta woda jest naprawdę w zasięgu ręki. Koszt zakupu butelki to kilkadziesiąt złotych, a filtry osmotyczne zaczynają się od kilkuset złotych wzwyż. Co prawda jest to wydatek, który musi być uwzględniony w domowym budżecie, ale jest wydatkiem jednorazowym. Szacuje się, że w przeciętnym gospodarstwie domowym zakup filtra osmotycznego zwraca się mniej więcej w rok – bo w takim czasie trzyosobowa rodzina zakupuje wodę butelkowaną za kwotę o równowartości zwykłego filtra. Oczywiście przy filtrach wyższej klasy czas zwrotu inwestycji się wydłuży – każdy jednak powinien samodzielnie przekalkulować, jak ważna dla jego rodziny jest naprawdę czysta woda.

Jak skutecznie usunąć kurz w domu? 7 sposobów na kurz

Czy wiesz, czym jest kurz? Na drobny pył składają się złuszczone tkanki naskórka, jaja owadów, roztocza, pleśń, włosy, sierść, pyłki roślin, zanieczyszczenia z samochodów i pieców. Z pewnością nie chcesz mieszkać z takimi “lokatorami”! Jak skutecznie usunąć kurz?

Na pewno nie jesteś w stanie całkowicie wyeliminować kurzu w swoim domu. Możesz jednak zminimalizować jego obecność i dbać o to, aby się nie nawarstwiał. W tym celu konieczne jest nie tylko regularne sprzątanie z pomocą odpowiednich narzędzi i preparatów, ale także zastosowanie kilku profilaktycznych środków.

Szczelne okna

Szczelne okna nie tylko są bardzo ważne ze względów termoizolacyjnych, ale także chronią Cię przed wdychaniem zanieczyszczeń z zewnątrz. “Wietrzenie mieszkania” które niegdyś było zalecane ze względu na wymianę powietrza, aktualnie nie jest konieczne. A nawet wręcz przeciwnie! Jeśli jesteś alergikiem, a sezon pylenia jest w pełni lub jest zima, a Ty mieszkasz w okolicy o szczególnie wysokim stężeniu pyłów PM w powietrzu, wietrząc mieszkanie będziesz działać na swoją niekorzyść. Szczelne okna w zestawieniu z profesjonalnym, dobrze dobranym do kubatury pomieszczeń oczyszczaczem, zapewnią Ci komfort i zmniejszą ilość osiadającego kurzu.

Czyste powietrze

Oczyszczacze i nawilżacze powietrza mogą usunąć nawet 80% zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu: kurz, pyłki roślin, a nawet różnego rodzaju bakterie mogą zostać pochłonięte przez filtry. Aby tak się stało, istnieje kilka warunków koniecznych:

 • regularne czyszczenie filtrów – nawet najlepszej jakości filtry nie będą skutecznie działać, jeśli będą brudne
 • dobrze dobrana moc urządzenia do kubatury – zarówno nawilżacze, jak i oczyszczacze powietrza przeznaczone są do pomieszczeń o konkretnych rozmiarach. Zbyt mało wydajny oczyszczacz lub nawilżacz nie będzie w stanie zapewnić nam powietrza wysokiej jakości
 • korzystanie z wysokiej klasy sprzętu – to naprawdę ma znaczenie. Oczyszczacze i nawilżacze niskiej jakości pobierają więcej mocy przy mniejszej przepustowości; dodatkowo mogą nie spełniać oczekiwań względem jakości powietrza. Warto też pamiętać, że są to urządzenia, które pracują niemal ciągle – dlatego dobra jakość podzespołów gwarantuje nam, że posłużą latami, a nie jeden sezon.

Im mniej kurzu w powietrzu, tym mniejsze ryzyko jego osiadania na meblach!

Wentylacja

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu w bloku, nie masz zbyt wielkiego wpływu na to, w jaki sposób Twoje mieszkanie jest wentylowane. Możesz jednak regularnie czyścić kratki (to prawdziwe siedlisko kurzu). Jeśli lubisz się angażować możesz też wywierać nacisk na spółdzielnię mieszkaniową, aby poważnie podchodziła do corocznych kontroli wentylacji grawitacyjnej. Jeśli jednak jesteś na etapie budowy domu lub planujesz większy remont swojego domu, przemyśl umieszczenie w nim wentylacji mechanicznej. Jest znacznie bardziej energooszczędna niż “tradycyjna” wentylacja grawitacyjna, ponieważ polega na zamkniętym obiegu powietrza. Specjalne urządzenie, którym jest rekuperator, oczyszcza za pomocą systemu filtrów krążące powietrze i tłoczy je do poszczególnych pomieszczeń. Ciepło wytwarzane przez mieszkańców, urządzenia AGD, a także urządzenia grzewcze jest niemal całkowicie odzyskiwane, a nie ulatuje kominkami. A co do tego ma kurz? Ponieważ rekuperator regularnie czyści powietrze, w połączeniu z oczyszczaczem i szczelnymi oknami tworzą prawdziwą barierę dla zanieczyszczeń.

Odkurzanie

Co się kojarzy z usuwaniem kurzu? Oczywiście, odkurzanie! Jednak aby naprawdę miało sens, należy do tego celu używać dobrej jakości odkurzaczy. I nie chodzi tu bynajmniej tylko i wyłącznie o topowe marki. Ważne, aby odkurzacz miał filtry HEPA, które zapobiegają ponownemu przedostawaniu się kurzu z odkurzacza na zewnątrz. Z tego powodu warto inwestować w prawdziwie szczelny sprzęt. Idealnym rozwiązaniem są odkurzacze wodne, które filtrują powietrze przez wodę, a ich czyszczenie zajmuje parę chwil i jest bardzo higieniczne (czego nie można powiedzieć o tradycyjnych workach).

Kierunek góra-dół

Jeśli chcesz naprawdę skutecznie usunąć kurz, musisz zacząć od… sufitu. Kurz uwielbia osiadać na ramach okiennych, karniszach, wysoko powieszonych półkach, górnych krawędziach drzwi. Oczywiście na co dzień najbardziej brudzą się powierzchnie często użytkowane, czyli podłogi i blaty, dlatego warto je czyścić co parę dni. Maksymalnie jednak raz w tygodniu dobrze jest poodkurzać i przetrzeć pomijane przeważnie rejony. W trakcie odkurzania i ruchów powietrza, kurz zalegający w wysokich partiach mieszkania unosi się, co może powodować ataki alergii, a także niszczyć efekty sprzątania niższych partii.

Chemia gospodarcza

Nieważne, czy jesteś osobą poszukującą wyłącznie ekologicznych alternatyw dla popularnych środków, czy korzystasz ze znanych marek płynów do sprzątania – poniższe fakty powinieneś znać.

 • nic co lepkie, nie jest dobre – roztwór octu i kwasku cytrynowego jest ekologiczny, ale przy złym stężeniu stworzy “kleik”, do którego kurz będzie lgnąć ze wzmożoną mocą. Podobnie stanie się, jeśli za mało rozcieńczymy typowy środek ze sklepowej półki
 • mikrofibra nie musi być mokra – popularne ściereczki z mikrofibry świetnie usuwają kurz bez potrzeby nakładania jakichkolwiek preparatów. To ekologiczne, ale też ekonomiczne rozwiązanie
 • zapach nie jest ważny – to, jak pachnie płyn do mycia blatów czy podłóg jest znacznie mniej istotne, niż jego działanie. Co więcej, większość środków zapachowych może działać drażniąco dla alergików – nawet, jeśli usuniemy kurz, substancje zapachowe mogą powodować ataki alergii.

Siedliska kurzu

Sprzątając koniecznie pamiętaj o miejscach, w których kurz uwielbia się gromadzić, a stamtąd atakuje całe mieszkanie. Są nimi:

 • nieosłonięte półki z książkami – papier przyciąga kurz, dodatkowo bardzo trudno się czyści. Książki najlepiej trzymać w przeszklonych biblioteczkach, albo regularnie odkurzać. Uwaga na miotełki do kurzu – co prawda ściągają kurz z książek, ale za to rozpylają go w powietrzu
 • zakamarki pod meblami – wybieraj meble na nóżkach, które umożliwiają wsunięcie końcówki odkurzacza. Raz na parę tygodni koniecznie odsuń pralkę i jeśli to możliwe, także lodówkę, a następnie odkurz i umyj powierzchnię pod nimi
 • dywany i wykładziny – są piękne i miękkie, ale stanowią idealną pożywkę dla roztoczy i miejsce do zalegania kurzu. Co najmniej raz w roku dobrze jest skorzystać z profesjonalnej usługi czyszczenia dywanów
 • koce, narzuty, poduszki – pewnie nie trzeba Ci przypominać, że pościel należy zmieniać co tydzień. Ale czy pamiętasz też o pledach i poduszkach ozdobnych? Jeśli w domu mieszka alergik, wybieraj tkaniny ozdobne, które dobrze znoszą częste pranie w wysokich temperaturach – dzięki temu będziesz cieszyć się czystym i ładnym wystrojem domu.