Przejdź do treści

Dehydrator – co to jest i do czego służy?

wartmann wm-2006 dh

Dehydrator – co to jest i do czego służy?

Dehydrator? Co to jest i do czego służy? Zapewne niejeden z nas zadałby takie pytania słysząc tę nazwę po raz pierwszy i nic w tym dziwnego, zwłaszcza, że urządzenie to dopiero zdobywa popularność w naszym kraju i chciałoby się powiedzieć „W końcu!”. Nazwa tego wspaniałego urządzenia wzięła się od nazwy procesu odparowywania wody pod wpływem ciepła, czyli dehydratacji. Jednym słowem dehydrator to fachowa nazwa suszarki do owoców, warzyw i grzybów. Na rynku dostępne są suszarki do żywności okrągłe i kwadratowe, gdzie każdy z nich pozwala na wysuszanie wielu składników jednocześnie. Taka własnoręcznie wysuszona żywność pozwala nam cieszyć się ulubionymi smakami przez cały rok, a nie tylko podczas sezonu występowania danych owoców, co więcej wysuszenie intensyfikuje odczucia smakowe i co najważniejsze jesteśmy pewni braku „ulepszaczy”, których pełne są produkty sklepowe.

Dehydrator – konstrukcja i zasada działania

Jak wspomnieliśmy wcześniej na rynku dostępne są dwa rodzaje dehydratorów: okrągłe i kwadratowe, a każdy z nich posiada odmienne plusy i minusy. Urządzenia te nie są skomplikowane, każde z nich składa się z obudowy i tacek na produkty, to wszystko. Sam panel sterowania również jest banalnie prosty, z którego poziomu ustawimy wysokość temperatury i czas działania.

Za proces odwadniania produktów odpowiada wentylator, który rozprowadza ciepłe powietrze po całym wnętrzu i tym samym doprowadza do wysuszenia żywności. W konstrukcji okrągłej wentylator znajduje się u podstawy urządzenia, natomiast w konstrukcji kwadratowej wentylator umiejscowiony jest na tylnej ściance. Od razu zauważamy, że proces rozprowadzania ciepłego powietrza w dehydratorze kwadratowym odbywa się dużo bardziej równomierniej, tym samym znacząco skracając czas całego procesu.

Oczywiście dehydratory okrągłe też posiadają swoje zalety, jakimi bez wątpienia są; przezroczystość obudowy, pozwalająca na stałą kontrolę wysuszania produktów, oraz małe gabaryty urządzenia. Niestety posiadają swoje ograniczenia, które nie pozwalają nam przyrządzanie własnych potraw.

Tak, dobrze słyszeliście, w dehydratorze można nie tylko wysuszać żywność, ale również przygotować własne przepyszne i zdrowe posiłki. Możliwe jest to jednak tylko w modelach kwadratowych, w których możemy regulować ilość tacek, tym samym zwiększając ilość wolnej przestrzeni pomiędzy nimi.

Produkty, które można przygotować w dehydratorze

Suszarka do żywności to niezwykle proste urządzenie dostarczające nam ogromu korzyści, które przede wszystkim przekładają się na nasze zdrowie. Wysuszona żywność, nie tylko zwiększa swój termin przydatności, ale również zachowuje wszelkie wartości odżywcze produktów, a nawet zdecydowanie przewyższa ich ilość w porównaniu do tradycyjnej obróbki termicznej. Dehydrator to urządzenie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie zdrowe jedzenie pozbawione wszelkich konserwantów.

W urządzeniu odprowadzimy wodę ze wszystkich owoców, warzyw, ziół, grzybów i mięs, lecz także możemy „wysuszyć” ulubione sosy, czy nawet zupy, które ulegną sproszkowaniu, zamieniając się w zdrowe dania instant.

W dehydratorze kwadratowym możemy również przyrządzić pyszne, pełne wartości odżywczych posiłki takie jak:

 • sosy i zupy instant (sos do spaghetti, żurek, zupa grzybowa itp.)
 • batoniki
 • ciasta
 • naleśniki z owoców
 • pizzę warzywną
 • jogurty
 • granolę
 • chlebki, krakersy, ciastka
 • chipsy warzywne, owocowe
 • i wiele innych wspaniałych posiłków

Takie potrawy zadziwią Was swoją intensywnością smaku i ogromem wartości odżywczych, a dzięki swojej zmniejszonej objętości doskonale nadają się na podróżny prowiant. Możecie mieszać różne składniki i tym samym wymyślać własne dania, lub skorzystać z ogromu przepisów dostępnych w internecie.

Suszarka do owoców

Chcąc na dłużej zachować swoje ulubione owoce, zwłaszcza wtedy, kiedy kończy się ich sezon, najlepszą metodą jest ich wysuszenie w suszarce na owoce. Tak przygotowane owocowe produkty zachowują swoje najlepsze wartości odżywcze, a ich smak staje się intensywniejszy. Idealnym przykładem są morele i gruszki, które po wysuszeniu są o wiele słodsze. Wysuszone owoce to wspaniała alternatywa dla mrożonek.

Suszarka do warzyw

Pewnie każdy z Was, chociaż raz korzystał z mrożonych warzyw, w przygotowaniu potraw, lecz nie każdy wie, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest suszenie warzyw, a pomoże w tym suszarka do warzyw. Podając produkty suszeniu otrzymujemy gwarancję naturalnych i zdrowych składników, czego nie gwarantują mrożonki, poza tym smak suszonych warzyw jest o wiele bardziej intensywniejszy, od swoich mrożonych odpowiedników.

Suszarka do grzybów

Suszarka do grzybów to prawdziwa rewolucja wśród wszystkich nałogowych zbieraczy grzybów, gdyż znacząco oszczędza czas całego procesu suszenia, jednocześnie zapewniając nam nieograniczony dostęp do naszych ulubionych produktów. Co więcej wysuszone grzyby możemy poddać procesowi sproszkowania, który to proszek może posłużyć, jako baza do zup, czy sosów, zachowując przy tym wszelkie wartości odżywcze i smak.

Dla kogo przeznaczony jest dehydrator

Nie ma tutaj docelowego modelu klienta, któremu przyda się dehydrator, gdyż jest to urządzenie przeznaczone dla wszystkich, a zdecydowanie dla tych osób, dla których ważne są zdrowe nawyki żywieniowe, dlatego głęboko wierzymy, że wszystkim na tym zależy. Jeżeli mamy wyróżnić grupy ludzi, którzy na pewno docenią zalety tego wspaniałego urządzenia, to na pewno należy wymienić wszelkich maniaków surowego jedzenia, bogatego w ogrom witamin i wartości odżywczych, w tym weganów, zwolenników „raw food” i wszystkich preferujących zdrowy styl życia. To również doskonały wybór dla wszystkich podróżników, którzy chcą ograniczać liczbę prowiantu, a jednocześnie zachować wysoką energię spożywanych produktów.

Suszarka do grzybów znajdzie uznanie u wszystkich przygotowujących wszelakie przetwory, a także grzybiarzy, którzy w zdecydowanie łatwiejszy sposób wysuszą swoje zbiory. Urządzenie to, to znakomita oszczędność czasu i pieniędzy, a przede wszystkim, to doskonałe rozwiązanie zmniejszenia marnowania żywności. Wysuszona żywność nadaje się do spożycia nawet do 2 lat, co pozwala na przygotowanie wszelakich zapasów, które w okresie jesienno-zimowym zapewnią naszym organizmom niezbędne wartości odżywcze. Suszarka do owoców pozwala również na zastąpienie niezdrowych przekąsek i wytworzenia zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci.

Jaka suszarka do żywności jest najlepsza?

Przed wyborem własnego dehydratora musimy określić własne wymagania, co do tego urządzenia. Oczywiście najlepszym wyborem będzie dehydrator kwadratowy, który posiada na wiele więcej opcji suszenia i przygotowania posiłków. Niektóre z nich posiadają dodatkowe opcje, jak podwójny wentylator, czy dwa systemy pracy (slow i fast), dlatego ważnym jest, żeby dokładnie zdefiniować naszą potrzebę wysuszania żywności, jednak uwierzcie nam, że jak już zaczniecie, to nie będzie mogli przestać. Drugim elementem jest rodzaj materiałów, z którego wykonany został dehydrator. Tutaj należy wybierać te modele, które całkowicie wolne są od niebezpiecznego bisfenolu, czyli urządzenie powinno posiadać certyfikat BPA FREE. Jeżeli zależy nam na ochronie środowiska i na ograniczeniu wszechobecnego plastiku, najlepszym wyborem będą modele oferujące stalowe tacki na produkty. Należy również zwrócić uwagę na wielkość grzałki i wentylatora, które bezpośrednio przekładają się na moc urządzenia, gdyż należy pamiętać, że proces suszenia trwa, co najmniej kilka godzin, dlatego też warto wybrać modele oferujące 24- godzinny tryb pracy. Należy pamiętać również o sprawdzeniu zakresu głośności działania wentylatora. Suszarka do żywności jest urządzeniem energooszczędnym, które nie wpływa znacząco na wysokość rachunku elektrycznego.

Jesteś w ciąży – przeczytaj to ważne!

kobieta w ciąży

Wpływ smogu na kobiety w ciąży

Zaczął się sezon grzewczy, co oznacza, że alarmy smogowe znów pojawiają się z wysoką częstotliwością. Stan jakości powietrza w Polsce jest najgorszy w całej Europie. Pośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 33 pochodzą z naszego kraju. Smog jest zagrożeniem dla dla nas wszystkich. Jednak są grupy osób, które jeszcze silniej odczuwają związane z nim niebezpieczeństwo – kobiety w ciąży i dzieci. Jak smog wpływa na ich organizmy?

Jak bardzo niebezpieczny jest smog dla kobiet w ciąży?

W 2000 roku Zakład Epidemiologii z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ CM z Krakowa z pomocą Uniwersytetu Columbia przeprowadził serię badań trwającą 4 lata, które miały na celu zmierzenie negatywnych skutków wdychania smogu przez kobiety w ciąży i urodzone przez nie dzieci. Badania te wykazały, że dzieci kobiet, które w ciąży oddychały zanieczyszczonym powietrzem miały mniejszą masę urodzeniową, obwód główki, długość ciała i objętość płuc. Zwiększyła się za to podatność na choroby układu oddechowego (m.in. zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc) oraz alergie. U dzieci stwierdzono też mniejszy iloraz inteligencji.

Co możesz zrobić, by chronić siebie i dziecko przed szkodliwym działaniem smogu?

 1. O ile to możliwe, ogranicz przebywanie poza domem. Staraj się też nie wietrzyć mieszkania, gdy jakość powietrza nie spełnia norm czystości. Jeżeli musisz wyjść z domu, zawsze zakładaj maskę przeciwpyłową.

 1. Monitoruj stan powietrza w Twoim rejonie korzystając z aplikacji mobilnej przygotowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Aplikacja jest dostępna zarówno na Androida, jak i na systemy iOS oraz Airly.

 1. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza. Pozostanie w domu w dni, gdy stężenie smogu przekracza normy może nie wystarczyć. By mieć pewność, że oddychasz czystym powietrzem wybierz oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, który skutecznie zatrzymuje ponad 99,97% mikroskopijnych zanieczyszczeń z powietrza. Wśród najlepszych oczyszczaczy tego typu, warto zwrócić uwagę na urządzenia firmy Sharp. Zostały wyposażone nie tylko w filtr HEPA, ale i jonizator Plasmacluster – opatentowaną technologię, dzięki której powietrze oczyszczane jest nie tylko wewnątrz oczyszczacza, ale i poza nim.

 1. Zacznij uprawiać rośliny, które oczyszczają powietrze. NASA przygotowała listę gatunków roślin, które posiadają właściwości oczyszczające. Wśród nich znajdziesz Gerberę Jamesona, Figowiec Benjamina, Daktylowiec niski czy Dracenę odwróconą. Rośliny te wchłaniają niebezpieczne związki i szkodliwe substancje, tym samym unieszkodliwiając je.

 1. Przyjrzyj się swojemu otoczeniu. W okresie grzewczym najwięcej zanieczyszczeń generujemy my sami. Ogrzewając dom węglem niskiej jakości czy spalanymi śmieciami, które rozkładając się wydzielają niebezpieczne substancje szkodzimy środowisku i… sobie nawzajem! Jeżeli podejrzewasz, że wśród Twoich sąsiadów są osoby, które w ten sposób ocieplają dom, masz prawo zgłosić ten fakt do straży miejskiej. Obowiązkiem tej instytucji jest przeprowadzić kontrolę i w razie konieczności ukarać winnego mandatem.

kobieta w ciąży

Czy alergicy chorują częściej? Jak zadbać o małego alergika w domu

To, w jakim otoczeniu alergik spędza większą część swojego czasu, ma znaczący wpływ na jego samopoczucie, częstotliwość ataków i codzienny komfort. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice dzieci z alergią?

Alergia nie jedno ma imię

Alergie dzielą się na kontaktowe, wziewne i pokarmowe. Najprościej rzecz ujmując, alergia jest dysfunkcyjnym zachowaniem układu immunologicznego, który “przesadnie” reaguje na czynnik nie stanowiący zagrożenia dla organizmu. Zdrowy organizm reaguje w ten sposób jedynie na bakterie i wirusy, a kurz, pyłki drzew, sierść zwierząt traktuje jako czynniki neutralne.

Alergii można nabawić się w każdym wieku, a obecny tryb życia niestety sprzyja rozwojowi tej choroby. Coraz więcej dzieci wykazuje nietolerancje pokarmowe lub zapada na mniej lub bardziej ostre odmiany astmy, będące najczęściej konsekwencją alergii wziewnych.

Postępowanie przy alergii

Każda alergia wymaga konsultacji lekarskiej. Szczególnie u dzieci, których układ immunologiczny jest ogólnie słabszy, niż u osób dorosłych, nieleczone alergie mogą prowadzić do komplikacji. Nie jest jednak regułą, że mali alergicy chorują częściej. Mit ten może być związany z faktem, że generalnie dzieci chorują znacznie częściej niż dorośli. Dzieje się tak ze względu na brak wykształconych jeszcze przeciwciał i dużą ekspozycję na choroby zakaźne w przedszkolu i szkołach. Obecnie lekarze jednak stoją na stanowisku, że układ immunologiczny alergików, będąc wciąż “w stanie alarmowym” może wręcz zmniejszać częstotliwość zachorowań na zwykłe choroby sezonowe. Oczywiście nie zmienia to faktu, że sama alergia bywa źródłem dużego dyskomfortu – szczególnie, jeśli jest to alergia wziewna na pyłki roślin, smog i kurz.

Dom małego alergika

Jeśli u naszego dziecka stwierdzono alergię, bezwzględnie należy wprowadzić kilka zmian, które wpłyną na samopoczucie pociechy.

1) Sprzątanie do podstawa

Regularne usuwanie kurzu, pyłu i innych zabrudzeń jest ważne w każdym domu. Jednak jeśli w mieszkaniu znajduje się alergik, należy to robić co najmniej parę razy w tygodniu (zwłaszcza w pomieszczeniach, w których przebywa on najczęściej – pokoju dziecięcym, salonie etc.). Warto zainwestować w odkurzacz z filtrem HEPA. Dobrym rozwiązaniem są odkurzacze bezworkowe, które łatwiej utrzymać w czystości – po każdym użyciu wystarczy opróżnić pojemnik z zebranym kurzem i go umyć.

2) Uwaga na chemię

Chociaż wielu osobom alergia kojarzy się z koniecznością przebywania w sterylnych wręcz warunkach, nie jest to prawdą. Czystość, to nie to samo, co zupełna jałowość, która bywa równie niebezpieczna dla organizmu. Zamiast inwestować w środki zwierające dużą ilość substancji chemicznych bakterio- i grzybobójczych, lepiej kupować ekologiczne płyny do mycia i czyszczenia powierzchni. W większości bazują one na skutecznych, ale naturalnych składnikach, takich jak soda oczyszczona, ocet, roślinne substancje myjące i delikatne mydła. Obecnie w większości drogerii i sieciowych sklepów można zaopatrzyć się w bezpieczną, ekologiczną chemię, przyjazną dzieciom i alergikom.

3) Świeże powietrze

Nawet najczystsze mieszkanie bez dostępu świeżego powietrza stanie się duszne i nieprzyjazne alergikom. Dlatego warto regularnie wietrzyć mieszkanie, także zimą. Niestety, zimą w większości polskich miast stężenie szkodliwych pyłów przekracza dopuszczalną normę i to wielokrotnie. Z kolei wiosną lub latem, jeśli alergik cierpi z powodu konkretnych pyłków roślin, otwarcie okna może skutkować nagłym atakiem. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na otwarcie okien, idealnym rozwiązaniem okaże się dobrej jakości oczyszczacz powietrza. Markowe urządzenia nie tylko filtrują powietrze ze szkodliwych substancji, ale także pozbywają się nieprzyjemnych zapachów, pyłków roślin i kurzu!

4) Dom strefą wolną od tytoniu

Chociaż wydaje się to oczywistością, nigdy dość ostrzeżeń: palenie bierne, jest tak samo szkodliwe, jak aktywne. Szczególnie dla małych alergików, dym papierosowy może być powodem zaostrzenia się reakcji alergicznej. W domu alergika bezwzględnie nie należy palić.

5) Jak to jest z tymi zwierzętami?

Jeśli dziecko jest alergikiem, niekoniecznie nie może posiadać żadnego zwierzątka. Po pierwsze, alergia związana z pyłkami, niekoniecznie musi być powiązana z alergią na białko zawarte w ślinie psów czy kotów. Jednak jeśli mamy pewność, że nasza pociecha jest uczulona na sierść tych zwierząt, wciąż możemy pomyśleć o kupnie takiej rasy, która nie produkuje alergenów. Są to m.in. kot syberyjski, foksterier szorstkowłosy, hawańczyk, kot egipski etc.. Dla alergików odpowiednie są także rybki, niektóre gryzonie, ptaki.

6) Wełna, pierze i futra

Narzuty, kapy i kołdry wykonane z tych materiałów są idealnym siedliskiem dla roztoczy i bardzo szybko zbierają kurz. Dodatkowo są problematyczne w praniu i w większości przypadków nie mogą być prane w zwykłej pralce, co utrudnia utrzymanie higieny. Lepszym wyborem w domu alergika są kołdry i koce wykonane z materiałów syntetycznych lub naturalnych tkanin, które dobrze znoszą częste pranie.

7) Rośliny – tak, ale nie w dużych ilościach

Rośliny doniczkowe znacząco poprawiają atmosferę w mieszkaniu. Pięknie się prezentują, ale dodatkowo filtrują powietrze i generują tlen. Z tym, że każda ziemia doniczkowa jest miejscem przebywania zarodków pleśni, co jest związane z naturalnymi procesami gnilnymi. Dlatego w domu alergika rośliny powinny być ograniczone do minimum i wybierane pod kątem swoich właściwości filtrujących powietrze.